Постанова № 19162803, 08.08.2011, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
08.08.2011
Номер справи
28/64пд/2011(23/62пд)
Номер документу
19162803
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

03.08.2011 р. справа №28/64пд/2011(23/62пд)

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:

суддівСклярук О.І.

Величко Н.Л., Малашкевич С.А.

за участю представників: від позивача:не з'явилися від позивача:не з'явилися

від відповідача:ОСОБА_1 дов. б/н від 10.01.2011р.

розглянувши у відкритому

судовому засіданні апеляційну скаргуЛуганської міської ради, м. Луганськ; Виконавчого комітету Луганської міської ради, м.Луганськ

на рішення

господарського суду Луганської області

від20.06.2011р. (повний текст підписаний 24.06.2011р.)

по справі№28/64пд/2011(23/62пд) (суддя Семендяєва І.В.)

за позовомЛуганської міської ради, м. Луганськ; Виконавчого комітету Луганської міської ради, м.Луганськ

доТовариства з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси", м. Луганськ

провнесення змін до договору ВСТАНОВИВ:

Луганська міська рада та Виконавчий комітет Луганської міської ради звернулись до господарського суду Луганської області з позовами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" про внесення змін щодо розміру орендної плати до укладених між сторонами договорів оренди: земельної ділянки площею 0,8750 га по вул. Возрождєнія (виїзд з м. Луганську) від 19.03.2004, зареєстрованого 16.04.2004 за №4962; та земельної ділянки площею 0,2770 га по вул. Совєтській (в районі речового ринку) у м. Луганську від 25.12.96, зареєстрованого 25.12.96 за №1775.

Рішенням господарського суду Луганської області від 01.10.2010 у справі № 23/62пд, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 30.11.2010, позов Луганської міської ради задоволено частково. Внесено зміни до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 25.12.1996, зареєстрованого в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 25.12.1996 за № 1775 Луганської міської ради, зі змінами до нього, укладеного між Виконавчим комітетом Луганської міської ради (м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14, ідентифікаційний код 04052040) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" (м. Луганськ, вул. Павловская, 2в, ідентифікаційний код 24049643) відносно земельної ділянки площею 0,2770 га по вул. Совєтській в районі речового ринку, згідно з договором про внесення змін до договору оренди землі, а саме: доповнено другий розділ договору пунктом 2.2. такого змісту: "2.2. Річна орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця". У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" на користь Луганської міської ради 42 грн. 50 коп. витрат по державному миту та 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Постановою Вищого господарського суду України від 09.03.2011 у справі № 23/62пд скасовані судові акти попередніх судових інстанцій та направлено справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

При новому розгляді рішенням господарського суду Луганської області по справі №28/64пд/2011(23/62пд) від 20.06.2011р., повний текст якого підписаний 24.06.2011р. (суддя Семендяєва І.В.) у задоволенні позову 1-го позивача Луганської міської ради, 2-го позивача Виконавчого комітету Луганської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" про внесення змін до договорів відмовлено. Рішення обґрунтовано тим, що на час його прийняття рішення Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5 "Про деякі питання щодо плати за землю у м. Луганську" та від 25.04.2008 № 33/13 "Про внесення змін до рішення Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5 "Про деякі питання щодо плати за землю у м. Луганську", на підставі яких було заявлено позов, втратили свою чинність.

Не погодившись з прийнятим рішенням Луганська міська рада, м. Луганськ та Виконавчий комітет Луганської міської ради, м.Луганськ звернулися до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просили рішення по справі скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Апеляційну скаргу обґрунтовує неповним з'ясуванням обставин, що мають значення по справі, та неправильним застосуванням норм матеріального права.

На адресу суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим та просить суд в задоволенні апеляційної скарги відмовити, з тих підстав, що рішення Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5 та від 25.04.2008 втратили чинність на підставі рішення Ради від 27.05.2011 № 9/12, у звязку з чим позивач втратив підстави вимагати застосування договірних коефіцієнтів.

Розпорядженням голови Донецького апеляційного господарського суду від 03.08.2011р. у зв'язку з відпусткою судді М'ясищева А.М. було змінено склад колегії суддів, сформувавши її у наступному складі: головуючого судді Склярук О.І., суддів: Величко Н.Л., Малашкевича С.А.

В судове засідання (03.08.2011р.) з'явився представник відповідача, в судовому засіданні проти вимог викладених в апеляційній скарзі заперчує, просить рішення господарського суду Луганської області по справі №28/64пд/2011(23/62пд) від 20.06.2011р., повний текст якого підписаний 24.06.2011р. залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Представники позивачів, у судове засідання (03.08.2011р.) не з'явилися.

Відповідно до статті 98 Господарського процесуального кодексу України про час і місце судового засідання Луганську міську раду та Виконавчий комітет Луганської міської ради було повідомлено належним чином. Про наявність поважних причин неявки у судове засідання апеляційної інстанції уповноважених представників суд не повідомили, своїми правами, передбаченими ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, не скористалися.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 18.07.2011р. про порушення апеляційного провадження, явка сторін не була визнана обовязковою.

