ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДo:p>/o:p>
o:p>/o:p>
Справа № 22а – 5462/08 Головуючий суддя у 1-ій
Категорія статобліку – 72 інстанції – Нечипуренко О.М.
( Справа № 9/22/08-АП )
П О С Т А Н О В А
Іменем УКРАЇНИ
03 червня 2008р. м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії
головуючий суддя Юхименко О.В.,
суддя Коршун А.О.,
суддя Туркіна Л.П.,
при секретарі Піцик Р.В.,
за участю представників сторін:
позивача: Радченко О.М., довіреність від 23.04.2007р. № 3417/10-010;
відповідача: Ковальов Д.В., довіреність від 01.02.2008р. № б/н;
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приазовському районі,
на постанову господарського суду Запорізької областівід 06.03.2008р.,
у справі № 9/22/08-АП
за позовом Державної податкової інспекції у Приазовському районі,
вул. Леніна, 24, смт. Приазовське Запорізької області, 72400;
до відповідача Сільськогосподарського
Товариства з обмеженою відповідальністю «Федорівка»,
вул. Леніна, 38, с. Федорівка Приазовського району, 72423;
про стягнення 17.419,79 грн.,
встановили:Державною податковою інспекцією у Приазовському районі Запорізької області подано позов до Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю «Федорівка» про стягнення 17.419,79 грн. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб.
Господарський суд Запорізької області ( суддя Нечипуренко О.М. ) своєю постановою від 06.03.2008р. в адміністративній справі № 9/22/08-АП у позові відмовив.
Постанова суду мотивована тим, що податкового повідомлення-рішення про визначення Товариству суми податкового зобов’язання за наслідками перевірки органом стягнення не приймалось. Відповідно, податкове зобов’язання є неузгодженим.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим актом, у поданій апеляційній скарзі Державна податкова інспекція у Приазовському районі Запорізької області, Позивач, вказує на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до вимог пп. 4.2.2 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо:
а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;
б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях; (Див. на звороті)
в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання;
г) згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.
В спірному випадку, за наслідками перевірки не відбувається нарахування суми податкового зобов’язання, яке зобов’язаний нараховувати і утримувати податковий агент, а перевіряється правильність нарахування.
Доказом цього є ст. 1.15 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22 травня 2003 року N 889-IV.
Просить постанову господарського суду Запорізької області від 06.03.2008р. у справі № 9/22/08-АП скасувати та ухвалити нове рішення. Позов задовольнити. (з урахуванням уточнень)
Сільськогосподарське Товариство з обмеженою відповідальністю «Федорівка», Відповідач, скаргу оспорив. У відзиві на апеляційну скаргу вказує на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Заборгованість, стягнення якої стало предметом судового позову, не є податковим боргом, а відноситься до коштів бюджетного фонду.
Крім того, службовим документом, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання є Акт перевірки. Акт невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок повинен містити систематизований виклад виявлених у ході перевірки фактів порушень норм податкового, валютного та іншого законодавства.
За змістом Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 серпня 2005 року N 327, керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів від дня реєстрації акта невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок або вручення його поштою суб'єкту господарювання приймається податкове повідомлення-рішення.
За наслідками перевірки податковим повідомленням-рішенням № 0000281702/0 від 21.05.2007р. визначено суму податкового зобов’язання по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 2.635,68 грн.
Податковий борг у розмірі 17.419,79 грн., про який йде мова у позові, підлягає стягненню лише після його узгодження у встановленому порядку.
Просить постанову господарського суду Запорізької області від 06.03.2008р. у справі № 9/22/08-АП залишити без змін. Апеляційну скаргу ДПІ у Приазовському районі Запорізької області – без задоволення.
Судовий розгляд адміністративної справи здійснювався з повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу «Оберіг».
Сутність спору:На підставі направлення від 14.05.2007р. № 83, уповноваженим фахівцем держподаткінспекції проведена планова виїзна документальна перевірка фінансово-господарської діяльності Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю «Федорівна», код за ЄДРПОУ 03749945, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2004р. по 31.03.2007р.
За результатами перевірки складена Довідка від 21.05.2007р. № 7/17-03749945.
Станом на 01.04.2007р., відповідно до бухгалтерського обліку СТОВ «Федорівка», встановлена сума заборгованості по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 17.419,79 грн.
Вибірковою перевіркою повноти заповнення реквізитів при поданні до податкової інспекції звітності за формою 1-ДФ за перевірений період не встановлено.
Стягнення 17.419,79 грн. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб стало предметом судового позову.
Колегія суддів, заслухавши представників Сторін, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесені оскарженого рішення, знаходить апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приазовському районі Запорізької області такою, що підлягає задоволенню.
За змістом статті 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22 травня 2003 року N 889-IV податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. <…> Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Якщо оподатковуваний дохід виплачується у негрошовій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати.
В силу п. 19.2 цього Закону особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані:
а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок;
б) надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування.
З огляду на приписи пп. пп. 16.3.4, 16.3.5 ЗаконуN 889-IV контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює податковий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її уповноваженого підрозділу. Відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її уповноважений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.
У відповідності з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції - подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Спір стосовно розміру заборгованості між сторонами відсутній.
За таких обставин позов Державної податкової інспекції у Приазовському районі Запорізької області про стягнення з Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю «Федорівка» 17.419,79 грн. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб підлягає задоволенню.
Доводи СТОВ «Федорівка» щодо неузгодження податкового зобов’язання, з чим погодився суд першої інстанції, видається колегії суддів помилковою.
Згідно з пп. 4.1.1 Закону N 2181-III платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
За визначенням статті 1 Закону «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковим зобов'язанням є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів.
Податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація), п. 1.11 цього Закону, - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, є підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Керуючись ст. ст. 195, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приазовському районі Запорізької області задовольнити.
Постанову господарського суду Запорізької області від 06.03.2008р. у справі № 9/22/08-АП скасувати та ухвалити нове рішення.
Позов ДПІ у Приазовському районі Запорізької області задовольнити.
Стягнути з Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю «Федорівка», вул. Леніна, 38, с. Федорівка Приазовського району Запорізької області, код за ЄДРПОУ 03749945, на користь державного бюджету, за рахунок активів, - 17.419,79 грн. (сімнадцять тисяч чотириста дев’ятнадцять грн. 79 коп.) заборгованості по податку з доходів фізичних осіб.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційна скарга на судові рішення подається протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Постанову складено у повному обсязі 23.06.2008р.
Суддя О.В.Юхименко
Суддя А.О.Коршун
Суддя Л.П.Туркіна