Рішення № 1917430, 29.07.2008, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
29.07.2008
Номер справи
8488-2008
Номер документу
1917430
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 101

РІШЕННЯ

Іменем України

29.07.2008

Справа №2-7/8488-2008

За позовом Суб’єкта підприємницької діяльності Кассара (Абдуллаєва) Еміна Ібрагімовича (95023, м. Сімферополь, вул. Лісна, 41, ідентифікаційний номер 3015518416)

До відповідача Фонду майна Автономної Республіки Крим (м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17, ідентифікаційний код 00036860)

Треті особи: 1) Українське державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта» в особі Сімферопольського поштамту – центру поштового зв’язку №1 Кримської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта» (м. Сімферополь, вул. Р. Люксембург, 1); 2) Міністерство транспорту та зв’язку України (01135, м. Київ, проспект Перемоги, 14)

Про спонукання укласти договір.

Суддя Дворний І. І.

представники:

Від позивача – Кассара Е. І., паспорт.

Від відповідача – Татаренко О. О., предст., дов. №84-д від 07.07.2008 р.

Від третіх осіб: 1) не з’явився (клопотання).; 2) не з’явився.

Суть справи: Суб’єкт підприємницької діяльності Кассара (Абдуллаєв) Емін Ібрагімович звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою, в якій просить зобов’язати Фонд майна АР Крим укласти з ним договір оренди державного нерухомого майна – нежилого приміщення площею 101,1 кв. м., яке знаходиться на балансі Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта» та розташоване за адресою: м. Сімферополь, вул. Щаденко, 1. Також позивач просить у разі неукладення Фондом майна АР Крим договору оренди у десятиденний строк після вступу рішення в законну силу, вважати договір оренди укладеним в редакції, наданій позивачем суду.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач ухиляється від укладання договору оренди з мотивів необхідності проведення конкурсу. Вказані дії позивач вважає такими, що не відповідають положенням чинного законодавства України, оскільки будь-які перешкоди на укладення між Фондом майна АРК та Суб’єктом підприємницької діяльності Кассара (Абдуллаєвим) Еміном Ібрагімовичем договору оренди відсутні. Так, позивачем були надані Фонду всі необхідні документи для укладення відповідного договору, а вимоги третіх осіб на спірне майно не були заявлені. Також позивач вважає безпідставними посилання відповідача на необхідність проведення конкурсу, оскільки відповідно до п. 7 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» конкурс на право оренди проводиться орендодавцем у разі надходження двох і більш заяв, у той час як інформація про наявність кількох заяв відсутня.

У судовому засіданні, що відбулося 21.07.2008 р., позивач надав суду заяву, в якій повідомив, що при подачі позову була допущена технічна помилка в частині зазначення площі майна, оскільки площа державного майна, яке позивач просить передати йому в оренду, становить 100,1 кв. м. Вказана заява була прийнята судом до провадження.

Ухвалою ГС АР Крим від 21.07.2008 р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Міністерство транспорту та зв’язку України.

29.07.2008 р. до ГС АР Крим від центру поштового зв’язку №1 Кримської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта» надійшли письмові пояснення до позовної заяви, в яких третя особа зазначила, що не заперечує проти задоволення вимог Суб’єкта підприємницької діяльності Кассара (Абдуллаєва) Еміна Ібрагімовича. Вказані пояснення були прийняті судом до розгляду.

Відповідач проти позову заперечував, однак письмовий відзив не надав, у зв’язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами у порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Міністерство транспорту та зв’язку України явку свого представника у судове засідання не забезпечило, про причини неявки суд не повідомило, про час та місце слухання справи було проінформовано належним чином рекомендованою кореспонденцією.

Представник центру поштового зв’язку №1 Кримської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта» у судове засідання не з’явився, однак направив до суду клопотання з проханням відкласти розгляд справи на більш пізніший строк.

Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.

Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов’язує сторін добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін – це право, а не обов’язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо неявка цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, підстав для відкладення розгляду справи судом не вбачається.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ :

З матеріалів справи вбачається, що заявою від 05.02.2007 р. Суб’єкт підприємницької діяльності Абдуллаєв Емін Ібрагімович звернувся до Фонду майна Автономної Республіки Крим з проханням укласти договір оренди нежилого приміщення, яке знаходиться на балансі Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта» в особі Сімферопольського поштамту – центру поштового зв’язку №1 Кримської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта», площею 101,1 кв. м., яке знаходиться за адресою: м. Сімферополь, вул. Щаденко, 1, для організації громадського харчування.

Листом №08-09/1055 від 23.02.2007 р. відповідач повідомив, що згідно зі ст. 118 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» передача в оренду державного та комунального майна передбачена виключно на конкурсних засадах, через що Фондом майна АР Крим буде здійснена робота по проведення конкурсу на право укладення договору оренди державного нерухомого майна згідно з відповідним Порядком, затвердженим наказом Фонду державного майна України №2149 від 13.10.2004 р. Крім того, Фонд майна АР Крим повідомив, що позивачеві необхідно представити Фонду розрахнок орендної плати, виконаний відповідно до вимог Методики №786 від 04.10.1995 р.

Листом №08-06/9671/08-09/9727 від 15.10.2007 р. Фонд майна АР Крим знов повідомив про вжиття заходів щодо проведення конкурсу на право оренди державного майна та зазгначив, що поданий позивачем звіт про незалежну експертну оцінку вартості нежилих приміщень є непрофесійним та може бути використаний.

Вказані зауваження були усунені Суб’єктом підприємницької діяльності Абдуллаєвим Еміном Ібрагімовичем, який листом від 29.10.2007 р. направив до Фонду розрахунок плати за оренду та звіт про незалежну експертну оцінку вартості нежилого приміщення.

Листом №08-09/11012 від 15.11.2007 р. Фонд майна АР Крим повідомив позивача, що поданий ним звіт про оцінку вартості нежилих приміщень відповідає нормативно-правовим актам по оцінці майна, у зв’язку з чим Фондом буде проводитися робота по проведенню конкурсу на право оренди відповідно до Порядку, затвердженого наказом Фонду державного майна України №2149 від 13.10.2004 р.

Проте, з цього приводу суд вважає за необхідне повідомити наступне.

Організаційні відносини, пов’язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, їх структурних підрозділів, врегульовані Законом України «Про оренду державного та комунального майна» №2269-ХІІ від 10.04.1992 р. (з наступними змінами та доповненнями).

Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України.

Перелік підстав, за якими може бути відмовлено в укладенні договору оренди, викладений у ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та є вичерпним.

Посилання відповідача на Закон України «Про державний бюджет України на 2007 рік» не може бути прийнято судом до уваги з огляду на наступне.

Так, ст. 118 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Однак, суд звертає увагу, що спеціальним законом, який регулює правовідносини, пов'язані з передачею в оренду майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, є Закон України «Про оренду державного та комунального майна», який підлягає переважному застосуванню.

Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» не були внесені відповідні зміни в Закон України №2269-ХІІ від 10.04.1992 р. Так, ч. 7 ст. 9 вказаного Закону передбачено, що за наявності заяв про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу (за умови відсутності заяви господарського товариства, створеного членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу) або заяв про оренду нерухомого майна (за умови відсутності заяви бюджетної установи, організації) від двох або більше фізичних чи юридичних осіб орендар визначається орендодавцем на конкурсних засадах.

Отже, зазначеною нормою встановлений єдиний випадок, за наявністю якого Фонд майна АР Крим мав право відмовити позивачу в укладанні спірного договору та провести конкурс на право оренди державного або комунального майна, - надходження заяв про оренду нерухомого майна від двох або більше фізичних чи юридичних осіб. Проте, матеріали справи свідчать, що на момент звернення позивача до Фонду майна АР Крим будь-які заяви зі сторони третіх осіб на спірне майно були відсутні. Іншого суду не доведено, у той час як відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень способом, передбаченим чинним законодавством України для доведення такого роду фактів.

