ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 вересня 2011 р. Справа №2а-10528/11/0170/3 (14:56) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СФК-Промстройторг"
до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим
про визнання протиправними наказу та дій
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, дов.,
від відповідача - ОСОБА_2, дов.
Суть справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю "СФК-Промстройторг" звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим про:
- визнання протиправним наказу від 02.06.2011 р. № 1903 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "СФК-Промстройторг";
- визнання протиправними дій з проведення перевірки ТОВ "СФК-Промстройторг", в результаті якої було складено акт № 7977/23-4/35736431 від 16.06.2011 р. "Про результати позапланової невиїзної перевірки з питань взаємовідносин з ТОВ "Ріона-Строй, ТОВ "Сімбіан" за лютий 2011 року; - визнання протиправними дій щодо невизнання правочинів, укладених ТОВ "СФК-Промстройторг" з контрагентами ТОВ "Ріона-Строй", ТОВ "Сімбіан" такими, що порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчиненими удавано з метою приховування сплати податків третіх осіб, такими, що мають ознаки нікчемності та є нікчемними в силу припису закону;
- визнання протиправними дій, які полягають у встановленні ТОВ "СФК-Промстройторг" порушень: ч.1, ч. 5 ст. 203, п.1, 2 ст. 215, ст. 228 ЦК України, п. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п.187.1 ст. 187 Податкового кодексу України.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 23.08.11 р. відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 27.09.11 р. позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "СФК-Промстройторг" до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим в частині позовних вимог про визнання протиправними дій щодо невизнання правочинів, укладених ТОВ "СФК-Промстройторг" з контрагентами ТОВ "Ріона-Строй", ТОВ "Сімбіан" такими, що порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчиненими удавано з метою приховування сплати податків третіх осіб, такими, що мають ознаки нікчемності та є нікчемними в силу припису закону; визнання протиправними дій, які полягають у встановленні ТОВ "СФК-Промстройторг" порушень: ч.1, ч. 5 ст. 203, п.1, 2 ст. 215, ст. 228 ЦК України, п. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п.187.1 ст. 187 Податкового кодексу України - залишено без розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем порядку проведення позапланових невиїзних перевірок з огляду недотримання відповідних вимог Податкового кодексу України.
Відповідачем письмових заперечень проти позову не надано.
У судовому засіданні представником позивача позовні вимоги підтримано у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст.ст. 2, 3, 17 КАС України, згідно з якими визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
Товариство з обмеженою відповідальністю "СФК-Промстройторг" (ЄДРПОУ 35736431) зареєстровано 11.02.2008 р. Оболонською районною у місті Києві Державною адміністрацією за адресою місцезнаходження: 95004, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Красна, буд. 15, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 № 479888 у зв'язку зі зміною місцезнаходження юридичної особи (а.с.14).
06.04.11 р. ДПІ в м. Сімферополі АР Крим зроблений висновок № 290/15-2 до декларації із ПДВ за лютий 2011 року № 60784 від 19.03.11 р., згідно якого ТОВ "СФК-Промстройторг" віднесено до категорії платників податків помірного ризику. На підставі довідки від 05.04.11 р. з питань правомірності формування податкового кредиту та податкових зобов'язань за лютий 2011 року по ТОВ "Ріона-Строй" за відсутністю у останнього необхідних умов для ведення господарської діяльності, основних фондів, технічного персоналу, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів відповідачем зроблений висновок про нікчемність угод позивача з означеним підприємством (а.с.53).
06.04.11 р. ДПІ в м. Сімферополі АР Крим на адресу ТОВ "СФК-Промстройторг" направлено запит № 14341/10/15-2 в частині надання необхідних документів для проведення невиїзної документальної перевірки правомірності нарахування ПДВ по декларації за лютий 2011 року, зокрема по взаємовідносинам з ПП "Ріона-Строй", а саме:
- фінансово-господарські документи, що підтверджують факт сплати - платіжні документи: виписки банківських закладів, прибутково-касові ордери, чеки РРО та інш.;
- товаротранспортні накладні, акти виконаних робіт, акти приймання-передачі виконаних робіт;
- господарські договори, укладені платником ПДВ із контрагентом, по якому виявлені розбіжності;
- копії податкових накладних;
- прибуткові (видаткові) накладні (а.с.32).
Для підтвердження податкового кредиту, отриманого від ТОВ "Ріона-Строй", відображеного у додатку № 5 декларації із ПДВ за лютий 2011 року, позивачем на виконання запиту ДПІ в м. Сімферополі АР Крим № 14341/10/15-2 від 06.04.11 р. надані наступні документи:
- копію договору купівлі-продажу № 108 від 01.01.11 р.;
- реєстр отриманих податкових накладних у лютому 2011 року;
- копії 24-х податкових накладних за лютий 2011 року;
- журнал - ордер по рах.63 за лютий 2011 року.
Для підтвердження податкового зобов'язання, виданого ТОВ "Ріона-Строй" та відображеного у додатку № 5 до декларації із ПДВ за лютий 2011 року надані наступні документи:
- копію договору купівлі-продажу № 011005 від 10.01.2011 р.;
- реєстр виданих податкових накладних у лютому 2011 року;
- копії 8-ми податкових накладних за лютий 2011 року;
- реєстр видаткових накладних за лютий 2011 року;
- журнал-ордер по рах.36 за лютий 2011 року.
