Постанова № 19200325, 12.09.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2011
Номер справи
2а-7227/11/1270
Номер документу
19200325
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 вересня 2011 року Справа № 2а-7227/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Островської О.П.,

при секретарі Кулигіні А.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехпостач» до Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань правомірності нарахування податкових зобовязань з податкового кредиту по декларації з податку на додану вартість,-

ВСТАНОВИВ:

22 серпня 2011 року позивач ТОВ «Агротехпостач» звернувся до суду з позовом до відповідача ДПІ в Лутугинському районі, в якому послався, що відповідачем видано наказ про проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача з питань правомірності нарахування податкових зобовязань та податкового кредиту по декларації з податку за додану вартість за період з 1 червня 2011 року по 31 червня 2011 року. Позивач вважає, що така перевірка відповідачем призначена безпідставно, тому позивач з урахуванням подальшого уточнення до позову просить визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 19 серпня 2011 року № 325 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача з питань правомірності нарахування податкових зобовязань та податкового кредиту по декларації з податку за додану вартість за період з 1 червня 2011 року по 30 червня 2011 року».

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, крім того пояснили, що підстав для видання вказаного наказу не було, оскільки отриманий від відповідача запит від 29 липня 2011 року №6178/8/16-012 про надання документального підтвердження та пояснення на підтвердження факту здійснення у червні 2011 року господарських операцій з контрагентами, з якими виникли розбіжності та за результатами яких сформовано податковий кредит та податкове зобовязання, був неналежно оформлений, на ньому була відсутня печатка відповідача, а тому вони його не виконали, про що повідомили відповідача. 22 серпня 2011 року відповідачем надіслано на їх адресу належним чином оформлений запит, ними він виконаний, необхідні документи надані.

Представник відповідача позов не визнав, послався, що підстави для видання наказу були, оскільки за результатами автоматизованого співставлення за червень 2011 року було виявлено розбіжності по податковому зобовязанню та податковому кредиту з деякими контрагентами позивача, у звязку з чим, йому було надіслано вказаний запит, на який він у встановлений строк не надав витребувані документи, тому було видано оскаржуваний наказ, при цьому не заперечував, що на запиті була відсутня печатка, вважає, що ця обставина не перешкоджала виданню наказу про перевірку.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.

Причиною виникнення спору зі справи фактично стало питання щодо правомірності призначення вказаної перевірки.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна податкова інспекція є органом державної влади і, відповідно, її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”. Право податкової інспекції на проведення перевірки підлягає законодавчим обмеженням та реалізується з дотриманням порядку, встановленого законом.

Згідно зі ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції:

1) здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів;

2) забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;

3) контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів;

4) здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів;

5) ведуть облік векселів, що видаються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах та щомісяця подають інформацію про це місцевим органам державної статистики; здійснюють контроль за погашенням векселів; видають суб'єктам підприємницької діяльності дозволи на відстрочення оплати (погашення) векселів із зазначених операцій;

6) забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами;

7) аналізують причини і оцінюють дані про факти порушень податкового законодавства;

8) проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України;

9) за дорученням спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю проводять перевірки своєчасності подання та достовірності документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів в порядку, встановленому законом;

10) передають відповідним правоохоронним органам матеріали за фактами правопорушень, за які передбачено кримінальну відповідальність, якщо їх розслідування не належить до компетенції податкової міліції;

11) подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна;

звертаються до суду в інших випадках, передбачених законом;

11-1) подають до судів позови про застосування санкцій, пов'язаних із забороною організації і проведення азартних ігор на території України;

12) проводять роботу, пов'язану з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку безхазяйного майна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави, скарбів і конфіскованого майна;

13) контролюють дотримання виконавчими комітетами сільських і селищних рад порядку прийняття і обліку податків, інших платежів від платників податків, своєчасність і повноту перерахування цих сум до бюджету;

14) розглядають звернення громадян, підприємств, установ і організацій з питань оподаткування та, в межах своїх повноважень, з питань валютного контролю, а також скарги на дії посадових осіб державних податкових інспекцій в порядку, встановленому законом, здійснюють апеляційні процедури узгодження податкових зобов'язань;

15) подають відповідним фінансовим органам та органам Державного казначейства України звіт про надходження податків, інших платежів;

16) здійснюють контроль за наявністю марок акцизного збору на пляшках (упаковках) алкогольних напоїв і на пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання і реалізації;

16-1) здійснюють контроль за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності, які здійснюють роздрібну торгівлю тютюновими виробами, максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів;

17) надавати відповіді на запити платника податків із додержанням вимог, встановлених Податковим кодексом України та іншими законами України;

18) виконують функції, передбачені пунктом 17 статті 8, а також інші функції, пов'язані із здійсненням відповідними підрозділами податкової міліції повноважень, передбачених статтею 21 цього Закону;

19) при отриманні органом податкової міліції інформації у випадках, встановлених законом, приймають рішення про проведення позачергової податкової перевірки платника податку без його попереднього попередження, якщо органом податкової міліції отримано інформацію про ухилення такого платника від оподаткування.

