ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"18" жовтня 2011 р.Справа № 13/5025/1476/11 За позовом міського комунального підприємства "Хмельницькводоканал"
м. Хмельницький
до відповідачів Хмельницького міського військового
комісаріату м. Хмельницький
Хмельницького обласного військового
комісаріату м. Хмельницький
про стягнення суми 1 771,24 грн. відшкодування витрат на оплату праці
залученим працівникам для проведення військових зборів
Суддя Матущак О.І.
За участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1 по довіреності № 09 від 05.01.2011р.
першого відповідача: не зявився
другого відповідача: ОСОБА_2 по довіреності № 2434 від 11.10.10р. від Хмельницького обласного військового комісаріату
Рішення приймається 18.10.2011 р., оскільки в судовому засіданні 14.10.2011 р. оголошувалася перерва.
Позивач у позові просить господарський суд прийняти рішення, яким стягнути з відповідачів на його користь суму 1 771,24 грн., заборгованості за невідшкодовану виплату заробітної плати особам, які були призвані на військові збори.
Представник позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримав у повному об'ємі та подав в даному судовому засіданні заяву про уточнення позовних вимог, якою відмовився від позову в частині вимог до першого відповідача - Хмельницького міського військового комісаріату та просить стягнути суму 1771, 24 грн. заборгованості лише з другого відповідача Хмельницького обласного військового комісаріату з огляду на те, що у відповідності до п. 10 Положення про військові комісаріати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. „Про затвердження положення про військові комісаріати”, обласні військові комісаріати керують підпорядкованими військовими комісаріатами, контролюють їх фінансово-господарську діяльність, дотримання ними законодавства, виконання наказів і директив відповідних органів військового управління.
Згідно ж п.п. 9, 11, 13, 14 вказаного Положення, зазначені функції районних, міських військових комісаріатів, згідно яких, такі військкомати фінансово-господарськими функціями не наділені, а лише готують документи для фінансування, яке здійснюється за рахунок кошторису Міністерства оборони України, державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.
Оскільки заява позивача про відмову від позову в частині вимог до першого відповідача відповідає вимогам ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, не порушує будь-чиїх прав та інтересів, вона господарським судом приймається.
Перший відповідач - Хмельницький міський військовий комісаріат відзиву на позов не подав, проте, його представник в судовому засіданні проти позову заперечував та зокрема повідомив, що він не може бути належним відповідачем, оскільки у військкоматі відсутня бухгалтерія, фінансовий відділ та розрахункові рахунки у кредитно-фінансових установах, тому навіть уразі стягнення коштів із нього, рішення не буде виконане. Крім цього зазначив, що міськвійськкомат є лише організатором військових зборів і розрахунків із установами, підприємствами та організаціями за виплату заробітної плати особам, залученим для проведення таких військових зборів, не проводить.
Представник другого відповідача - Хмельницького обласного військового комісаріату в судовому засіданні на виконання ухвали суду про порушення провадження у справі від 22.08.2011 р. подав відзив на позов в якому зазначив, що у витратах (кошторисних призначеннях) на 2011 р. військовому комісаріаті не передбачені витрати для відшкодування підприємствам, установам та організаціям, де працюють призвані на збори особи. Крім цього повідомив, що на даний час у Хмельницькому обласному військовому комісаріаті відсутні кошти для виплати позивачу, тому позовні вимоги не визнає.
Враховуючи доводи та заперечення представників сторін, господарським судом встановлено наступне.
У відповідності до заяв працівників позивача ОСОБА_3 від 08.10.2008 р. та ОСОБА_4 від 07.10.2008 р., наказу директора МКП „Хмельницькміськводоканал” № 178-К від 10.10.2008 р. та № 189-К-1 від 28.10.2008 р. звільнено від виконання трудових обовязків на 15 днів з 10.10.2008 р. по 24.10.2008 р. першого та з 13.10.2008 р. по 27.10.2008 р. іншого для участі у військових зборах на підставі припису військової частини А 0553 від 22.07.2008 р. з виплатою середньомісячного заробітку.
Згідно витягу з наказу командира військової частини А 0553 № 241 від 24.10.2008 р. та № 258 від 27.10.2008 р., працівники позивача ОСОБА_4 та ОСОБА_3 вибули із з військової частини після проведення 15-ти денних військових зборів з 10.10.2008 р. по 24.10.2008 р. та відповідно з 13.10.2008 р. по 27.10.2008 р.
