Рішення № 19335059, 09.11.2011, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
09.11.2011
Номер справи
15/6/804-10
Номер документу
19335059
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"09" листопада 2011 р.Справа № 15/6/804-10 За позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький

до Товариства з додатковою відповідальністю "В'язовець" с. В'язовець Білогірського району Хмельницької області

про стягнення 32 527,84 грн. шкоди

Головуючий суддяМуха М.Є.

Суддя Смаровоз М.В.

Суддя Вибодовський О.Д.

Представники сторін:

позивача: не з'явився

відповідача: ОСОБА_1 - за дорученням від 30.10.20

Рішення виноситься 09.11.2011р. після оголошеної в судовому засіданні 02.11.2011р. перерви.

В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: позивач у позові просить господарський суд стягнути з відповідача на користь держави 32 527,84грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням, що здійснювалось товариством для забезпечення господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування в період з 05.03.2008р. по 23.02.2010р.

Позивач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, причин неявки суду не повідомив.

Представник відповідача у судовому засіданні, відповідач у відзиві на позов проти позовних вимог заперечують посилаючись на те, що інспекцією не встановлено яка кількість води використовувалась товариством з свердловини, в який спосіб видобувалась та куди використовувалась. Звернув увагу суду, що на вимогу інспектора відповідачем було видано довідку № 19 від 24.02.2010р. у якій зазначено про кількість використаної підприємством води, проте зазначені дані були вказані самим інспектором із законодавчо встановленого розрахунку витрат води. Крім цього зазначив, що інспекцією не встановлено факту забруднення внаслідок самовільного водокористування, а також, як зазначив представник відповідача, жодних претензій з боку інспекції на адресу товариства не надходило.

Розглядом матеріалів справи встановлено.

Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області м. Хмельницький, як юридична особа зареєстрована виконавчим комітетом Хмельницької міської ради 01.03.2007р., включена до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України згідно довідки головного управління статистики у Хмельницькій області № 170608 від 05.02.2008р.

Сільськогосподарське товариство з додатковою відповідальністю „Вязовець” с. Вязовець Білогірського району, як субєкт підприємницької діяльності юридична особа зареєстрована Білогірською районною державною адміністрацією 09.07.2007р., про що видано свідоцтво про державну реєстрацію № 552351 серія АОО, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України згідно довідки відділу статистики у Білогірському районі № 111847 від 03.03.2009р.

Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариством з додатковою відповідальністю „Вязовець” за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 45/06 від 24.02.02.2010р.

В акті перевірки зафіксовано, що Товариство з додатковою відповідальністю „Вязовець” здійснювало видобуток підземних вод із свердловини, яка розташована за межами с. Вязовець для забезпечення господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування. Відповідно до довідки, виданої відповідачем Державній екологічній інспекції №19 від 24.02.2010р., ТзДВ „Вязовець” в період з 05.03.2008р. по 24.08.2009р. було використано 3226 м.куб. води та в період з 25.08.2009р. по 23.02.2010р. використано 1075,5 м.куб. води.

Відповідно до розрахунків, проведених на підставі акту перевірки та згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої Наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001р. №290, та враховуючи норми Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” згідно якого норматив збору за спеціальне водокористування в частині використання підземних вод, встановлений як 26,3 коп. за куб. метр.

Розмір шкоди завданої внаслідок самовільного водокористування, що здійснювалось за відсутності дозволу на спеціальне водокористування за період з 05.03.2008р. по 24.08.2009р. розраховано позивачем за формулою:

З с.в. = W* Тар * 5, де - W - об'єм води при самовільному водокористуванні; Тар - діючий на час порушення тариф на воду як природній ресурс, без урахування пільгових коефіцієнтів; 5 коефіцієнт. Тому, збитки завдані державі при самовільному водокористуванні КП ТзДВ „Вязовець” становлять

З с.в. = W* Тар * 5 = 3556* 0,263 грн. * 5 = 4242,19грн.