У відповідності зі ст. 20 Податкового Кодексу України органи державної податкової служби зокрема мають право:

20.1.1. запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства, здійснення контролю за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Письмові повідомлення про такі запрошення надсилаються в порядку, встановленому статтею 42 цього Кодексу, не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (представник платника податків);

20.1.2. під час проведення виїзних перевірок отримувати у платників податків (представників платників податків) копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності)), що свідчать про порушення вимог податкового законодавства або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; перевіряти під час проведення перевірок у платників податків - фізичних осіб, а також у посадових осіб та інших працівників платників податків - юридичних осіб документи, що посвідчують особу;

20.1.4. проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом;

20.1.6. для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності)) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.

Згідно зі ст.. 41.1 Податкового Кодексу України контролюючими органами є:

41.1.1. органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Приписами ст. 42.1 Податкового Кодексу України (в редакції, що діяла на момент відправлення запиту від 29 липня 2011 року) передбачалося, що податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та завірені печаткою відповідних органів.

У відповідності зі ст. 73.3 Податкового Кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;

2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;

3) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Судом встановлено, що позивач у встановленому порядку зареєстрований, як субєкт господарювання, є платником податків і зборів, та перебуває на обліку у звязку з цим у відповідача, що підтверджується відповідними доказами та свідоцтвом, та ніким не заперечується (а.с.9-13).

Наказ відповідача від 19 серпня 2011 року № 325 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача з питань правомірності нарахування податкових зобовязань та податкового кредиту по декларації з податку за додану вартість за період з 1 червня 2011 року по 30 червня 2011 року» було призначено зазначену перевірку позивача (а.с.26).

Підставою для видання цього наказу стало виявлення за результатами автоматизованого співставлення за червень 2011 року розбіжностей по податковому зобовязанню та податковому кредиту з деякими контрагентами позивача, у звязку з чим, йому було надіслано вказаний запит, на який він у встановлений строк не надав витребувані документи, тому відповідачем і було прийнято рішення про видання вказаного наказу.

Предметом спору у даному випадку є дотримання процедури та порядку видання наказу.

Суд вважає, що у даному випадку відповідачем процедура та порядок не дотримані.

Як вбачається з наданого суду запиту позивача від 29 липня 2011 року №6178/8/16-012 про надання документального підтвердження та пояснення на підтвердження фактів здійснення у червні 2011 року господарських операцій з контрагентами, з якими виникли розбіжності та за результатами яких сформовано податковий кредит та податкове зобовязання, був неналежно оформлений, на ньому відсутня печатка відповідача, що суперечить зазначеній вище ст. 42 Податкового Кодексу України у редакції, яка діяла на час відправки запиту, чого не заперечує відповідач.

За таких обставин суд, вважає, що позивач мав право не виконувати цей запит.

Судом встановлено, що відповідачем 22 серпня 2011 року за вказаний період позивачеві надіслано новий запит, оформлений у відповідності з нормами Податкового Кодексу України, на який відповідачем у встановлений строк надано відповідь та надіслано витребувані документи, чого не заперечує відповідач.

Таким чином, суд вважає, що законних підстав для призначення спірної позапланової перевірки позивача та видання про це оскаржуваного наказу, не було.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Також суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Обовязковою ознакою нормативно-правового акта чи правового акта індивідуальної дії, а також відповідних дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень є створення ними юридичних наслідків у формі прав, обовязків, їх зміни чи припинення.

Рішення керівника органу державної податкової служби, оформлене наказом про призначення позапланової документальної виїзної перевірки, відповідно до ст.78 ПК України є одним з документів, за умови вручення якого під розписку платнику податків, податковий орган має право приступити до проведення перевірки.

Отже, з викладеного вбачається, що видання керівником органу державної податкової служби наказу про проведення позапланової документальної виїзної перевірки безпосередньо призводить до виникнення певних обовязків у платника податків, щодо якого прийнято рішення про проведення перевірки. Тому такий наказ є таким, що має правове значення, а отже, є актом у розумінні п.1 ч.1 ст.17 КАС України.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що, оскільки судове рішення ухвалене на користь особи, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 12 вересня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 14 вересня 2011 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Уточнені позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехпостач» до Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань правомірності нарахування податкових зобовязань з податкового кредиту по декларації з податку на додану вартість задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ № 325 від 19.08.2011 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки» ТОВ «Агротехпостач» (код ЄДРПОУ 30597040) з питань правомірності нарахування податкових зобовязань та податкового кредиту по декларації з податку на додану вартість за період з 01.06.11 по 30.06.11 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехпостач» судовий збір у розмірі 3,40 грн. (три гривні сорок копійок).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 14 вересня 2011 року.

СуддяО.П. Островська