ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2011 року м.Полтава Справа №2а-5923/10/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клочка К.І.,
при секретарі Міщенко Р.В.,
за участю:
представника позивача Руденко Ю.Г.,
представника відповідача Вигодського С.В.,
представника третьої особи, Публічного акціонерного товариства «Полтаваобленерго» Ковтуна Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Північному регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробит", треті особи Публічне акціонерне товариство «Полтаваобленерго», Комунальне госпрозрахункове житлово-експлуатаційне підприємство "Крюківське", Кременчуцька міська рада Полтавської області, виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Полтавської області про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
16 листопада 2010 року прокурор Червонозаводського району м. Харкова (надалі - прокурор) в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Північному регіоні» (надалі позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробит" (надалі відповідач, ТОВ «Добробит») про стягнення штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Ухвалою суду від 17 серпня 2011 року за клопотанням відповідача залучено до участі у справі у якості третіх осіб Публічне акціонерне товариство «Полтаваобленерго», Комунальне госпрозрахункове житлово-експлуатаційне підприємство "Крюківське", Кременчуцька міська рада Полтавської області, виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Полтавської області.
Прокурор у судове засідання не зявився, про причини неявки суду не повідомив, про час, дату, місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно.
Представник позивач у судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримав, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні вимоги позовної заяви не визнав, просив суд у їх задоволенні відмовити посилаючись на те, що ТОВ «Добробит» та Кременчуцька міська рада Полтавської області укладено договір про надання послуг з управління житловим фондом комунальної власності міста Кременчука від 24.06.2008 №196. Балансоутримувачем житлового фонду є Комунальне госпрозрахункове житлово-експлуатаційне підприємство "Придніпровське" та Комунальне госпрозрахункове житлово-експлуатаційне підприємство "Крюківське", а ТОВ «Добробит» не є власником, ні балансоутримувачем, ні виконавцем, ні виробником житлово-комунальних послуг, тобто ТОВ «Добробит» безпосередньо не надає житлово-комунальні послуги і не є власником електричних та теплових мереж. Крім того, позивач зазначив, що укладений між ТОВ «Добробит» та Кременчуцькою міською радою договір від 24.06.2008 фактично за своєю правовою природою не являється договором про надання послуг та є змішаним, оскільки його умови містять в собі елементи декількох договорів доручення та управління майном.
Представник третьої особи, Публічного акціонерного товариства «Полтаваобленерго» вимоги позовної заяви підтримав.
Треті особи Кременчуцька міська рада Полтавської області, виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Полтавської області, Комунальне госпрозрахункове житлово-експлуатаційне підприємство "Крюківське" явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечили, про причини неприбуття не повідомили, про час, дату, місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно, що підтверджується наявними у матеріалах справи повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №683524, наявного у матеріалах справи, ТОВ «Добробит» є юридичною особою (ідентифікаційний код 25868931).
Відповідно до статті 9 цього Закону та пункту 1 Положення “Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929, державний нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії згідно з наказом Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року № 422 “Про державний енергетичний нагляд” безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд вказаним Положенням, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”.
29.09.2009 за результатами перевірки обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії з експлуатації житлового фонду, встановлено порушення позивачем вимог Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики від 25.07.2006 №258, про що складено акт №7/21-357.
За результатами обстеження відповідачеві видано обов'язковий для виконання припис №7/21-357/1 від 29.09.2009 про усунення виявлених порушень, які не виконані відповідачем, що підтверджується актом перевірки №7/21-28 від 29.01.2010 та видано новий припис з новими термінами усунення недоліків №7/21-28 від 29.01.2010.
Відповідно до акту №7/21-28 від 29.01.2010 за результатами перевірки виконання позивачем вимог припису 29.09.2009 №7/21-357/1 встановлено його невиконання у частині пунктів №№ 1, 6, 10, 11, 12, 13, 20, 22, 23, 24, а саме:
- не укомплектовано ТОВ «Добробит» необхідною кількістю електротехнічного персоналу для обслуговування електроустановок житлового фонду (порушення вимог п.5.1.1., п.5.2.20. Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів);
- відсутні затверджені керівництвом ТОВ «Добробит» план-графіки на проведення щорічного навчання на виробництві та періодичного навчання в СНЗ (порушення вимоги.5.2.10. Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів);
- відсутні паспортні карти: електрощитових та встановлених ввідних, розподільних шаф 0.4кВ об'єктів житлового фонду в управлінні ТОВ «Добробит» - з переліком електрообладнання та засобів захисту з зазначенням їх технічних даних, термінів перевірок (випробувань), надання їм інвентарних номерів, доданням протоколів та актів випробування, ремонту та ревізії (порушення вимог п.5.3.2. Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів);
- відсутні наступні інструкції: інженера з ремонту, інструкції з експлуатації електрообладнання до 1000В, заземлюючих пристроїв, інструкції з експлуатації електрозахисних засобів, а також інструкції з пожежної безпеки (порушення вимог п.5.3. Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів);
- Відсутні паспорти заземлюючих пристроїв господарчого двору ремонтних дільниць, ТОВ «Добробит» (Порушення вимог пункту 6.7.4. «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів»);
- відсутній журнал обліку робіт за нарядами і розпорядженнями ТОВ «Добробит». (порушення вимог пункту 5.3.12. Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів).