У звязку з набранням чинності 25.08.2009р. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №389 від 20.07.2009р. та враховуючи норми Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" згідно якого норматив збору за спеціальне водокористування в частині використання підземних вод, встановлений як 26,3 коп. за куб. метр, розмір шкоди завданої внаслідок самовільного водокористування, що здійснювалось за відсутності дозволу на спеціальне водокористування з 25.08.2009р. по 23.02.2010р. розраховано за формулою:

З сам. = 100*W* Тар, де - W- об'єм води при самовільному водокористуванні; Тар норматив збору за спеціальне водокористування що діє в регіоні на момент виявлення порушення. Тому, збитки завдані державі при самовільному водокористуванні ТзДВ „Вязовець” становлять:

З сам. = 100*W*Тар = 100*0,263*1075,5 = 28285,65 грн.

Загальний розмір шкоди становить суму 32527,84грн.

25.02.2010р. Державною екологічною інспекцією винесено постанову №007122/06 на підставі протоколу № 007123, № 007022, № 007024, № 007123, № 007125 від 24.02.2010р. про накладення адміністративного стягнення на інженера ТзДВ „Вязовець” ОСОБА_2 в сумі 850,00грн. за правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.ст. 47, 48, 60, 78, 82, 82-1 та ст. 36 КУпАП.

Постановою Білогірського районного суду від 20.08.2010 р. у справі № 2-а-170/2010р. скасовано постанову № 007122/06 від 25.02.2010р. про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.ст. 47, 48, 78, 60, 82, 82-1 КУпАП, провадження у справі закрито у звязку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. При цьому в постанові зазначено, що до адміністративної відповідальності притягнутий суб'єкт за дії, виконання яких не належить до його повноважень.

10.03.2010р. позивач направив на адресу відповідача лист за № 1215/03, в якому зазначив що зобов'язання щодо добровільного відшкодування шкоди в розмірі 32527,84 грн. повинно бути виконано в місячний термін, а у разі невиконання позивач змушений буде звернутися з вимогою до суду про примусове стягнення завданої шкоди.

Позивачем надано в матеріали справи реєстр рекомендованої кореспонденції, який підтверджує направлення відповідачу вказаної вище вимоги.

Оскільки відповідач в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням в сумі 32527,84грн. не сплатив, позивачем подано позов до суду.

Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, судом прийнято до уваги наступне.

Відповідно до п. „б” ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №119/13386 „Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” покладено на Державну екологічну інспекцію.

Згідно з п.9 ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548 (із змінами) Інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Позивачем проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариства з додатковою відповідальністю „Вязовець” за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 45/06 від 24.02.02.2010р. яким зафіксовано, що відповідач здійснює видобуток підземних вод із свердловини, яка розташована за межами с.В'язовець, для забезпечення господарсько - побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування.

Згідно довідки, виданої відповідачем Державній екологічній інспекції за №19 від 24.02.2010р., в період з 05.03.2008р. по 24.08.2009р. підприємством було використано 3226 м.куб. води та в період з 25.08.2009р. по 23.02.2010р. використано 1075,5 м.куб. води.

10.03.2010р. інспекцією направлено на адресу відповідача лист - вимогу за № 1215/03, в якому зазначено про виконання зобов'язання по добровільному відшкодуванню шкоди в розмірі 32527,84 грн. в місячний термін.

За змістом абз.4 ч.1 ст.1 ВК України викристання води - це процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько - питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб.

Абзац 19 частини 1 статті 1ВК України також містить визначення поняття "водокористування", що є використанням вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).

В свою чергу, ч.1 ст.48 ВК України закріплює поняття "спеціального водокористування", що є забором води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв та скидання в них зворотних вод. Спеціальне водокористування здійснюються на підставі дозволу юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до п. 9 ст. 44, ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства в даному випадку підтверджується складеним інспекцією актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 45/06 від 24.02.02.2010р

Порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно - правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування (ст.110 ВК України).

