Постанова № 19378205, 14.11.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2011
Номер справи
2а/0570/16752/2011
Номер документу
19378205
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 листопада 2011 р. справа № 2а/0570/16752/2011

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10:15

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Єфіменко О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми застосованих економічних санкцій в розмірі 251,40 грн., -

в с т а н о в и в :

У вересні 2011 року Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що нею відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», п. 4 та п. 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, на виконання наказу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 20 травня 2011 року № 53, згідно витягу з протоколу Кабінету міністрів України від 2601.2011 № 7, доручень Держаної інспекції з контролю за цінами від 03.02.2011 № 200-5-24/478, від 07.02.2011 № 200-5-24/518, від 07.02.2011 № 200-5-24/556, звернення громадянина від 10.05.2011, проведена позапланова перевірка магазину «Стрелка» м. Маріуполь, який належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, з питання дотримання держаної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні цін на продукти харчування, щодо яких встановлено державне регулювання.

За результатами перевірки прийняте рішення від 31 травня 2011 року № 178 про застосування економічних санкцій до відповідача за порушення державної дисципліни цін на суму 251,40 грн.

Рішення разом з претензією від 31 травня 2011 року №03-22/178-178 було направлено на адресу відповідача для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми санкцій. Інформації щодо виконання зазначеного рішення відповідачем надано не було.

Просила стягнути з відповідача на користь Державного бюджету суму застосованих до нього економічних санкцій.

Позивач у судове засідання не зявився, представника не направив, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду клопотання № 03-24/505 від 13.10.2011, у якому підтримав позовні вимоги та просив розглянути справу без участі його представника.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

За таких обставин суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні у відповідності до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрована у якості субєкта підприємницької діяльності виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області 25.03.2010, номер запису про державну реєстрацію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 2274000 0000 025468, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серія НОМЕР_2.

Відповідач займається роздрібною торгівлею продовольчих товарів у магазині «Стрелка», що розташований за адресою: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, 232 квартал, вул. М.Сибиряка.

Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», п. 4 та п. 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, на виконання наказу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 20 травня 2011 року № 53, згідно витягу з протоколу Кабінету міністрів України від 2601.2011 № 7, доручень Держаної інспекції з контролю за цінами від 03.02.2011 № 200-5-24/478, від 07.02.2011 № 200-5-24/518, від 07.02.2011 № 200-5-24/556, звернення громадянина від 10.05.2011, проведена позапланова перевірка магазину «Стрелка» м. Маріуполь, який належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, з питання дотримання держаної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні цін на продукти харчування, щодо яких встановлено державне регулювання, зокрема, крупу, макаронні вироби, борошно, молоко.

У ході перевірки встановлено, що відповідач в період з 1 травня 2011 року по 25 травня 2011 застосував торгівельні надбавки на окремі види продовольчих товарів понад встановлений граничний розмір, тим самим відповідачем було порушено вимоги розпорядження Донецької обласної державної адміністрації від 05.06.2008 року № 267 «Про встановлення граничних рівнів торговельних надбавок на продовольчі товари», в результаті чого фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 було отримано необґрунтовану виручку у розмірі 83,80 грн.

За результатами зазначеної перевірки позивачем прийнято акт № 502 від 25 травня 2011 року на підставі якого, відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» та п. 3 Інструкції про застосування економічних, фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки України та Міністерства фінансів України № 298/519 від 03.12.2001 року до відповідача застосовано економічні санкції за порушення державної дисципліни цін в розмірі 251,40 грн. (необґрунтовано отримана відповідачем виручка у розмірі 83,80 грн. та штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої виручки у сумі 167,60 грн.) рішенням про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 178 від 31.05.2011.

Вказане рішення та претензія № 03-22/178-178 від 31.05.2011 направлені відповідачу, які отримані ОСОБА_1 6 липня 2011 року, про що свідчить копія поштового повідомлення з її підписом в матеріалах справи, однак сума економічних санкцій по вказаному рішенню у встановлений строк відповідачем перерахована не була, що стало підставою для звернення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до суду з даним позовом про стягнення вказаної суми.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року №877-V визначено правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 1 цього Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини щодо державної політики з регулювання цін та тарифів, є Закон України «Про ціни та ціноутворення» № 507-ХІІ від 03.12.1990 (далі Закон № 507), про що зазначено в ст. 1 вказаного Закону.

Відповідно до частин 1 й 4 ст. 13 Закону № 507 Державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Господарські суб'єкти повинні в установленому порядку подавати необхідну інформацію для здійснення контролю за правильністю встановлення і застосування цін.

Статтею 6 Закону № 507 передбачено, що в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 вказаного Закону державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.

Згідно з п. 6 та 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, територіальні органи Держцінінспекції - державні інспекції з контролю за цінами в областях мають право, зокрема, приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.

Пунктами 1.3, 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 року № 298/519 (далі Інструкція) визначено, що необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю. Підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки, в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

Відповідно до п. 1.6 Інструкції, необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.

Згідно п. 1.7 Інструкції вилученню в доход бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок, незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.

Відповідальність за порушення державної дисципліни цін встановлена ст. 14 Закону № 507, відповідно до якої вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.

Статтею 2 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» встановлено, що до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2011 рік належать доходи державного бюджету, що визначені ч. 2 ст. 29 Бюджетного кодексу України, а саме кошти від санкцій (штрафи, пеня тощо), що застосовуються відповідно до закону (крім штрафів, визначених пунктами 11, 12 і 13 частини першої статті 69 цього Кодексу, та штрафів, що зараховуються до спеціального фонду згідно із законом про Державний бюджет України).

Відповідно до вимог п. 1.7 Інструкції, вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.

За наявності факту порушення відповідачем державної дисципліни цін субєктом владних повноважень правомірно прийнято рішення про застосування економічних санкцій в порядку та розмірі, що відповідають вимогам законодавства.

Оскільки сума економічних санкцій у встановлений строк самостійно перерахована не була, тому виходячи з вимог законодавства вона підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми застосованих економічних санкцій в розмірі 251,40 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету (рахунок № 31116106700053, одержувач - УДК Іллічівського району м. Маріуполя Донецької обл., код ЄДРПОУ 34686694, банк одержувача ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією 21081100) суму економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 251 (двісті пятдесят одна) грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Єфіменко О.В.