Крім того, суд також вважає за небхідне звернути увагу на те, що Конституційний суд України, ухвалюючи Рішення від 9 липня 2007 року N 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян), звернув увагу Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України на необхідність додержання положень статей 1, 3, 6, 8, 19, 22, 95, 96 Конституції України, статей 4, 27, частини другої статті 38 Кодексу при підготовці, прийнятті та введенні в дію закону про Держбюджет. Ця рекомендація ґрунтувалася на правових позиціях Суду, висловлених у зазначеному Рішенні, відповідно до яких: стаття 38 Кодексу конкретизує вимоги частини другої статті 95 Конституції України щодо змісту закону про Держбюджет; у сукупності вказані статті Кодексу і Конституції України визначають вичерпний перелік правовідносин, які повинні регулюватися законом про Держбюджет - встановлення тільки доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, а тому закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України (абзаци четвертий, п'ятий, шостий, восьмий пункту 4 мотивувальної частини). У зв'язку з цим Конституційний Суд України дійшов висновку, що "зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, частині другій статті 6, частині другій статті 8, частині другій статті 19, статтям 21, 22, пункту 1 частини другої статті 92, частинам першій, другій, третій статті 95 Конституції України" (абзац перший пункту 5 мотивувальної частини).

Крім того, в рішенні від 22.05.2008 р. у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) Конституційний суд України зазначив, що Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.

Отже, визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина Конституційний Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод (п. 7.1 мотивувальної частини Рішення).

Посилання відповідача на Порядок №2149 від 13.10.2004 р. не є переконливими з огляду на наступне. Так, суд зазначає, що згідно з преамбулою вказаного Порядку цей Порядок розроблено відповідно до частини першої статті 7 та частини сьомої статті 9 Закону України “Про оренду державного та комунального майна”, з метою визначення порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна у випадках, передбачених чинним законодавством України.

Конкурс оголошується за ініціативою орендодавця або за наявності заяв про оренду від двох або більше фізичних чи юридичних осіб (за умови відсутності серед поданих заяв заяви про оренду від господарського товариства, створеного членами трудового колективу підприємства, організації, їх структурного підрозділу в разі оренди цілісного майнового комплексу, від бюджетної установи, організації — в разі оренди нерухомого майна) (п. 4 Порядку).

Отже, вказаний Порядок визначає в якості підстави для проведення конкурсу лише ініціативу орендодавця або надходження заяв про оренду від двох або більше фізичних чи юридичних осіб. Враховую те, що ініціатива орендодавця не може суперечити спеціальному закону (Закону України “Про оренду державного та комунального майна”), посилання відповідача на необхідність проведення конкурсу не є обгрунтованими.

Як свідчать матеріали справи, Міністерство транспорту та зв’язку України, як орган, уповноважений управляти спірним майном, листом №1686/16/10-05 від 07.10.2005 р. надало згоду на передачу в оренду державного нерухомого майна. Згода балансоутримувача майна на укладення договору оренди також вбачається з матеріалів справи, зокрема, з пояснень до позовної заяви.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування і їх посадови особи зобов’язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі відмови в укладенні договору оренди, а також неодержання відповіді у встановлений термін заінтересовані особи мають право звернутися за захистом своїх інтересів до суду, арбітражного суду.

Відповідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Частиною 2 статті 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Положення частини другої статті 124 Конституції України треба розглядати у системному зв’язку з іншими положеннями Основного Закону України, які передбачають захист судом прав і свобод людини і громадянина, а також прав юридичної особи, встановлюють юридичні гарантії їх реалізації, надаючи можливість кожному захищати права і свободи будь-якими не забороненими законом засобами (частина п’ята статті 55 Конституції України). Отже, право особи (зокрема юридичної особи) на судовий розгляд спору, не можуть бути поставлені в залежність від наявності чи відсутності в законах України спеціальних положень про можливість звернення до суду по кожній конкретній категорії справ. Судовий захист прав і свобод людини і громадянина необхідно розглядати як вид державного захисту прав і свобод людини і громадянина. І саме держава бере на себе такий обов’язок відповідно до частини другої статті 55 Конституції України. Право на судовий захист передбачає і конкретні гарантії ефективного поновлення в правах шляхом здійснення правосуддя. Відсутність такої можливості обмежує це право.

