Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25.10.11р.Справа № 18/5005/10382/2011 За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по
Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
до В1: Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради
В2: Дніпропетровської міської ради
В3: Департаменту корпоративних прав та правового забезпечення
Дніпропетровської міської ради
третя
особа 1: Центр соціальної реабілітації для неповнолітніх, м. Дніпропетровськ
третя
особа 2: Приймальник-розподільник для дітей Дніпропетровського міського управління
Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в
Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
про визнання права державної власності на нерухоме майно та скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1. дов. №24 від 02.03.11р.
від відповідача 1: ОСОБА_2. дов. від 02.03.11р.
від відповідача 2: ОСОБА_2. дов. від 02.03.11р.
від відповідача 3: ОСОБА_2. дов. від 04.03.11р.
від третьої особи 1: ОСОБА_3., директор
ОСОБА_4, дор. від 30.08.11р.
від третьої особи 2: ОСОБА_5., начальник приймальника-розподільника
СУТЬ СПОРУ:
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради, Дніпропетровської міської ради, Управління комунальної власності Дніпропетровської міської ради, правонаступником якого є Департамент корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради, про визнання права державної власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 733,8 кв.м; скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно по АДРЕСА_1 від 24.12.2009 року, виданого Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що спірне нерухоме майно з державної власності не вибувало, а передавалось виключно з балансу на баланс державних установ та при цьому форму власності не змінило і залишилось державним майном.
Відповідачі позов не визнають, зазначають, що спірне майно є комунальним, в підтвердження чого посилаються на рішення Дніпропетровської міської ради від 29.11.2009 року №7/17 та від 06.11.2002 року№44/4, свідоцтво на нерухоме майно, видане 24.12.2009 року, та витяг з Реєстру обєктів прав комунальної власності територіальної громади міста Дніпропетровська.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
14.01.1981 Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської Ради народних депутатів було прийнято рішення №5 про передачу будівлі дитячого комбінату №166, розташованого по проспекту ім. Газети "Правда", 66-а Управлінню внутрішніх справ Виконкому Дніпропетровської обласної ради народних депутатів під приймальник-розподільник для неповнолітніх. Факт приймання передачі вищезазначеної будівлі підтверджено копією акту приймання-передачі № 166 від 16.02.1981 про передачу будівлі дитячої установи "Ясла-сад" №166 за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. імені Газети "Правда", 66-а, загальною площею 1300 кв.м.З вказаного акту вбачається, що спірна будівля була побудована у 1961 році.
Листом від 25.05.2000 Управління МВС України в Дніпропетровській області звернулося до міського голови міста Дніпропетровська з проханням прийняти рішення про передачу будівлі №1 по вул. Перший Будівельний тупик з балансу Управління освіти та науки міської ради на баланс УМВС України в Дніпропетровській області. Рішенням Виконкому Дніпропетровської міської ради від 15.06.2000 №1284 було вирішено: службі у справах неповнолітніх міської ради зняти з балансу та передати на баланс УМВС України у Дніпропетровській області будівлі за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Будівельний тупик, 1.
29.11.2000 Дніпропетровська міська рада прийняла рішення № 7\17 про передачу на баланс службі у справах неповнолітніх міської ради з 01.11.2000 частини приміщення приймальника-розподільника для неповнолітніх, у кількості 11 кімнат, за адресою:пр. Газети "Правда", 66-а (ігрову кімнату, спортивний зал, їдальню, класну кімнату, туалет, душову, подвіря для прогулянок, коридори залишено на балансі приймальника-розподільника з правом спільного користування приміщеннями) для розміщення Центру соціальної реабілітації для неповнолітніх.
Актом від 02.07.2002 прийому-передачі з балансу на баланс частини спірної будівлі, загальною площею 733,8 кв.м, підтверджено факт прийому-передачі спірного майна з балансу на баланс на виконання рішення № 7/17 від 29.11.2000 року. Розпорядженням від 27.10.2004 року № 1215р Дніпропетровської міської ради спірній будівлі присвоєна адреса - АДРЕСА_1. За довідкою про розподільчий баланс по нежитловому приміщенню АДРЕСА_1 від 25.08.2005р. № 753, загальна площа нежитлової будівлі по АДРЕСА_1 складає 1117,3 кв.м. Із вказаної площі Центром соціально-психологічної реабілітації для дітей зайнято 733,8 кв.м., а Приймальником-розподільником для неповнолітніх зайнята площа будівлі 383,5 кв.м.
На підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 29.11.200 року за №7/17 право власності на нежитлове приміщення КЗСЗ центру соціально-психологічної реабілітації дітей у будівлі літ. А-2 на І поверсі поз. 10-35, І, ІІ, на ІІ поверсі поз. 11-14, 16-26, Ї; загальною площею 696,0 кв. м, ґанки літ. а, а1, а2, а3; сходи літ. А 4; сарай літ. М-1; сарай літ. Ж-1,№ 1 ворота; № 2, № 7 огорожа; І мостіння, зареєстровано за Територіальною громадою міста Дніпропетровська, в особі Дніпропетровської міської ради (свідоцтво на нерухому майно а.с.63.).