Згідно відомостей позивача № 3764 від 28.11.2008 р. на виплату середньої зарплати нарахованої військовозобовязаним, призваним на збори з 13.10.2008 р. по 27.08.2008 р. ОСОБА_3 та з 10.10.2008 р. по 24.10.2008 р. ОСОБА_4, нараховано відповідно до оплати 690,23 грн. та 1081,01 грн., загалом суму 1771,24 грн.
Вказані кошти позивачем перераховано на карткові банківські рахунки зазначених працівників згідно зведеної відомості від 04.11.2008 р. сум для зарахування на спеціальні карткові рахунки за жовтень.
Згідно рахунків №№ 3 та 4, обидва без дати, позивачем виставлено вимогу про оплату зазначених вище сум Хмельницькому обласному військовому комісаріату.
У звязку із неоплатою зазначених вище рахунків, позивачем надіслано претензію № 2081 від 12.08.2010 р. в адресу Хмельницького міського військкомату, який у відповіді на претензію за вих. № 4/2324 від 26.08.2010 р. повідомив про те, що претензію для розгляду пере направлено в адресу Хмельницького обласного військкомату.
У відповіді на зазначену вище претензію. Хмельницький обласний військкомат за вих. № 2165 від 09.09.2010 р. повідомив, що рахунки та відомості на виплату середньої зарплати ОСОБА_4 та ОСОБА_3 в облвійськкоматі є в наявності і при надходженні фінансування, заборгованість у сумі 1 771,24 грн. обовязково буде погашена.
Дослідивши зазначені вище обставини, господарським судом до уваги приймається наступне нормативно-правове обґрунтування позовних вимог.
Так, у відповідності до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1644 від 23.11.2006 р. „Про порядок і розміри грошового забезпечення та заохочення військовозобов'язаних”, виплата середнього заробітку військовозобов'язаним, у тому числі резервістам, призваним на збори, проводиться підприємствами, установами та організаціями, в яких працюють призвані на збори громадяни, з наступним відшкодуванням цих витрат за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на утримання Міністерства оборони та інших центральних органів виконавчої влади, які здійснюють керівництво військовими формуваннями.
У п. 11, 12 Інструкції про умови виплати грошового забезпечення та заохочення військовозобовязаних, затвердженої наказом № 80 від 12.03.2007 р. Міністра оборони України та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29.03.2007 р. за № 269/13536 передбачено,
що виплата середнього заробітку військовозобов'язаним, призваним на збори, провадиться підприємствами, установами та організаціями, де працюють (працювали) призвані на збори, з подальшим відшкодуванням цих витрат військовими комісаріатами.
Підприємства, установи та організації для покриття витрат на виплату середньої заробітної плати військовозобов'язаним, призваним на збори, подають до військового комісаріату, у якому перебувають на обліку військовозобов'язані, рахунки, котрі акцептуються першими відділами (відділеннями) військових комісаріатів і передаються до фінансово-господарчих відділень для оплати.
До рахунків додаються відомості на виплату середньої заробітної плати, нарахованої військовозобов'язаним, призваним на збори, згідно з цією Інструкцією.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Згідно ст. 193 Господарського процесуального кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Таким чином, оскільки відповідачами не заперечується а позивачем доведено допустимими та належними доказами проходження працівниками позивача військових зборів, нарахування та виплату їм такої заробітної плати, господарський суд приходить до висновку, що обовязок відшкодування позивачу витрат на оплату середньомісячного заробітку виник саме з підстав, передбачених законом, зокрема, названих вище підзаконних нормативно-правових актів, якими є постанова Кабінету Міністрів України та зареєстрований в Міністерстві юстиції України наказ Міністра оборони України.
Що ж стосується можливості та закономірності стягнення зазначених вище витрат на оплату праці залученим працівникам для проведення військових зборів саме з другого відповідача, тобто, Хмельницького обласного військового комісаріату, то господарським судом враховується, що згідно п. 10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1235 „Про затвердження Положення про військові комісаріати”, військовий комісаріат Автономної Республіки Крим, обласні, Київський міський військові комісаріати, крім виконання функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення керують підпорядкованими військовими комісаріатами, контролюють їх фінансово-господарську діяльність, дотримання ними законодавства, виконання наказів і директив відповідних органів військового управління.