Відповідно до ч.4 ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” (з наступними змінами і доповненнями), ст.111 ВК України підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно статті 69 Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Інспекцією при здійсненні розрахунку сум завданих збитків та при зверненні з позовом вказано, що нормативними актами, які підлягають застосуванню в даному випадку є Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої Наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001р. № 290 та Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 №389 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009р. за № 767/16783 зокрема, розділ 9 якої передбачає розрахунок розмірів збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування та порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач здійснив розрахунок розміру відшкодування збитків на підставі Методики від 29.12.2001р. №290 за період з 05.03.2008р. по 24.08.2009р. в сумі 4242,19грн. та відповідно до Методики №389 від 20.07.2009р. в сумі 28285,65 грн. за період з 25.08.2009р. по 23.02.2010р. Всього, внаслідок самовільного водокористування відповідачем нарахована шкоду на суму 32527,84грн.

Із матеріалів справи слідує, що на підставі протоколу № 007123, № 007022, № 007024, № 007123, № 007125 від 24.02.2010р. про адміністративне правопорушення, Державною екологічною інспекцією винесено постанову № 007122/06 від 25.02.2010р. про накладення адміністративного стягнення, зокрема на інженера ТзДВ „Вязовець” ОСОБА_2 в сумі 850,00грн. за правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.ст. 47, 48, 60, 78, 82, 82-1 та ст. 36 КУпАП.

Судом встановлено, що постановою Білогірського районного суду від 20.08.2010 р. у справі № 2-а-170/2010р. позов ОСОБА_2 до Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області в особі інспектора з ОНПС в Хмельницькій області Михайлова В.Е. про скасування постанови № 007122/06 від 25.02.2010р. про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.ст. 47, 48, 78, 60, 82, 82-1 КУпАП задоволено в повному обємі. Скасовано оскаржувану постанову, провадження у справі закрито у звязку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, зокрема зазначено, що до адміністративної відповідальності притягнутий субєкт, який неправомочний вирішувати виконання вказаних в протоколі дій. В зазначеній постанові вказано також, що на балансі ТзДВ „ Вязовець” свердловина вказана в протоколі про адміністративне правопорушення не знаходиться.

Колегія суддів звертає увагу на норми ст. 68 Закону, якими встановлено , що застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів, а тому, скасування в судовому порядку постанови про накладення адміністративного стягнення на працівника відповідача не спростовує факт порушення самим відповідачем вимог природоохоронного законодавства, встановлений чинним актом №45/06 від 24.02.2010р.

Враховуючи викладене, приписи ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, колегія суддів вважає позовні вимоги обґрунтованими та підтвердженими матеріалами справи, та такими, що підлягають задоволенню, при цьому доводи відповідача викладені у письмовій позиції з приводу заявленого позову спростовуються поданими позивачем доказами.

Керуючись ст.ст.1, 12, 33, 44, 49, ст.ст.82-84, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, Суд -

В И Р І Ш И В :

Позов Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області до Товариства з додатковою відповідальністю "В'язовець" про стягнення 32 527,84 грн. шкоди задовольнити.

Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "В'язовець" с.В'язовець Білогірського району Хмельницької області, вул. Центральна, 90 (код за ЄДРПОУ 30557157) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2, код ЄДРПОУ 24971547) одержувач: УДК у Білогірському районі, р/р 31510921700013, код класифікації 24062100, код 23566632, МФО 815013, банк одержувача ГУДКУ у Хмельницькій області - 32 527,84 грн (тридцять дві тисячі п'ятсот двадцять сім гривень 84 коп.) шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням.

Видати наказ.

Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "В'язовець" с.В'язовець Білогірського району Хмельницької області, вул. Центральна, 90 (код за ЄДРПОУ 30557157) в доход державного бюджету України для зарахування на р/р 31112095700002 МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225, отримувач коштів УДК м. Хмельницький, банк отримувача: ГУ ДКУ у Хмельницькій області; код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, - 325,28 грн. ( триста двадцять п'ять гривень 28 коп. ) витрат по оплаті державного мита та в доход державного бюджету України для зарахування на р/р 31211264700002 отримувач коштів: УДК м. Хмельницький, банк отримувача: ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264, 236грн. ( двісті тридцять шість гривень ) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Головуючий суддяМ.Є. Муха

СуддяМ.В. Смаровоз

СуддяО.Д. Вибодовський

Повний текст рішення виготовлено та підписано 11.11.2011р.

Віддруковано 3 примірники: 1 - до справи, 2 - позивачу (рекомендованим), 3 - відповідачу.