Рішення № 19024839, 18.10.2011, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
18.10.2011
Номер справи
5019/2195/11
Номер документу
19024839
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

"18" жовтня 2011 р. Справа № 5019/2195/11

Суддя Войтюк В.Р. розглянувши матеріали справи

за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

Комунальне підприємство "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації"

Оженинська сільська рада

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Острозький цукровий завод"

про визнання права державної власності

Представники сторін:

від позивача - ОСОБА_1 за дов. № 12 від 20.07.2010 р.;

від відповідача - ОСОБА_2 за дов. № 5 від 01.01.2011 р.;

від третьої особи 1 - не зявився;

від третьої особи 2 - не зявився.

ВСТАНОВИВ:

Позивач Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області звернувся до господарського суду з позовом про визнання права власності за державою Україна в особі регіонального відділення фонду державного майна по Рівненській області на овочесховище, розташоване за адресою: Острозький район, с. Оженин, вул. Заводська, 1є балансовою вартістю 18 669 грн. 00 коп.; їдальні на 100 місць, розташована за адресою: Острозький район, с. Оженин, балансова вартість 103 617 грн. 00 коп. та незавершене будівництво житлового будинку балансовою вартістю 549 800 грн. 00 коп.

У судовому засіданні 18 жовтня 2011 року представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві ( а.с. 2-3).

Представник відповідача у судовому засіданні позивні вимоги визнав у повному обсязі з підстав, зазначених у відзиві на позов від 17 жовтня 2011 року (а.с.29), крім того надав суду копії установчих документів, на підставі яких діє Відповідач (установчий договір, статут, положення, свідоцтво про державну реєстрацію тощо), копію виписки з органу статистики про знаходження Товариства з обмеженою відповідальністю "Острозький цукровий завод" в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України ( а.с. 31-36), з яких вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Острозький цукровий завод" є правонаступником Закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Західцукор".

Відповідно до статті 25 Господарського процесуального кодексу України, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб"єкта госпорарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов"язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

За таких обставин, суд здійснює заміну відповідача - Закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Західцукор" на його правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю "Острозький цукровий завод".

Треті особи в судове засідання не зявилися, пояснень з приводу заявлених позовних вимог суду не надали.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши всі фактичні докази у справі, давши їм достатню та обєктивну оцінку, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Судом встановлено наступне.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначається правовий режим права власності.

Відповідно до ст. 326 ЦК України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.

У відповідності до ст. 1 ЗУ "Про управління об'єктами державної власності", управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Фонд державного майна України в силу приписів ч.1 ст. 7 цього Закону, зокрема, забезпечує захист майнових прав держави на території України відповідно до законодавства, а за її межами - відповідно до чинних міжнародних договорів у межах своїх повноважень.

Відповідно до Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 412 відділення у межах своєї компетенції забезпечує виконання законів України, постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України, декретів, постанов і розпоряджень Кабінету Міністрів України, наказів Фонду, рішень обласної ради народних депутатів, розпоряджень Представника Президента України в області. Регіональне відділення є державним органом, який створюється Фондом державного майна України і йому підпорядковується.

До основних завдань відділення, в числі інших, належить здійснення повноважень власника щодо майна, яке приватизується, відповідно до прийнятих ним рішень. Відділення згідно покладених на нього завдань і в межах своїх повноважень, здійснює продаж об'єктів приватизації, здійснює управління та розпоряджається майном підприємств, установ і організацій, що перебуває у державній власності та інші функції згідно з чинним законодавством (п.3, п.п.5, 9 п.4 Положення).

Відкрите акціонерне товариство "Острозький цукровий завод" створений в процесі приватизації орендного підприємства Острозький цукровий завод у березні 1995 року.

До вартості цілісного майнового комплексу (статутного фонду акціонерного товариства) не включена вартість об'єктів: овочесховище, що розташоване з адресою: Острозький р-н с. Оженин, вул. Заводська, 1є, балансовою вартістю 18 669 грн. 00 коп.; їдальня на 100 місць, яка розташована за адресою: Острозький р-н, с. Оженин, балансовою вартістю 103 617 грн. 00 коп. та незавершене будівництво житлового будинку, балансовою вартістю 549 800 грн. 00 коп., розташоване за адресою: Острозький р-н, с. Оженин, що підтверджується актом оцінки вартості майна орендного підприємства "Острозький цукровий завод" та відомістю до вказаного акту, де зазначені овочесховище та їдальня на 100 місць ( а.с.4-7).

Об'єкт незавершеного будівництва житлового будинку не увійшов до статутного фонду товариства під час приватизації оскільки, відповідно до п. 39 Методики оцінки вартості об'єктів приватизації, затвердженої постановою КМУ від 18 січня 1995 р. N 36 (чинної на момент приватизації ВАТ "Острозький цукровий завод") вартість майна цілісного майнового комплексу зменшується на вартість майна: в тому числі державного житлового фонду, який приватизується відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", - не підлягав приватизації.

