Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25.10.11р.Справа № 25/5005/11707/2011 За позовом В.о. прокурора Дніпровського району міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м. Дніпродзержинськ
до Дніпродзержинського міського споживчого товариства, м. Дніпродзержинськ
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Чередко А.Є.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача: не зявився.
Від відповідача: не зявився.
Від прокурора: не зявився.
СУТЬ СПОРУ:
В.о. прокурора Дніпровського району міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради до Дніпродзержинського міського споживчого товариства, згідно якого просить суд внести зміни у п. 3.1 договору оренди земельної ділянки від 08.11.2002р., укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Дніпродзержинським міським споживчим товариством, зареєстрованого за № 0562, виклавши його в такій редакції: “3.1. Річна орендна плата вноситься “Орендарем” виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відповідач безпідставно відмовився внести зміни до договору оренди укладеного між сторонами, оскільки зміна умов договору викликана зміною розміру орендної плати за землю, встановленої ст. 21 Закону України „Про оренду землі”, а також набранням чинності Податковим кодексом України, що є підставою для зміни умов договору в судовому порядку згідно з ст. 188 ГК України ст. 652 ЦК України.
Позивач підтримує позовні вимоги прокурора у повному обсягу.
Відповідач надіслав до суду заяву про визнання позовних вимог в.о. прокурора у повному обсягу.
Сторони не забезпечили явку представників до судового засідання. Враховуючи обставини справи, а також те, що сторони були належним чином повідомлені судом про час та місце судового засідання у справі, що підтверджується її матеріалами, закінчення встановленого строку на вирішення спору у справі, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
08.11.2002р. між Дніпродзержинською міською радою (орендодавець) та Дніпродзержинським міським споживчим товариством (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення загальною площею 0,0033 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 для розміщення об'єкта торгівлі (надалі Договір). Категорія земельної ділянки: землі роздрібної торгівлі та комерційних послуг (1.11.3). Договір зареєстровано 18.11.02р. за № 0562 та укладено на строк до 27.09.2012р.
Однією з істотних умов цього договору є обов'язок орендаря (відповідача) сплачувати на користь орендодавця (позивача) плату за користування земельною ділянкою в розмірі 316,82 грн./рік, що становить 26,40грн./міс. на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту (п.3.1 Договору).
Розрахунок орендної плати було здійснено відповідно до вимог Закону України «Про оренду землі»в редакції станом на той час. Відповідно до вказаного Закону орендна плата за користування земельними ділянками, які знаходяться в державній і комунальній власності, не може бути менша ніж розмір земельного податку, який встановлений Законом України «Про плату за землю».
Законом України від 03.06.08р. № 309-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», а саме було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою, для земель несільськогосподарського призначення, трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”.
Відповідно до прикінцевих положень Закону України № 309-VІ від 03.06.2008 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зазначений Закон набирає чинності з дня його опублікування (04.06.2008р.) та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", Податковим кодексом України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Так, на даний час, у зв'язку з прийняттям 02.12.2010 року Податкового кодексу України, який вступив в дію 01.01.2011 року, Закон України «Про плату за землю»втратив чинність.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України»внесені зміни до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», а саме у частині другій слова «до Закону України «Про плату за землю» замінено словами «до Податкового кодексу України, а частину четверту, п'яту і сьому виключено (цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності Податковим кодексом України).
Згідно до ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Розмір орендної плати не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти, електричні підстанції, електричні мережі - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Таким чином, у відповідності до вказаних норм закону, з 04.08.08, розмір річної орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, а оспорюваний договір в цій частині є таким, що суперечить чинному законодавству та призводить до недоотримання власником землі - територіальною громадою в особі Дніпродзержинської міської ради орендної плати в повному обсязі.
На виконання зазначених вище нормативних актів, Дніпродзержинською міською радою прийнято ряд рішень щодо врегулювання питання переукладення договорів оренди землі та встановлення розміру орендної платина рівні трикратного земельного податку по тих договорах, в яких такий розмір не відповідає вимогам законодавства, а саме: рішення Дніпродзержинської міської ради від 26.06.09р. № 708-39\У «Про розмір орендної плати за землю», рішення Дніпродзержинської міської ради від 15.12.10р. № 14-02\УІ «Про внесення змін до договорів оренди землі», рішення Дніпродзержинської міської ради від 28.01.11 № 60-04\УІ «Про внесення змін до договорів оренди землі».
