Cправа № 2а-0770/1565/11
Рядок статзвіту № 5.1.1
Код - 13
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2011 року м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд під головуванням судді Ващилін Р. О., за участю секретаря судового засідання Фантич В. В. та сторін, які беруть участь у справі:
позивача: ліквідаційна комісія дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир-С" Національного природного парку "Синевир" , представники - Росоха В. І. та Кривка П. П.;
відповідача: державний реєстратор Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області Галамба Наталія Василівна - не зявилася,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ліквідаційної комісії дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир-С" Національного природного парку "Синевир" до державного реєстратора Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області Галамба Наталії Василівни про зобов'язання відповідача провести державну реєстрацію припинення юридичної особи, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 04 жовтня 2011 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 07 жовтня 2011 року.
Ліквідаційна комісія дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир-С" Національного природного парку "Синевир" звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до державного реєстратора Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області Галамба Наталії Василівни про зобов'язання відповідача провести державну реєстрацію припинення юридичної особи.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали і просили суд їх задовольнити.
14.09.2011 до суду від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача на підставі наявних у справі матеріалів та доказів.
Позовні вимоги мотивовані наступним. Дочірнє сільськогосподарське підприємство "Синевир-С", засновником якого виступає Національний природний парк "Синевир" с. Синевир Міжгірського району Закарпатської області, є окремою юридичною особою та створене відповідно до Законів України "Про колективне сільськогосподарське підприємство", "Про підприємства в Україні", "Про власність" на базі майна колишнього КСГП "Синевир" згідно рішення загальних зборів членів цього КСГП "Синевир" від 22 січня 1997 року про передачу майна колективного сільськогосподарського підприємства на баланс в державну власність Національному природному парку "Синевир".
Статут дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир-С" зареєстровано Розпорядженням голови Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області від 18 лютого 1998 року № 70.
Дочірнє підприємство включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідно до Довідки Закарпатського обласного управління статистики № 554.
Згідно п. 1.6. Статуту дочірнє сільськогосподарське підприємство "Синевир-С" не несе відповідальності за борги Національного природного парку "Синевир", а той у свою чергу не несе відповідальності за борги дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир-С".
10 січня 2002 року було видано наказ № 6 про ліквідацію дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир-С", про що оголошено у засобах масової інформації (газета Верховина від 12.01.2002 № 2). У публікації зазначалося, що претензії кредиторів приймаються протягом двох місяців з дня опублікування оголошення про ліквідацію підприємства.
У ході ліквідаційної процедури заявлені у встановлений строк претензії кредиторів було задоволено та погашено податкові зобов'язання. Порушень податкового та іншого законодавства при проведенні ліквідаційної процедури не виявлено, що підтверджується Актом позапланової виїзної перевірки, проведеної Державною податковою інспекцією у Міжгірському районі Закарпатської області від 19.07.2010 № 23-01/25434018. Станом на 01 квітня 2010 року виведено нульовий ліквідаційний баланс підприємства по Формі № 1 за ДКУД.
Після завершення ліквідаційної процедури позивач звернувся до відповідача про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті ліквідації.
Згідно ч. 1 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з ліквідацією; оригінал установчих документів; акт ліквідаційної комісії з ліквідаційним балансом; довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах); довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості; довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
Відповідачем в усній формі було відмовлено у проведенні державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з відсутністю довідки управління Пенсійного фонду України у Міжгірському районі про відсутність заборгованості. Фонд, у свою чергу, відмовлявся видати таку довідку, зсилаючись на заборгованість.
