Постанова № 18951500, 20.09.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2011
Номер справи
13473/10/2070
Номер документу
18951500
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

20 вересня 2011 р. № 2-а- 13473/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бартош Н.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області до Підприємства Темнівської виправної колонії №100 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Харківська об'єднана Державна податкова інспекція Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Підприємства Темнівської виправної колонії №100 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд стягнути до державного бюджету з відповідача податковий борг в сумі 616 293,02 грн., з яких: податок на додану вартість 591 480,54; земельний податок з юридичних осіб 14 647,50 грн., штрафні (фінансові) санкції за податковим повідомленням-рішенням № 0003781530 від 11.08.2010 р. в сумі 7 324,64 грн., пеня в сумі 2 840,34 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем до податкового органу надавалися податкові декларації по податку на додану вартість та по земельному податку з юридичних осіб. Вказані зобовязання є узгодженими, але відповідачем своєчасно не сплачені. Внаслідок несплати узгоджених зобовязань Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією Харківської області прийняті податкові повідомлення рішення. Крім того, відповідач має заборгованість зі сплати земельного податку.

Представник позивача у судове засідання не зявився, про день, час і місце судового засідання повідомлений належним чином. Проте, через канцелярію суду надав письмову заяву, в якій просив суд розглянути справу без їхньої участі.

Представник відповідача - у судове засідання не зявився, про день, час і місце судового засідання повідомлений належним чином. До суду надав заяву в якій просив суд розглянути справу без його участі.

Оскільки всі особи, які беруть участь у справі заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутністю, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження згідно ч. 4 ст. 122 КАС України за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що підприємство Темнівської виправної колонії № 100 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області зареєстроване Харківською районною державною адміністрацією Харківської області 20.04.2000 року, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А01 №415561.

Згідно довідки про взяття на облік платника податків від 06.08.2010 року № 2603 відповідач взятий на облік до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області як платник податків 21.04.1992 року за №11.

Так, Підприємством Темнівської виправної колонії № 100 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області були подані податкові декларації та уточнюючі декларації по яким підприємство відповідача не сплатило узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків.

Крім того, Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією Харківської області були проведені невиїзні документальні перевірки щодо своєчасності сплати платежів до бюджету Підприємством Темнівської виправної колонії № 100 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області за наслідками яких складено акти в яких встановлено порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та винесено податкові повідомлення-рішення на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до п. 1 ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року за №509-ХІІ зі змінами та доповненнями, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, повязаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділення, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), крім Національного банку України та його установ.

Також, як вбачається із матеріалів справи, Підприємство Темнівської виправної колонії № 100 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області у відповідності до державного акту № 437 від 1993 р. має у безстроковому та безоплатному користуванні земельну ділянку загальною площею 22,3 га., розташовану за адресою: Харківська область Харківський район с. Темнівка вул. Харківська 3, у звязку з чим відповідач є платником земельного податку.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про плату за землю» від 3 липня 1992 року № 2535-XII використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Статтею 14 Закону визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Статтею 17 цього Закону визначено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.

На виконання вказаного обовязку Підприємством Темнівської виправної колонії № 100 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області подані до Харківської обєднаної державної податкової інспекції податкові розрахунки земельного податку № 1608 від 30 січня 2009 р. із визначенням зобовязання на 2009 р. та № 2933 від 28 січня 2010 р. - на 2010 р., якими відповідач самостійно визначив річне зобовязання з цього податку у розмірі 58590 грн. (щомісячне 4882,5 грн.)

У звязку з несплатою відповідачем суми самостійно визначеного податкового зобовязання з земельного податку у граничні терміни ХОДПІ відповідними податковими повідомленнями-рішеннями застосовані до Підприємства Темнівської виправної колонії № 100 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області застосовані штрафи, а саме: податковим повідомленням-рішенням № 0000011530/0 від 12 січня 2010 р. у розмірі 7323,75 грн., № 0001031530/0 від 03 березня 2010 р. у розмірі 2441,36 грн., № 0003221530/0 від 15 червня 2010 р. у розмірі 4882,51 грн., загальною сумою 14647,62 грн.

В подальшому за прострочення встановлених строків сплати податкових зобовязань до Підприємства Темнівської виправної колонії № 100 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області застосована пеня у загальному розмірі 2234,81 грн.

