Рішення № 19269138, 01.11.2011, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
01.11.2011
Номер справи
2-1271/11
Номер документу
19269138
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-1271/11

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01.11.2011 р. Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Л.М.Кравченко,

при секретарі Л.А.Борщ,

з участю: представників позивачів М.А.Колосової,

відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Фастові Київської області цивільну справу за позовом заступника Фастівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Фастівського міськрайонного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про повернення безпідставно набутого майна, -

встановив:

Заступник Фастівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Фастівського міськрайонного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до суду з вищевказаним позовом, посилаючись на те, що в ході проведеної Фастівською міжрайонною прокуратурою перевірки у Фастівському міськрайонному центрі зайнятості встановлено, що починаючи з 23.12.2008 р. по 30.11.2009 р. у центрі зайнятості перебував на обліку як безробітний та отримував допомогу по безробіттю ОСОБА_2.

На облік ОСОБА_2 поставлено відповідно до поданої ним заяви про надання статусу безробітного від 23.12.2008 р. на підставі п. 1, 3, 4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», останньому призначено допомогу по безробіттю.

В заяві про надання статуту безробітного ОСОБА_2 зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не є найманим працівником, не займається виконанням оплачуваної роботи та не отримує пенсію на пільгових умовах.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення»безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості.

Згідно п. «б»ч. З ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення»до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України «Про особисте селянське господарство».

ОСОБА_2, перебуваючи на обліку у Фастівському міськрайонному центрі зайнятості, як безробітний, отримував допомогу, яка була призначена з урахуванням страхового стажу та довідки про середню заробітну плату з останнього місця роботи - МФ ТОВ «Меркс Груп»(довідка № 572 від 12.12.2008 р., середньоденна заробітна плата - 67,73 грн.)

У день реєстрації в центрі зайнятості 23.12.2008 р. ОСОБА_2 спеціалістом центру була створена Персональна Картка безробітного. В додатку № 1 до ПК ОСОБА_2 відображаються відвідування ЦЗ, надані послуги та прийняті рішення (призначити допомогу по безробіттю з 23.12.2008 р., а також особистий підпис безробітного, який свідчить про ознайомлення з Пам'яткою «Ваші права - Ваші обов'язки».

Встановлено, що всупереч вимогам діючого законодавства, ОСОБА_2 у період постановки та перебування на обліку в центрі зайнятості з 23.12.2008 р. по 30.11.2009 р. належав до категорії зайнятого населення, а саме відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, з 30.11.2004 р. він зареєстрований як фізична особа - підприємець.

Рішення про повернення коштів особою приймає директор центру зайнятості, яке оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів, з дня отримання повідомлення, повернути незаконно виплачені кошти. У разі відмови особи повернути кошти або неповернення їх у встановлений строк, стягнення коштів здійснюється в судовому порядку.

Така особа знімається з обліку відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою КМУ від 14.02.07 № 219 - абзац 14 п. 20 (виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час одержання допомоги по безробіттю).

Враховуючи те, що про порушення інтересів ФМРЦЗ стало відомо 30.11.2009 р., що підтверджується актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 198, вважає, що строк позовної давності повинен обчислюватися саме з цієї дати.

30.11.2009 р. ОСОБА_2 був знятий з обліку відповідно до Порядку № 219 від 14.02.2007 р., а 24.12.2009 р. директором Фастівського міськрайонного центру зайнятості був виданий наказ № 179 про повернення коштів ОСОБА_2, виплачених як допомога по безробіттю, в сумі 11374,22 грн. через установи банку на рахунок Фастівського міськрайонного центру зайнятості.

У зв'язку з тим, що неповернення відповідних коштів може призвести до затримок фінансових заходів, пов'язаних з наданням матеріального забезпечення у випадку безробіття та соціальних послуг громадян, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття завдано шкоду. Фастівський МРЦЗ є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного страхування на випадок безробіття.

Відповідно до ст. 14 Основ законодавства України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, проводять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженим статутам.

Відповідно до ст. 121 Конституції України, ст. 36 - 1 Закону України «Про прокуратуру», на органи прокуратури покладено обов'язок представляти інтереси держави в суді, а тому заступник Фастівського міжрайонного прокурора звертається з позовом за захистом інтересів держави в особі Фастівського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Відповідачем кошти до цього часу не повернуті, у зв'язку з вищевикладеним, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Фастівського міськрайонного центру зайнятості, завдається шкода, тому Фастівський МРЦЗ змушений звернутися до суду з позовом про стягнення вказаної суми та судових витрат.

