ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" липня 2008 р. Справа № 1/329-АП-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Губіної І.В. при секретарі О.С.Бєловій, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтотранссервіс"
до Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах " в особі Херсонської регіональної філії
3-я особа: Цюрупинська міська рада
про
за участю Радченко О.В. - представник, дор. від 10.06.08р.
від відповідача -не прибули
від 3-ої особи: Чмир Г.І. - представник, дор. від 07.07.08р.
ТОВ «Нафтотрансервіс»м. Херсон заявлено позов про зобов'язання ДП "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах" в особі Херсонської регіональної філії м. Херсон провести державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 03.06.2008 року загальною площею 0,3025 га, яка знаходиться у м. Цюрупинськ, вул. Куліша навпроти АЗС «Бонус". Цей договір укладений між Цюрупинською міською радою та ТОВ «Нафтотрансервіс».
Позовні вимоги ґрунтуються на безпідставній відмові відповідача від проведення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки. Позивачем пояснено, що положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року не можуть розповсюджуватися на спірний договір, так як всі питання щодо укладення цього договору вирішувалися до набрання чинності цим Законом
Цим Законом внесені зміни до ст. 16 Закону «Про оренду землі»та до ст. 124 Земельного кодексу України. Він вважає, що відмова відповідача в державній реєстрації вказаного вище договору оренди земельної ділянки з посиланням на цей законодавчий акт є безпідставною, оскільки зміни до Земельного кодексу України та до Закону «Про оренду землі»внесені після укладення договору оренди землі і тому зміни до вказаних законів не можуть впливати на будь-які договірні відносини, що укладені раніше.
До набрання чинності Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якій набрав чинності 04.06.2008 року, громадяни та юридичні особи при набутті права оренди на земельну ділянку державної або комунальної власності керувалися положеннями ЗК України і Закону України „Про оренду землі”, які діяли на той час, а тому дія законодавчих норм в часі повинна узгоджуватись з частиною 1 статті 58 Конституції України, за якою закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Крім того, позивач вважає, що частиною 2 статті 5 Цивільного кодексу України визначено, що акти цивільного законодавства не мають зворотної сили у часі. Надання зворотної дії у часі нормативного акту може передбачатися шляхом прямої вказівки про це у законі або іншому нормативно-правовому акті. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов’язків, що виникли з моменту набрання ним чинності (ч. 3 ст. 5 ЦК України).
Відповідач на судове засідання не прибув, відзив на позов до суду не надіслав. Ним надіслані до матеріалів справи реєструючі документи Слід вважати, що він належним чином був попереджений про час і місце розгляду справи. Але не скористувався правом участи у судовому засіданні.
Суд вважає, що справу можливо розглянути у відсутності представника відповідача за наявними у ній матеріалами.
Заслухавши представника позивача та 3-ої, дослідивши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
Рішенням 17 сесії 5 скликання Цюрупинської міської ради від 07.12.2007 року затверджені матеріали попереднього погодження місця розташування об'єкту ТОВ «Нафтосервіс» площею 0,3 га по вул. Куліша у м. Цюрупинськ навпроти АЗС «Бонус»під розміщення автозаправної станції та наданий дозвіл на виготовлення проекту землеустрою.
Рішенням ради від 03.06.2008 року №761 затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,3025 га за вказаною адресою в оренду ТОВ «Нафтосервіс»вирішено надати цю земельну ділянку позивачеві на умовах оренди строком на 10 років, з укладенням договору на її оренду і встановленням розміру орендної плати - 3% від нормативної грошовій оцінки на 1 рік з переглядом цьому розміру після спливу річного строку.
У той же день між ТОВ "Нафтосервіс» та Цюрупинською міською радою був укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,3025 га за адресою вул. Куліша у м. Цюрупинськ навпроти АЗС «Бонус» під розміщення автозаправної станції.
Тобто це рішення прийнято Цюрупинською міською радою до набрання чинності Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів від 03.06 2008 року, який як зазначено вище набрав чинності 04.06.2008 року. а тому на момент його прийняття рішення міської ради відповідало чинному земельному законодавству, яке діяло під час його прийняття. Безпосередній порядок передачі в оренду земельних ділянок юридичним особам та фізичним особам здійснений за положеннями статей 124 та 123 ЗК України.
