Постанова № 19034850, 10.10.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
10.10.2011
Номер справи
2а-5272/11/0170/21
Номер документу
19034850
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

<Текст >

10 жовтня 2011 р. (12:01) Справа №2а-5272/11/0170/21 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Євдокімової О.О., при секретарі судового засідання - Кузьміній Ю.В., розглянувши за участі представника позивача - ОСОБА_1, довіреність № 158 від 24.01.2011р., у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора Залізничного району м. Сімферополя АР Крим в інтересах держави в особі Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим

до Товариства з додатковою відповідальністю "Страхове товариство з додатковою відповідальністю "Глобус" в особі Агенства СК "Глобус" в АРК <Список ><Відповідач в особі ><Текст >

про стягнення.

Обставини справи: Прокурор Залізничного району м. Сімферополя АР Крим звернувся в інтересах держави в особі Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим (далі позивач) до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Товариства з додатковою відповідальністю "Страхове товариство з додатковою відповідальністю "Глобус" в особі Агентства СК "Глобус" в АР Крим (далі відповідач) про стягнення 3400,00 грн. штрафних санкцій за рішенням № 409-р від 22.02.2011р. про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем не сплачується застосовані штрафні санкції за рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.

Прокурор у судове засідання не з'явився, про дату. час та місце розгляду справи повідомлений належним чином - судовою повісткою (а.с.59).

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у позові, та просив їх задовольнити.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином - судовою повісткою (а.с. 59). 07.10.2011р. надіслав до суду заперечення (а.с. 67-71), в яких просив у задоволенні позову відмовити. Зокрема зазначив, що позивачем був порушений законний порядок проведення перевірки, передбачений ст. 5, ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Заслухавши представника позивача, розглянувши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Регулювання відносин між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення прав споживачів, а також визначення механізму їх захисту та основ реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів передбачено Законом України “Про захист прав споживачів”від 12.05.1991 № 1023-XII (далі Закон).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.

Частиною 3 ст. 5 Закону передбачено, що захист прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи і установи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди.

Статтею 26 Закону визначено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право, у тому числі: перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єктів; подавати до суду позови щодо захисту прав споживачів; накладати на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення, передбачені статтею 23 цього Закону, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перевірок визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів.

Результати перевірок суб'єктів господарювання службовими особами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальних органів оформлюються відповідними актами.

Так, судом встановлено, що 24.12.2010р. відповідач проводячи контроль за розповсюдженням реклами в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим, в районі вулиці 1-ї Кінної Армії виявив ознаки порушення законодавства про рекламу, що здійснювалось відповідачем.

За результатами проведеної перевірки, 24.12.2010 року відповідачем було складено протокол про порушення законодавства про рекламу, в якому зафіксували ознаки порушення ч.5 ст.8 та ч. 1 ст.24 Закону України «Про рекламу», що полягало в фіксуванні не точної інформації в рекламній продукції типу «флаєр» формату А-6, а саме:: «ГЛОБУС Vienna Insurance Group. Автострахование и другие виды страхования возможен выезд на место. РЕАЛЬНЫЕ СКИДКИ. г. Симеферополь, ул Миндальная, 74. т. 050 9 222 051. качественньїе и доступне услуги по старахованию при ДТП 0 800 500 157; 502 (моб)...», без зазначення номера ліцензії, дати видачі та найменування органу, який видав ліцензію, що є ознакою порушення ч. 1 ст.24 Закону України «Про рекламу», а також в змісті реклами було встановлені ознаки порушення ч.5 ст.8 Закону України «Про рекламу» що виразились у відсутності відомостей про дату початку та закінчення дії знижки без вказівки інформації відносно нової ціни до старої» (а.с.6 зворотній бік).

Водночас, під час вручення працівниками позивача вимоги про надання інформації та вимоги про усунення порушення №3109 від 24.12.2010 року, в приміщенні відповідача працівниками відповідача було встановлено порушення ч.5 ст.8 та ч. 1 ст.24 Закону України «Про рекламу», під час розповсюдження друкованої рекламної продукції типу «флаєр» формату А-5, а саме:

1.«Страхова компанія Глобус Vienna Insurance Group Акційна програма «НАМ 200 РОКІВ». Вітаємо Клієнтів із знаменною подією-15-річчям СК «Глобус» VIG та 185-річчям VIG, що разом складають 200 років спільної історії. АКЦІЯ -25% 8 800 500 15 70... Страхова компанія Глобус Vienna Insurance Group Страхові продукти Акції НАМ 200 років АВТО-КАСКО, Майно юридичних осіб, майно фізичних осіб, Життя та здоров'я позичальника. З умовами Акції Ви можете ознайомитись на сайті Компанії... .ліцензія Держфінпослуг України серії АВ №429706, 429707, 429710 від 05.09.08 р....», без фіксації в змісті інформації про дату початку та закінчення дії знижки та не вказано співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару, послуги, що є порушенням ч.5 ст.8 Закону України Про рекламу». Формат листівки - євро флаєр А-5.