Згідно зі ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Конституційний суд України в Рішенні від 01.12.2004 р. у справі №1-10/2004 за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення окремих положень частини першої статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (справа про охоронюваний законом інтерес) зазначив, що поняття "охоронюваний законом інтерес", що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Відповідно до п. 4.3 Роз’яснень Вищого арбітражного суду України “Про деякі питання практики застосування Закону України "Про оренду державного та комунального майна"” за від 25.05.2000 за №02-5/237, у разі відмови в укладанні договору оренди майна з підстав, не передбачених абзацом сьомим частини четвертої статті 9 Закону, а також неодержання відповіді у встановлений термін заінтересована особа має право звернутися до господарського суду із заявою про спонукання компетентного органу (підприємства) укласти договір оренди (частина восьма статті 9 Закону). Такі спори вирішуються господарським судом за місцезнаходженням орендодавців.

Наказом Фонду державного майна України №2975 від 14.11.2005 р. був затверджений Перелік документів, які подаються орендодавцеві для укладання договору оренди майна, що належить до державної власності.

Позивачем були надані до матеріалів справи відповідні документи, необхідні для укладання договору оренди, які, в свою чергу, були предсьавлені Фонду, що також свідчить про відсутність будь-яких перешкод для укладення між Фондом майна АРК та Суб’єктом підприємницької діяльності Кассара (Абдуллаєвим) Еміном Ібрагімовичем договору оренди.

За таких обставин, всебічно та в повному обсязі дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи документи та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Суб’єкта підприємницької діяльності Кассара (Абдуллаєва) Еміна Ібрагімовича є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно зі ст. 187 Господарського кодексу України день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов’язати Фонд майна Автономної Республіки Крим (м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17, ідентифікаційний код 00036860) укласти з Суб’єктом підприємницької діяльності Кассара (Абдуллаєвим) Еміном Ібрагімовичем (95023, м. Сімферополь, вул. Лісна, 41, ідентифікаційний номер 3015518416) договір оренди державного нерухомого майна – нежилого приміщення площею 100,1 кв. м., яке розташоване за адресою: м. Сімферополь, вул. Щаденко, 1, та знаходиться на балансі Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта» в особі Сімферопольського поштамту – центру поштового зв’язку №1 Кримської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта», в наступній редакції:

ДОГОВІР ОРЕНДИ

ДЕРЖАВНОГО НЕРУХОМОГО МАЙНА

Фонд майна Автономної Республіки Крим (надалі - Орендодавець), з однієї сторони, та фізична особа-підприємець Кассара Емін Ібрагімович, який діє на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, зареєстрованого Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим від 07.02.2008 за № 2 882 000 0000 019915, з другої сторони, уклали цей договір про нижчевикладене.

1. Предмет договору

1.1. Орендодавець передає державне нерухоме майно - нежитлові приміщення пл. 100,1 кв. м, у будівлі колишньої почтово-телефонної контори, що знаходиться на балансі Кримської дирекції УДППЗ «Укрпошта», розташоване за адресою: м. Сімферополь, вул. Щаденко, 1, а Орендар приймає у строкове платне користування за актом приймання-передачі (Додаток № 1).

1.2. Майно передається в оренду з метою розміщення їдальні, що не здійснює продаж товарів підакцизної групи.

1.3. Орендодавець, враховуючи що зазначене Майно знаходиться у господарському віданні Сімферопольського поштамту - Центру поштового зв'язку №1 Кримської дирекції УДППЗ «Укрпошта» (надалі - Балансоутримувач), доручає Балансоутримувачу підписати акт приймання-передачі Майна зазначеного в п. 1.1 (додаток 1).

1.3. Ринкова вартість об'єкта визначена згідно з висновком суб'єкта оціночної діяльності про вартість об'єкта (додаток 2), складеним на підставі вимог Методики оцінки вартості об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.95 № 629 (зі змінами і доповненнями), та за станом на 01.09.2007 складає 123790 (сто двадцять три тисячі сто дев'яносто) грн.

2. Умови передачі і повернений орендованого Майна

2.1. Орендар вступає в строкове платне користування Майном на строк, зазначений у цьому договорі, з дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі Майна.

2.2. Передача Майна в оренду не тягне за собою виникнення у Орендаря права власності на це Майно. Власником цього Майна залишається держава, а Орендар користується ним протягом строку оренди.

2.3. Передача Майна в оренду здійснюється за ринковою вартістю, визначеною у Звіті про незалежну оцінку.

