28.10.11
УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Чернігівської області
14000 , м. Чернігів тел. 698166
просп. Миру, 20
Іменем України
РІШЕННЯ
“28” жовтня 2011 року справа № 7/114/3
Позивач: Державна екологічна інспекція в Чернігівській області
14017, м. Чернігів, вул.. Малясова,12
Відповідач: Публічне акціонерне товариство ?Ніжинський жиркомбінат?
16600, м. Ніжин, вул. Прилуцька,2
про відшкодування збитків в сумі 114020,46 грн.
Суддя Н.О. Скорик
Представники сторін:
Позивача: ОСОБА_1дов. № 03-08/2009 від 14.06.2011 р., ОСОБА_2дов. № 03-08/2230 від 05.07.2011 р.
Відповідача: ОСОБА_3 дов. № б/н від 05.09.2011 р.
Рішення виноситься після оголошеної в судовому засіданні 27.10.2011 р. перерви до 28.10.2011 р. на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Суть спору:
Державною екологічною інспекцією в Чернігівській області подано позов про стягнення з Відкритого акціонерного товариства ?Ніжинський жиркомбінат? 114020,46 грн. збитків завданих внаслідок викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря від працюючих стаціонарних джерел в період щ 01.01.2010 р. по 14.03.2010 р. без наявності дозволу , згідно акта перевірки стану дотримання вимог водного законодавства від 18.03.2010 р. № 55/08.
Відповідач в відзиві на позов, в доповненні до відзиву на позов та представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, посилаючись на відсутність своєї вини в несвоєчасному отриманні дозволу, оскільки ним були зроблені всі можливі дії для вчасного отримання дозволу для здійснення викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря, в передбачені законодавством України строки. Крім того, відповідач також посилається на те, що позивач здійснив розрахунок суми збитків без врахування приписів чинної Методики розрахунку розмірів, відшкодування збитків, заподіяних державі, в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Так як можливість розрахунку шкоди залежить від такого чинника, як маса наднормативного викиду, яка, в свою чергу, розраховується за конкретний час роботи джерела в режимі наднормативного викиду, цей час , згідно п. 3.11. Методики визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення . Відтак, невизначеність часу роботи джерела викиду унеможливлює встановити розмір шкоди.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, в судовому засіданні встановлено:
Відповідачем до матеріалів справи надано виписку з Єдиного державного реєстру юридичних особі та фізичних осіб підприємців, відповідно до якого Відкритим акціонерним товариством ?Ніжинський жиркомбінат? (код 00373942) змінено назву на Публічне акціонерне товариство ?Ніжинський жиркомбінат? (код 00373942).
Відповідно до ст. 52 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані додержувати правил транспортування, зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, нафти і нафтопродуктів, токсичних хімічних речовин та інших препаратів, з тим щоб не допустити забруднення ними або їх складовими навколишнього природного середовища і продуктів харчування.
Відповідно до ст. 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Згідно з ст.ст. 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
18.032010 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Олуковатим В.В. у присутності головного інженера ВАТ ?Ніжинський жиркомбінат? Пасульки С.М. проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ВАТ ?Ніжинський жиркомбінат?.
Перевіркою було встановлено, що підприємством здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів без наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Також в результаті перевірки виявлені стаціонарні джерела забруднення атмосферного повітря в кількості 58 одиниць (згідно акта), а також газоочисне обладнання. В ході перевірки встановлено, що в період з 30.09.2009 р. (з моменту закінчення терміну дії попереднього дозволу ) до 15.03.2010 р. дати отримання нового дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, викид забруднюючих речовин від стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря, здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, чим порушуються вимоги ст. 11 Закону України ?Про охорону атмосферногоповітря?.
За результатами перевірки було складено акт № 55/08 від 18.03.2010р. Акт перевірки підписано представниками відповідача без зауважень.
Крім того, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Олуковатим В.В. видано Припис № 55/08 від 18.03.2010р., яким приписано усунути виявлені недоліки та порушення природоохоронного законодавства.
Позивачем нараховано збитків на суму 114020,46 грн. спричинених відповідачем в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при викидах без дозволу в період з 01.01.2010 р. по 14.03.2010 р.
