ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 серпня 2011 р. Справа №2а-9372/11/0170/1 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Суслової Є.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі районі м. Сімферополя до Республіканського підприємства «Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського» про стягнення, ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного Автономної Республіки Крим звернулося з позовом Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя до Республіканського підприємства «Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, штрафним санкціям та пені в розмірі 20001, 41 гривень.
У судове засіданні представник позивача не з’явився, надіслав клопотання розглядати справи за його відсутністю, а також надав довідку про заборгованість Республіканського підприємства «Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського» перед УПФУ Центрального району м. Сімферополь АРК.
У судове засідання відповідач не з’явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, будь-яких клопотань до суду не надав.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представників позивача та відповідача.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши доказів в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції – переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, а також забезпечує збір, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду.
Таким чином, управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як суб’єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.
Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з пунктом 5 частини 2 якої компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
З зазначених підстав, спір, що виникає між фізичним, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі стосовно стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків являється публічно правовим та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Порядок, підстави та строки сплати внесків із загальнообов’язкового державного пенсійного страхування в 2010 році, а також застосування та стягнення фінансових санкцій та пені за їх несвоєчасну сплату встановлені Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 року (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, надалі - Закон).
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону всі відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Судом встановлено, що Республіканське підприємство «Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського» (надалі – РП «Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського») являється юридичною особою, зареєстрованою 31.01.1997 року виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 05-3-06-01/213.
Судом встановлено, що РП «Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського» зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду Центрального району м. Сімферополя АР Крим згідно з заявою за № 15-01-0003.
Таким чином, РП «Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського» в 2010 році являлося страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з п.п. 4, 6 частини 2 статті 17 Закону (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) страхувальник зобов’язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.
Частиною 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься позивач, встановлений зазначеною нормою закону -один календарний місяць.
Судом встановлено, що відповідно до автоматично сформованого звіту, наданого відповідачем в електронному вигляді, РП «Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського» зобов’язалось сплати страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за червень 2010 року в розмірі 13470, 41 гривень.
Згідно з карткою особового рахунку та довідкою про заборгованість відповідачем сума страхових внесків за червень 2010 року не сплачена у повному обсязі.
Відповідно до частини 3 статті 106 Закону (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку вимогу про її сплату. Згідно з абзацом 3 частини3 статті 106 Закону протягом 10 днів із дня її одержання страхувальник зобов’язаний сплатити суму недоїмки та суму фінансових санкцій.
На загальну суму недоїмки зі сплати страхових внесків Управлінням Пенсійного фонду в Центральному районі м. Сімферополя АРК виставлялася вимога № Ю-1364 від 06.08.2010 року на суму 127966,97 гривень, з яких: 125221,78 гривень заборгованість зі сплати страхових внесків, 2108,19 гривень – по сплаті фінансових санкцій та 637,00 гривень – по сплаті пені.
Зазначену вимогу про сплату боргу відповідач отримав 09.08.2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням.
Відповідно до пункту 6 ч. 2 ст. 17 Закону (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Таким чином, в порушення п.п. 4,6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 відповідач своєчасно не сплатив суму страхових внесків в розмірі 13470,41 гривень.
Відповідно до частини 10 статті 20 Закону якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Право застосування фінансових санкцій п. 6 частини 1 статті 64 Закону надано територіальним органам Пенсійного фонду. Частиною 17 статті 106 Закону (в редакцій на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду накладати фінансові санкції мають право начальники управлінь Пенсійного фонду в районах.
Відповідно до частини 13 статті 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду виносять рішення.
Відповідно до п.2 частини 9 статті 106 Закону (в редакцій на момент виникнення спірних правовідносин) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Розрахунок фінансової санкції у разі несвоєчасної сплати страхових внесків здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Відповідно до частини 1 статті 106 Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов’язані самостійно сплатити їх з нарахуванням пені в розмірах, визначених законом. Згідно з абзацом 2 пункту 2 частини 9 статті 106 Закону одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Рішенням № 1035 від 12.08.2010 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду до РП «Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського» застосовано штраф у розмірі 3199,80 гривні та пеня в розмірі 3331,20 гривень за період з 20.11.2009 року по 08.07.2010 року.
13 серпня 2010 року зазначене рішення було вручено головному бухгалтеру РП «Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського» - ОСОБА_1
Санкції та пеня нараховані відповідно до даних картки особового рахунку.
Судом встановлено, що згідно відомостей картки особового рахунку страхувальника юридичної особи, яка має найманих працівників, у відповідача зазначена недоїмка зі сплати страхових внесків 13470,41 гривень, зі сплати фінансових санкцій в розмірі 3199,80 гривень та сплати пені в розмірі 3331,20 гривень.
Таким чином, суд приходить до висновку, що недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за червень 2010 року в розмірі 13470,41 гривень, зі сплати штрафних санкцій в розмірі 3199,80 гривень та сплати пені в розмірі 3331,20 гривень, а всього в розмірі 20001,41 розрахована позивачем вірно, являється погодженим з відповідачем та підлягає стягненню з останнього.
Суд також враховує, що відповідно до частини 12 статті 20 Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобов’язаннями, у тому числі із сплати податків та інших обов’язкових платежів.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
В судовому засіданні 25.08.2011 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови, а постанова у повному обсязі складена 30.08.2011 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Республіканського підприємства «Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського» (ідентифікаційний номер 00275257) на користь управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя заборгованість по страховим внескам на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, штрафним санкціям та пені в розмірі 20001,41 гривень.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Трещова О.Р.