Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 листопада 2011 р. справа № 2а/0570/17303/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Давиденко Т.В.
при секретаріПавленко М.С.
Приміщення суду за адресою: 83052, м. Донецьк, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
при секретарі судового засідання Павленко М.С.
за участю представників сторін:
від позивача:
ОСОБА_1 довір. від 04.05.2011 року № 06-200;
2.Тучін А.С. наказ від 15.09.2010 року № 382 О
від відповідача ОСОБА_2. довір. від 07.11.2011 року № 20506/08
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Державного підприємства «Донецька дирекція будівництва метрополітену»
до відповідача Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька
про скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Донецька дирекція будівництва метрополітену» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про скасування рішення від 17.08.2011 року № 619/02-62/2-20375618 про застосування фінансових санкцій в сумі 7576 грн. 14 коп. та нарахування пені в сумі 3757 грн. 64 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками єдиного внеску.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що, як вважає позивач, рішення, яке оскаржується, прийняте відповідачем з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений Законом.
Вказує на неправомірність висновків УПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька про порушення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», оскільки, як вважає позивач, ДП «Донецька дирекція будівництва метрополітену» є неприбутковим державним підприємством та утримується виключно за рахунок бюджетних коштів та власних коштів для своєчасної виплати і відповідно своєчасної сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування не має.
Зазначає, що у 2011 році у підприємства повністю відсутнє фінансування у звязку з чим фактично неможлива своєчасна сплата єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Враховуючи наведене, просить позовну заяву задовольнити.
В запереченнях на позовну заяву відповідач вказав на її безпідставність та зазначив, що в розумінні ч. 11, ч. 12 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування» на позивача покладений обовязок своєчасно сплачувати суми єдиного внеску незалежно від фінансового стану боржника.
Просив в задоволенні позовної заяви відмовити.
Представники позивача у судовому засіданні доводи позовної заяви підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, просили задовольнити її в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовної заяви заперечував, надав пояснення, аналогічні викладеним в запереченнях.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заслухавши представників сторін, суд встановив.
ДП «Донецька дирекція будівництва метрополітену» зареєстроване рішенням Виконавчого комітету Донецької міської ради за юридичною адресою: 83086, Донецька область, м. Донецьк, Ворошиловський район, вул. Горького, 52, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 20375618), про що свідчить довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 6).
17.08.2011 року УПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька на підставі ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску а загальнообовязкове соціальне страхування» прийняте рішення № 619 про застосування до ДП «Донецька дирекція будівництва метрополітену» штрафних санкцій в сумі 7576 грн. 14 коп. та нарахування пені в сумі 3757 грн. 64 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.08.2011 року по 29.07.2011 рік.
Між сторонами немає розбіжностей, щодо обставин справи, встановлених адміністративним судом, в позовній заяві позивач просить скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає позовну заяву такою, що задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Тобто, відповідач у справі орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно платників єдиного внеску.
Згідно п.1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне пенсійне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Таким чином, в розумінні зазначеної норми Закону позивач є платником єдиного внеску.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне пенсійне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Тобто, на позивача у справі покладений обовязок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Згідно п. 1 ч. 10 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне пенсійне страхування» у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується сторонами у справі позивачем суми єдиного внеску не сплачені.
Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Оскільки сума єдиного внеску у встановлений чинним законодавством строк та у добровільному порядку позивачем не сплачена, відповідач правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом, застосував до позивача фінансові санкції.
Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно ст. 8, ст. 12, ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п. 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 «Про затвердження положення про Пенсійний фонд України», правління Пенсійного фонду України постановою від 27.09.2010 року N 21-5 затвердило Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за N 994/18289, яка визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів.
Згідно п. 7.2.2 зазначеної Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10.
Суд вважає неправомірним довід позивача щодо неможливості сплати єдиного внеску у встановлений чинним законодавством строк з посиланням на скрутний фінансовий стан підприємства та повною відсутністю його фінансування. Оскільки в розумінні ч. 12 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Таким чином, суд вважає, що відповідачем правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом, застосовані до позивача фінансові санкції та нарахована пеня, тому підстав для задоволення позовної заяви про скасування такого рішення органу владних повноважень не вбачається.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ухвалення судового рішення на користь сторони - суб'єкта владних повноважень питання про розподіл судових витрат не розглядається.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст. 2, ст. 11, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94 ст. 122 - 154, ст. 158 - 163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволені позовної заяви Державного підприємства «Донецька дирекція будівництва метрополітену» до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про скасування рішення від 17.08.2011 року № 619/02-62/2-20375618 про застосування фінансових санкцій в сумі 7576 грн. 14 коп. та нарахування пені в сумі 3757 грн. 64 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками єдиного внеску відмовити.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У судовому засіданні 15.11.2011 року проголошений повний текст постанови.
Суддя Давиденко Т.В.