Судом встановлено, що постановою Харківського окружного адміністративного суду по справі № 2а-9593/10/2070 з Підприємства Темнівської виправної колонії № 100 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області було стягнуто заборгованість по сплаті земельного податку у розмірі 20914,36 грн. та постановою Харківського окружного адміністративного суду по справі № 2а-13473/10/2070 з Підприємства Темнівської виправної колонії № 100 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області було стягнуто заборгованість по сплаті податку на додану вартість у розмірі 2013809,00 грн.

Таким чином, на час розгляду справи загальна заборгованість відповідача з податкового зобовязання складає 616293,02 грн., з яких: по податку на додану вартість у розмірі 591 480,54; по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 14 647,50 грн., штрафні (фінансові) санкції за податковим повідомленням-рішенням № 0003781530 від 11.08.2010 р. в розмірі 7 324,64 грн., пеня в розмірі 2 840,34 грн.

Згідно ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.121990року №509-XII до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів обов'язкових платежів).

Стаття 20 Закону України «Про систему оподаткування» від 18.02.1997року № 77/97-ВР зі змінами та доповненнями зазначає, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків та зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, значених законами.

Статтею 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 18.02.1997 року № 77/97-ВР податок на додану вартість віднесено до загальнодержавних податків і зборів.

Відповідно до абз. 1 преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-III цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення У сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

У відповідності до вимог п.5.1. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-111 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником у податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п.п.5.3.1 п. 5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.

Згідно зі ст. 25 Закону України «Про плату за землю» за прострочення встановлених строків сплати податку (стаття 17 цього Закону) справляється пеня у розмірах, визначених законом.

Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 р. № 2181-ІІІ, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки визначені Законом визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно з п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 зазначеного Закону України, активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнуті (без попереднього узгодження) в рахунок погашення його податкових зобовязань виключно за рішенням суду.

Відповідно до п. 17.3 ст. 17 зазначеного Закону України сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати податку та оскарження їх сум.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача про стягнення заборгованості по сплаті податку на додану вартість, земельному податку з юридичних осіб, штрафні (фінансові) санкції за податковим повідомленням-рішенням та пені у загальному розмірі 616 293,02 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 14, 17 Закону України «Про плату за землю», ст. 3, п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5, ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 136, 159, 160-164, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області до Підприємства Темнівської виправної колонії №100 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області про стягнення податкового боргу задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Підприємства Темнівської виправної колонії №100 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області (62493, Харківська область, Харківський район, с. Темнівка, вул. Харківська, 3, код 08680906, р/р № 2600600110112 в філії № 1 АКРБ «Регіон-Банк», м. Харків, МФО 351975; № 25707835130320 Харківська обласна філія ПАТ «Укрсоцбанк» м. Харків, МФО 351016; №26002301525697 Філія Іллічівського головного відділення ПАТ ПІБ м. Маріуполь, МФО 334442; №26006301732141 Комінтернівська філія ПАТ ПІБ м. Харків, МФО 351362; №26007835130320 Харківська обласна філія ПАТ «Укрсоцбанк» м. Харків, МФО 351016; №26008012059501 АТ «УкрСиббанк» м. Харків, МФО 351005; №26009012059500 АТ «УкрСиббанк» м. Харків, МФО 351005; №26063833130320 Харківська обласна філія ПАТ «Укрсоцбанк» м. Харків, МФО 351016; № 37126234002429 ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011) на користь Державного бюджету України заборгованість за податковим боргом у загальному розмірі 616293.02 (шістсот шістнадцять тисяч двісті девяносто три) гривні 02 копійки, з яких: податок на додану вартість у розмірі 591 480,54 (пятсот девяносто одна тисяча чотириста вісімсот) гривні 54 копійки; земельний податок з юридичних осіб у розмірі 14 647,50 (чотирнадцять тисяч шістсот сорок сім) гривні 50 копійки, штрафні (фінансові) санкції за податковим повідомленням-рішенням № 0003781530 від 11.08.2010 р. у розмірі 7 324,64 (сім тисяч триста двадцять чотири) гривні 64 копійки, та пеня у розмірі 2 840,34 (дві тисячі вісімсот сорок) гривні 34 копійки.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

СуддяБартош Н.С.