Постанова № 18947141, 24.10.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
24.10.2011
Номер справи
2а-10181/11/0170/1
Номер документу
18947141
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 жовтня 2011 р. Справа №2а-10181/11/0170/1 (12:38) м.Сімферополь

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Сусловій Є.О., за участю

представника позивача Кройтова І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сади Альмінської долини» до Комісії з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою Бахчисарайської районної державної адміністрації АР Крим про визнання протиправним та скасування висновку,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Сади Альмінської долини» до Комісії з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою Бахчисарайської районної державної адміністрації АР Крим про визнання протиправним та скасування висновку комісії з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою Бахчисарайської районної державної адміністрації АР Крим № 396/1-1 від 28 липня 2011 року про відмову в погодженні проекту землеустрою по відводу земельних ділянок в оренду ТОВ «Сади Альмінської долини» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 49 років загальною площею 80,8354 га, розташованих у с. Отрадне та с.Шевченково Каштанівської сільської ради.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.08.2011 року відкрито провадження по справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.08.2011 року закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні з наступних підстав. 27 березня 2009 року ТОВ «Сади Альмінської долини» та регіональне відділення Фонду державного майна України в АРК і м.Севастополі уклали договір оренди № 824 державного майна, що належить до державної власності.

Представник позивача зазначив, що відповідно до цього договору для ведення товарного сільгоспвиробництва строком на 49 років товариству передані в оренду багаторічні насадження (зернятковий сад загальною площею 77,7 га, включаючи систему краплинного зрошення на площі 2 га), які розташовані у проймі річки Альма впродовж с.Шевченково і с.Отрадне.

Представник позивача пояснив, що розпорядженням Бахчисарайської районної державної адміністрації АРК № 825 від 14 травня 2009 року та розпорядженням Бахчисарайської районної державної адміністрації АРК № 1416 від 04 вересня 2009 року, яким внесені зміни до розпорядження №825 від 14 травня 2009 року, ТОВ «Сади Альмінської долини» надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою по відводу земельних ділянок в оренду строком на 49 років загальною площею 80,8354 га, розташованих у с.Отрадне та с.Шевченково Каштанівської сільської ради.

Представник позивача зазначив, що проект землеустрою по відводу земельних ділянок в оренду ТОВ «Сади Альмінської долини» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 49 років загальною площею 80,8354 га, розташованих у с. Отрадне та с.Шевченково Каштанівської сільської ради, був виготовлений.

Представник позивача пояснив, що 29.03.2011 року Єдиний дозвільний центр Бахчисарайської районної державної адміністрації АРК подав зазначений проект землеустрою до комісії з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою Бахчисарайської районної державної адміністрації АР Крим.

Представник позивача зазначив, що комісія з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою Бахчисарайської районної державної адміністрації АРК своїм висновком № 396/1-1 від 28 липня 2011 року відмовила у погодженні проекту землеустрою по відводу земельних ділянок в оренду ТОВ «Сади Альмінської долини» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 49 років загальною площею 80,8354 га, розташованих у с. Отрадне та с.Шевченково Каштанівської сільської ради з тих підстав, що проект розроблено у порушення вимог ст.124 ЗК України та ст.6 Закону України «Про оренду землі», так як проектом передбачено відведення в оренду земельних ділянок державної власності без проведення торгів (аукціону).

Представник позивача підкреслив, що зазначений висновок комісії з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою Бахчисарайської районної державної адміністрації АРК, є необґрунтованим.

Представник позивача зазначив, що відповідно до ч.2 ст.134 ЗК України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі надання земельних ділянок в інших випадках, визначених законом.

Представник позивача пояснив, що п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що обєктами оренди за цим законом є цілісні майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів. Цілісним майновим комплексом є господарський обєкт з завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений.

Представник позивача зазначив, що зернятковий сад, який є обєктом вищезазначеного договору оренди державного майна № 824 від 27.03.2009 року, є цілісним майновим комплексом, який розміщений на земельній ділянці, отже, не підлягають продажу на земельних торгах земельні ділянки державної власності, які передаються в оренду ТОВ «Сади Альмінської долини».

У судове засідання представник відповідача Комісії з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою Бахчисарайської районної державної адміністрації не зявився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, надав до суду письмові пояснення, з яких вбачається, що Комісія з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою Бахчисарайської районної державної адміністрації визнає позовні вимоги в частині скасування висновку № 396/1-1 від 28.07.2011 року. В зазначених поясненнях відповідач просив розглянути справу без присутності його представника.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим розглядати справу за відсутністю представника відповідача, повідомленого належним чином про час, дату та місце розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вислухавши доводи представника позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).

