Україна
Господарський суд Чернігівської області
м.Чернігів,пр.Миру,20 Тел.7-99-18
Іменем України
РІШЕННЯ
06.05.08. справа № 15/119
За позовом: Прилуцького міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Рудівської сільської ради с.Рудівка, Прилуцький р-н., вул..Рудівська,8.
До відповідача: Приватного підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління з контролю за використанням та охороною земель у Чернігівській області підрозділом якого є Варвинський міжрайонний відділ з контролю за використанням та охороною земель вул..Київська,224, м.Прилуки.
Про приведення земельної ділянки в придатний для використання стан.
Суддя Ю.В. Федоренко
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: не з'явився
Від третьої особи: Мамаєв О.В. представник за дов. від 09.04.08.
В розгляді справи приймав участь прокурор відділу прокуратури області Дремлюга С.О.
СУТЬ СПОРУ:
Заявлено но позов про зобов»язання відповідача привести земельну ділянку, що відноситься до земель запасу Рудівської сільської ради та належить до категорії земель сільськогосподарського призначення, у придатний для використання за цільовим призначенням стан.
Після порушення провадження у справі прокурором подано заяву про уточнення позовних вимог в якій ставиться питання про зобов”язання відповідача привести земельні ділянки на території Рудівської сільради ( господарські двори колишнього КСП ) відповідно до плану -схеми наведеному в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 21.11.07 загальною площею 0,24 га, які належать до категорії земель сільськогосподарського призначення, в придатний для використання за цільовим призначенням стан.
Заяву подано у відповідності до ст.22 ГПК України, нею не порушуються права та охоронювані законом інтереси сторін, а тому вона прийнята до розгляду.
Позивачем подано клопотання про розгляд справи без участі його представника, яке задоволено судом.
Відповідач відзив на позов не надав, повноважного представника в суд не направив. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення -ухвали про порушення провадження у справі, яку відповідачем отримано 10.04.08.
Рішення приймається за наявними у справі матеріалами на підставі ст.75 ГПК України.
Вислухавши пояснення представників, які з»явились у судове засідання та дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.
Відповідно до ч.4 ст.9 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” від 19.06.03 № 963-ІУ одним із способів державного контролю за використанням і охороною земель, дотримання вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг грунтів є проведення перевірок держземінспекцією.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2002 р. N 1958 затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель згідно з п.1 якого державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель (Держземінспекція) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Держкомзему і йому підпорядковується.
Відповідно до п.4 вказаного Положення Держземінспекція відповідно до покладених на неї завдань організує і здійснює державний контроль за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, а також іноземними юридичними особами земельного законодавства.
21.11.07р. державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Чернігівської області була проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства на території земель запасу Рудівської сільської ради, за результатами якої складно акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
При проведенні перевірки було встановлено, що відповідачем було проведено використання земель без правовстановлюючих документів для демонтажу водогонів та порушення умов знімання, зберігання та нанесення ґрунтового покриву (зняття поверхневого родючого шару ґрунту без спеціального дозволу), що є порушенням ст.. 125,126,168 Земельного кодексу України
Згідно акту обстеження земельної ділянки від 21.11.07р. №2 земельні ділянки площею 0,24га за рахунок земель запасу Рудівської сільської ради ( господарські двори колишнього КСП ), відносяться до державної форми власності і являються землею сільськогосподарського призначення, використовуються для демонтажу водогонів без правовстановлюючих документів, крім того порушено умови зняття ґрунтового покриття, а саме без спеціального дозволу.
Відповідно до вимог п.6.1. та 6.2. Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Чернігівської області складено протокол про адміністративне правопорушення №400750 від 21.11.07р. та винесено припис про усунення виявлених порушень №401044, яким приписано відповідачу усунути порушення, а саме оформити правоустановчі документи на земельні ділянки або звільнити їх, привести у стан, придатний для використання за призначенням, на порушених землях провести рекультивацію. Про виконання припису зобов'язано відповідача повідомити до 21.12.07р.
Вказане порушення вимог законодавства підтверджується також актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18.01.08, 13.03.08, протоколом про адміністративне правопорушення від 18.01.08. приписом від 18.01.08.
Постановою №39 від 05.12.07р. про накладення адміністративного стягнення АДРЕСА_1 визнано винним у скоєні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст..53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та запропоновано йому добровільно відшкодувати шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу у сумі 932,08грн. Вказана постанова отримана відповідачем 08.12.07р., про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення №382209.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку або право оренди земельної ділянки виникає: після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації; після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку або право оренди земельної ділянки посвідчується державним актом встановленої форми або договором, який реєструється відповідно до закону.
Статтею 1 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” передбачено, що самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Згідно з ст. 168 Земельного кодексу України грунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони.Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель. При здійсненні діяльності, пов'язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.
Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Оскільки матеріалами справи підтверджено факт самовільного використання відповідачем земельними ділянками загальною площею 0,24 га та приведення їх в непридатний для використання стан, вказані землі віднесені до земель запасу Рудівської сільради чим порушено права та охоронювані законом інтереси сільради, позов є обгрунтованим і підлягає задоволенню.
Судові витрати слід покласти на відповідача з вини якого виник спір.
Керуючись ст.44,49,75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Зобов”язати Приватного підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), привести земельні ділянки на території Рудівської сільської ради ( господарські двори колишнього КСП ), відповідно до плану - схеми наведеному в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 21.11.07, загальною площею 0,24 га, які належать до категорії земель сільськогосподарського призначення, у придатний для використання за цільовим призначенням стан.
Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) в доход державного бюджету (рахунок № 31111095700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22090200, символ звітності 095, код 22825965), 85 грн. держмита.
Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) в доход Державного бюджету м.Чернігова (р/р 31214259700002 в ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, код бюджетної класифікації 22050000, код ЄДРПОУ 22825965) 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Ю.В. Федоренко
06.05.08