Постанова № 19378289, 01.11.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2011
Номер справи
2а-20575/10/0570
Номер документу
19378289
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 листопада 2011 р. справа № 2а-20575/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 16.30

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Бойка М.І.

при секретаріБабло В.Е.

за участі

представника позивача Сулімова О.П.,

представника відповідача Ратнікової Є.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Торезі до Товариства з обмеженою відповідальністю «Скіф-сервіс» про стягнення штрафних санкцій у сумі 9733,80 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Торезі Донецької області звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Скіф-сервіс» про стягнення штрафних санкцій у сумі 9733,80 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на Закон України «Про державну податкову службу в Україні», Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закон України «Про державне врегулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та підзаконні нормативно-правові акти до них вважає, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000352320 від 16.03.2010 року на суму 10052,55 грн. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000662320 від 06.05.2010 року на суму 21,25 грн. застосовано правомірно.

Представник відповідача в проти позовних вимог заперечував та зазначив, що рішення про застосування штрафних санкцій винесено на підставі акту перевірки від 04.03.2010 р. № 0026/05/24/23/20324667, проте в зазначеному акті зазначено датою перевірки 25.02.2010 р. Адміністративний позов поданий 07.09.2010 р. тобто більш ніж через шість місяців після виявлення порушення. Відповідно до ст. 250 ч.1 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення. Отже позивач пропустив строк звернення до суду, обмежений ст.250 ч. 1 ГК України. Адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ «Скіф-сервіс», як до субєкта господарювання за порушення, що виявлені перевіркою, яка була здійснена податковими органами, могли бути застосовані не пізніше 25.02.2011 р. Просили відмовити в заявленому позові.

Провадження за даною адміністративною справою зупинялось до набрання законної сили рішенням у справі 2а-28145/10/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Скіф-сервіс» до Державної податкової інспекції в м. Торезі про визнання незаконними дій та визнання недійсним рішення про застосування штрафних санкцій.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 09.09.2011 р. у справі № 2а/28145/10/0570 апеляційна скарга ТОВ «Скіф-сервіс» задоволена частково. Постанова Донецького окружного адміністративного суду від 25.03.2011 р. у справі № 2а/28145/10/0570 за позовом ТОВ «Скіф-сервіс» до Державної податкової інспекції у м. Торезі Донецької області про визнання протиправними та незаконними дій та визнання недійсним рішення про застосування штрафних санкцій скасована в частині відмови в задоволенні позову ТОВ «Скіф-сервіс» про визнання недійсним рішення № 0000352320 від 16.03.2011 р. в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 340,00 грн. і в цій частині позов задоволено. Визнано недійсним рішення про застосування штрафних санкцій до ТОВ «Скіф-сервіс» № 0000352320 від 16.03.2011 р. в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 340,00 грн. В іншій частині постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25.03.2011 р. залишено без змін.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27.09.2011 р. у даній справі поновлено провадження за позовом Державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Скіф-сервіс» про стягнення штрафних санкцій у сумі 10073,80 грн.

В судовому засіданні 20.10.2011 р. позивачем подана заява про зменшення позовних вимог на суму 340,00 грн. у звязку з визнанням недійсним рішення про застосування штрафних санкцій № 000352320 від 16.03.210 р. в частині застосування штрафних санкцій розмірі 340,00 грн. за постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 09.09.2011 р. у справі № 2а/28145/10/0570.

Просили стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Скіф-сервіс» на користі Державного бюджету штрафні санкції в розмірі 9371,80 грн. та 340,75 грн. за рішенням про застосування штрафних санкцій від 16.03.2010 р. № 0000352320 та штрафні санкції в розмірі 21,25 грн. за рішенням про застосування штрафних санкцій № 0000662320, в загальній сумі 9733,80 грн.

Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

25.02.2010р. посадовим особами ДПА у Донецькій області - головним державним податковим ревізором інспектором Державної податкової адміністрації у Донецькій області Гуріновою І.О., головним державним податковим ревізором інспектором Державної податкової адміністрації у Донецькій області Джеломановим І.В. на підставі п. 2 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст. 15, ст. 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» направлень на проведення перевірки №№ 263, 264 від 12.02.2010 року була проведена перевірка господарської одиниці магазину субєкта господарської діяльності ТОВ «Скіф-сервіс» розташованого за адресою: Донецької області, м. Торез, вул. Піонерська, 1 щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів. Перевірка була проведена у присутності продавця зазначеного магазину ОСОБА_5

В ході перевірки посадовими особами ДПА у Донецькій області було встановлено порушення п. п. 6, 12, 13 ч. 3, ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в частині:

- не відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій у сумі 68,15 грн. (сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків складала 325,70 грн., сума, зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій, склала 257,55 грн. (325,70-257,55 = 68,15 грн.));

- не ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації на суму 4685,90 грн.;

- не зберігання в господарській одиниці книги обліку розрахункових операцій.