Згідно зі ст.186-1 Земельного кодексу України для розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, в районах та містах обласного значення, містах Києві та Севастополі функціонують постійно діючі комісії. До повноважень Комісії належить забезпечення погодження документації із землеустрою відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Відповідно до Типового положення про комісію з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 р. N 1420, Комісія з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, є постійно діючим органом, утвореним районною та міською держадміністрацією - у районах і мм. Києві та Севастополі, міською радою - у містах обласного значення.

Таким чином, судом встановлено, що Комісія з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою Бахчисарайської районної державної адміністрації, здійснюючі свої завдання та функції у правовідносинах з фізичними та юридичними особами, є суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача, суд зобов'язаний перевірити, чи здійснено такі дії на підставі закону в межах повноважень, безсторонньо та добросовісно.

Суд зясовує, чи використане повноваження, надане субєкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

На час розгляду спору порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України N 2768-III від 25.10.2001 року (далі ЗК України).

Стаття 84 ЗК України визначає, що у державній власності знаходяться всі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

З матеріалів справи судом встановлено наступне.

27 березня 2009 року регіональним відділенням Фонду державного майна України в АР Крим і м.Севастополі (Орендодавцем) та ТОВ «Сади Альмінської долини» (Орендарем) укладено договір оренди державного майна, що належить до державної власності № 824, відповідно до п.1.1 якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне майно багаторічні насадження (зернятковий сад загальною площею 77,7 га, включаючи систему краплинного зрошення на площі 2 га), які розташовані у проймі р.Альма впродовж с.Шевченко і с.Отрадне, що перебуває на балансовому рахунку ЗАТ «Бурлюк», вартість якого зазначена згідно зі звітом про оцінку на 01 жовтня 2008 року і становить за незалежною оцінкою 1700000 гривень.

Відповідно до п.1.2 договору майно передається в оренду з метою ведення товарного сільгоспвиробництва.

Згідно з п.3.1 договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою КМУ від 04.10.95 року № 786, або за результатами конкурсу на право оренди державного майна і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку жовтень 2008 року 15128,00 гривень.

27.03.2009 року позивачем та Регіональним відділенням Фонду державного майна України в АР Крим і м.Севастополі підписано акт прийому передачі орендованого майна, з якого вбачається, що Балансоутримувач за згодою Орендодавця передає, а Орендар приймає в термінове платне користування багаторічні насадження (зернятковий сад загальною площею 77,7 га, включаючи систему краплинного зрошення площею 2 га), які розташовані у проймі р.Альма впродовж с.Шевченко і с.Отрадне, що перебуває на балансовому рахунку ЗАТ «Бурлюк».

Судом встановлено, що Бахчисарайська районна державна адміністрацію в АРК, розглянув клопотання директора ТОВ «Сади Альмінської долини» Гончаренко В.Д. № 60 від 06.04.2009 року, договір оренди № 824 державного майна, яке належить до державної власності, та на підставі протоколу № 9 засідання комісії з розгляду заяв, клопотань з питань передачі земельних ділянок в оренду та визначенню розміру орендної плати за земельні ділянки від 08.04.2009 року прийняла розпорядження № 825 від 14.05.2009 року, яким дозволила ТОВ «Сади Альмінської долини» розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки площею 77,7000 га в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованого на території Каштанівської сільської ради; зобовязала позивача проект землеустрою з відведення земельної ділянки надати на затвердження Бахчисарайської районної державної адміністрації.

Щодо статусу земельної ділянки, щодо якої позивачу дозволено провести розробку проекту землеустрою з її відведення, судом встановлено наступне.

16.12.2008 року ЗАТ «Бурлюк» звернулося з листом № 01-4/1030 до голови Бахчисарайської районної державної адміністрації Умерова І.Р., в якому просило вивести зі складу земель, наданих в оренду ЗАТ «Бурлюк» на території Каштанівської сільської ради, земельної ділянки площею приблизно 83,6 га, у т.ч. під багаторічними насадженнями 77,00 га та передати їх ТОВ «Сади Альмінської долини» для ведення сільськогосподарського виробництва.

