Постанова № 19018879, 03.11.2011, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
03.11.2011
Номер справи
5023/569/11
Номер документу
19018879
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" листопада 2011 р. Справа № 5023/569/11

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддіДерепи В. І.,

суддів :Грека Б.М., (доповідача у справі),

Капацин Н. В.,

перевіривши матеріали касаційної скаргиХарківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території"

на постановуХарківського апеляційного господарського суду від 22.08.11

у справі№5023/569/11

господарського суду Харківської області

за позовомХарківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території"

доВідкритого акціонерного товариства "Харківгаз"

третя особаДочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"

провизнання за позивачем права на безперебійне постачання природного газу

за участю представників від:

позивачаОСОБА_1 (дов. від 30.12.10)

відповідачаОСОБА_2 (дов. від 14.04.11)

третя особаОСОБА_3 (дов. від 20.01.11) В С Т А Н О В И В :

Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території", звернулось до господарського суду Харківської області з позовом ВАТ "Харківгаз”, в якому просило суд визнати за позивачем право на безперебійне постачання природного газу газорозподільними та газотранспортними мережами відповідача протягом опалювального періоду, початок і закінчення якого визначається у передбаченому законодавством порядку.

Рішенням господарського суду Харківської області від 08.04.11 (суддя Тихий П.В.) позов задоволено повністю: визнано за Харківським обласним комунальним підприємством "Дирекція розвитку інфраструктури території" право на безперебійне постачання природного газу газорозподільними та газотранспортними мережами Відкритого акціонерного товариства “Харківгаз” протягом опалювального періоду, початок і закінчення якого визначається у передбаченому законодавством порядку. Рішення мотивоване тим, що позивач є суб'єктом господарювання, на діяльність якого поширюються спеціальні норми законодавства України, в частині, що регулюють порядок надання житлово-комунальних послуг та регулюють діяльність природних монополій, що свідчить про те, що в період опалювального сезону, встановленого органами місцевого самоврядування або державними адміністраціями, позивач, як надавач послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків має право на безперебійне постачання природного газу газорозподільними та газотранспортними мережами.

За результатом апеляційного перегляду справи Харківський апеляційний господарський суд (колегія суддів у складі: головуючого-судді Здоровко Л.М., суддів: Плахова О.В., Шутенко І.А.) 22.08.11 прийняв постанову, якою рішення скасував, в позові відмовив. Постанова мотивована посиланням на те, що позовні вимоги суперечать змісту укладеному між сторонами договору.

Не погоджуючись із постановою, позивач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить її скасувати, рішення залишити без змін, посилаючись на те, що положення договору є недійсними всилу ст.207 Цивільного кодексу України, як таке, що суперечить суспільному правопорядку.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території” відповідно до Статуту, є підприємством, діяльність якого спрямована на досягнення соціальних результатів у сфері теплопостачання, водопостачання, водовідведення та житлово-комунального господарства, а також координації роботи підприємств житлово-комунальної галузі.

Розпорядженням Харківської обласної державної адміністрації від 01.10.10 № 540 "Про початок опалюваного сезону" встановлено, що опалювальний сезон розпочинається з 01.10.10.

14.10.10 між Дочірньою компанією "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (постачальник) та ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території" (покупець) укладено договір на постачання природного газу № 06/10-1049 ТЕ-32, відповідно до умов якого Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" зобов'язалась поставити позивачу імпортований природний газ для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого водопостачання зі строком дії до 31.12.10. 20.12.10 між Дочірньою компанією "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території" був також укладений договір на постачання природного газу № 06/10-2250ТЕ-32, відповідно до умов якого Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" зобов'язалась поставити позивачу імпортований природний газ для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого водопостачання зі строком дії до 31.12.11.

14.10.10 між Дочірньою компанією "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території укладено договір на постачання природного газу № 06/10-1050 БО-32, відповідно до умов якого Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" зобов'язалася поставити позивачу природний газ для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, а також інших суб'єктів господарювання зі строком дії до 31.12.10.

Планові обсяги споживання природного газу на січень 2011 для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання визначені у договорі № 06/10-2250ТЕ-32 від 20.12.10 та для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, а також інших суб'єктів господарювання суду не надано.

Відповідач у відповідності до п. 1.1 та 3.1 технічної угоди № 672 від 01.10.09 здійснює транспортування природного газу власними газорозподільними мережами до входу у газову мережу позивача, тобто забезпечує транспортування природного газу Підприємству. Відповідно до п. 1.2 технічної угоди транспортування газу здійснюється тільки в обсягах, придбаних позивачем у ДК “Газ України” на підставі відповідних договорів, підтверджених ресурсною довідкою обєднаного диспетчерського управління ДК “Укртрансгаз”.

21.01.11 відповідачем направлено позивачу та голові Дергачівської районної державної адміністрації лист № 01-05/89, яким у звязку з відсутністю у Підприємства планових обсягів споживання природного газу на січень 2011 року та посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 08.12.06 № 1687 "Про затвердження Порядку по обєктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення", запропоновано у термін до 15-00 год. 25.01.11 самостійно відключити від газових мереж газоспоживання і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання; у разі не виконання цієї вимоги, транспортування газу Підприємству буде припинено у примусовому порядку.

