Рішення № 18983973, 20.10.2011, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
20.10.2011
Номер справи
4/385
Номер документу
18983973
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 4/38520.10.11 За позовомВідділу культури Васильківської міської ради Київської області

До Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області

Провизнання постанови недійсною

Суддя Борисенко І.І.

Представники:

Від позивачаМартинюк В.І.

Від відповідача Гринько Л.Б.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання недійсною постанови № 44 від 01.06.2011 Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування.

Відповідач позовні вимоги не визнає, свої заперечення виклав у письмовому відзиві на позовну заяву від 22.09.2011р.

За клопотанням сторін, спір вирішено у більш тривалий строк, ніж встановлено частиною першою ст.69 ГПК України.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, зясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, обєктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

26.05.2011 р. головним державним інспектором Центрального регіону Інспекції Плющем О.С. було проведено перевірку додержання вимог містобудівного законодавства під час реконструкції фасадів та шатрової покрівлі школи естетичного виховання за адресою: Київська обл., м. Васильків, вул. Володимирська, 1.

В ході проведення вказаної перевірки було встановлено порушення ст. 5 Закону України "Про основи містобудування", а саме: будівельні роботи з реконструкції фасадів та шатрової покрівлі школи естетичного виховання (школи мистецтв) згідно договорів підряду №16 від 02.03.2009 р. (акт виконаних робіт №16/02 за березень 2009 р.), №15 від 02.03.2009 р. (акт виконаних робіт №15/02 за березень 2009 р.), №02/06 від 05.06.2009 р. (акт виконаних робіт №02/06 за червень 2009 р.), за адресою: Київська обл., м. Васильків, вул. Володимирська, 1. проведені без затвердженої і погодженої в установленому порядку проектної документації, про що було складено акт від 26.05.2011 р., протокол №41-11 про правопорушення у сфері містобудування від 26.05.2011 р. та припис про усунення порушень №41-11 від 26.05.2011 р.

01.06.2011 р. першим заступником начальника Інспекції Стародубцем О.М. розглянуто справу про правопорушення у сфері містобудування Відділом культури та на підставі протоколу №41-11 про правопорушення у сфері містобудування від 26.05.2011 р. та припису про усунення порушень №42-11 від 26.05.2011 р. вирішено накласти на Відділ культури штраф у розмірі 26530,75 грн., про що було винесено постанову №44 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування.

Спір у справі виник у звязку із невідповідністю, на думку позивача, постанови Інспекції про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування №44 від 01.06.2011 р. вимогам ч. 1 ст. 250 Господарського кодексу України.

В обґрунтування своїх вимог Позивач посилається на наступне.

Пунктом 2 Положення про інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 19.11.2007 р. № 317 (надалі "Положення") встановлено, що Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства регіонального розвитку та будівництва та Державної архітектурно-будівельної інспекції, а також цим Положенням.

За змістом п. 3 Положення основними завданнями інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю є участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері будівництва, містобудування та архітектури; виконання в межах компетенції дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Відповідно до п.п. 6 п. 4 Положення Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до покладених на них завдань проводять у встановленому порядку перевірки: відповідності виконання будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням; своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт та іншої виконавчої документації; наявності у виконавця будівельних робіт у передбачених законодавством випадках сертифікатів на будівельні матеріали, вироби і конструкції; додержання встановленого порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

Підпунктом 12 пункту 5 Положення встановлено, що Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю мають право складати протоколи та розглядати справи про правопорушення, пов'язані з недодержанням екологічних вимог під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції та прийняття в експлуатацію об'єктів чи споруд, недодержанням державних стандартів, норм і правил під час проектування і будівництва, а також самовільним будівництвом будинків або споруд відповідно до статті 2446 Кодексу України про адміністративні правопорушення і Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування". Від імені інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю розглядати справи про правопорушення і накладати стягнення мають право начальники інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю та їх заступники.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю). Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю здійснюють державний нагляд за додержанням підприємствами вимог містобудівної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, будівельних норм, державних стандартів, норм і правил при здійсненні проектування, будівельних робіт, виготовленні будівельних матеріалів, виробів і конструкцій.

Тобто, Інспекція є органом, уповноваженим державою на здійснення контролю за додержанням вимог законодавства у сфері будівництва, містобудування та архітектури, яка у своїй діяльності керується в т.ч. Господарським кодексом України.

Відповідно до ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Статтею 239 Господарського кодексу України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання таку адміністративно-господарську санкцію як адміністративно-господарський штраф.

Згідно з ч. 1 ст. 241 Господарського кодексу України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" підприємства, їх об'єднання, установи та організації незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту, виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: зокрема,проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації - у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості цих робіт.

Частинами 1-4 ст. 3 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки. Разом з протоколом складається припис про усунення допущених порушень. У п'ятнадцятиденний термін з дня одержання протоколу про правопорушення питання про накладення штрафу розглядається посадовою особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю. Рішення посадової особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на підприємство штрафу за правопорушення у сфері містобудування відповідно до цього Закону.

Отже, в даному випадку накладений відповідачем постановою №44 від 01.06.2011 р. штраф є адміністративно-господарською санкцією за вчинене правопорушення у сфері містобудування, застосування якої регламентовано главою 27 Господарського кодексу України та Законом України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування".