2.4. Орендоване Майно залишається на балансі Кримської дирекції УДППЗ «Укрпошта» і з зазначенням, що це Майно передано в оренду.

2.5. Орендар зараховує це Майно за ринковою вартістю до забалансового рахунку із зазначенням, що це Майно є орендованим.

2.6. У разі припинення дії цього договору орендоване Майно повертається Орендарем Балансоутримувачу. Орендар повертає Майно відповідно до порядку, встановленого при передачі Майна Орендарю за цим договором.

Майно вважається повернутим Балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі.

2.7. У разі зміни юридичної адреси або реквізитів сторона, у якої сталися такі зміни, повідомляє про це іншу сторону у 3-денний термін.

3. Орендна плата

3.1. Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Кабінетом Міністрів України від 04.10.95 № 786 (зі змінами і доповненнями) за базовий місяць оренди травень 2008 року складає 778,13 грн., у тому числі: до Державного бюджету 70% - 544,69 грн.: Балансоутримувачу 30 % - 233,44 грн. (додаток 3).

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством.

3.2. Орендна плата за перший місяць оренди липень 2008 року здійснюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць травень 2008 року на індекси інфляції за червень та липень 2008 року.

3.3. Сума орендної плати за кожний наступний місяць визначається Орендарем самостійно шляхом коригування розміру орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць, встановлений Мінстатом України.

3.4. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики її розрахунку та в інших випадках, передбачених законодавством України.

3.5. Оплата орендних платежів перераховується Орендарем щомісяця, не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним:

3.5.1. У розмірі 70 % до Державного бюджету України. Код платежу 22080300, банк утримувача Головне управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, м. Сімферополь, код ЄДРПОУ 34740405, МФО 824026, р/р 31116094700002.

3.5.2. У розмірі 30 % та ПДВ на повну суму Балансоутримувачу - Кримській дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта» в особі Сімферопольського поштамту - Центру поштового зв'язку №1, код ЄДРПОУ 01185556. р/р 2600930513840 у філії Сімферопольського державного відділення №39 ВАТ «Ощадбанк», м. Сімферополь, МФО 384016.

3.6. Наднормативна сума орендної плати, що надійшла до Державного бюджету та Балансоутримувачу, підлягає зарахуванню у рахунок наступних платежів.

3.7. Орендна плата, перерахована несвоєчасно чи не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету і Балансоутримувачу у визначеному п. 3.5 співвідношенні, відповідно до чинного законодавства, з урахуванням пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

3.8. В орендну плату не включаються: оплата комунальних послуг, а також витрати на утримання орендованого Майна.

4. Використання амортизаційних відрахувань

4.1. Амортизаційні відрахування на орендоване Майно не включаються в орендну плату, нараховуються і залишаються в розпорядженні Балансоутримувача, використовуються ним на повне відновлення орендованого Майна.

4.2. Поліпшення орендованого Майна, здійснені за рахунок амортизаційних відрахувань, є власністю держави.

5. Обов'язки Орендаря

Орендар зобов'язується:

5.1. Використовувати орендоване Майно відповідно до його призначення та умов цього договору.

5.2. Своєчасно здійснювати капітальний, поточний та інші види ремонтів орендованого Майна.

5.3. Своєчасно та у повному обсязі сплачувати орендну плату.

5.4. Забезпечувати збереження орендованого Майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, утримувати орендоване Майно в порядку, передбаченому санітарними нормами, тримати в належному стані прилеглу до об'єкта територію.

5.5. Застрахувати орендоване Майно протягом місяця після укладення цього договору на весь строк його дії і на суму не меншу його ринкової вартості, зазначену в п. 1.3 Договору на свою користь у порядку, визначеному чинним законодавством та надати Орендодавцю і Балансоутримувачу завірену печаткою Орендаря копію договору страхування і копію платіжного доручення страхового внеску в п'ятиденний строк з моменту одержання договору страхування.

5.6. Виконувати всі необхідні заходи для забезпечення пожежної безпеки об'єкта оренди.

5.7. Вчасно та у повному обсязі робити розрахунки з бюджетом і Балансоутримувачем орендної плати.

