Постанова № 1916146, 04.08.2008, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
04.08.2008
Номер справи
03/75-2а     
Номер документу
1916146
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" серпня 2008 р.

Справа № 03/75-2А.

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Віра-1», м. Нововолинськ

до відповідача Нововолинської об’єднаної державної податкової інспекції, м. Нововолинськ

про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень №410/2301/3 та №411/2301/3 від 17.01.2008р.

Суддя Сініцина Л.М.

При секретарі Пастушук А.М.

Представники:

від позивача: Гарбар Ю.Р. –юрисконсульт, дов. в справі

від відповідача: Новосад Ю.М. –гол. держ. под. інспектор,дов. в справі

На клопотання представників сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Віра-1»просить суд визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Нововолинської об’єднаної державної податкової інспекції від 17.01.2008р. №410/2301/3 та №411/2301/3. Свої вимоги обґрунтувало тим, що воно є Сільськогосподарським товаровиробником (що не заперечується відповідачем), займається розведенням свиней та реалізацією їх у живій вазі переробним підприємствам ТзОВ «СМП»та ЗАТ «Ковельські ковбаси», і є платником фіксованого сільськогосподарського податку. Протягом усього часу своєї діяльності підприємство отримувало відшкодування з бюджету податкового кредиту. Так як ТзОВ «Віра-1»є сільськогосподарським товаровиробником та підлягає під дію спеціальних режимів оподаткування податком на додану вартість (декларація з ПДВ (скорочена) №1, №2,№3) згідно п.п.11.21 та 11.29 Закону, оскільки здійснює діяльність з «Розведення свиней»- код за КВЕД 01.230 та «Вирощування зернових, технічних та інших культур»- код за КВЕД 01.11.0. Вимога формування податкового кредиту згідно декларації №1, яка заповнюється та подається до податкового органу відповідно до спеціального режиму, передбаченого п.11.21 ст.11 Закону для ТзОВ «Віра-1»є невірною, оскільки ТзОВ є сільськогосподарським підприємством, яке здійснює діяльність з розведення свиней (99% в загальній сумі доходу від усіх видів діяльності) та поставки переробним підприємствам м’яса свиней живою вагою із застосуванням нульової ставки ПДВ відповідно до п.п. 6.2.6 ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість». Формування податкових зобов’язань та податкового кредиту в межах однієї господарської операції повинно відбуватись виключно за однією податковою декларацією, неможливо відносити податкові зобов’язання та кредит в різні податкові декларації, призначені для відображення різних господарських операцій. Жодні зміни до Постанов Кабінету Міністрів без змін в законах не можуть змінити механізму нарахування податку. Постановою КМ України №300 від 02.04.2008р. відновлено пункт, який діяв до 28.03.2007р., а значить відновлено можливість декларування від’ємного значення податку на додану вартість до відшкодування надану Законом України «Про податок на додану вартість»для сільськогосподарських товаровиробників. Роз’ясненням від 07.04.2008р. №7063/7116-1117 ДПА України скасовує свою відмову у відшкодуванні вхідного ПДВ сільськогосподарським товаровиробникам. Просили прийняти до уваги рішення ДПА України від 04.06.2008р. №5648/6/25-0515 по аналогічному спору.