Апеляційна інстанція, відповідно до ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, переглядає справу за наявними в ній доказами і не звязана доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Враховуючи викладене та приписи ст.101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія вважає можливим розглянути апеляційну скаргу за відсутністю представниківпозивачів.

Розглянувши матеріали господарської справи, апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції встановила.

Рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради від 22.10.2003 № 376/92, зі змінами внесеними до нього рішенням Луганської міської ради від 27.05.2008 року за № 34/76 Товариству з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" була передана в оренду терміном на 49 років земельна ділянка площею 0,8750 га за адресою: м. Луганськ, вул. Возрождєнія (виїзд з міста Луганську) під будівництво та розміщення автозаправного комплексу.

19.03.2004р. між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" було укладено договір оренди землі, державна реєстрація від 16.04.2004 № 4962. Зміни до договору внесені договором про внесення змін від 04.07.2008, державна реєстрація від 17.09.2008 № 040840200426.

Згідно з п. 2.1. розділу "2. Орендна плата" договору оренди землі №4962 річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку на коефіцієнт 2,5, що визначений рішенням Луганської міської ради від 02.04.1999 за № 7/9.

П.п 2.12 договору передбачає, що орендна плата може переглядатися за згодою сторін.

Рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради від 19.04.1996 № 214/9 зі змінами, внесеними до нього рішенням Луганської міської ради від 28.07.2006 № 7/35, Товариству з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" була надана в оренду терміном на 49 років земельна ділянка площею 0,2770 га по вул. Совєтській в районі речового ринку для будівництва малогабаритної паливо-роздавальної станції та комплексу споруджень в підземному виконанні.

Між виконавчим комітетом Луганської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 25.12.1996, реєстрація від 25.12.1996 № 1775. Зміни до договору внесені договором про внесення змін в договір від 29.09.2006, державна реєстрація від 07.08.2007 за № 040740200203.

Згідно з п. 2.1 розділу "2. Плата за землю" договору № 1775 плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати в розмірі земельного податку з коефіцієнтом 1,00 щомісячно рівними частками.

Луганська міська рада 15.07.2010р. звернулась до суду з позовами про внесення в договори оренди землі змін щодо розмірів оплати за землю, обґрунтовуючи це тим, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 № 309-VI були внесені зміни до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі", згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки (ст. 21 Закону України "Про оренду землі").

На час подання позову порядок встановлення розміру орендної плати за землю при передачі земельних ділянок в оренду та при внесенні змін до вказаних рішень та до договорів оренди землі щодо зміни розміру річної орендної плати в залежності від цілей використання земельних ділянок регулювався рішенням Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5. Рішенням Луганської міської ради від 25.04.2008 № 33/13 до зазначеного рішення Луганської міської ради були внесені зміни, згідно з якими (змінами) розмір річної орендної плати встановлюється від 3 до 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка передається в оренду.

Відповідно до п. 4 додатку до вказаного рішення Луганської міської ради, та з урахуванням цілі використання земельної ділянки площею 0,8750 га за адресою: м. Луганськ, вул. Возрождєнія (виїзд з міста Луганську) та земельної ділянки площею 0,2770 га по вул. Совєтській в районі речового ринку, а саме під будівництво та розміщення автозаправного комплексу, розмір річної орендної плати за вказану земельну ділянку повинен бути встановлений у розмірі 4,5 відсотків від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки (як під "Паливно-роздавальні, автозаправні станції, пункти, комплекси тощо, які здійснюють продаж нафтопродуктів або газу").

Позивач вважає, що необхідно викласти п.п. 2.1. п. 2 розділу "Орендна плата" договору від 19.03.2004 та пункт 2.1 розділу "2.Плата за землю" договору від 25.12.1996 у новій редакції: "Річна орендна плата встановлюється у розмірі 4,5 відсотків в нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях".

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про плату за землю" податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

З метою приведення умов договору від 25.12.1996 відповідно до вимог діючого законодавства, позивач вважає необхідним доповнити пункт 2.2 розділу "2.Плата за землю" новим пунктом наступного змісту: "2.2. Річна орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця". Також необхідно виключити у пп. а) пункту 3.1. розділу 3 «Права та обов'язки сторін» договору слова «та ставки земельного податку».

Статтями 2, 7 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

Згідно з ст. 5 Закону України «Про оцінку землі» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Враховуючи те, що розмір орендної плати за земельну ділянку безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки, на думку позивача, також необхідно змінити у п.п. 2.4.1 п. 2 розділу "Орендна плата" договору від 19.03.2004 слова "земельного податку" на слова "нормативної грошової оцінки земель м. Луганська" та доповнити розділ 2 "Плата за землю" договору від 25.12.1996 новим пунктом 2.2. наступного змісту: «2.2. У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється і розмір орендної плати без внесення відповідних змін у договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м. Луганська орендодавець письмово повідомляє Орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації».