Розрахунок обчислення розміру заподіяних збитків проведено згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінприроди № 639 від 10.12.2008р., зареєстрованої в Мін”юсті України 21.01.2009р. за № 48/16064.
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря в Україні визначаються Законом України “Про охорону атмосферного повітря”.
Згідно ч. ч. 5, 9 ст. 11 цього Закону, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідний Порядок був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002р. № 302 (надалі Порядок).
Пунктом 2 цього Порядку визначено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.
У відповідності з п. 11 Порядку, для продовження терміну дії дозволу суб'єкт господарювання завчасно, не пізніше ніж за 30 календарних днів до його закінчення, подає заяву до територіального органу Мінприроди, який видав дозвіл, та установи державної санітарно епідеміологічної служби.
З 05.01.2006р. набрав чинності Закон України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”, який визначає правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів.
Частиною 2 статті 11 цього Закону було визначено, що закони та інші нормативно правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2011р. залишено без змін постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.10.2010р. по справі № 2а-4894/10/2570 за позовом відкритого акціонерного товариства „Ніжинський жиркомбінат” до Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Чернігівській області про визнання протиправними дій щодо невчасного надання ВАТ „Ніжинський жиркомбінат” дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Як встановлено вищевказаними судовими рішеннями, 26.10.2009р. ВАТ „Ніжинський жиркомбінат” подало до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області лист з пакетом документів, необхідний для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
З метою підготовки пропозицій для видачі дозволів на викиди, 04.11.2009р. вищезазначені документи були направлені до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.
27.01.2010р. від Мінприроди України надійшов лист, де були висловлені зауваження щодо оформлення складу документів.
Після доопрацювання, 11.02.2010р. документи повторно подані на розгляд в Мінприроди України, яке 13.03.2010р. надало позитивну відповідь.
12.03.2010р. ВАТ „Ніжинський жиркомбінат” подало в дозвільний центр Чернігівської міської ради заяву з пакетом документів, необхідний для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами, після чого 15.03.2010р. йому було надано дозвіл.
За таких обставин, суди дійшли висновку, що Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області не були порушені права ВАТ „Ніжинський жиркомбінат” на отримання дозволу на здійснення викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами, оскільки управління діяло в межах та у спосіб, передбачений Законом України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.
При цьому, суди не взяли до уваги посилання товариства щодо його попереднього листування з Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області, оскільки вказане листування було повязане з процедурою розгляду Міністерством охорони навколишнього природного середовища України питання по обґрунтуванню обсягів викидів забруднюючих речовин, а не з видачею дозволу на викиди. Позивач подав відповідачу заяву на отримання дозволу на здійснення викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2005р. № 1176 “Про затвердження форми заяви на одержання субєктом господарювання або уповноваженою ним особою документів дозвільного характеру” 12.03.2010р.
Частиною 4 статті 35 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що рішення суду з цивільної справи, що набрало законної сили, є обов'язковим для господарського суду щодо фактів, які встановлені судом і мають значення для вирішення спору.
Господарський суд вважає за можливе застосувати в даному випадку аналогію права щодо визнання обовязковим рішення суду з адміністративної справи, яке набрало законної сили.
Отже, матеріалами справи спростовуються посилання позивача на те, що дозвіл був йому виданий з порушенням встановлених чинним законодавством термінів по незалежним від нього причинам.
Згідно ст. ст. 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, особи, винні, зокрема, у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону, несуть відповідальність згідно з законом.
Шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) встановлюється Методикою.
При цьому п.п. 2.1.2 п. 2.1 Методики визначає, що наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються також викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, включаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
Наступними положеннями Методики встановлено:
факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально лабораторними методами контролю та розрахунковими методами (п. 2.2);
розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об'ємної витрати газопилового потоку застосовуються у випадку викиду забруднюючих речовин від джерел викидів, які здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (п.п. 2.7.1 п. 2.7);
за результатами перевірки суб'єкта господарювання складається акт перевірки в установленому законодавством порядку (п. 2.8);
розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою № 2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди (п. 3.6);
час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, з урахуванням фактично відпрацьованого часу (п. 3.11);
факт усунення порушення може бути підтверджений, зокрема, отриманням дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п. 3.12).
