Постанова № 18998322, 18.10.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
18.10.2011
Номер справи
2а-11129/11/0170/19
Номер документу
18998322
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

<Список >

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 жовтня 2011 р. (10:54) Справа №2а-11129/11/0170/19 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Кузнякової С.Ю.,

при секретарі Устіновій І.В.,

за участю представника позивача Адамова Є.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МАГЛІВ»

до Державної податкової інспекції в м. Ялта АР Крим

про визнання недійсною податкової консультації

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «МАГЛІВ» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовомдо Державної податкової інспекції в м. Ялта АР Крим, в якому просило визнати недійсною податкову консультацію №15965/10/31-0 від 25.08.2011 року. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем надано податкову консультацію вих. № 15965/10/31-0 від 25.08.2011 року, відповідно до якої напій алкогольний «Грапа виноградна» повинен обкладатись акцизним податком за ставкою 42,12 грн. за 1 літр 100 % спирту, оскільки він відповідає коду УКТ ЗЕД 2208 підкатегорія 2208 20 26 00-грапа. Однак, згідно висновку ТПП № 141-Г/04-13 від 13.08.2011 року напій алкогольний «Грапа виноградан» виробництва ТОВ «Маглів» відповідає коду УКД ЗЕД підкатегорія 2208 20 12 00. Відповідно до підрозділу 5, розділу ХХ Податкового кодексу України на спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки виноградного вина або вичавок винограду (коди згідно з УКТ ЗЕД 2208 20 12 00, 2208 20 62 00) ( 2371а-14) застосовується ставка акцизного податку 20,00 грн. за 1 літр 100 % спирту з дня набрання чинності цим кодексом до 31 грудня 2011 року.

Під час розгляду справи представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з підстав, зазначених в адміністративній позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Будь-яких клопотань суду не направив. У раніше наданих заперечення (вих. від 30.09.2011 року № 5038/9/0-0) позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що податкова консультація була надана на підставі наявної у ДПІ в м. Ялті інформації і є такою, що відповідає нормам законодавства. Просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

У зв'язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних в матеріалах справи достатньо, суд вважає можливим розглядати справу за відсутністю сторін.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «МАГЛІВ» перебуває на обліку в ДПІ у м. Ялті АР Крим, є виробником алкогольних напоїв та відповідно до статті 212 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-ІV є платником акцизного податку, що сплачується до бюджету з реалізованих підакцизних товарів.

Підприємство звернулось до відповідача з заявою про надання податкової консультації з питання практичного використання норм ПК України, стосовно визначення ставки акцизного податку, що має сплачуватись з нового виду алкогольного напою «Грапа виноградна», який є спиртним напоєм, що одержується шляхом перегонки.

Відповідачем на адресу ТОВ «МАГЛІВ» надано податкову консультацію за вих. № 15965/10/31-0 від 25.08.2011р., якою останнього повідомлено про те, що п.п. 215.3.1 ст. 215 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI встановлено ставку акцизного податку на спирт етиловий, не денатурований з концентрацією спирту менш як 80 %, спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки, лікери та інші напої, що містять спирт, код УКТ ЗЕД 2208 в розмірі 42,12 грн. за 1 літр 100 % спирту. Відповідно до УКТ ЗЕД підкатегорія 2208 включає код 2208 20 26 00 грапа. Виходячи з вищенаведеного, акцизний податок на напій алкогольний «Грапа виноградна» обчислюється по ставці 42,12 грн. за 1 літр 100% спирту (т. 1, а. с. 5).

Не погодившись з зазначеною консультацією ТОВ «МАГЛІВ» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом у якому просить визнати недійсною податкову консультацію ДПІ в м. Ялті АР Крим вих. №15965/10/31-0 від 25.08.2011 року.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України зобовязує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Отже «на підставі» означає, що субєкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобовязаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

«У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обовязків, встановлених законами.

«У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобовязаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Суд зясовує, чи використане повноваження, надане субєкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача про визнання недійсною податкову консультацію ДПІ в м. Ялті АР Крим вих. №15965/10/31-0 від 25.08.2011 року, суд зобовязаний встановити чи діяв відповідач на підставі закону, чи являються його дії обґрунтованими, безсторонніми, добросовісними та розсудливими.

Надання податкових консультацій знаходиться у межах повноважень органів Державної податкової служби відповідно до Закону України «Про державну податкову службу» та Податкового кодексу України.

Згідно з п.п. 14.1.172 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України - податковою консультацією є допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган.

Правовідносини з надання податкових консультацій, їх застосування та оскарження визначені ст.ст. 52-53 Податкового кодексу України.

Відповідно до положень п. 52.1 ст. 52 Податкового кодексу України за зверненням платників податків контролюючі органи безоплатно надають консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п.52.2 ст. 52 Податкового кодексу України).

Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень (52.5 ст. 52 Податкового кодексу України)

Приписами п. 53. 3 ст.53 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків може оскаржити до суду як правовий акт індивідуальної дії податкову консультацію контролюючого органу, викладену в письмовій формі, яка, на думку такого платника податків, суперечить нормам або змісту відповідного податку чи збору.

З аналізу зазначеного вище вбачається, що у розумінні Податкового кодексу України податкова консультація є правовим актом індивідуальної дії, який містить правову позиції органу Державної податкової служби із застосування конкретних норм податкового законодавства, в межах повноважень.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п. 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України, цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до положень п. 215.1 ст. 215 Податкового кодексу України до підакцизних товарів належать:

спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво;

тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;

нафтопродукти, скраплений газ;

автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли.

Пунктом 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України встановлено, зокрема, що ставка акцизного податку по коду товару (продукції) згідно з УКТ ( 2371а-14 ) 2208 спирт етиловий, неденатурований з концентрацією спирту менш як 80 об. %; спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані перегонки, лікери що містять спирт складає 42,12 грн. за 1 літр 100 % спирту.

В той же час, відповідно до підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України на спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки виноградного вина або вичавок винограду (коди згідно з УКТ ЗЕД 2208 20 12 00, 2208 20 62 00) ( 2371а-14 ), застосовуються такі ставки акцизного податку:

20 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту - з дня набрання чинності цим Кодексом до 31 грудня 2011 року;

27 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту - з 1 січня 2012 року до 1 січня 2013 року;

з 1 січня 2013 року застосовується ставка акцизного податку, визначена підпунктом 215.3.1 статті 215 цього Кодексу.

Згідно експертного висновку Торгово-промислової палати Криму № 141-Г/04-13 від 03.08.2011 р. напій алкогольний «Грапа виноградна» виробництва ТОВ «МАГЛІВ» відповідає коду УКТ ЗЕД 2208 - підкатегорія 2208 20 12 00 ( а. с. 19)

На підтвердження того, що фізико-хімічні показники алкогольного напою «Грапа виноградна» виробництва ТОВ «МАГЛІВ» відповідають Державному стандарту України 4700:2007 та як наслідок відносяться до підкатегорії 2208 20 12 00 позивачем надано суду технічні умови ТУ У 15.9-19445512-001:2010 напою алкогольного «Грапа виноградна» ( а. с. 39-49), Технологічну інструкцію на виробництво напою алкогольного «Грапа виноградна» ТІ 0011050-902-2010 (а. с. 30-38); висновок НІВтВ «Магарач» про проведення лабораторних випробувань від 01.08.2011 р (а. с. 6-8), висновок експерта регіонального представництва ТПП Криму № 0-429 від 02.08.2011 р. ( а. с. 9-18).

Зазначене вище свідчить про те, що ставка акцизного податку стосовно напою алкогольного «Грапа виноградна», виробництва ТОВ «МАГЛІВ», код згідно з УКТ ЗЕД 2208 20 12 00 є пільговою та складає 20 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту, а консультація надана відповідачем без дослідження усіх особливостей товару позивача та обставин, чим істотно порушує права та інтереси позивача.

Посилання представника відповідача на те, що будь-яких технологічних умов, технологічних інструкції та будь-яких інших документів, які підтверджують, що фізико-хімічні показники алкогольного напою «Грапа виноградна» виробництва ТОВ «МАГЛІВ» відносяться до підкатегорії 2208 20 12 00 або 2208 20 62 00 коньяки підприємством до ДПІ не надавалось, тому і була надана консультація, що акцизний податок на напій алкогольний «Грапа виноградна» обчислюється по ставці 42,12 грн. за 1 літр 100% спирту суд вважає неспроможними.

Згідно з ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З підстав зазначених вище, суд дійшов висновку, що наведені в позовній заяві обставини підтверджуються достатніми доказами та свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав, а тому суд вважає за можливе вжити термін, передбачений п. 53.3 ст. 53 Податкового кодексу та визнати недійсною податкову консультацію Державної податкової інспекції в м. Ялта АР Крим №15965/10/31-0 від 25.08.2011 року.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Отже, на користь позивача підлягає стягненню 3,40 грн. судових витрат.

Під час судового засідання, яке відбулось 18.10.2011 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 21.10.2011 р.

Керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсною податкову консультацію Державної податкової інспекції в м. Ялта АР Крим №15965/10/31-0 від 25.08.2011 року.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МАГЛІВ» (98500, м. Алушта, с. Лазурне, вул. Головкінського, 5, код ЄДРПОУ 19445512) 3,40 грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя <підпис >Кузнякова С.Ю.

<Текст >