Відповідач в поясненні від 01.08.2008р. позовні вимоги визнає, пояснюючи це тим, що при перевірці і складанні акту податковий орган виходив з того, що Постановою КМУ від 28.03.2007р. №596 з п.2 Порядку вилучено речення щодо відшкодування ПДВ в результаті чого не було підтверджено право підприємства на отримання бюджетного відшкодування за квітень 2007р. в сумі 118 291 грн. та ТзОВ не нарахувало ПДВ за квітень 2007 року в сумі 998 грн. Однак, рішеннями ДПА України від 04.06.2008р. №5648/6/25-0515 «Про результати розгляду повторної скарги ТзОВ «Птахо комплекс Губин»та ДПА у Волинській області від 18.06.2008р. за № 12061/25-006 «Про результати розгляду повторної скарги ТзОВ «Віра-1»по оскарженню аналогічних податкових повідомлень-рішень про зменшення бюджетного відшкодування, скарги платників податків задоволено, виходячи з того, що ТзОВ «Віра-1»є сільськогосподарським товаровиробником, подавало до ОДПІ три податкові декларації з ПДВ. Сільськогосподарські підприємства ведуть бухгалтерський облік розрахунків з ПДВ на окремому аналітичному рахунку. На підставі даних бухгалтерського обліку сільськогосподарські товаровиробники щомісяця складають окрему податкову декларацію з ПДВ поставлених ними молока, худоби, птиці… Разом з декларацією з ПДВ за відповідний звітний період с/г товаровиробники подають до органу ДПС за місцем реєстрації довідку про цільове використання сум ПДВ за попередній звітний період. Залишок податкових зобов’язань відповідно до податкової декларації з ПДВ з поставленої зазначеної продукції, тобто різниця між ПДВ, що надходить від покупців та ПДВ, сплаченим постачальником, перераховується підприємством з поточного на окремий рахунок. Залишок податкового кредиту покривається податковими зобов’язаннями наступних податкових періодів. Кошти, перераховані сільськогосподарськими підприємствами на окремий рахунок, використовуються ними для підтримки власного виробництва продукції тваринництва та птахівництва. Постановою КМУ від 02.04.2008р. №300 «Про доповнення пункту 2 Порядку нарахування виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі»відновлена можливість декларування від’ємного значення ПДВ до відшкодування, надана ЗУ «Про податок на додану вартість»для с/г товаровиробників шляхом визначення механізму в зазначеній постанові КМУ.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з підстав, зазначених у позовній заяві; представник відповідача позов визнав з підстав, зазначених у поясненні.

Із досліджених матеріалів справи, пояснень представників сторін, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

Актом Нововолинської об’єднаної державної податкової інспекції №185/37/23-01/13358625 від 20.07.2007р. «Про результати позапланової перевірки ТзОВ «Віра-1»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за квітень місяць 2007 року»було встановлено, що на порушення п.п.7.4.2 п.7.4 ст. 7, п.11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997р. №168/97-ВР та п.2 «Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі»затвердженого постановою КМУ від 12.05.1999р. №805 у редакції постанови КМУ від 28.03.2007р. №596, ТзОВ «Віра-1»зайво включено до податкового кредиту декларації №3 (по якій ведуться розрахунки з бюджетом) ПДВ в сумі 138975 грн., які потрібно було віднести до податкового кредиту декларації №1 та завищило від’ємне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту з ПДВ за квітень 2007 року в сумі 110 587 грн.; не нарахувало податок на додану вартість за квітень 2007року в сумі 998 грн.; на порушення п.п. 7.7.1 та п.п. 7.7.2 п.7 ст. 7 ЗУ «Про податок на додану вартість»ТзОВ «Віра-1»завищило суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, заявленого до відшкодування на розрахунковий рахунок за січень 2007р. в сумі 118 291 грн. (а.с.15-20).

За результатами перевірки 20.07.2008р. Нововолинською об’єднаною державною податковою інспекцією (далі Нововолинська ОДПІ) прийнято податкові повідомлення-рішення №410/2301/0 та №411/2301/0, якими Товариству з обмеженою відповідальністю «Віра-1»(далі ТзОВ «Віра-1») зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 118 291 грн. за квітень 2007 року та визначено суму податкового зобовязання за платежем податок на додану вартість в сумі 998 грн. і застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 199,60 грн. (а.с.7-8).

За результатами адміністративного оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення (а.с.21-33) Нововолинською ОДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення №410/2301 та №411/2301 із значком 1 від 26.09.2007р., - 2 від 09.11.2007р. та 3 від 17.01.2008р. (а.с.9-14).

Згідно підпункту 7.4.2 пункту 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997р. в редакції станом на листопад 2007 року якщо платник податку придбаває (виготовляє) товари (послуги) та основні фонди, які призначаються для їх використання в операціях, які не є об'єктом оподаткування згідно зі статтею 3 цього Закону або звільняються від оподаткування згідно зі статтею 5 цього Закону, то суми податку, сплачені у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включаються до складу податкового кредиту такого платника.

Відповідно до пункту 11.21 статті 11 вказаного Закону до 1 січня 2008 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі; сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.