Позивач вважає, що нежитлове приміщення на даний час є державною власністю, оскільки в установлений законом порядку не передавалося до комунальної власті, що і є причиною спору.
Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 16 ЦК, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, передбачених ч.2 ст.16 ЦК України, є визнання права.
Постановою Верховної Ради Української РСР від 08.12.1990р. № 534-ХІІ введений в дію Закон Української РСР "Про місцеві Ради народних депутатів Української РСР та місцеве самоврядування".
Відповідно до ст. 7 цього Закону до комунальної власності належить майно, яке передається безоплатно Союзом РСР і Українською РСР, іншими суб'єктами, а також майно, яке створюється і купується місцевими Радами народних депутатів за рахунок належних їм коштів.
Пунктом 4 постанови Верховної Ради Української РСР від 08.12.1990р. № 534-ХІІ доручено Раді Міністрів Української РСР до 1 квітня 1991 року визначити порядок передачі і перелік майна, яке за плату або безоплатно передається до складу комунальної власності різних територіальних рівнів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю" затверджений перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), що додається, та встановлено, що державне майно України, крім майна, яке належить до комунальної власності, є загальнодержавною (республіканською) власністю.
Відповідно до затвердженого переліку до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності) підлягали передачі, у тому числі дошкільні виховні та позашкільні навчально-виховні заклади, крім тих, що перебувають у відомчому підпорядкуванні.
Пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. № 311 зобов'язував міністерства і відомства України, органи, уповноважені управляти державним майном, здійснити до 1 січня 1992 р. передачу державного майна, яке перебуває у їх віданні, до комунальної власності згідно із затвердженим цією постановою переліком.
За змістом ст. 326 ЦК України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна, від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідні органи державної влади.
Передача державного майна, яке перебуває у віданні міністерств і відомств України, інших органів, уповноважених управляти державним майном, до комунальної власності повинна була відбутися в порядку, передбаченому чинною на той час постановою Ради Міністрів УРСР від 28.04.1980р. № 285 "Про порядок передачі підприємств, обєднань, організацій, установ, будинків і споруд".
Між тим, передача у наведеному вище порядку спірного майна з державної у комунальну власність не відбулося.
З 01.04.1998р. набрав чинності Закон України "Про передачу обєктів права державної та комунальної власності".
Цей Закон визначає, зокрема, основні засади передачі обєктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селиш, міст або у їх спільну власність.
Відповідно до частини першої статті другої наведеного Закону обєктами передачі згідно з Законом є, у тому числі, нерухоме майно (будівлі, споруди, у тому числі обєкти незавершеного будівництва, приміщення).
Передача обєктів з державної у комунальну власність, зазначеного майна, здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України (ч. 1 ст. 4 Закону).
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону пропозиції щодо передачі об'єктів з державної у комунальну власність, яка здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України, погоджуються з органом, уповноваженим управляти державним майном, або відповідною самоврядною організацією; центральними органами виконавчої влади, визначеними Кабінетом Міністрів України; державним органом приватизації.
Частина пята статті четвертої Закону передбачає, що у разі якщо передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України, пропозиції щодо передачі зазначених об'єктів погоджуються ініціаторами такої передачі, зазначеними у статті 3 цього Закону, та подаються до Міністерства економіки України. Міністерство економіки України на підставі пропозицій, внесених із дотриманням вимог цього Закону, готує і подає за погодженням з Міністерством фінансів України та Фондом державного майна України проекти відповідних рішень Кабінету Міністрів України.
Передача спірного нежитлового приміщення з державної у комунальну власність територіальної громади відповідно до вищезазначеного Закону не здійснювалася.
Відтак, є необґрунтованими доводи Дніпропетровської міської ради та її виконавчого комітету про те, що з 2000 року на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 29.11.2000 року №7/7 спірна будівля по АДРЕСА_1 є комунальною власністю.
До того ж, із зазначеного рішення не вбачається, що прийнятим рішенням Дніпропетровською міською радою вирішувалося питання про власність на спірне нерухоме майно.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що у Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради не було підстав для видачі свідоцтва від 24.12.2009 року про право власності на нерухоме майно на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 29.11.2000 року за №7/17.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Визнати право державної власності на нерухоме майно за Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 733,8 кв.м.
Скасувати свідоцтво про право власності на нерухоме майно по АДРЕСА_1 від 24.12.2009 року, виданого Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради.
Стягнути солідарно з Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса,75, ЗКПО 02740296) Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса,75, ЗКПО 04052092) Департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Мечнікова,6 ЗКПО 37454258) в доход державного бюджету України в особі Відділення державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027,м. Дніпропетровськ, пл.Шевченка,7, р/р № 31118095700005 відділення банку УДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012, КБК 22090200) державне мито в розмірі 85, 00 (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.).
Стягнути солідарно з Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса,75, ЗКПО 02740296) Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса,75, ЗКПО 04052092) Департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Мечнікова,6 ЗКПО 37454258) в доход державного бюджету України в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (р/р № 31217264700005 відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786, КБК 22050000) - 236,00 (двісті тридцять шість) грн. на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
СуддяВ.І. Петрова Повне рішення складено 03.11.2011 року