- відсутній перелік індивідуальних засобів захисту від ураження електричним струмом, якими мають бути укомплектовані електроустановки ТОВ «Добробит» (порушення вимог пункту 5.3.12. Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів);
- не припинено передавання електричної енергії приєднаним до електроустановок ТОВ «Добробит» субспоживачам - за відсутності у останніх персоналу для обслуговування своїх електроустановок та за відсутності договорів на обслуговування електроустановок (порушення вимог пункту 7.5.1 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів);
- не укладено договір про спільне використання технологічних електричних мереж між основним споживачем ТОВ «Добробит» та Кременчуцькою філією ВАТ «Полтаваобленерго» (порушення вимог пунктів 1.7., 1.11. Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів);
- не укладено договори про технічне забезпечення електропостачання між основним споживачем ТОВ «Добробит» та субспоживачами, які приєднані до електричних мереж ТОВ «Добробит» (порушення вимог пункту 1.5., пункту 5.15. Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів).
29.01.2010 Кременчуцьким відділенням Державної інспекції з енергонагляду за режимами споживання електричної теплової енергії у Полтавській області винесено припис №7/21-28, яким позивача зобовязано усунути виявлені порушення.
21 травня 2010 року здійснено перевірку виконання припису №7/21-28 від 29.01.2010 і встановлено, що припис залишився невиконаним, що підтверджується актом перевірки №7/21-214.
Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Полтавській області з порушення законодавства про електроенергетику та за ухилення від виконання припису на відповідача, згідно зі статті 27 Закону України „Про електроенергетику" накладено штраф про що було винесено постанову №7/20-46 від 04.06.2010 про накладання на суб'єкта господарювання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику про усунення раніше виявлених порушень на суму 1700,00 грн.
Відповідно до статті 9 Закону України „Про електроенергетику" державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установами та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Державні інспектори мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці, застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно - правових актів.
В абзаці четвертому частини пятої статті 9 вищезгаданого закону зазначено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно - правових актів.
Припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії є актом індивідуальної дії та обов'язковий до виконання.
Відповідно до частини третьої статті 27 Закону України „Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність у вигляді штрафу за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у розмірі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до цієї ж статті, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, на підставі акта перевірки видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Відповідно до частини сьомої статті 27 вищевказаного закону санкції, передбачені частиною третьою статті 27 цього закону, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 Положення „Про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 21.07.1999 №1312 зазначено, що суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Згідно з пунктом 11 Положення „Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії" затвердженого Кабінетом Міністрів України від 07.08.1996 №929 із змінами та доповненнями - Держенергонагляд має право застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до частини третьої статті 27 Закону України „Про електроенергетику" - штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи мають право державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Державної інспекції.
Не погоджуючись з постановою про накладення штрафу ТОВ «Добробит» оскаржило її до суду. Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.04.2011 позовна заява ТОВ "Добробит" про визнання неправомірною та скасування постанови від 04.06.2010 року №7/20-46 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання залишено без розгляду у порядку статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, яка ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.07.2011 залишена без змін.
Враховуючи, що припис про порушення 29.01.2010 №7/21-28 не скасований, постанова від 04.06.2010 року №7/20-46 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання також є чинною та беручи до уваги факт несплати відповідачем суми штрафу суд вважає позовні вимоги правомірними і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 121 Конституції України, на прокуратуру покладено представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до положень статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадках встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатись до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадян або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до частини пятої статті 361 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законодавством.
Відповідно до положень статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Зважаючи на вищевикладене, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Північному регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробит", треті особи Публічне акціонерне товариство «Полтаваобленерго», Комунальне госпрозрахункове житлово-експлуатаційне підприємство "Крюківське", Кременчуцька міська рада Полтавської області, виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Полтавської області,про стягнення штрафу задовольнити .
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Добробит» (вул. 50 років СРСР, 17, м. Кременчук, Полтавська область) у доход Держбюджету штраф у сумі 1 700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 (нуль) копійок на р/р 31119106700008 відкритий на Кременчуцьке УДК, банк одержувач ГУДК України у Полтавській області м. Полтава, МФО 831019, код ЄДРПОУ 34698778, код платежу до держбюджет) 21081100.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 18 жовтня 2011 року.
Суддя К.І. Клочко