29.06.2011 до суду від відповідача надійшли письмові заперечення проти позову, відповідно до яких вважає, що вимога позивача є необгрунтованою з огляду на наступне. Пунктом 4 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, якщо вони не передбачені частинами першою та другою цієї статті. Пунктом 5 ст. 36 зазначеного Закону встановлено, якщо документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації подаються головою ліквідаційної комісії або уповноваженою ним особою особисто, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт та документ, що підтверджує його (її) повноваження. Ні голова ліквідаційної комісії особисто, ні уповноважена особа документів для проведення державної реєстрації припинення даної юридичної особи державному реєстратору не подавали. Інформацію в порядку консультації щодо підстав для відмови в прийнятті документів для проведення припинення юридичної особи було усно надано одному з членів ліквідаційної комісії, а саме: відповідно до п. 7 ст. 36 вищезазначеного Закону державний реєстратор залишає без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою та другою статті 8 цього Закону; ліквідаційний баланс не відповідає вимогам абзацу другого частини другої цієї статті; документи подані не у повному обсязі; документи подані раніше строку, встановленого абзацом першим частини першої цієї статті. Підставами для відмови в прийнятті документів було: 1) документи подані не у повному обсязі, зокрема: відсутня довідка відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах; відсутня довідка відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості і відсутня довідка архівної установи про прийняття документів, які підлягають довгостроковому зберіганню; 2) ліквідаційний баланс не відповідає вимогам абзацу другого частини другої ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". На підставі статті 38-1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" 20 червня 2011 року до Єдиного державного реєстру державним реєстратором внесено запис про початок процесу проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи - дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир" Національного природного парку "Синевир", і якщо протягом місяця органи державної податкової служби, Пенсійного фонду України, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, фондів соціального страхування нададуть довідки про відсутність або списання заборгованості із сплати податків та страхових внесків, буде внесено запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за спрощеною процедурою шляхом її ліквідації. У разі надходження повідомлення про наявність податкового боргу або наявність боргу із сплати страхових внесків та неможливість проведення спрощеної процедури припинення юридичної особи, державним реєстратором буде внесено запис про зупинення процесу проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення даної юридичної особи шляхом її ліквідації на підставі таких заперечень. На підставі викладеного, відповідач просить суд у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Дочірнє сільськогосподарське підприємство "Синевир-С" засноване Національним природним парком "Синевир" на базі майна КСГП "Синевир" та зареєстроване Розпорядженням голови Міжгірської державної районної адміністрації Закарпатської області від 18.02.1998 року № 70.
Наказом директора НПП "Синевир" від 10 січня 2002 року № 6 було прийнято рішення про ліквідацію з 10 січня 2002 року ДСГП "Синевир-С" та створення ліквідаційної комісії. Крім того, ліквідаційній комісії наказано опублікувати в районній газеті "Верховина" повідомлення про ліквідацію підприємства.
Згідно з ч. 1 ст. 34 Закону України "Про підприємства в Україні" від 27 березня 1991 року № 887-XII (що діяв на момент прийняття рішення про ліквідацію підприємства та визначав, в тому числі, правила створення, реєстрації, реорганізації і ліквідації підприємств) ліквідація і реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) підприємства провадяться з дотриманням вимог антимонопольного законодавства за рішенням власника, а у випадках, передбачених цим Законом, - за рішенням власника та за участю трудового колективу або органу, уповноваженого створювати такі підприємства, чи за рішенням суду.
Ч. 1 ст. 35 вищезазначеного Закону передбачено, що ліквідація підприємства здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником або уповноваженим ним органом.
Ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію підприємства, розміщує в офіційній пресі за місцезнаходженням підприємства публікацію про його ліквідацію і про порядок та строк заяви кредиторами претензій (ч. 2 ст. 35 Закону України "Про підприємства в Україні").
У відповідності до законодавчих вимог та на підставі зазначеного наказу, в газеті "Верховина" від 12 січня 2002 року № 2 було опубліковано повідомлення про ліквідацію дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир-С" та вказано, що претензії кредиторів приймаються протягом двох місяців з дня опублікування оголошення.
Абз. 2 ч. 2 ст. 35 вказаного Закону, що також кореспондується з вимогами Цивільного кодексу України від 15 травня 2003 року № 755-ІV (який набрав чинності з 01 липня 2004 року), передбачено, що ліквідаційна комісія (орган, що проводить ліквідацію) оцінює наявне майно ліквідовуваного підприємства і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс і подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію.