5.8. Щомісяця, до 12 числа надавати Орендодавцю (за факсом (0652) 550-734 та Балансоутримувачу копії платіжних документів з оплати за оренду відразу після оплати. Відповідальність за достовірність наданої інформації покладається на Орендаря.

5.9. Укласти з Балансоутримувачем орендованого Майна договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна, плати податку на землю та надання комунальних послуг Орендарю в місячний термін після укладення договору оренди.

5.10. У разі припинення дії або розірвання Договору повернути орендоване Майно Балансоутримувачу в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням фізичного зносу. У разі погіршення стану чи втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини Орендаря компенсувати Балансоутримувачу заподіяні збитки.

У разі закінчення (припинення) дії цього договору Орендар сплачує до Державного бюджету і Балансоутримувачу орендну плату до фактичної передачі Майна згідно з актом приймання-передачі, який надається Орендодавцю у 10-денний термін після підписання.

5.11. Нести повну відповідальність за дотримання правопорядку, правил експлуатації інженерних мереж, пожежної безпеки та санітарного стану в орендованому Майні.

5.12. Забезпечити доступ до орендованого Майна представників Балансоутримувача, відповідальних за дотримання режиму, правил пожежної безпеки, за роботу виробничо-технічних служб і охорони праці.

5.13. Забезпечити доступ на орендоване Майно представників Орендодавця і Балансоутримувача для необхідного огляду та перевірки використання за призначенням орендованого Майна відповідно до умов цього договору.

5.14. На вимогу Орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків по орендних платежах і оформляти відповідні акти звіряння.

5.15. З метою забезпечення виконання зобов'язань Орендар вносить завдаток у розмірі орендної плати за останній місяць в сумі 779 грн. Завдаток перераховується до Державного бюджету і Балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному в пункті 3.5. цього договору, протягом 30 днів з моменту підписання договору.

У цей же термін Орендар надає Орендодавцю і Балансоутримувачу копії платіжних документів з відміткою банку про сплату. По закінченні основного строку дії договору оренди здійснюється перерахунок орендної плати за останній місяць з урахуванням індексу інфляції і внесеного Орендарем завдатку. У разі дострокового припинення договору оренди з вини Орендаря задаток не повертається.

6. Права Орендаря

Орендар мас право:

6.1. Використовувати орендоване Майно відповідно до його призначення та умов цього договору.

6.2. Самостійно розподіляти доходи, отримані в результаті використання орендованого Майна, створювати спеціальні фонди.

6.3. Самостійно здійснювати господарську діяльність у межах, визначених чинним законодавством України і цим договором.

6.4. З письмового дозволу Орендодавця та Балансоутримувача вносити зміни до складу орендованого Майна, проводити його реконструкцію, технічне переозброєння, що зумовлює підвищення його вартості.

6.5. З письмового дозволу Орендодавця та Балансоутримувача передавати орендоване Майно у суборенду третім особам.

7. Обов'язки Орендодавця

Орендодавець зобов'язується:

7.1. Передати Орендарю в оренду державне Майно згідно з її. 1.1 цього Договору. Акт приймання - передачі Майна підписується одночасно з цим Договором.

7.2. Не чинити дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися орендованим Майном на умовах цього Договору.

8. Права Орендодавця

Орендодавець має право:

8.1. При участі Балансоутримувача контролювати наявність, стан, напрямки та ефективність використання переданого в оренду Майна.

8.2. При участі Балансоутримувача виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього договору або його розірвання у разі погіршення стану орендованого Майна внаслідок його неналежного використання Орендарем.

8.3. Здійснювати контроль за станом Майна, переданого в оренду, шляхом візуального обстеження із складанням акта обстеження.

8.4. Орендодавець не відповідає за зобов'язаннями Орендаря і Балансоутримувача.

9. Відповідальність і вирішення спорів за договором

9.1. За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

9.2. Спори, що виникають за цим договором оренди або у зв'язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються у судовому порядку.

9.3. У разі банкрутства Орендаря він відповідає за свої борги майном, що належить йому на праві власності, відповідно до законодавства України.

9.4. У випадку не внесення Орендарем орендної плати протягом трьох місяців Договір вважається розірваним з моменту отримання Орендарем листа Орендодавця про відмову. Повернення майна здійснюється відповідно до п. 2.6 цього Договору.

