Рішення № 19147609, 25.10.2011, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
25.10.2011
Номер справи
5027/969/2011
Номер документу
19147609
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" жовтня 2011 р. Справа № 5027/969/2011. За позовом Чернівецької обласної ради до виконавчого комітету Чернівецької міської ради

про визнання незаконним та скасування пункту рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради

Суддя О.В. Гончарук

Представники:

Від позивача ОСОБА_1, довіреність №08.11/11-774 від 29.09.2011 року;

Від відповідача ОСОБА_2, №8/18-309 від 04.04.2011.

СУТЬ СПОРУ: Чернівецька обласна рада звернулась з позовом до виконавчого комітету Чернівецької міської ради про визнання незаконним та скасування пункту 2 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради «Про оформлення, підтвердження права комунальної власності, що належать територіальній громаді м. Чернівці»від 18 січня 2003 року №15/1, в частині підтвердження права комунальної власності територіальної громади м. Чернівці на будівлю літ. А по вул. Заньковецькій, 12 загальною площею 2127,4 кв. м.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на обставини, повязані з прийняттям обласною радою, на виконання пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративного-територіальних одиниць (комунальною власністю)»від 5 листопада 1991 року №311, рішення від 27.12.1991 року, яким затверджено перелік обєктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів та доручено виконавчим комітетам обласної, Чернівецької міської та районних Рад народних депутатів, обласним управлінням, відомствам та іншим господарським органам, уповноваженим управляти майном місцевих Рад області, станом на 1 січня 1992 року провести інвентаризацію будівель, споруд обладнання, іншого майна та грошових коштів в госпрозрахункових підприємствах, організаціях, установах, що знаходяться на утриманні місцевих бюджетів і до 1 лютого 1992 року передати їх згідно переліків у комунальну власність відповідним Радам народних депутатів.

Згідно з п.2.10 додатку №1, до вказаного рішення (перелік державного майна, що знаходиться у комунальній власності обласної Ради народних депутатів) обласна філармонія з усім майном передана до комунальної власності обласної Ради народних депутатів.

Враховуючи, вважає позивач, що в переліку обєктів комунальної власності обласна філармонія відсутня, то спірний підпункт рішення є незаконним і потребує скасуванню.

Ухвалою господарського суду Чернівецької області від 08.09.2011 року порушено провадження у справі з призначенням її до розгляду на 29.09.2011 року.

Ухвалою від 29.09.2011 року, за клопотанням відповідача, розгляд справи відкладено на 18.10.2011 року.

17.10.2011 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить припинити провадження у справі у звязку з непідсудністю даного спору господарському суду. Крім того, відповідачем заявлено вимогу про застосування строків позовної давності.

У судовому засіданні 18.10.2011 року оголошено перерву до 25.10.2011 року.

На день вирішення спору, представником позивача надано письмові пояснення на відзив на позовну заяву, які залучені судом до матеріалів справи.

Представник позивача наполягає на задоволенні позову з підстав зазначених у позовній заяві.

Представником відповідача підтримано позицію викладену відповідачем у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд встановив.

Відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)»від 05.11.1991 року №311, розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами з участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів.

27 грудня 1991 року Чернівецькою обласною радою народних депутатів XXI скликання прийнято рішення «Про перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів», яким затверджено перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів та доручено виконавчим комітетам обласної, Чернівецької міської та районної Рад народних депутатів, обласним управлінням, відомствам та іншим господарським органам, уповноваженим управляти майном місцевих Рад області, станом на 1 січня 1992 року, провести інвентаризацію будівель, споруд обладнання, іншого майна та грошових коштів в госпрозрахункових підприємствах, організаціях установах, що знаходяться на утриманні місцевих бюджетів, і, до 01.02.1992 року передати їх згідно переліків у комунальну власність відповідним Радам народних депутатів.

Згідно з п.п. 2.10. додатку №1 до вказаного рішення (перелік державного майна, що знаходиться у комунальній власності обласної Ради народних депутатів) спірний обєкт обласна філармонія з усім майном передана до комунальної власності обласної Ради народних депутатів.

На виконання вищезазначеного рішення, складено акт передачі у комунальну власність Чернівецькій обласній Раді народних депутатів госпрозрахункових підприємств, установ та організацій, що були у підпорядкуванні Міністерства культури України. Зазначений акт підписано заступником Міністра культури України та першим заступником голови обласної державної адміністрації.

Рішенням Чернівецької обласної ради XXIII скликання «Про порядок управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області»від 09.07.1998 року №45-2/98, затверджено перелік об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області та підтверджено, що обласна філармонія є об'єктом спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області.

Відповідно до ч. 2. п.10 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні і обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу.

Пунктом другим рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради «Про оформлення, підтвердження права комунальної власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м. Чернівці»від 18 січня 2003 року №15/1, підтверджено право комунальної власності територіальної громади м. Чернівці на будівлю літ. «А»по вул. Заньковецькій, 12, загальною площею 2127,4 кв.м. (Чернівецька обласна філармонія.)

Частиною 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 №7/5, яке визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні, не передбачено порядку підтвердження права власності на будівлі та нежитлові приміщення.

Відповідно до пункту 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим, або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Ч. 1 ст. 393 Цивільного кодексу України встановлено, що правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним і скасовується.

Згідно з п. 4 ч. 1. ст. 268 Цивільного кодексу України позовна давність не поширюється на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право.

Відповідно до абзацу першого частини першої роз'яснень Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 року за №02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів»підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Господарський суд, при вирішенні даного спору, встановивши наявність невідповідності спірного рішення вимогам вищезазначеного законодавства, а також факт порушення прав позивача як власника спірного майна (органу уповноваженого управляти спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст), дійшов висновку про необхідність задоволення позову.

Разом з тим, безпідставними є посилання відповідача про непідвідомчість даної справи господарському суду.

Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що спори з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій належать до компетенції адміністративних судів.

Натомість, відповідач у даному спорі виступає суб'єктом відносин, дії якого спрямовані на реалізацію права розпорядження обєктом нерухомості, і не є суб'єктом владних повноважень по відношенню до іншого учасника спірних відносин Чернівецької обласної ради.

В даному випадку, предметом і підставами позову є перевірка правильності формування волі однієї із сторін щодо розпорядження власністю та передачі відповідних прав на неї, і такий спір не може бути розглянутий за правилами встановленими КАС України.

Судові витрати при цьому стягуються з відповідача на користь держбюджету.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити.

2. Визнати незаконним та скасувати пункт 2 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради «Про оформлення, підтвердження права комунальної власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м. Чернівці»від 18 січня 2003 року №15/1, в частині підтвердження права комунальної власності територіальної громади м. Чернівці на будівлю літ.А, по вул.Заньковецькій,12, загальною площею 2127,4 кв.м.

3. Стягнути з виконавчого комітету Чернівецької міської ради (м. Чернівці, Центральна площа, 1, код 04062216) в дохід державного бюджету 85 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

СуддяО.В. Гончарук

Повне рішення складено 28.10.2011 року.