Згідно п. 4.1 Методики, розмір відшкодування збитків за наднормативний викид однієї тони забруднюючої речовини в атмосферне повітря розраховується на основі розміру мінімальної заробітної плати, установленої на час виявлення порушення, помноженої на коефіцієнт 1,1, з урахуванням регулювальних коефіцієнтів (додатки 1, 2) і показника відносної небезпечності кожної забруднюючої речовини. Розмір збитків розраховується за формулою
З = m х 1,1П х A х К х К , (12)
i i т зі
де З розмір збитків, грн;
mі масса i-тої забруднюючої речовини, що викинута в атмосферне повітря наднормативно, т;
1,1П розмір мінімальної заробітної плати (П) на момент виявлення порушення за одну тонну умовної забруднюючої речовини, помноженої на коефіцієнт (1,1), грн/т;
Aі безрозмірний показник відносної небезпечності i-тої забруднюючої речовини;
Кт - коефіцієнт, що враховує територіальні соціально-екологічні особливості;
Кзі коефіцієнт, що залежить від рівня забруднення атмосферного повітря населеного пункту i-тою забруднюючою речовиною.
Загальний розмір відшкодування збитків розраховується як сума розмірів збитків за наднормативний викид в атмосферне повітря кожної забруднюючої речовини.
Розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об'ємної витрати газопилового потоку застосовуються у випадках викиду забруднюючих речовин від джерел викидів, які здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (п.2.7.1 Методики №639).
Згідно п.3.6. Методики №639 розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди.
Вищезазначена Методика розроблена для розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті протиправної поведінки, встановленої уповноваженими на це органами, формула визначення збитків у разі встановленого правопорушення застосовується одна, також Методикою передбачений розрахунковий метод визначення факту наднормативного викиду забруднюючих речовин. Крім того, Методика №639 вдосконалює порядок визначення розміру збитків, передбачає визначення маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря не лише шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань та не звільняє від відповідальності у вигляді відшкодування шкоди.
Таким чином, позивачем правомірно було здійснено розрахунок розміру збитків на підставі даних державних статистичних спостережень відповідача з охорони атмосферного повітря за формою № 2-ТП (повітря) з урахуванням фактично відпрацьованого стаціонарними джерелами викиду часу, без дозволу на викиди..
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги являються обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі. Заперечення відповідача спростовуються вищезазначеними обставинами справи.
Пунктом 35 статті 4 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік у частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а в ч.2 ст.20 вказаного закону установлено, з урахуванням положень ч.2 ст.69 Бюджетного кодексу України, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2011 році є, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Керуючись ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст. 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. ст. 11, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст. ст. 35, 49, 82 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Ніжинський жиркомбінат”, м. Ніжин, вул. Прилуцька, 2 (р. 26004000755 в КФ АБ ?Експрес Банк? м. Конотоп, МФО 337212, код 00373942) в доход державного бюджету України та місцевого бюджету м. Ніжин (Одержувач: Місцевий бюджет м. Ніжин, код 22820749, р/р 33115331700005 в ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, код бюджетної класифікації 24062100) 114020,46 грн.. збитків.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Ніжинський жиркомбінат”, м. Ніжин, вул. Прилуцька, 2 (р. 26004000755 в КФ АБ ?Експрес Банк? м. Конотоп, МФО 337212, код 00373942) в доход державного бюджету (на рахунок № 31111095700002 в ГУДКУ в Чернігівській обл., символ звітності 095, код 22825965, МФО 853592, код платежу 22090200) 1140,20 грн. державного мита.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Ніжинський жиркомбінат”, м. Ніжин, вул. Прилуцька, 2(р. 26004000755 в КФ АБ ?Експрес Банк? м. Конотоп, МФО 337212, код 00373942) в доход державного бюджету (р. 31210264700002 в ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, код 22825965, код бюджетної кодифікації 22050003, символ звітності банку - 264) 236 грн. витрат з інформаційно технічного забезпечення розгляду у судах.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Н.О. Скорик
Повне рішення складено 31.10.2011 р.