Постанова № 1912527, 17.07.2008, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
17.07.2008
Номер справи
ас17/185-08
Номер документу
1912527
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.07.08

Справа №АС17/185-08.

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Ряснянське”

до відповідача: Сумської міжрайонної державної податкової інспекції

про визнання протиправними податкових повідомлень - рішень

Суддя Коваленко О.В.

Представники:

Від позивача Мельник Н.М..

Від відповідача Кисленко О.М., Коваленко Л.М., Кравченко Г.П.

У засіданні брали участь секретар судового засідання Котенко Н.М.

СУТЬ СПОРУ: Позивач просить суд визнати протиправним податкове повідомлення-рішення 186/23 Сумської міжрайонної державної податкової інспекції від 29.02.2008 р. №0000032310/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 71 292 грн. 63 коп. та податкове повідомлення-рішення 185/23 Сумської міжрайонної державної податкової інспекції від 29.02.2008 р. №0000042310/0 про визначення суми податкового зобов‘язання ( з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: податок на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах) у сумі 34 209 грн. 56 коп., у тому числі за основним платежем – 22 806 грн. 37 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями – 11 403 грн. 19 коп.

Відповідач в письмовому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що винесені ним податкові повідомлення-рішення винесені ним правомірно та відповідають вимогам діючого законодавства.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази по справі, суд встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ряснянське» зареєстроване Краснопільською районною державною адміністрацією Сумської області 14.03.2000 р. та відповідно до п. 1.1. Статуту, затвердженого рішенням зборів Засновників Протокол №1 від 01.03.2000 р., створене в процесі реорганізації колишнього КСП ім. Леніна, є правонаступником всіх його майнових та немайнових обов‘язків та є спеціалізованим підприємством з вирощення свиней.

Відповідно до пп. 6.2.6. п. 6.2. ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість» оподаткування операцій з поставки переробним підприємствам м‘яса живою вагою здійснюється за нульовою ставкою.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем були складені та надіслані до податкової інспекції наступні податкові декларації з податку на додану вартість: за 4 місяця 2007 р., реєстраційний номер у податковому органі – 4 685 від 21.05.2007 р.; за 5 місяців 2007 р., реєстраційний номер у податковому органі – 5186 від 20.06.2007 р.; за 6 місяців 2007 р., реєстраційний номер у податковому органі – 6134 від 20.07.2007 р.; за 7 місяців 2007 р., реєстраційний номер у податковому органі – 7269 від 20.08.2007 р., по яких були заявлені суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» у зв‘язку з великою кількістю документів, що підтверджують правильність визначення сум ПДВ, задекларованих до відшкодування згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов‘язань з податку на додану вартість відповідними листами позивач звертався до відповідача з проханням провести виїзні документальні позапланові перевірки правильності показників уточнюючих розрахунків з ПДВ за квітень-липень 2007 р.

Такі перевірки були проведені, про що свідчать відповідні довідки та акти, а саме: довідка №140/23/30841386/124 від 06.07.2007 р. «Про результати виїзної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Ряснянське» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за квітень 2007 р.»; акт №153/23/30841386/136 від 01.08.2007 р. «Про результати виїзної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Ряснянське» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за травень 2007 р.»; довідка №161/23/30841386/144 від 20.08.2007 р. «Про результати виїзної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Ряснянське» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за червень 2007 р.»; акт №27/23/30841386/66 від 02.10.2007 р. «Про результати виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Ряснянське» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за липень 2007 року».

З матеріалів справи вбачається, що суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені в податкових деклараціях з податку на додану вартість за 4 міс. 2007 р., 6 міс. 2007 р. повністю підтверджені за результатами проведених перевірок. Суму бюджетного відшкодування за 5 місяців 2007 р. було зменшено на 666 грн. , за 7 місяців 2007 р. – на 622 грн.

Таким чином, фактично результатами проведених перевірок були підтверджені заявлені товариством суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у таких розмірах: 4 місяці 2007 р. – 32 844 грн. 00 коп.; 5 місяців 2007 р. – 25 858 грн. 00 коп.; 6 місяців 2007 р. – 30 430 грн. 00 коп.; 7 місяців 2007 р. – 39 036 грн. 00 коп., а всього на загальну суму 128 168 грн. 00 коп.

З 11.02.2008 р. по 15.02.2008 р. Сумською міжрайонною державною податковою інспекцією проведена позапланова документальна виїзна перевірка з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за квітень, травень, червень, липень 2007 року, про що був складений відповідний акт від 19.02.2008 р. №20/23/30841386/16.

На підставі вказаного акта відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення 186/23 Сумської міжрайонної державної податкової інспекції від 29.02.2008 р. №0000032310/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 71 292 грн. 63 коп. та 185/23 Сумської міжрайонної державної податкової інспекції від 29.02.2008 р. №0000042310/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов‘язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: податок на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах) у сумі 34 209 грн. 56 коп., у тому числі за основним платежем – 22 806 грн. 37 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями – 11 403 грн. 19 коп.

Відповідно до п. 1.8 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ряснянське" сплатило суму податкового кредиту у розмірі 25 039 грн. в квітні 2007 р., у розмірі 30 038 грн. 00 коп. в травні 2007 р. та 39 022 грн. 00 коп. в червні 2007 р., тобто у місяцях, які є попередніми до тих, в яких були заявлені суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Сума бюджетного відшкодування була визначена на підставі отриманих податкових накладних, сплата її повністю підтверджується платіжними дорученнями, касовими чеками та квитанціями до прибуткових касових ордерів, отриманими податковими накладними та результатами проведених позапланових виїзних документальних перевірок з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків регулюються п. 7.7 ст. 7 вказаного Закону. Згідно пп. 7.7.1 сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (пп. 7.7.2).