06.02.2009 року Бахчисарайська районна державна адміністрація, розглянув клопотання директора ЗАТ «Бурлюк» Ягодинського С.В. № 01-4/1030 від 16.12.2008 року та № 01-4/069 від 27.01.2009 року, протокол № 1 від 14.01.2009 року та № 3 від 29.01.2009 року засідання районної робочої групи з перевірки дотримання вимог законодавства в сфері регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель в Бахчисарайському районі, прийняла розпорядження №230, яким дозволила ЗАТ «Бурлюк» розроблення технічної документації з землеустрою в частині складання документів, які засвідчують право оренди на земельну ділянку площею 2741,1374 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Каштанівської сільської ради.

26.06.2009 року Бахчисарайська районна державна адміністрація, розглянув клопотання директора ЗАТ «Бурлюк» Ягодинського С.В. про передачу в суборенду земельних ділянок № 01-4/391 від 26.05.2009 року, № 01-4/309/1 від 23.04.2009 року, № 01-4/1000 від 27.11.2008 року, № 01-4/1010 від 04.02.2008 року, № 01-4/55 від 17.01.2008 року, клопотання директора ТОВ «Сади Альмінської долини» Гончаренко В.Д. про дозвіл на укладення договору оренди земельних ділянок № 60 від 06.04.2009 року, розпорядженням № 1062 внесла зміни в п.1 та п.2 розпорядження районної державної адміністрації в АР Крим від 06.02.2009 року № 230 «Про надання дозволу ЗАТ «Бурлюк» на складання технічної документації з землеустрою в частині складання документів, які засвідчують право оренди на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Каштанівської сільської ради, виклала їх в новій редакції: ЗАТ «Бурлюк» дозволено розроблення технічної документації з землеустрою в частині складання документів, які засвідчують право оренди на земельну ділянку площею 2941,2916 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Каштанівської сільської ради. Технічну документацію з землеустрою в частині складання документів, які засвідчують право оренди на земельну ділянку площею 2941,2916 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Каштанівської сільської ради, зобовязано надати на затвердження Бахчисарайській районній державній адміністрації в АРК.

Отже, з вищевикладеного вбачається, що земельна ділянка площею 77,7000 га, яка розташована впродовж с.Шевченко і с.Отрадне виробництва на території Каштанівської сільської ради, яка передається в оренду позивачу, належала ЗАТ «Бурлюк» на праві оренди.

Судом встановлено, що 04.09.2009 року Бахчисарайська районна державна адміністрація в АРК, розглянув клопотання директора ТОВ «Сади Альмінської долини» Гончаренко В.Д. № 86 від 03.08.2009 року, на підставі протоколу № 21 засідання комісії з розгляду заяв, клопотань з питань передачі земельних ділянок в оренду та визначенню розміру орендної плати за земельні ділянки від 12.08.2009 року, прийняла розпорядження № 1416 «Про внесення змін до п.1 розпорядження районної державної адміністрації № 825 від 14.05.2009 року, яким дозволила ТОВ «Сади Альмінської долини» розроблення проекту землеустрою з відведення земельної ділянки площею 83,5700 га в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Каштанівської сільської ради.

15.03.2010 року Республіканським комітетом АР Крим по водогосподарському будівництву та зрошуваному землеробству надано висновок № 503/1701, яким позивачеві погоджено проект землеустрою.

27.09.2010 року начальником відділу Держкомзему у Бахчисарайському районі АР Крим затверджено умови відведення для розробки проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 80,8354 га, розташованої в районі с.Відрадне та с.Шевченкове на території Каштанівської сільської ради Бахчисарайського району АР Крим в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Судом встановлено, що ТОВ «Земляни» на підставі договору про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки № 03/708 Зк від 26 червня 2009 року розробило проект землеустрою по відведенню земельної ділянки в оренду строком на 49 років (до 27 березня 2058 року) ТОВ «Сади Альмінської долини» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Каштанівської сільської ради Бахчисарайського району АРК.

28.07.2011 року комісія з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою Бахчисарайської районної державної адміністрації АРК висновком № 396/1-1 відмовила у погодженні проекту землеустрою по відведенню земельних ділянок в оренду ТОВ «Сади Альмінської долини» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з підстав, зазначених в висновку відділу Держкомзему в Бахчисарайському районі АРК № 3-6 від 28.07.2011 року.