Із матеріалів справи вбачається, що на підставі складеного головним державним інспектором Центрального регіону Інспекції Плющем О.С. протоколу №41-11 про правопорушення у сфері містобудування від 26.05.2011 р. першим заступником начальника Інспекції Стародубцем О.М. було винесено постанову №44 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування від 01.06.2011 р., якою згідно із Законом України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" вирішено накласти на Відділ культури штраф у розмірі 26530,75 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Тобто, граничним строком застосування даного виду санкцій (штрафу за вчинене правопорушення у сфері містобудування) до суб'єкта господарювання є шість місяців з дня виявлення порушення правил ведення господарської діяльності, але не більше ніж один рік з дня скоєння правопорушення у сфері господарювання.

В ході проведення головним державним інспектором Центрального регіону Інспекції Плющем О.С. перевірки було встановлено порушення ст. 5 Закону України "Про основи містобудування", а саме: будівельні роботи з реконструкції фасадів та шатрової покрівлі школи естетичного виховання (школи мистецтв) згідно договорів підряду №16 від 02.03.2009 р. (акт виконаних робіт №16/02 за березень 2009 р.), №15 від 02.03.2009 р. (акт виконаних робіт №15/02 за березень 2009 р.), №02/06 від 05.06.2009 р. (акт виконаних робіт №02/06 за червень 2009 р.), за адресою: Київська обл., м. Васильків, вул. Володимирська, 1, проведені без затвердженої і погодженої в установленому порядку проектної документації, про що було складено акт від 26.05.2011 р., протокол №41-11 про правопорушення у сфері містобудування від 26.05.2011 р. та припис про усунення порушень №41-11 від 26.05.2011 р.

Тобто, факт здійснення будівельних робіт, за виконання яких позивача було притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 26530,75 грн. за вчинене правопорушення у сфері містобудування, мав місце у березні та червні 2009 року.

В той же час, постановою про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування №44 від 01.06.2011 р. на Відділ культури накладено штраф у розмірі 26530,75 грн. за порушення ст. 5 Закону України "Про основи містобудування".

Таким чином, постанову №44 від 01.06.2011 р. про накладення штрафу з Відділу культури за правопорушення у сфері містобудування винесено з порушенням приписів ст. 250 Господарського кодексу України.

Посилання відповідача на те, що таке правопорушення є триваючим адміністративним проступком судом відхиляються з огляду на наступне.

Відповідно до абз. 6 п. 2 листа Державної архітектурно-будівельної інспекції №40-19-6656 від 06.12.2010 р. триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності).

Тобто, триваючі правопорушення безперервно порушують закон протягом якогось часу (наприклад, здійснення господарської діяльності без отримання дозвільної документації тощо).

В той же час, із акту від 26.05.2011 р. вбачається, що згідно договорів підряду №16 від 02.03.2009 р. (акт виконаних робіт №16/02 за березень 2009 р.), №15 від 02.03.2009 р. (акт виконаних робіт №15/02 за березень 2009 р.), №02/06 від 05.06.2009 р. (акт виконаних робіт №02/06 за червень 2009 р.) в школі естетичного виховання (школа мистецтв) були виконані певні будівельні роботи.

Отже, в даному випадку має місце сталого правопорушення, оскільки такі роботи вже були виконані підрядником на момент складання актів виконаних робіт №16/02 та №15 за березень 2009 р. та акту виконаних робіт №02/06 за червень 2009р.

Посилання відповідача не те, що роботи тривали у 2010-2011 році не відповідають мотивувальній частині постанови в частині визначення правопорушення, за яке застосовано санкцію. Виконання робіт без дозволу на відміну від експлуатації приміщення без введення в експлуатацію не є триваючим правопорушенням.

Згідно ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Згідно ст. 12 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.

Таким чином, субєктом адміністративній відповідальності за Кодексом України про адміністративні правопорушення є фізична особа.

Отже, твердження відповідача про скоєння Відділом культури триваючого адміністративного проступку суперечить нормам чинного законодавства.

Крім того, посилання відповідача на лист Міністерства юстиції України №22-34-1465 від 01.12.2003 р. як на обґрунтування факту триваючого правопорушення судом відхиляються з огляду на те, що даний лист має інформаційний характер та виданий Міністерством юстиції України 01.12.2003 р. до набрання чинності Господарським кодексом України.

Згідно із ст. 4 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" рішення у справах про правопорушення у сфері містобудування, передбачені цим Законом, може бути оскаржено до господарського суду. При цьому виконання постанови про накладення штрафу зупиняється до прийняття відповідного рішення або ухвали господарським судом.

За таких обставин, постанова першого заступника начальника Інспекції Стародубцем О.М. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування №44 від 01.06.2011 р., якою на Відділ культури накладено штраф у розмірі 26530,75 грн., прийнята з порушенням ч. 1 ст. 250 Господарського кодексу України, а тому підлягає визнанню судом недійсною.

Витрати по оплаті держмита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу, згідно ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсною постанову № 44 від 01.06.2011 Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області (03680, м. Київ, вул.. Івана Клименка, 5/2, код ЄДРПОУ 37783132) про накладення штрафу на Відділ культури Васильківської міської ради Київської області (08600, Київська обл.., м. Васильків, вул.. Володимирська, 2, код ЄДРПОУ 23566810) за порушення у сфері містобудування.

Стягнути з Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київської області (03680, м. Київ, вул. Івана Клименка, 5/2, код ЄДРПОУ 37783132) на користь Відділу культури Васильківської міської ради Київської області (08600, Київська обл., м. Васильків, вул. Володимирська, 2, код ЄДРПОУ 23566810) 85 (вісімдесят пять) грн. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн.. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя І.І.Борисенко

Повне рішення складено: 24.10.2011р.