10. Строк чинності, умови зміни та розірвання договору

10.1. Цей Договір укладено на десять років.

10.2. Умови цього договору зберігають силу протягом усього терміну дії, а також у випадках, коли після його укладення, законодавством встановлено правила, що погіршують становище Орендаря, а в частині зобов’язань Орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов'язань .

10.3. Зміни і доповнення, або розірвання договору допускаються за взаємною згодою сторін та погодженням з Балансоутримувачем. Зміни і доповнення, що пропонується внести, розглядаються сторонами протягом 30 днів і оформляються додатковими угодами до договору оренди. Однобічне відмовлення від виконання договору і додаткових угод до нього не допускається.

10.4. Договір може бути розірвано за погодженням сторін. За ініціативою однієї із сторін та Балансоутримувача цей договір може бути розірвано за рішенням Господарського суду у разі невиконання другою стороною зобов'язань за цим договором і в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.

10.5. У разі припинення або розірвання Договору, поліпшення орендованого Майна, здійснені Орендарем за рахунок власних коштів, які можна відокремити від орендованого Майна, не завдаючи йому шкоди, визначаються власністю Орендаря, а невідокремлювані поліпшення - власністю держави. Якщо орендар за рахунок власних коштів здійснив за згодою орендодавця поліпшення орендованого майна, які неможливо відокремити від майна без заподіяння йому шкоди, орендодавець зобов'язаний компенсувати йому зазначені кошти в межах збільшення в результаті цих поліпшень вартості орендованого майна, визначеної в установленому законодавством порядку, яке відбулося в результаті таких поліпшень.

10.6. У разі відсутності заяви однієї із сторін договору протягом одного місяця після закінчення терміну його дії. про припинення дії або зміни умов цього договору, договір вважається продовженим, на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором.

10.7. Чинність договору припиняється у разі:

- закінчення строку дії;

- загибелі об'єкта оренди;

- дострокового розірвання договору за взаємною згодою сторін або за рішенням Господарського суду;

- банкрутства Орендаря;

- в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.

10.8. Взаємовідносини сторін, не врегульовані цим договором, регулюються чинним законодавством України.

10.9. Усі зміни та доповнення, внесені до цього договору, вважаються дійсними у разі, якщо вони здійснені в письмовій формі та підписані обома сторонами.

10.10. Договір укладено у трьох примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу:

Орендодавцю,

Орендарю,

Балансоутримувачу.

11. Юридичні адреси сторін

Орендодавець: Фонд майна Автономної Республіки Крим, 95015, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17, код ЄДРПОУ 00036860.

Орендар: фізична особа-підприємець Кассара Емін Ібрагимович, м. Сімферополь, вул. Лісна, 41, ІНН 3015518416.

Балансоугримувач: Сімферопольський поштамт - Центру поштового зв'язку № 1 Кримської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта", 95000, м. Сімферополь, вул. Р.Люксембург, 1, код ЄДРПОУ 01185556, р/р 2600930513840 у філії сімферопольського державного відділення №39 ВАТ "Ощадбанк», м. Сімферополь, МФО 384016.

12. Додатки

Додатки до цього договору є його невід'ємною і складовою частиною. До цього договору додаються:

- акт приймання-передачі орендованого Майна (додаток 1);

- висновок суб'єкта оціночної діяльності про ринкову вартість Майна, що передається в оренду (додаток 2);

- розрахунок орендної плати (додаток 3).

ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР

_________ _____

3. У разі неукладення Фондом майна Автономної Республіки Крим договору оренди державного нерухомого майна – нежилого приміщення площею 100,1 кв. м., яке розташоване за адресою: м. Сімферополь, вул. Щаденко, 1, та знаходиться на балансі Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта» в особі Сімферопольського поштамту – центру поштового зв’язку №1 Кримської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта», в десятиденний строк з дня набрання законної сили рішенням суду, договір вважати укладеним в редакції Суб’єкта підприємницької діяльності Кассара (Абдуллаєва) Еміна Ібрагімовича, наданій суду, та викладеній в резолютивній частині судового рішення.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Дворний І.І.