Здійснивши процедуру ліквідації в порядку вищезазначених вимог законодавства, 30 березня 2010 директором НПП "Синевир" було затверджено ліквідаційний баланс ДСГП "Синевир-С" станом на 01 квітня 2010 року, у відповідності до якого станом на 01 квітня 2010 року валюта балансу складає 0,00 грн.
Оскільки, ліквідаційна процедура дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир-С" продовжувалась після набрання чинності Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", то державну реєстрацію припинення юридичної особи необхідно було проводити згідно з вимогами зазначеного законодавчого акту.
Ч. 2 ст. 33 вказаного Закону передбачає, що юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа, після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору такі документи:
-заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з ліквідацією;
-оригінал установчих документів;
-акт ліквідаційної комісії з ліквідаційним балансом, який затверджено рішенням засновників (учасників) або уповноваженого ними органу;
-довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах);
-довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості;
- довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
З метою реєстрації припинення юридичної особи ліквідаційна комісія звернулась до державного реєстратора Міжгірської районної державної адміністрації про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи. Проте, останнім було відмовлено у здійсненні вказаних реєстраційних дій у зв'язку з тим, що подані документи не в повній мірі відповідають вимогам ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
В судовому засіданні суду представниками позивача було подано копії довідок про відсутність заборгованості Державної податкової інспекції у Міжгірському районі Закарпатської області № 4012/7-19 від 07.09.2010, Міжгірського районного центру зайнятості № 186 від 08.09.2010, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 08.09.2010 та довідки архівного відділу Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області № 97/27 від 03.10.2011. Крім того, до матеріалів позовної заяви позивачем долучено копію ліквідаційного балансу станом на 01.04.2010, затвердженого директором НПП "Синевир".
Щодо неподання довідки органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості, представниками позивача було повідомлено, що листом № 7601/02 від 12.10.2010 управлінням Пенсійного фонду України в Міжгірському районі Закарпатської області було відмовлено у видачі вказаної довідки у зв'язку з наявністю у дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир-С" станом на 13.10.2010 заборгованості.
Ч. 4 ст. 112 Цивільного кодексу України (що також кореспондується з вимогами Закону України "Про підприємства в Україні") передбачено, що вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.
Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними (ч. 5 ст. 112 Цивільного кодексу України).
У встановлений законодавством та визначеним ліквідаційною комісією в опублікованому в газеті "Верховина" від 12 січня 2002 року № 2 оголошенні термін заявлення претензій кредиторів управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі Закарпатської області з вимогою про погашення наявної заборгованості до ліквідаційної комісії дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир-С" не звернулось.
Враховуючи вищезазначені вимоги законодавства, а також факт складання та затвердження ліквідаційного балансу дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир-С" станом на 01 квітня 2010 року з нульовою валютою балансу, вимоги управлінням Пенсійного фонду України в Міжгірському районі Закарпатської області вважаються погашеними.
Таким чином, на підставі вищенаведеного, беручи до уваги подання ліквідаційною комісією дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир-С" всі передбачені ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" документи, необхідні для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, суд вважає за необхідне позовні вимоги ліквідаційної комісії дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир-С" щодо зобов'язання державного реєстратора Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області провести державну реєстрацію припинення юридичної особи - дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир-С", в результаті її ліквідації, задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги ліквідаційної комісії дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир-С" Національного природного парку "Синевир" щодо зобов'язання державного реєстратора Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області провести державну реєстрацію припинення юридичної особи - дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир-С", в результаті її ліквідації - задовольнити.
2.Зобов'язати державного реєстратора Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області провести державну реєстрацію припинення юридичної особи -дочірнього сільськогосподарського підприємства "Синевир-С" Національного природного парку "Синевир" (юридична адреса: 90041, Закарпатська область, Міжгірський район, с. Синевир, 82), в результаті її ліквідації.
3.Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд, який ухвалив постанову. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили у порядку та строки, визначені ст. 254 КАС України.
Суддя Ващилін Р. О.