Для підтвердження правомірності нарахування ПДВ по податковій декларації за лютий 2011 року надано копію реєстру отриманих та виданих податкових накладних по всіх контрагентах, відображених у додатку № 5 до декларації із ПДВ за лютий 2011 року.
02.06.11 р. ДПІ в м. Сімферополі АР Крим виданий наказ № 1903 (а.с. 30) про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "СФК-Промстройторг" з питань взаємовідносин з ТОВ "Ріона-Строй" у відповідності з п.п.78.1.1 п.78.1, п. 79.1 ст.ст. 78, 79, ст. 20 Податкового кодексу України та згідно податкових декларацій по ПДВ за лютий 2011 року.
16.06.11 р. на підставі вищезазначеного наказу та повідомлення вих.№ 21488/10/23-4 від 02.06.11 р. (а.с.29) проведено позапланову невиїзну перевірку ТОВ "СФК-Промстройторг" з питань взаємовідносин з ТОВ "Ріона-Строй" за лютий 2011 року, за результатами якої встановлено порушення ч. 1, 5 ст. 203, п. 1, 2 ст. 215, ст. 228 Цивільного кодексу України, а саме фіктивний характер угод, що порушують п. 14.1.191 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п.п. 187.1.а п. 187.1 ст. 187, п. 198.2, п. 198.6 ст. 198, п. 201.8, п. 201.10 Податкового кодексу України, що призвело до завищення податкового зобов'язання та податкового кредиту за лютий 2011 року в сумі 431258 грн., про що складено акт № 7977/23-4/35736431 (а.с.15-27).
Відповідно до п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Пп. 75.1.2. п. 75.1. ст. 75 ПК України встановлено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка відповідно до абз.3 п.п. 75.1.2. п. 75.1. ст. 75 ПК України не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Відповідно до п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Обставиною, на підставі якої прийнято наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "СФК-Промстройторг" № 1903 від 02.06.11 р., вказаний п.п. 78.1.1 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється у разі, якщо за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Оскільки правовими підставами проведення перевірки відповідачем вказані саме пп. 78.1.1. п. 78.1. ст. 78 ПК України, то для її проведення відповідачем мають бути доведені наступні обставини:
- відповідачем мали бути виявлені факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації;
- відповідачем мав бути виявлений факт не надання платником податків пояснень та їх документальних підтверджень на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Таким чином, зазначеним пунктом встановлені наступні умови законності призначення перевірки:
-виявлення фактів, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації,
-направлення письмового запиту органом державної податкової служби до платника податків стосовно надання пояснень та їх документальних підтверджень,
-встановлення податковим органом факту отримання такого запиту,
-ненадання платником податків протягом 10 днів з дня отримання запиту пояснень та їх документальних підтверджень.
-після спливу зазначеного строку - прийняття наказу про проведення перевірки та направлення повідомлення платнику податків про дату та місце її проведення.
Згідно з пп. 14.1.171 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкова інформація - це інформація у значенні, визначеному Законом України “Про інформацію”.
Відповідно до ст. 25-1 Закону України “Про інформацію” податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій. Система податкової інформації, її джерела та режим визначаються Податковим кодексом України та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. 72.1 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла:
- від платників податків та податкових агентів (інформація, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; у наданих великими платниками податків в електронному вигляді копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронному вигляді, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків; про застосування реєстраторів розрахункових операцій;
- від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та Національного банку України (інформація про об'єкти оподаткування, що надаються та/або реєструються такими органами. Зазначена інформація повинна містити, зокрема, вид, характеристики, індивідуальні ознаки об'єкта оподаткування (в разі наявності), за якими його можна ідентифікувати; про результати здійснення державного контролю за господарською діяльністю платника податків; міститься у звітних документах (крім персоніфікованої статистичної інформації, фінансових звітів), які подаються платником податків органам виконавчої влади та/або органам місцевого самоврядування; про встановлені органами місцевого самоврядування ставки місцевих податків, зборів та надані такими органами податкові пільги; про дозволи, ліцензії, патенти, свідоцтва на право провадження окремих видів діяльності; про експортні та імпортні операції платників податків;
- від банків, інших фінансових установ - інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків;
- від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів;
- від підрозділів податкової служби та митних органів - за результатами податкового контролю;
Крім того, для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана органу державної податкової служби в установленому законом порядку.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач дійшов висновку про нікчемність угод позивача із ТОВ "Ріона-Строй" на підставі декларації позивача із ПДВ за лютий 2011 року № 60784 від 19.03.11 р., про що зроблений висновок № 290/15-2 від 06.04.11 р.
Отже з урахуванням положень п.п.78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України щодо порядку проведення позапланової документальної перевірки в матеріалах справи присутня інформація щодо можливого порушення позивачем вимог податкового законодавства у зв'язку із непідтвердженням господарської дієздатності контрагента позивача - ТОВ "Ріона-Строй", що є підставою для направлення відповідного запиту на адресу позивача.