За результатами перевірки був складений акт, який зареєстрований у ДПА в Донецькій області під № 119/05/99/23/20324667 від 26.02.2010р. і на протязі трьох робочих днів 01.03.2010р. (вих. №3043/7/23-113-2) направлений до ДПІ у м. Торезі для прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Акт перевірки ТОВ «Скіф-сервіс» з додатками надійшов до ДПІ у м. Торезі 04.03.2010 року (вх. №1219/8) де був зареєстрований за № 0026/05/24/23/20324667 (надалі - Акт перевірки).

Пунктом 3 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи не прошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або не зберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (340,00гн.).

Статтею 21 цього Закону встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, які не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (2 х 4685,90 грн. = 9371,80 грн.).

Статтею 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (68,15 грн.х5=340,75 грн.).

Статтею 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (4,25 грн.х5 =21,25 грн.).

На підставі Акту перевірки, відповідно до перелічених норм та п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» позивачем було прийняте рішення № 0000352320 від 16.03.2010 р. про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 10052,55 грн. (340,00 грн. + 9371,80 грн. + 340,75 грн. = 10052,55грн.) та рішення № 0000662320 від 06.05.2010 р. про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 21,25 грн.

Відповідач не згодний з даним рішенням в повному обсязі.

Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби здійснюють контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг» (надалі Закон «Про застосування РРО») органами державної податкової служби України надано право здійснювати контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи державної податкової адміністрації безпосередньо здійснюють контроль за платниками податків, інших платежів, вони виконують щодо цих платників ті ж функції, що й державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції.

Частиною 7 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено, що перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг», вважаються позаплановими.

Таким чином, обмеження, яке встановлене ч. 4 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» відносно надіслання повідомлення про проведення перевірки із зазначенням її дати початку та закінчення не пізніше ніж за 10 днів в даному випадку не застосовується. Крім того, зазначені вимоги відносяться до перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обовязкових платежів). Перевірками по контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обліку не перевіряється повнота нарахування та сплати податків і зборів (обовязкових платежів).

Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено, що позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі направлень, за рішенням керівника податкового органу, яке оформлюється наказом.

Як вбачається з матеріалів справи, перевірка ТОВ «Скіф-сервіс» відбулась на підставі направлень на проведення перевірки №№ 263, 264 від 12.02.2010 року та у відповідності із приписами зазначеного Закону.

Встановлюючи умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок, стаття 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» одночасно встановлює наслідки недотримання контролюючим органом цих умов. Згідно з частиною другою цієї статті ненадання контролюючим органом державної податкової служби платнику податків документів, перелік яких наведений в частині першій, або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першої цієї статті, є підставою для недопущення осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.

Отже, законний інтерес платника податків в проведенні органом державної податкової служби перевірки його діяльності з дотриманням умов, встановлених законом, захищений наділенням його правом не допустити посадових осіб органу державної податкової служби до перевірки.

В разі, коли платник податків не скористався цим правом і перевірка була проведена, платник податків має право оскаржити рішення органу державної податкової служби, прийняте за результатами перевірки, з підстав невідповідності рішення закону чи компетенції органу державної податкової служби.

Акт перевірки ТОВ «Скіф-сервіс» з додатками, зокрема висновок до акту перевірки № 009/05/99/20324667 від 25.02.2010р. у відношенні ТОВ «Скіф-сервіс» надійшов до ДПІ у м. Торезі 04.03.2010 року та 06.05.2010 року

Наказом ДПА України від 12.08.2008р. № 534 затверджені Методичні рекомендації щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

Зазначеним наказом передбачено, що до акту перевірки можуть додаватися інформативні додатки у вигляді відомостей або таблиць, в яких згруповані факти однотипних порушень та порушень, що повторюються, пояснень, зауважень або заперечень посадових осіб суб'єкта господарювання щодо виявлених порушень та/або причини ненадання документів, що підтверджують встановлені у ході перевірки порушення.

Висновок до акту перевірки не може вважатися рішенням субєкта владних повноважень, оскільки не спричиняє виникнення, зміну або припинення будь-яких прав і обовязків позивача. Він є службовим документом податкових органів, не визначає податкових зобовязань або штрафних санкцій платників податків.

Згідно з п. 8 Наказу ДПА України від 12.08.2008р. № 534 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій» датою акта перевірки є дата підписання акта посадовими особами органу ДПС, що проводили перевірку, та посадовими особами субєкта господарювання.

Датою реєстрації акта перевірки в органі ДПС за місцем здійснення діяльності субєкта господарювання є дата його реєстрації (не пізніше наступного робочого дня після його складання) у журналі реєстрації матеріалів перевірки підрозділу контролю за розрахунковими операціями органу ДПС, посадові особи якого здійснювали перевірку такого субєкта.