З висновку відділу Держкомзему в Бахчисарайському районі АРК № 3-6 від 28.07.2011 року вбачається, що проект землеустрою з відведення земельної ділянки ТОВ «Сади Альмінської долини» розроблено в порушення ст.124 ЗК України, ст.6 Закону України «Про оренду землі» у звязку з тим, що проектом передбачено відведення в оренду земельної ділянки державної власності без проведення торгів (аукціону).

Перевіряючи наявність підстав для задоволення позовних вимог судом встановлено наступне.

Як встановлено вище, комісія з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою Бахчисарайської районної державної адміністрації АРК висновком № 396/1-1 від 28 липня 2011 року відмовила у погодженні проекту землеустрою по відводу земельних ділянок в оренду ТОВ «Сади Альмінської долини» з тих підстав, що проект розроблено у порушення вимог ст.124 ЗК України та ст.6 Закону України «Про оренду землі» так як проектом передбачено відведення в оренду земельних ділянок державної власності без проведення торгів (аукціону).

Перевіряючи необхідність проведення торгів (аукціону) для відведення в оренду земельної ділянки позивачу, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.124 Земельного Кодексу України (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.134 Земельного Кодексу України (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у випадках, встановлених ч.2 ст.134 Земельного Кодексу України (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), у т.ч. у випадку надання земельних ділянок в інших випадках, визначених законом.

Статтею 6 Закону України «Про оренду землі» (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

Суд зазначає, що організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, їх структурних підрозділів регулюються Законом України «Про оренду державного та комунального майна» від 10 квітня 1992 року N 2269-XII.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» до обєктів оренди за цим Законом відносяться у т.ч. цілісні майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць). Цілісним майновим комплексом є господарський об'єкт з завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений, автономними інженерними комунікаціями, системою енергопостачання.

Відповідно до ч. 1 ст.28 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендареві забезпечується захист його права на майно, одержане ним за договором оренди, нарівні із захистом, встановленим законодавством щодо захисту права власності.

Як встановлено вище, за договором оренди державного майна від 27.03.2009 року, позивачу передано в оренду багаторічні насадження (зернятковий сад загальною площею 77,7 га, включаючи систему краплинного зрошення на площі 2 га), які розташовані у проймі р.Альма впродовж с.Шевченко і с.Отрадне, що перебуває на балансовому рахунку ЗАТ «Бурлюк».

Суд зазначає, що зернятковий сад є земельною ділянкою з засадженими на ній багаторічними насадженнями, включаючи систему краплинного зрошення.

Таким чином, сад є невідємною частиною від землі та користування садом обовязково повязано з користуванням та обслуговуванням земельною ділянкою, на якій він розташований.

Суд зазначає, що сад є господарським обєктом з завершеним циклом виробництва. Отже, відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» обєкт договору оренди державного майна від 27.03.2009 року - зернятковий сад загальною площею 77,7 га є цілісним майновим комплексом.

Проаналізувавши вищевикладене, враховуючи, що обєкт договору оренди державного майна від 27.03.2009 року - зернятковий сад є цілісним майновим комплексом, тобто, господарським обєктом з завершеним циклом виробництва та земельною ділянкою, на якій він розміщений, суд приходить до висновку, що відведення в оренду вищезазначеної земельної ділянки, на якій розташований зернятковий сад, здійснюється без проведення торгів (аукціону).

Більш того, стосовно порядку передачі в оренду земельної ділянки, на якій розташований зернятковий сад, суд вважає необхідним зазначити наступне.

Згідно з ч.3 ст.319 ЦК України усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.

Відповідно до ч.1 ст. 386 ЦК України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності.

Згідно з ч.1 ст.377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Отже, з вищевикладеного вбачається, що до особи, яка набула право власності на будівлю, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені.

Суд зазначає, що до даних правовідносин підлягає застосуванню принцип аналогії закону, який застосовується за відсутності закону, який регулює спірні правовідносини.

Враховуючи, що ст. 377 ЦК України встановлено гарантії для власника будівлі щодо переходу права власності, права користування на земельну ділянку у випадку набуття права власності на будівлю, суд, приходить до висновку, що у орендаря нерухомого майна, яке розташоване на земельній ділянці мають бути такі ж гарантії, як і у власника, які мають захищатися законом.

Враховуючи, що багаторічні насадження (зернятковий сад загальною площею 77,7 га, включаючи систему краплинного зрошення на площі 2 га), є нерухомим майном, яке розташоване у проймі р.Альма впродовж с.Шевченко і с.Отрадне на території Каштанівської сільської ради Бахчисарайського району АР Крим, суд приходить до висновку, що в даному випадку, застосовуючи аналогію закону, позивач, який є орендарем зерняткового саду, має право на отримання в оренду земельної ділянки, на якій розташований вищезазначений сад, без проведення торгів (аукціону).