На адресу ТОВ "СФК-Промстройторг" 06.04.11 р. направлений запит про надання необхідних документів для з'ясування правомірності нарахування ПДВ по декларації за лютий 2011 року по взаємовідносинах із ТОВ "Ріона-Строй", для чого у ТОВ "СФК-Промстройторг" витребувано ряд документів, зокрема:
- фінансово-господарські документи, що підтверджують факт сплати - платіжні документи: виписки банківських закладів, прибутково-касові ордери, чеки РРО та інш.;
- товаротранспортні накладні, акти виконаних робіт, акти приймання-передачі виконаних робіт;
- господарські договори, укладені платником ПДВ із контрагентом, по якому виявлені розбіжності;
- копії податкових накладних;
- прибуткові (видаткові) накладні (а.с.32).
Зазначений запит був направлений відповідачем позивачу 07.04.11 р. та отриманий останнім 08.04.11 р., про що свідчить наявна в матеріалах справи копія поштового повідомлення про вручення (а.с.52).
Відповідь на вказаний запит ТОВ "СФК-Промстройторг" була отримана відповідачем 20.04.11 р., про що свідчить відбиток штампу ДПІ в м. Сімферополі АР Крим (а.с.34), до якої були додані витребувані документи, зокрема:
- копію договору купівлі-продажу № 108 від 01.01.11 р., копію договору купівлі-продажу № 011005 від 10.01.2011 р.;
- реєстр отриманих податкових накладних у лютому 2011 року, реєстр виданих податкових накладних у лютому 2011 року, реєстр видаткових накладних за лютий 2011 року, копію реєстру отриманих та виданих податкових накладних по всіх контрагентах, відображених у додатку № 5 до декларації із ПДВ за лютий 2011 року;
- копії 24-х податкових накладних за лютий 2011 року;
- журнал - ордер по рах.63 за лютий 2011 року, журнал-ордер по рах.36 за лютий 2011 року;
- копії 8-ми податкових накладних за лютий 2011 року.
З матеріалів справи вбачається, що позивач відповів на отриманий 08.04.11 р. запит ДПІ в м. Сімферополі АР Крим 20.04.11 р., тобто - протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Відтак порушень з боку позивача щодо надання відповіді на запит ДПІ в м. Сімферополі АР Крим в межах дотримання вимог п.п.78.1.1 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України не вбачається.
Більш того, відповідачем не надані докази несвоєчасності або неповноти відповіді позивача на надісланий запит.
Наявність лише податкової інформації про можливе порушення позивачем вимог податкового законодавства, про що свідчить висновок відповідача № 290/15-2 від 06.04.11 р., не є достатньою підставою для проведення позапланової документальної невиїзної перевірки за п.п.78.1.1 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України.
Таким чином, у ДПІ в м. Сімферополі АР Крим були відсутні підстави для проведення позапланової документальної невиїзної перевірки ТОВ "СФК-Промстройторг" за наказом № 1903 від 02.06.11 р.
Позовні вимоги в даній частині підлягають задоволенню.
Більш того, судом встановлено, що податковим органом порушено порядок проведення позапланової невиїзної документальної перевірки, встановлений Податковим кодексом України, що підтверджується наступним.
Відповідно до п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Судом встановлено, що наказ та направлення на проведення перевірки були направлені позивачеві поштою та отримані позивачем лише 15.06.2011 року, що підтверджується копією конверту, яка знаходиться в матеріалах справи (а.с.31). Відповідно даних акту перевірки № 7977/23-4 перевірка проводилась з 02.06.11 р. по 16.06.11 р., тобто позивач не був завчасно повідомлений про проведення перевірки.
Таким чином, посилання в акті перевірки на те, що перевірку проведено з відома директора позивача Парфенова В.П., є безпідставними.
Адже з аналізу положень п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України випливає, що податковий орган має право на проведення перевірки лише після отримання поштового повідомлення про вручення поштового відправлення. Початок проведення перевірки податковим органом без отримання вищезазначеного повідомлення порушує права платника податків на підготування та надання матеріалів, які мають значення для висновків перевірки.
Відповідачем не надано доказів повідомлення позивача про проведення перевірки на час початку її проведення.
Отже дії ДПІ в м. Сімферополі АР Крим з проведення позапланової документальної невиїзної перевірки ТОВ "СФК-Промстройторг" не відповідають вимогам чинного законодавства.
Позовні вимоги в даній частині підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Приймаючи до уваги, що суд задовольнив позовні вимоги, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судовий збір в розмірі 3,40грн.
У судовому засіданні 27.09.2011р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови, а 30.09.2011р. постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ ДПІ в м. Сімферополі АР Крим від 02.06.2011 р. № 1903 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "СФК "Промстройторг".
2. Визнати протиправними дії ДПІ в м. Сімферополі АР Крим з проведення перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "СФК-Промстройторг", в результаті якої було складено акт № 7977/23-4/35736431 від 16.06.2011 р.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СФК-Промстройторг" (ЄДРПОУ 35736431) 3,40 грн. судових витрат.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.