Позивачем направлявся на адресу відповідача лист з пропозицією внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 27.10.09р. в частині зміни орендної плати з урахуванням змін у діючому законодавстві, але відповідні зміни до цього часу в договір не внесено (доказів не надано).
З метою вдосконалення земельних відносин у сфері оренди землі, встановлення економічно обґрунтованих, справедливих, єдиних ставок орендної плати, приведення діючих договорів оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства, забезпечення виконання вимог чинного законодавства Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення від 27.05.11р. № 116-08\УІ, яким затверджено коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядником яких є Дніпродзержинська міська рада. Вказаним рішенням Дніпродзержинської міської ради встановлено єдині коефіцієнти, що застосовуються до розрахунку річної орендної плати у співвідношенні о земельного податку, а саме: мінімальний -3, максимальний - 5, що відповідає вимогам ст. 288 Податкового кодексу України.
Згідно з додатком до рішення міської ради від 27.05.11р. № 116-08\УІ, коефіцієнт, що застосовується для розрахунку річної орендної плати за землю визначається відповідно до класифікації видів цільового призначення земель.
Згідно п. 1.3 договору оренди земельної ділянки від 08.11.02 за № 0562, вказана земельна ділянка відноситься до категорії - землі роздрібної торгівлі та комерційних послуг.
Таким чином, відповідно до додатку до рішення міської ради від 27.05.11 № 116-08\УІ, коефіцієнт, що застосовується для розрахунку річної орендної плати для земель роздрібної торгівлі та комерційних послуг становить 4.
Згідно до ст. 290 Податкового кодексу України, плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Підставою для нарахування орендної плати за землю є договір оренди земельної ділянки, який укладається сторонами - орендодавцем та орендарем.
Частиною третьою ст. 6 ЦК України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади АР Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору має відповідати цьому акту (ст. 648 ЦК України).
Частинами 1, 2 статті 632 ЦК України передбачено, що ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної виконавчої влади або місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках, і на умовах, встановлених договором або законом.
Як встановлено статтями 759 та 762 ЦК України, законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди), і договором або законом можуть бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Відповідно до ст. 792 ЦК України, відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. Про це зазначено і в ст. 92 Земельного кодексу України.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі", орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із істотних умов договору оренди землі.
На виконання ст. 14 Закону України «Про оренду землі»постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.04р. «Про затвердження Типового договору оренди землі»(зі змінами та доповненнями) затверджено Типову форму договору оренди землі, п. 13 якої визначено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, слід погодитись з прокурором та позивачем, що у зв'язку із законодавчою зміною річного розмір орендної плати за землю усі договори оренди землі, повинні відповідати вимогам чинного законодавства, і річний розмір орендної плати за землю не повинен бути меншим, трикратного розміру земельного податку.
Згідно з ст. 30 Закону України „Про оренду землі” та п.п. 7.1, 7.6 договору, зміна умов договору оренди здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.
Відповідно до ст. 654 ЦК України, зміна умов договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Пунктом 3.3 договору оренди земельної ділянки передбачено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку, в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Згідно з п. 3 ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Відповідно до п. 4 ст. 188 Господарського кодексу України, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги в.о. прокурора обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Судові витрати за розгляд справи слід віднести на відповідача.
З підстав вищенаведеного та керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Внести зміни у п. 3.1 договору оренди земельної ділянки від 08.11.2002р., укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Дніпродзержинським міським споживчим товариством, зареєстрованого за № 0562, виклавши його в такій редакції: “3.1. Річна орендна плата вноситься “Орендарем” виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".
Стягнути з Дніпродзержинського міського споживчого товариства (Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, 51917, вул. Маршова, 10, код ЄДРПОУ 01746629) 85,00грн. держмита в доход держбюджету (Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012, п/р 31118095700005), видати наказ.
Стягнути з Дніпродзержинського міського споживчого товариства (Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, 51917, вул. Маршова, 10, код ЄДРПОУ 01746629) 236,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в доход держбюджету (Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012, п/р 31217264700005), видати наказ.
СуддяА.Є. Чередко