Як вбачається з матеріалів справи, ТзОВ «Віра-1»зареєстровано Виконавчим комітетом Нововолинської міської ради 16.03.2005р. (а.с.43).

Основними видами діяльності ТзОВ за КВЕД є розведення свиней, розведення великої рогатої худоби, вирощування зернових та технічних культур, посередництво в торгівлі товарами широкого асортименту, розведення інших тварин, що вбачається з довідки АА №031529/525 є Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.44).

Довідкою №1150/15/105 від 07.02.2007р. Нововолинської ОДПІ стверджується, що ТзОВ «Віра-1»зареєстроване платником фіксованого сільськогосподарського податку на 2007 рік відповідно до статті 2 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок»(а.с.49).

Згідно свідоцтва №02608995 від 12.04.2005р. ТзОВ «Віра-1»є платником податку на додану вартість (а.с.50).

Поданою до Нововолинської ОДПІ 21.05.2007р. податковою декларацією з податку на додану вартість ТзОВ «Віра-1»задекларувало за квітень 2007 року від’ємне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду –134 312 грн. (а.с.51-53).

Відповідно до розрахунку суми бюджетного відшкодування за квітень 2007 року залишок від’ємного значення попереднього податкового періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду –597 101 грн.; сума податкового кредиту попереднього податкового періоду –122 524 грн.; сума податкового кредиту попереднього податкового періоду фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг) –118 291; сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню –118 291 грн. (а.с.54-55).

Перевіркою встановлено, що в квітні 2007 року позивачем в розділі І податкової декларації «Податкові зобов’язання»відображені показники щодо операцій з реалізації свиней живою вагою на ЗАТ «Ковельські ковбаси»на суму 23 632 грн. за ставкою ПДВ 0% (а.с.19).

Згідно довідки №142 з ЄДРПОУ Закритого акціонерного товариства «Ковельські ковбаси», основними видами його діяльності є виробництво м’яса і субпродуктів, виробництво м’ясних продуктів (а.с.62).

Відповідно до абзацу 6 статті 1 Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію» від 17.07.1997р. з подальшими змінами та доповненнями, сільськогосподарський товаровиробник –це фізична або юридична особа незалежно від форми власності та господарювання, в якої валовий доход, отриманий від операцій з реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, за наявності сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень тощо) та/або поголів'я сільськогосподарських тварин у власності, користуванні, в тому числі й на умовах оренди, за попередній звітний (податковий) рік перевищує 75 відсотків загальної суми валового доходу. Це обмеження не поширюється на осіб, які ведуть особисте селянське господарство.

Частиною 1 статті 2 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок»від 17.12.1998р. з подальшими змінами та доповненнями, передбачено, що особи можуть бути зареєстровані як платники ФСП, якщо такі особи є сільськогосподарськими підприємствами різних організаційно-правових форм, передбачених законами України, селянські та інші господарства, які займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції, а також рибницькі, рибальські та риболовецькі господарства, які займаються розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах), у яких сума, одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, перевищує 75 відсотків загальної суми валового доходу.

Згідно з підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997р. з подальшими змінами та доповненнями, об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України, в тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашення заборгованості заставодавця, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у користування лізингоотримувачу (орендарю).

База оподаткування операцій з поставки товарів (робіт, послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними або регульованими цінами (тарифами) з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових) платежів, за винятком податку на додану вартість, що включаються в ціну товарів (робіт, послуг) згідно з законами України з питань оподаткування. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (робіт, послуг), проданих (виконаних, наданих) таким платником податку (пункт 4.1 статті 4 Закону України "Про податок на додану вартість").

Відповідно до Класифікації видів економічної діяльності, затвердженої і введеної в дію наказом Держстандарту від 22 жовтня 1996 року № 441 із змінами і доповненнями, в редакції від 26.12.2005р. №375, до видів економічної діяльності в галузі сільського господарства належить розведення свиней, розведення великої рогатої худоби.

Абзацом другим пункту 11.21 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з підпунктом 6.2.6 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про податок на додану вартість" (далі - Закон) операції з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання оподатковуються за нульовою ставкою.

Механізм акумуляції сільськогосподарськими підприємствами всіх форм власності сум податку на додану вартість за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, та порядок виплати їм дотацій переробним підприємствам визначений постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 року № 805 „Про Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі".