На відміну від військових комісаріатів Автономної Республіки Крим, обласних, Київського міського військового комісаріату, згідно п.11 зазначеного Положення, районні, міські військові комісаріати, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення:
- оформляють військовозобов'язаним відстрочки від призову під час мобілізації та у воєнний час, які надаються згідно з переліками посад і професій, що затверджуються Міжвідомчою комісією з питань бронювання військовозобов'язаних за підприємствами, установами та організаціями, а також ведуть їх спеціальний облік;
- здійснюють приписку громадян до призовних дільниць;
- сприяють районним (міським) комісіям з питань приписки та відповідним призовним комісіям в організації медичного огляду, обстеження та лікування допризовників і медичного огляду призовників, організовують проведення медичного огляду військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних, здійснюють контроль за їх лікуванням;
- розподіляють призовників під час їх приписки до призовних дільниць і призову на строкову військову службу за видами (родами військ) Збройних Сил, іншими військовими формуваннями, Держспецтрансслужбою;
- беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують на розгляд цих комісій матеріали з питань відстрочки або звільнення громадян від призову на військову службу;
- сприяють звільненим з військової служби військовослужбовцям і членам сімей померлих військовослужбовців у своєчасному огляді в медико-соціальних експертних комісіях, якщо їх право на пенсію, допомогу або пільги пов'язане з встановленням їм інвалідності;
- видають у встановленому порядку військовослужбовцям відповідних категорій, які перебувають у запасі або відставці, посвідчення та інші документи на визначені законодавством пільги;
- беруть участь, а у разі відсутності на відповідній території військових частин і гарнізонів - організовують поховання військовослужбовців, які померли (загинули) під час проходження військової служби;
- ведуть облік загиблих, померлих військовослужбовців і тих, які пропали безвісти, у мирний та воєнний час; повідомляють у встановленому порядку сім'ї або родичів про їх смерть (загибель) та про тих, які пропали безвісти; готують документи на виплату страхових сум.
Таким чином, оскільки зазначеним вище положенням до повноважень міського військового комісаріату (у даному разі), не віднесено будь-яких функцій повязаних із фінансово-господарською діяльністю, а такі в цілому, якщо аналізувати повноваження обласного військкомату, віднесено саме до його компетенції, зважаючи на доводи та пояснення першого відповідача про відсутність у Хмельницькому військовому міському комісаріаті фінансової частини та бухгалтерії, визнання другим відповідачем претензії позивача та прийняття зобовязань по відшкодуванні витрат позивача на оплату заробітної плати військовозобовязаним, призваним на військові збори, господарський суд приходить до висновку про обгрутованність вимог позивача саме до Хмельницького обласного військового комісаріату та відповідно задоволення позову як такого, що відповідає чинному законодавству і обґрунтованому поданими доказами.
Провадження у справі в частині вимог до першого відповідача Хмельницького міського комісаріату належить припинити у звязку із відмовою позивача від позову.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій другого відповідача, на нього належить покласти обовязок по відшкодуванні витрат на оплату державного мита та послуг на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст. 33,43, 44, 49, п.4 ст. 80, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Хмельницького обласного військового комісаріату (м. Хмельницький, вул. Театральна, 64, ідентифікаційний код 08202826) на користь міського комунального підприємства "Хмельницькводоканал" (м. Хмельницький, вул. Водопровідна, 75, ідентифікаційний код 03356128) суму 1 771,24 (одну тисячу сімсот сімдесят одну) грн. 24 коп. заборгованості, 102,00 (сто дві) грн. 00 коп. витрат по оплаті державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат по оплаті послуг на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Провадження у справі в частині вимог позивача до Хмельницького міського військового комісаріату, припинити.
Копію рішення у відповідності до ст. 87 Господарського процесуального кодексу України, надіслати лише в адресу Хмельницького міського військового комісаріату, оскільки його представник був відсутній під час проголошення вступної та резолютивної частини рішення.
Оскільки в судовому засіданні 18.10.2011 р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення, його повний текст виготовлено та підписано 24.10.2011 р.
СуддяО.І. Матущак