2.«Страхова компанія Глобус. Страхування майна: Одним із найпопулярніших видів страхування серед завбачливих громадян та керівників є страхування майна... Об'єкти страхування майна: будови особистого чи загального користування... страхові ризики: вогню, пожежі, падіння літальних апаратів (літаків, супутників чи їх частин), удару блискавки, вибуху; стихійного лиха...», без зазначення в змісті реклами інформації про номер ліцензії, дати її видачі та найменування органу, який видав ліцензію, що являється порушенням ч. 1 ст.24 Закону України «Про рекламу». Фрмат рекламної листівки - А-5, листівка двох видів» (а.с. 6).

На підставі зазначених протоколів позивачем 22.02.2011р. прийнято рішення № 409-р, яким на відповідача Товариство з додатковою відповідальністю "Страхове товариство з додатковою відповідальністю "Глобус" в особі Агенства СК "Глобус" в АРК накладений штраф в розмірі 3400,00 грн., який останній зобовязаний сплатити у встановлені законодавством строки та у триденний строк після оплати штрафу письмово повідомити державний орган у справах захисту прав споживачів, який наклав стягнення, вказавши номер та дату платіжного доручення, за яким оплачений штраф (надати копію квитанції) (а.с.4).

Крім того, відповідач повідомлений про те, що у разі невиконання рішення сума штрафу стягується у судовому порядку.

Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України “Про рекламу” від 03.07.1996, № 270/96-ВР (далі Закон № 270).

Відповідно до ст. 1 Закону № 270 під рекламою розуміється інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Вимоги до реклами передбачені ст. 8 Закону № 270, згідно з п. 8 ч. 1 ст. 8 якого у рекламі забороняється вміщувати зображення фізичної особи або використовувати її ім'я без письмової згоди цієї особи. Відповідно до ч. 3, 5 ст. 8 Закону № 270 реклама про проведення конкурсів, лотерей, розіграшів призів, заходів рекламного характеру тощо повинна містити інформацію про строки та місце проведення цих заходів та вказувати інформаційне джерело, з якого можна дізнатися про умови та місце проведення цих заходів. Інформація про будь-які зміни умов, місця та строків проведення конкурсів, лотерей, розіграшів призів, заходів рекламного характеру тощо має подаватися у тому самому порядку, в якому вона була розповсюджена. Реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару, оскільки під знижкою слід розуміти тимчасове зменшення ціни товару, яке надається покупцям (споживачам) (ч. 1 ст. 1 Закону).

Також, згідно з ч. 1 ст. 7 Закону № 270 основними принципами реклами є: законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди.

Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами; Антимонопольний комітет України - щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції; Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - щодо телерадіоорганізацій усіх форм власності; Міністерство фінансів України - щодо реклами державних цінних паперів; Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку - щодо реклами на фондовому ринку, спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань містобудування та архітектури - щодо спорудження житлового будинку.

Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними законодавства про рекламу не пізніш як за три дні до такого розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.

Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону № 270 рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні органу державної влади під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення органу державної влади, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного органу державної влади та його посадових осіб до суду.

Особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Частиною 6 ст. 27 Закону № 270 передбачено, що за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальним органам, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.

Не погодившись із рішенням Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим від 22.02.2011р. № 409-р про накладання штрафу за порушення законодавства про рекламу, Товариство з додатковою відповідальністю "Страхове товариство з додатковою відповідальністю "Глобус" звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим про скасування зазначеного рішення.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.06.2011р. у справі № 2а-4132/11/2670 в задоволенні позову Товариства з додатковою відповідальністю "Страхове товариство з додатковою відповідальністю "Глобус" до Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим відмовлено повністю.

Відповідно до листа Окружного адміністративного суду м. Києва (№ 2а-4132/11/2670 від 28.09.2011р.) постанова суду від 21.06.2011р. у справі № 2а-4132/11/2670 в апеляційному порядку не оскаржувалась та набрала законної сили (а.с.61).

Відповідачем не надано будь-яких доказів оскарження постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.06.2011р. у справі №2а-4132/11/2670.

Частиною 1 ст. 72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, відмовляючи у задоволенні позову Товариства з додатковою відповідальністю "Страхове товариство з додатковою відповідальністю "Глобус" до Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим про скасування від 22.02.2011р. № 409-р про накладання штрафу за порушення законодавства про рекламу, Окружний адміністративний суд АР Крим встановив відсутність підстав для скасування вказаного рішення .

Пунктом 10 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про захист прав споживачів” встановлено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи мають право подавати до суду позови щодо захисту прав споживачів.

Відповідач не надав доказів, що спростовують позицію позивача або доказів погашення заборгованості, у той час, як відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, тому що не суперечать чинному законодавству та підтверджуються матеріалами справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 10.10.2011р.

У повному обсязі постанову складено та підписано 17.10.2011р.

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, ст.ст. 158-159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Страхове товариство з додатковою відповідальністю "Глобус" в особі Агенства СК "Глобус" в АРК (95000, м. Сімферополь, вул. Турецького, 27; відомості про відкриті рахунки в установах банків в матеріалах справи відсутні) на користь державного бюджету м. Києва (на р/р 31111010670007 в ГУ ДКУ України у м. Києві Печерського району, МФО 820019, ЗКПО 26077922, код платежу 21081100) штрафні санкції в сумі 3400,00 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

<Текст >

Суддя <підпис >Євдокімова О.О.

<Текст >