Господарський суд першої інстанції, приймаючи рішення про задоволення позову, виходив з того, що позивач є суб'єктом господарювання, на діяльність якого поширюються спеціальні норми законодавства України, в частині, що регулюють порядок надання житлово-комунальних послуг та регулюють діяльність природних монополій, що свідчить про те, що в період опалювального сезону, позивач, як надавач послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків має право на безперебійне постачання природного газу газорозподільними та газотранспортними мережами.

Втім, з такими висновками не погодився апеляційний суд, який звернув увагу на те, що сам позивач порушує договірні умови щодо повної та своєчасної оплати, тому для нього мають настати наслідки, передбачені умовами договору та спеціальними нормативними актами. Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції з огляду на наступне.

Пунктом 1.9 Додатку №1 до Договорів сторони визначили, що постачальник або представник Державної інспекції з енергозбереження та газотранспортного підприємства припиняють або обмежують постачання природного газу покупцю у разі порушення ним строків розрахунків за спожитий газ та послуги з його транспортування, відмови від зменшення обсягу газоспоживання та переходу на роботу з використанням резервних видів палива згідно з графіками, на період різких похолодань, а також відбору газу за відсутності у покупця підтвердженого постачальником у порядку, встановленому цим Договором, планового обсягу поставки газу на поточний місяць поставки, згідно з Порядком по обєктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, затвердженого постановою КМУ від 08.12.06 №1687.

Згідно з п.1.3 Додатку №1 до Договорів, покупець до 20 числа місяця, що передує місяцю поставки газу, надає постачальнику належним чином оформлену заявку, яку після затвердження постачальник за погодженням з НАК “Нафтогаз України” до 25 числа місяця, що передує звітному, надає філії “Об'єднане диспетчерське управління ”ДК “Укртрансгаз” (надалі-ОДУ) для включення її до планового розподілу газу на відповідний місяць поставки (надалі-заявка). Плановий обсяг поставки вважається попередньо підтвердженим постачальником з моменту включення заявки до планового розподілу газу ОДУ на відповідний місяць поставки газу (п.13.1 Додатку №1 до Договорів про закупівлю).

У разі невиконання та/або несвоєчасного виконання покупцем вимог п.п. 4.1 Договорів постачальник має право зменшити плановий обсяг поставки, який зазначається в заявці на наступний місяць поставки, пропорційно загальній сумі грошових коштів, не сплачених покупцем станом на 26 число місяця, що передує місяцю поставки.

Таким чином, умовами договору сторони чітко встановили порядок припинення/обмеження газопостачання, та узгодили власне волевиявленнями при укладанні договорів № 06/10-1049ТЕ-32, № 06/10-2250ТЕ-32, № 06/10-1050БО-32, які, з урахуванням вимог ст. 526 ЦК України, є обов'язковими для виконання сторонами.

Станом на 19.01.11 Підприємство заборгувало за спожитий природний газ перед ДК “Газ України” за вищенаведеними Договорами закупівлі в розмірі 67938753,57 грн. Отже, правомірним є висновок апеляційного суду, що дії ДК “Газ України” щодо надання 20.01.11 доручення ВАТ “Харківгаз” про відключення від газопостачання позивача є вимушеними та правомірними. Крім того, зазначені дії ДК “Газ України” та ВАТ “Харківгаз” не суперечать п.п. 4.2 Договорів; п. 1.9 Додатку № 1 до Договорів № 06/10-1049ТЕ-32, № 06/10-2250ТЕ-32, № 06/10-1050БО-32, Закону України “Про засади функціонування ринку природного газу”, Постанові Кабінету Міністрів України від 27.12.01 №1729 “Про забезпечення споживачів природним газом”, Постанові Кабінету Міністрів України від 08.12.06 № 1687 “Про затвердження Порядку по обєктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення”.

Відповідно до статті 12 Закону України “Про засади функціонування ринку природного газу”, постачальник має право припинити постачання природного газу споживачам у разі порушення строків оплати спожитого природного газу та послуг з його постачання, передбачених укладеним договором; несанкціонований відбір природного газу.

Таким чином, на законодавчому рівні встановлений порядок дотримання газопостачальної дисципліни учасникам ринку природного газу, якими безпосередньо є сторони, а висновки господарського суду про надання позивачу права на безперебійне газопостачання суперечать вищевказаним положенням Закону України “Про засади функціонування ринку природного газу”.

Посилання скаржника на Закон України “Про теплопостачання”, як на підставу задоволення позовних вимог, є безпідставними, оскільки цей Закон визначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії. Проте, суд не врахував, що ні відповідач, ні ДК “Газ України” не виробляють, не транспортують та не мають у своєму віддані об'єкти теплопостачання та не є ліцензіатами відповідної діяльності.

Крім того, Закон України “Про теплопостачання” не містить імперативної норми, яка б забороняла газопостачальним підприємствам припиняти/обмежувати споживання природного газу споживачам.

Отже, доводи касаційної скарги спростовуються вищевикладеним та не можуть бути підставою для скасування постанови у справі, а тому, постанову апеляційного господарського суду слід залишити без змін, так як вона ухвалена при повному з'ясуванні всіх обставин справи та при вірному правозастосуванні.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" залишити без задоволення, постанову Харківського апеляційного господарського суду від 22.08.11 у справі №5023/569/11 залишити без змін.

Головуючий - суддяВ. Дерепа

СуддіБ. Грек

Н. Капацин