Представник Фастівської міжрайонної прокуратури Неділько С.А. в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, просив визнати причини пропуску позовної давності поважними та поновити пропущений строк, стягнути з відповідача безпідставно набуте майно та судові витрати.

Представник позивача Фастівського міськрайонного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі, додавши, що в центр зайнятості є система «Етон», згідно якої заява, яка пишеться громадянами при реєстрації, повинна бути надрукована повністю, проте вони друкують її частково і ту частину, яка є обовязковою для всіх. Якби центру зайнятості було раніше відомо, що відповідач є субєктом підприємницької діяльності, то його б повідомили раніше, а оскільки перевірка робиться пізніше, тому таких відомостей не було. До того ж, електронного механізму реєстрації на тий час не було і письмові списки осіб, що працевлаштовуються, центром зайнятості надсилалися державному реєстратору в кінці 2009 р.

Відповідач в судовому засіданні позов не визнав, посилаючись на те, що звернувся до позивача правомірно і правомірно хотів отримати допомогу. В 2008 р. ОСОБА_2 в податковій інспекції написав заяву про припинення своєї підприємницької діяльності, де йому розяснили, що на протязі трьох років він має право закрити свою підприємницьку діяльність. З червня 2008 р. він підприємницькою діяльністю не займався та в травні 2008 р. сплатив всі податки, що підтверджується довідкою від 08.02.2010 р, виданою фастівською ОДПІ, згідно якої він дійсно перебуває на обліку у Фастівській ОДПІ як субєкт підприємницької діяльності без створення юридичної особи з 10.01.2001 р. по 08.02.2010 р., та з червня по грудень 2008 р., з січня по грудень 2009 р. діяльністю не займався, доходів не отримував. В листопаді 2008 р. його посаду скоротили на роботі. На кошти, що виплачували йому центром зайнятості, він фактично і жив. Також вважає, що заява, яку він писав у центрі зайнятості у день реєстрації 23.12.2008 р. про вирішення питання його працевлаштування, повинна бути не надрукована, а написана ним від руки, тому що друкований текст ним не було прочитано. Також вважає, що центр зайнятості повинен був повідомити його на протязі одного року про те, що він вважає, що позивач повинен був перевірити, чи є відповідач приватним підприємцем та чи він працює.

Заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні, в ході проведеної Фастівською міжрайонною прокуратурою перевірки у Фастівському міськрайонному центрі зайнятості встановлено, що починаючи з 23.12.2008 р. по 30.11.2009 р. у центрі зайнятості перебував на обліку як безробітний та отримував допомогу по безробіттю ОСОБА_2.

На облік ОСОБА_2 поставлено відповідно до поданої ним заяви про надання статусу безробітного від 23.12.08 на підставі п. 1, 3, 4 ст. 22, п.1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»останньому призначено допомогу по безробіттю (а.с. 6).

В заяві про надання статуту безробітного ОСОБА_2 зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не є найманим працівником, не займається виконанням оплачуваної роботи та не отримує пенсію на пільгових умовах.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення»безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості.

Згідно п. «б»ч. З ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення»до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України «Про особисте селянське господарство».

Подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», а її розмір визначений ч. 1 ст. 23 вказаного Закону.

Статтею 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття надано повноваження проводити розслідування страхових випадків.

З метою розслідування страхових випадків розроблено Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затверджений наказом Мінпраці та соціальної політики України та ДПА України від 13.02.2009 р. №60/62.

Розслідування проводиться центром зайнятості, на який покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, шляхом перевірки достовірності даних безпосередньо у роботодавця. Механізм проведення розслідування передбачений зазначеним Порядком.

ОСОБА_2, перебуваючи на обліку у Фастівському міськрайонному центрі зайнятості, як безробітний, отримував допомогу, яка була призначена з урахуванням страхового стажу та довідки про середню заробітну плату з останнього місця роботи - МФ ТОВ «Меркс Груп»(довідка № 572 від 12.12.2008 р., середньоденна заробітна плата -67,73 грн.)

У день реєстрації в центрі зайнятості 23.12.2008 р. ОСОБА_2 спеціалістом центру була створена Персональна Картка безробітного. В додатку № 1 до ПК ОСОБА_2 відображаються відвідування ЦЗ, надані послуги та прийняті рішення (призначити допомогу по безробіттю з 23.12.08, а також особистий підпис безробітного, який свідчить про ознайомлення з Пам'яткою «Ваші права - Ваші обов'язки».