Відповідач обґрунтовує свої заперечення тим, що відповідно до ч. 2,3 п. 11.21 Закону України “Про податок на додану вартість” сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва, а порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок встановлений Постановою Кабінету Міністрів України №805 від 12.05.1999р. зі змінами та доповненнями, якою затверджено Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.

Цією Постановою не передбачалось на період виникнення спірних правовідносин норми, згідно з якою б суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) сільськогосподарськими товаровиробниками по операціях з придбання товарів (послуг) та використаних в межах господарської діяльності, пов’язаної з операціями з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, включалися до податкової декларації, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом.

Згідно з підпунктом 6.2.6 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97 N 168 до 1 січня 2008 року операції з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання оподатковуються за нульовою ставкою.

При цьому слід зазначити, що ця норма встановлює лише розмір ставки податку, а право акумуляції сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності сум податку на додану вартість за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, та порядок виплати їм дотацій переробними підприємствами визначено п. 11.21 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість", яким уповноважено Кабінет Міністрів України визначити порядок нарахування і використання зазначених коштів.

Такий механізм затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року N 596 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1999 р. N 271 і від 12 травня 1999 р. N 805".

Пунктом 12 цієї Постанови передбачено, що на підставі даних бухгалтерського обліку сільськогосподарські товаровиробники щомісяця складають окрему податкову декларацію з податку на додану вартість поставлених ними молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах.

Крім того встановлено, що залишок податкових зобов'язань відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість з поставленої зазначеної продукції перераховується підприємством з поточного на окремий рахунок, а залишок податкового кредиту покривається податковими зобов'язаннями наступних податкових періодів.

Таким чином, суми від'ємного значення податку на додану вартість, що виникли у сільськогосподарських товаровиробників в результаті здійснення операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою за нульовою ставкою, включались до спеціальної декларації, за якою не здійснюються розрахунки з бюджетом.

Таким чином, суд дійшов до висновку про те, що відповідачем правомірно зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 71 292 грн. 63 коп.

Згідно п. 10.1, 10.2 ст. 10 Закону України «Про податок на додану вартість» особами, відповідальними за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку на додану вартість є в даному випадку платник податку – ТОВ «Ряснянське», яке відповідає за дотримання достовірності та своєчасності визначення су податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.

Податкові органи здійснюють контроль за правильністю нарахування та сплати (перерахування) податку до бюджету.

Зі змісту п.п. 17.1.3. п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вбачається, що у разі, коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов‘язання платника податків, за підставами, викладеними у п.п. «б» п.п. 4.2.2. п. 4.2. ст. 4 цього Закону, такий платник податків зобов‘язаний сплатити штраф у розмірі 10% від суми недоплати (заниження суми податкового зобов‘язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов‘язкового платежу), починаючи з повідомлення від контролюючого органу, але не більше 50% такої суми та не менше 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Відповідно до п. 8 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.03.2001 р. №110 у разі, коли за наслідками перевірки виявляється факт завищення суми бюджетного відшкодування, заявленого в податковій декларації про ПДВ, сума такого завищення вважається сумою податкового зобов‘язання, прихованою від оподаткування. Якщо в наслідок такого завищення отримано бюджетне відшкодування, платник податку визнається таким, що ухиляється від оподаткування, і до нього застосовуються санкції відповідно до законодавства.

Штрафна санкція застосовується, починаючи з податкового періоду, на який припадає граничний термін подання такої податкової декларації, згідно з якою платником податків заявлено відшкодування ПДВ з бюджету у завищеній сумі, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення-рішення від податкового органу.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем правомірно визначено суму податкового зобов‘язання ( з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: податок на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах) у сумі 34 209 грн. 56 коп., у тому числі за основним платежем – 22 806 грн. 37 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями – 11 403 грн. 19 коп.

Суд не приймає до уваги доводи позивача з приводу відсутності підстав для проведення з 11.02.2008 р. по 15.02.2008 р. Сумською міжрайонною державною податковою інспекцією позапланової документальної виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за квітень, травень, червень, липень 2007 року, оскільки відповідачем подано суду копії розпорядження голови Державної податкової адміністрації в Сумській області №10-р від 22.01.2008 р. та наказів начальника Сумської міжрайонної державної податкової інспекції №38 від 25.01.2008 р. та №179 від 14.03.2008 р., з яких вбачається вимога про проведення позапланової виїзної перевірки раніше підтверджених сум ПДВ, заявлених до бюджетного відшкодування по ТОВ «Ряснянське».

Згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, але позивач, з урахуванням всіх обставин справи, не подав суду належних доказів, які б об’єктивно, і у зазначеному законом порядку, підтвердили його позицію.

Таким чином, суд дійшов до висновку про те, що податкові повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції від 29.02.2008 р. №0000032310/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 71 292 грн. 63 коп. та податкове повідомлення-рішення 185/23 Сумської міжрайонної державної податкової інспекції від 29.02.2008 р. №0000042310/0 про визначення суми податкового зобов‘язання ( з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: податок на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах) у сумі 34 209 грн. 56 коп., у тому числі за основним платежем – 22 806 грн. 37 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями – 11 403 грн. 19 коп. є такими, що відповідають вимогам діючого законодавства та не суперечать йому, а тому вимоги позивача є необґрунтованими і такими, що задоволенню не підлягають.

Згідно ст.ст. 87, 94 Кодексу адміністративного судочинства України витрати по сплаті державного мита покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Ряснянське” до відповідача: Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними податкових повідомлень - рішень відмовити.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України – з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя О.В. КОВАЛЕНКО