Рішенням Луганської міської ради від 20.08.2009 № 55/77 Товариству з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" було запропоновано внести зміни до вищевказаних договорів, згідно з проектами договорів про внесення змін до договорів, які додаються до даного рішення та є його невід'ємними частинами. В рішенні відповідачу було запропоновано у двадцятиденний термін з моменту отримання даного рішення Луганської міської ради, у разі згоди з пропозиціями Луганської міської ради щодо внесення змін до договорів, письмово повідомити Луганську міську раду про згоду з пропозиціями або у вищевказаний термін письмово повідомити раду про відхилення пропозицій. Рішення Луганської міської ради від 20.08.2009 № 55/77 з проектами договорів було надіслано відповідачу поштою та було ним отримано, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Відповідач до Луганської міської ради з вказаним питанням не звертався.

Як зазначалося вище, рішенням господарського суду Луганської області по справі №28/64пд/2011(23/62пд) від 20.06.2011р., повний текст якого підписаний 24.06.2011р. (суддя Семендяєва І.В.) у задоволенні позову 1-го позивача Луганської міської ради, 2-го позивача Виконавчого комітету Луганської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" про внесення змін до договорів відмовлено.

Колегія суддів погоджується з вказаним рішеням з наступних підстав.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

В силу статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про плату за землю»підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди землі.

За приписами ст.18 Закону України «Про оцінку земель»нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Згідно ст. 23 Закону технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008р. №309-VI були внесені зміни до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі", згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки (ст.288 Податкового кодексу).

Відповідно до статтей 651,652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Цивільний кодекс України у ч.ч.1, 2 ст.632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Орендна плата за землю визначена у ч.1 ст.21 Закону України "Про оренду землі як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. В силу ч.ч.2, 3 цієї норми розмір, форми і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за змельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Так, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

В Пленумі від 17.05.2011 № 6 Вищий господарський суд України в п. 2.19 постанови "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних правовідносин" вказав про наступне.

У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Як зазначалося вище, згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

Згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

На час винесення судового акту (рішення) у справі рішення Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5 "Про деякі питання щодо плати за землю у м. Луганську" та від 25.04.2008 № 33/13 "Про внесення змін до рішення Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5 "Про деякі питання щодо плати за землю у м. Луганську", на підставі яких було заявлено позов, втратили свою чинність. Так, Луганська міська рада шостого скликання на 9 сесії прийняла рішення від 27.05.2011 за № 9/12 "Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м. Луганську", у п. 3 якого зазначила, що рішення Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5 "Про деякі питання щодо плати за землю у м. Луганську" та від 25.04.2008 № 33/13 "Про внесення змін до рішення Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5 "Про деякі питання щодо плати за землю у м. Луганську" вважати такими, що втратили чинність (а.с 25, том № 2).

Вказане рішення № 9/12 опубліковано 01.06.2011 у міській щотижневій громадсько-політичній газеті "Жизнь Луганска" № 23.

Оскільки зміни до договору вносяться в судовому порядку, то договір оренди змінюється з дати набрання рішення законної сили (на майбутнє) і підстави вносити такі зміни відповідно до рішення уповноваженого органу, яке вже скасовано, відсутні. Викладене також підтверджується вищенаведеним п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних правовідносин" від 17.05.2011 № 6, у якому прямо зазначено про те, що лише у разі скасування рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, відсутні підстави для внесення відповідних змін у договір оренди.

З огляду на вищевикладене, висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову є правомірним, а доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі не обґрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами в розумінні ст.33, ст.34 Господарського процесуального кодексу України та спростовуються наявними в матеріалах справи документами.

Твердження заявника апеляційної скарги про порушення і неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, в звязку з чим підстав для зміни чи скасування судового рішення від 20.06.2011року, повний текст якого підписаний 24.06.2011р. по справі №28/64пд/2011(23/62пд), суд апеляційної інстанції не вбачає.

Результати розгляду апеляційної скарги оголошені в судовому засіданні.

Керуючись ст.ст. 49, 91, 99, 101, 102, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Луганської міської ради, м. Луганськ; Виконавчого комітету Луганської міської ради, м.Луганськ на рішення господарського суду Луганської області від 20.06.2011року, повний текст якого підписаний 24.06.2011р. по справі №28/64пд/2011(23/62пд) залишити без змін.

Рішення господарського суду Луганської області від 20.06.2011року, повний текст якого підписаний 24.06.2011р. по справі №28/64пд/2011(23/62пд) -залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.

Головуючий О.І. Склярук

Судді: Н.Л. Величко

С.А. Малашкевич

Надруковано 6 екз.:2-позивачам, 1-відповідачу, 1-у справу, 1-ДАГС, 1-ГСДО