УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
15.11.11р.Справа № 26/5005/13820/2011 Суддя господарського суду Дніпропетровської області Камша Н.М.
при секретарі судового засідання Бігун А.О.
за участю представників сторін:
від кредитора: Головко О.В. - представник ДПІ у м. Дніпродзержинську, довіреність № 46947/10/10-010 від 02.12.10р.
від боржника: не з`явився
розглянувши справу
за заявою Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську
до боржника приватного підприємства "Сільгосмаркетгруп", м. Дніпродзержинськ, вул.Кіма, 6/33
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 17.10.11р. порушено провадження у справі про банкрутство приватного підприємства "Сільгосмаркетгруп", м.Дніпродзержинськ за процедурою, передбаченою ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”. Цією ухвалою судове засідання призначено на 27.10.11р., зобов'язано кредитора подати первинні докази в підтвердження наявності основного боргу по платежах до бюджету.
Ухвалою від 27.10.11р. розгляд справи відкладено на 15.11.11р., повторно зобов'язано сторони виконати ухвалу господарського суду від 17.10.11р.
Боржник двічі у судове засідання не з'явився.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника кредитора, господарський суд прийшов до висновку про необхідність припинення провадження у справі про банкрутство з огляду на наступне.
Вимоги кредитора до боржника становлять 1 943,05 грн. і є штрафними санкціями, що підтверджується довідкою про суми податкового боргу станом на 17.08.11р. Доказів, які б підтверджували наявність основного податкового боргу (недоїмки) у боржника, кредитором не подано.
Згідно з визначенням поняття "грошове зобов'язання", яке міститься у ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі - Закон про банкрутство) до складу грошових зобов'язань боржника не зараховуються недоїмка (штраф, пеня), визначена на дату подання заяви до господарського суду.
Частиною другою статті 2 Закону України "Про систему оподаткування" (в редакції Закону України від 18 лютого 1997 року № 77/97-ВР) визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Цей Закон, як зазначено в його преамбулі, визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про систему оподаткування" (в редакції Закону України від 18 лютого 1997 року № 77/97-ВР) будь-які податки і збори (обов'язкові платежі), які запроваджуються законами України, мають відповідати принципам, закладеним у цьому Законі. Податки і збори (обов'язкові платежі), справляння яких не передбачено цим Законом, сплаті не підлягають.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про систему оподаткування" в Україні справляються загальнодержавні і місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), вичерпний перелік яких міститься у ст.ст. 14 і 15 цього Закону.
Податки і збори (обов'язкові платежі), справляння яких не передбачено Законом України "Про систему оподаткування", сплаті не підлягають.
Наведені вище норми кореспондуються із нормами Податкового кодексу України (набрав чинності з 01 січня 2011 року).
Відповідно до ст. 8 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки і збори. Перелік податків і зборів міститься у ст.ст. 9 та 10 цього Кодексу. Згідно п. 9.4 ст. 9 та п. 10.5 ст. 10 вказаного Кодексу, установлення загальнодержавних та місцевих податків і зборів, не передбачених цим Кодексом, забороняється.
Згідно з положеннями Закону України "Про державну податкову службу в Україні" пеня, штраф, інші фінансові санкції є публічно-правовими санкціями, які застосовуються до платника податків за порушення податкового законодавства.
За змістом ст.ст. 111, 113, 129 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції та/або пеня є мірою фінансової відповідальності за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З огляду на наведене, законодавчі акти не відносять суми неустойки (штрафів, пені) і фінансових санкцій тощо, що стягуються до бюджетів за порушення податкового законодавства, до категорії податків і зборів (обов'язкових платежів).
Таким чином, у вирішенні питання про склад вимог за податками і зборами (обов'язковими платежами) при порушенні справ про банкрутство суми пені, штрафів та інших штрафних чи фінансових санкцій враховуються окремо та не можуть бути підставою для порушення провадження у справі про банкрутство.
Пунктом 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 15 від 18 грудня 2009 року "Про судову практику в справах про банкрутство" регламентовано, що до складу грошових зобов'язань боржника не зараховуються недоїмка (пеня та штраф), визначені на дату подання заяви до господарського суду, а згідно з п.36 вищевказаної Постанови Пленуму Верховного Суду України № 15 подальший перебіг провадження у справах про банкрутство, коли у встановленому порядку виявлено безпідставність вимог ініціюючого кредитора, законом не передбачений, тому судам слід припиняти провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України, тобто справу порушено за відсутності достатніх правових підстав.
Враховуючи викладене, керуючись п.1-1 ч.1 ст. 80, ст. 86 ГПК України, ст.ст. 1, 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Припинити провадження у справі про банкрутство приватного підприємства "Сільгосмаркетгруп", м. Дніпродзержинськ, вул. Кіма, 6/33 (ЄДРПОУ 33247400).
Копію ухвали направити сторонам, Управлінню з питань банкрутства у Дніпропетровській області, держреєстратору (м. Дніпродзержинськ) та ВДВС за місцезнаходженням боржника.
Суддя Н.М. Камша