Для впорядкування обліку нерухомого майна, приватизованого у складі цілісного майнового комплексу та з метою проведення первинної реєстрації права власності на об'єкти нерухомості, наказом регіонального відділення ФДМУ по Рівненській області від 29 квітня 2003 року № 143 ( а.с.8), підтверджено право власності на нерухоме майно ВАТ "Острозький цукровий завод" та видано перелік нерухомого майна, яке передане у власність товариству, у якому відсутні об'єкти - овочесховище, що розташоване з адресою: Острозький р-н с. Оженин, вул. Заводська, 1є; їдальня на 100 місць, яка розташована за адресою: Острозький р-н, с. Оженин та незавершене будівництво житлового будинку, розташоване за адресою: Острозький р-н, с. Оженин.

На замовлення регіонального відділення 18 вересня 2007 року Комунальне підприємство "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" виготовило технічний паспорт на овочесховище ( а.с.9-10).

Листом від 01 червня 2005 року № 73 ВАТ "Острозький цукровий завод" надав інформацію про наявність об'єктів, які не ввійшли до статутного фонду товариства, серед яких зазначені спірні об'єкти ( а.с. 11-12).

ВАТ "Острозький цукровий завод" ліквідоване у зв'язку з визнанням його банкрутом.

Наказом від 11 липня 2008 року № 108 регіональне відділення визнало ЗАТ “Науково-виробниче підприємство "Західцукор" балансоутримувачем овочесховища та їдальні на 100 місць ( а.с. 13).

Спеціалістом регіонального відділення ФДМУ по Рівненській області за участю голови сільської ради здійснено перевірку ефективності використання держаного майна, що не ввійшло до статутного фонду товариства, в результаті якої було складено відповідні довідки, де спірні об'єкти зазначені як державне майно.

Відповідно до ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Право власності припиняється (ст. 326 ЦК України) у разі: відчуження власником свого майна; відмови власника від права власності; припинення права власності на майно, яке за законом не може належати цій особі; знищення майна; викупу пам'яток культурної спадщини; примусового відчуження земельних ділянок приватної власності, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону; звернення стягнення на майно за зобов'язаннями власника; реквізиції; конфіскації; припинення юридичної особи чи смерті власника. Право власності може бути припинене в інших випадках, встановлених законом.

Спірні об'єкти жодним із передбачених способів не відчужувалися, а отже право власності держави на них не припинялося.

Управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації згідно з пунктом 1.3 "Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі", затвердженого наказом ФДМУ та Міністерства економіки України від 19 травня 1999 року № 908/68, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24 червня 1999 року за № 414/3707, здійснюють державні органи приватизації.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Тобто, будь-які цивільні права та інтереси, які охороняються законом, можуть заслуговувати на судовий захист.

Окрім загального конституційного права на судовий захист цивільне законодавство також передбачає норми, які встановлюють можливість звернення до суду особи, котра вважає свої права порушеними, невизнаними чи оспореними. Згідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Підставою позову є обставини, що підтверджують наявність у позивача права власності на майно. Необхідною умовою захисту права власності шляхом його визнання служить підтвердження позивачем своїх прав на майно. Це може випливати із представлених ним правовстановлюючих документів, показань свідків, а також будь-яких інших доказів, що підтверджують приналежність позивачу відповідного майна.

Пунктом 2 ст. 328 ЦК України передбачено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Зазначене свого підтвердження при розгляді справи не знайшло.

Враховуючи викладене та зважаючи, що на даний час в зв'язку з обставинами, що склались, позивач фактично позбавлений права вільно розпоряджатися належним йому майном, що в свою чергу є порушенням гарантованих Конституцією України, ст. 319 ЦК України прав, суд вбачає за необхідне усунути допущені порушення та захистити право.

Враховуючи вищевикладене, позов обґрунтований і підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ст.ст. 44, 49 ГПК України судові витрати по справі покладаються на відповідача, а саме: державне мито у сумі 6 720 грн. 86 коп., виходячи з вартості майна, та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп.

Керуючись ст.ст. 33, 36, 43, 46-49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Замінити відповідача - Закрите акціонерне товариство "Науково-виробниче підприємство "Західцукор" на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Острозький цукровий завод".

2. Визнати право власності за державою Україна в особі регіонального відділення фонду державного майна по Рівненській області на овочесховище, розташоване за адресою: Острозький район, с. Оженин, вул. Заводська, 1є балансовою вартістю 18 669 грн. 00 коп.; їдальні на 100 місць, розташована за адресою: Острозький район, с. Оженин, балансова вартість 103 617 грн. 00 коп. та незавершене будівництво житлового будинку балансовою вартістю 549 800 грн. 00 коп.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Острозький цукровий завод" (35821, с. Оженин-1 Острозького району Рівненської області, код ЄДРПОУ 32578323) в доход державного бюджету України 6 720 грн. 86 коп. державного мита.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Острозький цукровий завод" (35821, с. Оженин-1 Острозького району Рівненської області, код ЄДРПОУ 32578323) в доход державного бюджету України 236 грн. 00 коп. плати за послуги по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.

5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Войтюк В.Р.

Рішення підписане суддею 19 жовтня 2011 року