Постанова № 19378098, 03.11.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2011
Номер справи
2а/0570/15599/2011
Номер документу
19378098
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 листопада 2011 р.                                                             справа № 2а/0570/15599/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 14 год.25 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Зекунова Е. В.

при секретарі          Ковальському А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Державної податкової інспекції у м. Краматорську фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 776564 грн. 71 коп.

за участю представників сторін:

від позивача:ОСОБА_2

від відповідача: не з’явився

ВСТАНОВИВ:

Позивач - державна податкової інспекції у м. Краматорську (далі - ДПІ) звернулась з адміністративним позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 776564 грн. 71 коп..

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що станом на 05.09.2011р. за ФО-П ОСОБА_1 обліковується податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 776564 грн. 71 коп.

Посилаючись на порушення відповідачем вимог пункту 36.1 статті 36 Податкового кодексу України, яким на платників податків покладений обов’язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи, приписи п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20, п.87.11. ст.87 Податкового кодексу України, заявник просив суд стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 776564 грн. 71 коп.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідача до судового засідання не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся судом належним чином, про що свідчать поштові повідомлення.

Частиною 4 ст.128 КАС України визначено, що у разі повторного неприбуття відповідача, який не є суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Згідно із п.п. 20.1.18. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Таким чином, позивач - державна податкової інспекції у м.Краматорську є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків прямо передбачено законом.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який діяв до 01.01.2011р. та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна у платника сума податкового боргу.

З огляду на те, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.

Відповідач – Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області 28.03.2003р., реєстраційний номер - НОМЕР_1, адреса місця проживання – АДРЕСА_1.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, розрахунку (надалі - податкової декларації), вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 наведеного Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до п.1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковим боргом є зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Аналогічне визначення поняття зазначено у п. 14.1.175 ст.14 Податкового кодексу «податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання».

Судом встановлено, ДПІ у м. Краматорську проведено планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2008р. по 30.06.2009р., валютного та іншого законодавства за період 01.04.2008р. по 30.06.2009р., за наслідками якої складений відповідний Акт перевірки від 31.08.2009р. №2112/17-1-2812204850.

Згідно висновків Акту перевірки від 31.08.2009р. №2112/17-1-2812204850 ДПІ у м. Краматорську встановлено, що у порушення п.4 ст. 14 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992р. № 13-92 “Про прибутковий податок з громадян” до складу валового доходу, відображених в деклараціях за І півріччя 2008р., 9 місяців 2008р. та річній за 2008р. позивачем включені перекручені дані про суми валового доходу отриманого від реалізації товарів. А саме за даними декларацій за І півріччя 2008р., 9 місяців 2008р. та річній за 2008р. наданих до ДПІ у м. Краматорську, валовий дохід від здійснення підприємницької діяльності склав: у І півріччі 2008р. –300000,00 грн., за 9 місяців 2008р. –1200000,00 грн., за 2008р. рік –1 573303,00 грн., за даними документів, наданих позивачем до перевірки (первинних банківських документів) валовий дохід склав за І півріччя 2008р. –858 701,43 грн., за 9 місяців 2008р. –1630 637,09 грн., за 2008р. рік –1899 724,59 грн., та за І півріччя 2009р. –521860,68 грн.

Заперечення ФОП ОСОБА_1 до Акту перевірки від 31.08.2009р. №2112/17-1-2812204850 залишені без задоволення.

На підставі Акту перевірки від 31.08.2009р. №2112/17-1-2812204850 ДПІ у м. Краматорську прийняті:

- податкове повідомлення-рішення від 17.09.2009р. №0001641701/0/56587/10/17-113, яким, за порушення ст. 13, п. 4 ст. 14 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992р. № 13-92 “Про прибутковий податок з громадян”, ФОП ОСОБА_1 визначене податкове зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 312546,11 грн. (за основним платежем).

- податкове повідомлення-рішення від 17.09.2009р. №0001651701/0/56588/10/17-113, яким, за порушення пп. 7.2.1, пп. 7.2.6 п. 7.2 ст.7, пп. 7.4.1, пп 7.4.4, пп. 7.4.5 пп. 7.4 ст.7, пп. 3.1.1 п. 3.1 ст.3, Закону України “Про податок на додану вартість”, ФОП ОСОБА_1 визначене податкове зобов’язання з податку на додану вартість у загальному розмірі 776933,00 грн., у тому числі за основним платежем –517842,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 259091,00 грн.

Не погодившись з рішенням суб’єкта владних повноважень ФО-П ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до ДПІ у м. Краматорську про скасування податкових повідомлень-рішень від 17.09.2009р. №0001651701/0/56588/10/17-113, №0001641701/0/56587/10/17-113 про визначення суми податкового зобов’язання по податку з доходів фізичних осіб –суб’єктів підприємницької діяльності і незалежної професійної діяльності у розмірі 312546,11 грн. та податку на додану вартість у розмірі 776933,00 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду у справі № 2а-17194/10/0570 у задоволені позову ФО-П ОСОБА_1 відмовлено повністю. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду Постанова Донецького окружного адміністративного суду у справі № 2а-17194/10/0570 залишена без змін.

Підпунктом 36.1 ст. 36 Податкового кодексу зазначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки , визначені цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 57.3. статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

У зв’язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов’язання, ДПІ у м. Краматорську були виставлені відповідачу перша податкова вимога від 14.01.2010р. №1/9 та друга податкова вимога від 15.04.2010р. №2/100.

Незважаючи на викладене, відповідач добровільно податковий борг у повному обсязі не сплатив. Враховуючи часткову сплату в сумі 368,29 грн., розмір податкового боргу відповідача станом на 01.11.2011р. складає 776564,71грн., що підтверджується даними зворотного боку облікової картки ФО-П ОСОБА_1

Відповідно до п.87.11. ст.87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в поданні доводи заявника є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

З огляду на зазначене, на підставі положень Податкового кодексу України, Закону України “Про державну податкову службу в Україні” та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 –163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у м. Краматорську до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 776564 грн. 71 коп. - задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 776564 (сімсот сімдесят шість тисяч п’ятсот шістдесят чотири) грн. 71 коп., на розрахунковий рахунок №31119029700052, код платежу 14010100, ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686694.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 03 листопада 2011 року.

Повний текст постанови виготовлений 08 листопада 2011 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                       Зекунов Е. В.