Зокрема, за статтею 124 ЗК, в редакції станом на час подачі позивачем заяви про відведення земельної ділянки, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельної ділянки із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Так, відповідно до частини 3 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюються за проектами відведення в порядку, передбаченому статтями 118 та 123 цього кодексу.
А п. 3 ст. 123 ЗК України зазначено, що особа, зацікавлена в одержані земельної ділянки, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п’ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування. В свою чергу, відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Отже, надання земельної ділянки позивачу в оренду узгоджувалось з приписами названих вище положень.
Поряд з цим, відповідно зі статті 126 ЗК України і статті 20 Закону України „Про оренду землі” укладений договір оренди підлягає державній реєстрації у порядку, передбаченому діючим законодавством України. При цьому державну реєстрацію договорів оренди землі здійснює Херсонська регіональна філія Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”. Позивач відразу після укладання договору оренди земельної ділянки звернувся з відповідною заявою до Херсонської регіональної філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах” .
Проте, Херсонська регіональна філія листом за вих. № 17/01 від 12 червня 2008 року повідомила товариство про відмову в державній реєстрації зазначеного договору оренди землі, посилаючись на закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.08р.
Дійсно, за статтею 124 ЗК України в редакції що визначена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.08р.передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі. Не допускається проведення аукціонів щодо ділянок, які (або будівлі на яких) орендують бюджетні установи, музеї, підприємства і громадські організації у сферах культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки та їх члени (під творчі майстерні).
Слід зазначити, що рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року визнано не конституційним дії положень Закону України від 28.12.07р. "Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України саме в частині про внесення змін до деяких законодавчих актів України", а саме в частині внесення змін до деяких законодавчих актів України.
У тексті ст. 124 ЗК України зазначено, що доповнення до неї внесені на підставі Закону України від 28.12.07р., також визначено, що п.п. 5 п. 2 розділу 11 цього Закону визнаний таким, що не відповідає Конституції України (є не конституційними). А тому зміни і доповнення внесені до цієї статті, згідно з Законом України від 03.06.08р. № 309-V1.
Разом з тим, ці положення необхідно розповсюджувати на майбутню процедуру передачі землі в оренду виходячи з наступних правових позицій.
Так, згідно з частини 1 статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Крім того, частина 2 статті 5 ЦК України передбачає, що акти цивільного законодавства не мають зворотної сили у часі. Надання зворотної дії у часі нормативного акту може передбачатися шляхом прямої вказівки про це у законі або іншому нормативно-правовому акті. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов’язків, що виникли з моменту набрання ним чинності. (ч. 3 ст. 5 ЦК України).
Проте надання зворотної сили у часі Земельному Кодексу України, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” і Закону „Про оренду землі” не передбачено законодавством України.
З наведеного вище вбачається, що позивачем до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” здійснено усі передбачені ЗК України і Законом України „Про оренду землі” дії щодо отримання в оренду земельної ділянки, а тому Відповідач неправомірно відмовив в реєстрації договору оренди.
Окрім того, діюче законодавство України не надає повноважень відповідачу у відмові в реєстрації договору оренди земельної ділянки з посиланням на його невідповідність чинному законодавству.
За таких обставини позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
На підставі зазначених правових норм і керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд
постановив:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Зобов'язати Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітету України по земельних ресурсах" в особі Херсонської регіональної філії у м. Херсон, вул. 9 Січня, буд. 15, код ЗКПО 21616582 здійснити державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,3025 га, яка знаходиться у м. Цюрупинськ, вул. Куліша, навпроти АЗС «Бонус», укладеного 03 червня 2008 року між Цюрупинською міською радою та ТОВ «Нафтотрансервіс»(стягувач - ТОВ «Нафтотрансервіс», м Херсон, вул. Тираспольська, 5 код ЄДРПОУ 30245835) .
3. Виконавчий лист видати з заяви позивача з дня набрання постановою законної сили.
Суддя І.В. Губіна
Повний текст
постанови виготовлений 01.08.08р.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.