Пунктом 12 Порядку встановлено, що сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за поставлені ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. При цьому сума акумульованого на окремому рахунку податку на додану вартість за поставлені молоко та молочну продукцію спрямовується на придбання приладів і реактивів, необхідних для визначення показників якості молока і молочної продукції, фільтрувальних матеріалів, холодильного обладнання та доїльних установок у разі неналежного забезпечення ними сільськогосподарських підприємств; сільськогосподарські підприємства ведуть бухгалтерський облік розрахунків з податку на додану вартість на окремому аналітичному рахунку; у разі одержання за договорами товарно-матеріальних цінностей, надання послуг, пов'язаних з виробництвом та переробкою у власних переробних цехах зазначеної в абзаці першому цього пункту продукції, сплачену суму податку на додану вартість з операцій поставки таких товарно-матеріальних цінностей, надання послуг відносять на податковий кредит по розрахунках з таких сільськогосподарських операцій; на підставі даних бухгалтерського обліку сільськогосподарські товаровиробники щомісяця складають окрему податкову декларацію з податку на додану вартість поставлених ними молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах. Разом з декларацією з податку на додану вартість за відповідний звітний період сільськогосподарські товаровиробники подають до органу державної податкової служби за місцем реєстрації довідку про цільове використання сум податку на додану вартість за попередній звітний період, форма та зміст якої визначається Державною податковою адміністрацією за погодженням з Мінагрополітики; залишок податкових зобов'язань відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість з поставленої зазначеної продукції, тобто різниця між податком на додану вартість, що надходить від покупців, та податком на додану вартість, сплаченим постачальникам, перераховується підприємством з поточного на окремий рахунок, а залишок податкового кредиту покривається податковими зобов'язаннями наступних податкових періодів.

До дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 р. №596 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1999 р. № 271 і від 12 травня 1999 р. № 805" (далі - постанова N 596) податковий кредит сільськогосподарських товаровиробників, які поставляли переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, включався до податкової декларації платника податку за звітний період, за якою здійснювалися розрахунки з бюджетом, з відшкодуванням з бюджету податкового кредиту за цією декларацією.

Постановою № 596 зазначений Порядок було викладено у новій редакції, у якій наведена вище норма не була передбачена у пункті 2 Порядку. Одночасно з цим діяла норма пункту 12 Порядку, згідно з якою залишок податкового кредиту покривався податковими зобов'язаннями наступних податкових періодів.

Відповідно до підпунктів 7.7.1 та 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду; якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то, бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг), а залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2008 р. № 300 "Про доповнення пункту 2 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі" відновлена можливість декларування від'ємного значення податку на додану вартість до відшкодування надана Законом України "Про податок на додану вартість" для сільськогосподарських товаровиробників шляхом визначення механізму в зазначеній постанові Кабінету Міністрів України.

Таким чином, ТзОв «Віра-1»не порушено вимог підпункту 7.4.2 пункту 7.4; підпунктів 7.7.1, 7.7.2 пункту 7 статті 7 та пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість».

Податкові повідомлення-рішення №410/2301/3 та №411/2301/3 від 17.01.2008р. не відповідають вимогам чинного податкового законодавства і підлягають визнанню нечинними.

Вимоги позивача підставні і підлягають до задоволення в повному об’ємі.

Відповідач позовні вимоги визнав.

Керуючись Законами України «Податок на додану вартість», «Про фіксований сільськогосподарський податок», «Про сільськогосподарську кооперацію», Порядком нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, статтями 70,71,86,94,158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити повністю.

Податкові повідомлення-рішення Нововолинської об’єднаної державної податкової інспекції №410/2301/3 та №411/2301/3 від 17.01.2008р., якими Товариству з обмеженою відповідальністю «Віра-1»зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 118 291 грн. за квітень 2007 року та визначено суму податкового зобовязання за платежем податок на додану вартість в сумі 1 197,60 грн., в т.ч. 998 грн. основний платіж і 199,60 грн. –штрафна (фінансова) санкція, визнати нечинними.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20 денний строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього 20 денного строку. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана до адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Л.М.Сініцина

В повному обсязі постанову складено 05.08.2008р.