Встановлено, що всупереч вимогам діючого законодавства, ОСОБА_2 у період постановки та перебування на обліку в центрі зайнятості з 23.12.2008 р. по 30.11.2009 р. належав до категорії зайнятого населення, а саме відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, з 30.11.2004 р. він зареєстрований як фізична особа-підприємець (а.с. 17).

Відповідно до п. 6 Порядку - у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Рішення про повернення коштів особою приймає директор центру зайнятості, яке оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів, з дня отримання повідомлення, повернути незаконно виплачені кошти. У разі відмови особи повернути кошти або неповернення їх у встановлений строк, стягнення коштів здійснюється в судовому порядку.

Така особа знімається з обліку відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою КМУ від 14.02.2007 р. № 219 - абзац 14 п. 20 (виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час одержання допомоги по безробіттю).

Відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється строком у три роки.

Статтею 261 ЦК України передбачено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалась або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Враховуючи те, що про порушення інтересів ФМРЦЗ стало відомо 30.11.2009 р., що підтверджується актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 198 (а.с. 18), строк позовної давності повинен обчислюватися саме з цієї дати.

30.11.2009 р. ОСОБА_2 був знятий з обліку відповідно до Порядку № 219 від 14.02.07, а 24.12.09 директором Фастівського міськрайонного центру зайнятості був виданий наказ № 179 про повернення коштів ОСОБА_2, виплачених як допомога по безробіттю, в сумі 11374,22 грн. через установи банку на рахунок Фастівського міськрайонного центру зайнятості (а.с. 19).

Протягом 15 робочих днів після отримання ОСОБА_2 повідомлення про добровільне повернення допомоги по безробіттю без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), останній зобов'язаний повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути потерпілому це майно і тоді, коли підстава, на якій воно набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України «Набуття, збереження майна без достатньої правової підстави»також застосовується до вимог про витребування майна власником із чужого незаконного володіння.

Відповідно до ст. 1213 Цивільного кодексу України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно.

Неповернення відповідних коштів може призвести до затримок фінансових заходів, пов'язаних з наданням матеріального забезпечення у випадку безробіття та соціальних послуг громадян, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття завдано шкоду. Фастівський МРЦЗ є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного страхування на випадок безробіття.

Відповідно до п. 3 ст. 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Ст. 49 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачає порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи-підприємця. Зокрема ч. 5 зазначеної статті відсилає до ч. 9 ст. 47 вищевказаного Закону, де передбачено перелік документів, які для проведення реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа-підприємець повинна надати до відділу державної реєстрації.

Отже, при реєстрації в центрі зайнятості ОСОБА_2 подав завідомо неправдиві відомості, що він не зареєстрований як фізична особа-підприємець.

З приводу твердження відповідача про те, що на момент реєстрації в центрі зайнятості він не займався підприємницькою діяльністю, суд приходить до висновку, що Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»від 15.05.2003 р. повязує статус підприємця не з фактом зайняття фізичною особою підприємницькою діяльністю, а з державною реєстрацією цієї особи як підприємця.

Згідно абз. 2 ч. 15 ст. 47 Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою підприємцем.

Відповідач ніяких дій не здійснив, отже статусу підприємця не втратив.

Таким чином, суд не погоджується з твердженням позивача, що на момент звернення до центру зайнятості він не був зайнятою особою, яка мала право на реєстрацію в якості безробітного та на отримання відповідної матеріальної допомоги.

Відповідачем кошти до цього часу не повернуті, у зв'язку з вищевикладеним, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Фастівського міськрайонного центру зайнятості, завдана шкода.

Відповідно до Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. №307 "Про затвердження порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності якщо безробітний відмовився добровільно повернути кошти, то питання щодо їх повернення вирішується в судовому порядку.

Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦК України, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

У відповідності до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Тому суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

На підставі ст. 88 ЦПК України суд також вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь держави 120,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, а також стягнути з відповідача на користь держави 113,74 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 1166, 1212, 1213 ЦК України, ст.ст. 212-215 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити.

Поновити строк позовної давності.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Фастівського міськрайонного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (р/р 37174002002150, УДК у Київській області, МФО 821018, ЄДРПОУ 24884943) безпідставно набуте майно допомогу по безробіттю в сумі 11374 (одинадцять тисяч триста сімдесят чотири) грн. 22 (двадцять дві) коп.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави 113 грн. 74 коп. судового збору, 120 (сто двадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області протягом 10 днів з дня його проголошення.

Суддя Л.М.Кравченко