Суд зауважує, що у випадку передачі в оренду земельної ділянки, яка розташована у проймі р.Альма впродовж с.Шевченко і с.Отрадне на території Каштанівської сільської ради Бахчисарайського району АР Крим, за результатами проведення земельних торгів, існує вірогідність того, що право оренди земельної ділянки, на якій розташований вищезазначений сад, набуде інша особа, що призведе до того, орендарем зерняткового саду залишиться позивач, а орендарем земельної ділянки, на якій він розташований, буде інша особа, що є неприпустимим.

При цьому, суд також зазначає, що всі викладені висновки суду стосуються лише земельної ділянки, площею 77,7 га, що розташована під садом.

Отже, вищевикладене підтверджує той факт, що для передачі в оренду земельної ділянки, на якій розташовані багаторічні насадження (зернятковий сад загальною площею 77,7 га, включаючи систему краплинного зрошення на площі 2 га), відповідно до

ч.2 ст.134 Земельного Кодексу України (у випадку надання земельних ділянок в інших випадках, визначених законом) проведення торгів (аукціону) не потрібно.

Суд зауважує, що, враховуючи, що позивач є орендарем зерняткового саду площею 77,7 га, який розташований на земельній ділянці у проймі р.Альма впродовж с.Шевченко і с.Отрадне на території Каштанівської сільської ради Бахчисарайського району АР Крим, то, відповідно, він має сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, на якій розташований такий сад.

Отже, суд зазначає, що в інтересах держави є найскоріше укладення договору щодо оренди земельної ділянки, на якій розташований вищезазначений сад, у випадку оформлення позивачем всіх передбачених законом документів для цього.

Суд також зауважує, що відповідач, в наданих до суду письмових поясненнях, визнав позовні вимоги позивача щодо скасування висновку Комісії з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою Бахчисарайської районної державної адміністрації № 396/1-1 від 28.07.2011 року.

При цьому, суд вважає необхідним звернути увагу, що земельна ділянка, на якій розташований зернятковий сад, орендарем якого є позивач, у випадку оформлення позивачем всіх передбачених законом документів, може бути передана йому в оренду тільки на строк укладення основного договору оренди державного майна від 27.03.2009 року, тобто, до моменту закінчення строку його дії.

Суд враховує, що рішення, дії субєкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Приймаючи рішення по справі або вчинюючи дію, субєкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може проявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього субєкта, визначених законом.

Суд також враховує, що субєкт владних повноважень зобовязаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.

З огляду на викладене, приймаючи до уваги встановлені судом факти та відповідні їм правовідносини, оцінюючи наведені сторонами докази в їх сукупності, суд зазначає, що висновок комісії з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою Бахчисарайської районної державної адміністрації АР Крим № 396/1-1 від 28 липня 2011 року про відмову в погодженні проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки в оренду ТОВ «Сади Альмінської долини» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком дії договору оренди № 824 від 27.03.2009 року, загальною площею 77,7 га, розташованої у проймі р.Альма впродовж с.Шевченко і с.Отрадне на території Каштанівської сільської ради Бахчисарайського району АР Крим, з підстав, зазначених в висновку відділу Держкомзему в Бахчисарайському районі АРК № 3-6 від 28.07.2011 року, не можна визнати таким, що прийнято законно та обґрунтовано.

Таким чином, висновок комісії з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою Бахчисарайської районної державної адміністрації АР Крим № 396/1-1 від 28 липня 2011 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Під час судового засідання, яке відбулось 24.10.2011 року, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ у повному обсязі постанову складено 31.10.2011 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 98,160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Визнати протиправним та скасувати висновок комісії з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою Бахчисарайської районної державної адміністрації АР Крим № 396/1-1 від 28 липня 2011 року про відмову в погодженні проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки в оренду ТОВ «Сади Альмінської долини» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком дії договору оренди № 824 від 27.03.2009 року, загальною площею 77,7 га, розташованої у проймі р.Альма впродовж с.Шевченко і с.Отрадне на території Каштанівської сільської ради Бахчисарайського району АР Крим.

3.Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Сади Альмінської долини» (ЄДРПОУ 35266912) судовий збір у розмірі 3,40 гривень.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Трещова О.Р.