Датою реєстрації акта перевірки в органі ДПС за місцем державної реєстрації субєкта господарювання є дата його реєстрації (у день отримання такого акта) у журналі реєстрації матеріалів перевірки підрозділу контролю за розрахунковими операціями органу ДПС за місцем державної реєстрації такого субєкта господарювання.

Рішення про застосування сум штрафних (фінансових) санкцій за наслідками розгляду матеріалів перевірки приймає керівник органу ДПС (або його заступник) за місцем реєстрації субєкта господарювання протягом десяти робочих днів від дня реєстрації акта перевірки. Рішення про застосування сум штрафних (фінансових) санкцій вручається керівнику субєкта господарювання (або особі, що його заміщає) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення в установленому порядку та визначені терміни.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Скіф-сервіс» зареєстроване 24.11.2004 року виконавчим комітетом Торезької міської ради Донецької області за адресою: 86600, Донецька область, м. Торез вул. Піонерська, 1 та знаходиться на податковому обліку у ДПІ м. Торезі.

З матеріалів справи вбачається, що працівниками ДПА в Донецькій області на наступний день після проведення перевірки (26.02.2010р.) було зареєстровано акт перевірки за № 0119/05/99/23/20324667 і на протязі трьох робочих днів 01.03.2010р. (вих. №3043/7/23-113-2) направлено до ДПІ у м. Торезі, тобто за місцем реєстрації. Акт перевірки ТОВ «Скіф-сервіс» з додатками надійшов до ДПІ у м. Торезі 04.03.2010 року (вх. №1219/8) де був зареєстрований за № 0026/05/24/23/20324667. Отже, реєстрація акту перевірки була проведена під № 0026/05/24/23/20324667 у ДПІ м. Торезі, а тому спірні рішення прийняті на підставі існуючого акту.

16.03.2010 року керівником ДПІ у м. Торезі (тобто на протязі 10 робочих днів) було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ «Скіф-сервіс» № 0000352320 в розмірі 10052,55 грн. та 06.05.2010 р. - рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000662320 в розмірі 21,25 грн.

Рішення від 16.03.2010 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій 16.03.2010 року було направлено рекомендованим листом платнику податків і відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення № 1237912 отримано ТОВ «Скіф-сервіс» 22.03.2010 р. Рішення від 06.05.2010 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій 06.05.2010 року було направлено рекомендованим листом платнику податків і відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення № 1279377 отримано ТОВ «Скіф-сервіс» 07.05.2010 р

Право застосовувати до платників податків фінансових (штрафних) санкцій у відповідності до п. 11 ч.1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» мають органи державної податкової служби, до яких належить у тому числі позивач. Крім того, п. 6 ч.1 ст. 10 того самого Закону передбачено, що до функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій належить забезпечення застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами.

Відповідно п. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 71 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною 1 ст. 72 КАС України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Доводи відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду та порушення позивачем строку застосування адміністративно-господарських санкцій відповідно до ч.1 ст. 250 Господарського кодексу України, то вони не можуть прийняті судом до уваги, оскільки позивач звернувся до суду 25.08.2010 р., про що свідчить штамп канцелярії суду з відміткою про одержання 25.08.2010 р. (вх. № 20564), та прийняв рішення про застосування штрафних санкцій в межах шести місяців з дня виявлення порушення (16.03.2010 р. та 06.05.2010 р.). Крім того, відповідно до ч.10 ст. 103 КАС України зупинення провадження в адміністративній справі зупиняє перебіг усіх процесуальних строків у цій справі. Перебіг процесуальних строків продовжується з дня поновлення провадження.

На думку суду позивач довів правомірність своїх дій, що стосуються предмету позову.

Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність застосування фінансових санкцій у розмірі 9733,80 грн. за рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000352320 від 16.03.2010 року на суму 9712,55 грн. та рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000662320 від 06.05.2010 року на суму 21,25 грн. Тому позовні вимоги про застосування штрафних (фінансових санкцій) у розмірі 9733,80 грн., підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у м. Торезі до Товариства з обмеженою відповідальністю «Скіф-сервіс» про стягнення штрафних санкцій у сумі 9733,80 грн., задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Скіф-сервіс» на користь Державного бюджету штрафні санкції у розмірі 9733 (девять тисяч сімсот тридцять три) грн. 80 коп. за рішеннями Державної податкової інспекції у м. Торезі про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 16.03.2010 р. № 0000352320 та від 06.05.2010 р. № 0000662320.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено у судовому засіданні 01 листопада 2011 року у присутності представників сторін. Повний текст постанови виготовлено 07 листопада 2011 року.

У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Бойко М.І.