Справа № 2-а-1404/11
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2011 року Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: Пелипенко К.В.
при секретарі: Хандрига Л.І.
за участю представників сторін:
від позивача: не зявився
від відповідача: не зявився
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в смт. Петропавлівка адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (с. Васильківське Петропавлівського району Дніпропетровської області)
до Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області (смт. Петропавлівка Петропавлівського району Дніпропетровської області)
про визнання неправомірними дії, скасування розпорядження та зобовязання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 (с. Васильківське Петропавлівського району Дніпропетровської області) звернулась з позовом до суду, відповідно до якого просить визнати протиправними дії відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області (смт. Петропавлівка Петропавлівського району Дніпропетровської області) щодо неврахування у складі її заробітної плати при обчисленні розміру пенсії державного службовця 15% винагороди за вислугу років та суми матеріальної допомоги, скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області № 122403 від 27.10.2011р. та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 04.06.2010р. з урахуванням у складі заробітної плати винагороди за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу з надбавкою за спеціальне звання та середньомісячного розміру матеріальної допомоги, згідно довідки про складові заробітної плати № 27111/10/05-042 від 20.09.2011р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 03.06.2010р. позивач вийшла на пенсію державного службовця з посади головного державного податкового ревізора-інспектора Західно-Донбаської обєднаної державної податкової інспекції. Для призначення пенсії позивачем до Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської була подана довідка про складові заробітної плати, яка в тому числі містить інформацію про винагороду за вислугу років у розмірі 40%. Між тим, відповідачем при обрахуванні розміру пенсії не було враховано 15% винагороди за вислугу років та матеріальна допомога в розмірі 11010, 74 грн., на які нараховувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу та надбавки за спеціальне звання та матеріальної допомоги. Однак, у вказаному перерахунку було відмовлено з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», що і зумовило позивача звернутися до суду з зазначеним позовом. Також позивач просить поновити їй пропущений строк звернення до суду, оскільки в звязку з тяжким станом свого здоровя та хворобою свого чоловіка вона не могла своєчасно звернутися до суду, постійно доглядаючи за хворим чоловіком, просить суд вважати цю причину поважною.
Позивач в судове засідання не зявилась, до початку судового засідання від позивача надійшла заява з проханням розглянути справу у її відсутність, наполягає на задоволенні позову в повному обсязі та просить поновити строк для звернення до суду.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, до початку судового засідання від представника відповідача надійшла заява з проханням розглянути справу у її відсутність, проти задоволення позову представник відповідача заперечував, між тим заперечень проти позову не надав.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора Західно-Донбаської обєднаної державної податкової інспекції (а.с. 9).
Під час роботи в органах державної податкової служби вона отримувала винагороду за вислугу років, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання» № 1013 від 12.09.1997р. у розмірі 40% посадового окладу та надбавки за спеціальне звання.
З 04.06.2010р. ОСОБА_1 призначено пенсію державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу». При цьому при обчисленні розміру пенсії їй було враховано відповідно до ч. 5 ст. 33 Закону України «Про державну службу» надбавку за вислугу років у розмірі 20% посадового окладу та надбавки за ранг.
Згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч.ч. 2-7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки 10, понад 5 років 15, понад 10 років 20, понад 15 років 25, понад 20 років 30, понад 25 років 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Отже саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» передбачено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний розмір пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання» № 1013 від 12.09.1997 року затверджено Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовими особами органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до положень якого винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби залежно від стажу роботи і обчислюється у відсотках, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років проводяться щомісячно за фактично відпрацьований час та в межах встановленого фонду оплати праці. Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства.
Тобто, з вищенаведеного вбачається, що винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органам державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця в розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії (державного службовця).
При цьому вказаним Порядком визначено, що стаж роботи для виплати винагороди за вислугу років визначається комісією органу державної податкової служби з питань встановлення стажу, необхідного для нарахування винагороди за вислугу років, спірні питання з приводу встановлення стажу роботи для виплати винагороди за вислугу років розглядаються відповідними комісіями державних податкових адміністрацій вищого рівня та Державної податкової адміністрації України.
Протоколом засідання постійно діючої комісії Західно-Донбаської ОДПІ по встановленню стажу роботи для виплати щомісячної винагороди за вислугу років № 7 від 01.07.2005р. ОСОБА_1 був встановлений стаж роботи для виплати винагороди за вислугу років 25 років 00 місяців 09 днів та визначений розмір винагороди за вислугу років 40% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання (а.с. 21).
З огляду на викладене, дії відповідача щодо самостійного визначення розміру щомісячної винагороди за вислугу років, встановленого спеціальною комісією вчинені в порушення вимог ч. 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Вирішуючи питання про врахування розміру матеріальної допомоги на оздоровлення слід зазначити, що ст. 2 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що до структури заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати. До останніх належать виплати у формі винагород за підсумками роботи на рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсації та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які проводяться понад встановлені зазначеними актами.
Згідно п.п. 2.3.3., 2.3. с. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, розробленої відповідно до Закону України «Про оплату праці», матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення) віднесено до інших компенсаційних виплат.
Згідно ст. 35 Закону України «Про державну службу» щорічна відпустка надається з виплатою допомоги на оздоровлення.
Як вбачається з довідки Західно-Донбаської обєднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області від 20.09.2011р. до заробітної плати позивача, з урахуванням всіх складових, з яких справлялись страхові внески, збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування справлявся і з наданої допомоги на оздоровлення (а.с. 10-11).
Крім того, суд вважає за можливе поновити позивачу пропущений строк звернення до суду з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
В обґрунтування пропуску строку звернення до суду позивач посилається на незадовільний стан свого здоровя та постійну необхідність догляду за хворим чоловіком.
Оскільки позивач просить про поновлення пропущеного строку та надає відповідну мотивацію, суд вважає причину пропуску строку звернення до суду поважною та вважає за можливе поновити строк звернення позивача до суду.
На підставі викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір в сумі 29, 55 грн. підлягає стягненню з державного бюджету на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 14, 17, 70, 71, 86, 99,122,159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області щодо не врахування у складі заробітної плати ОСОБА_1 при обчисленні розміру пенсії державного службовця 15% винагороди за вислугу років та повної суми матеріальної допомоги.
Скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області № 122403 від 27.10.2011 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області (52700, Дніпропетровська область, Петропавлівський район, смт. Петропавлівка, вул. Радянська, 53, ідентифікаційний код 25022557) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 АДРЕСА_1) з 04.06.2010 року з урахуванням у складі заробітної плати винагороди за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу з надбавкою за спеціальне звання та середньомісячного розміру матеріальної допомоги.
Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 АДРЕСА_1) судовий збір в сумі 29 (двадцять девять) грн. 55 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя К. В. Пелипенко