Рішення № 18888195, 10.10.2011, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
10.10.2011
Номер справи
32/113
Номер документу
18888195
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

10.10.11 р. Справа № 32/113

Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.

при секретарі судового засідання: Несвіт О.О.

за участю

прокурора: Кравцова В.І. за посвідченням

представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 11.01.2011р.

від відповідача: не з'явився

за позовом: Прокурора Гірницького району м. Макіївки в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Донецької області, м. Донецьк

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Екопродукт”, м. Донецьк

про стягнення 10916, 63 грн.

Прокурор Гірницького району м. Макіївки в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Донецької області, звернувся до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Екопродукт”, м. Донецьк про стягнення 10916, 63 грн.

В обґрунтування позовних вимог, прокурор посилався на те, що в ході перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України на підприємстві відповідача був встановлений факт забруднення і засмічення земельної ділянки, загальною площею 86 кв.м., внаслідок чого були заподіяні збитки державі у розмірі 10916,63грн.

Відповідач відзиву на позовну заяву не надав, у судових засіданнях проти задоволення позовних вимог заперечував.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив.

ТОВ „Екопродукт” розташовано на земельній ділянці на підставі договору суборенди земельної ділянки, укладеного з ТОВ „Овочі”. Земельна ділянка загальною площею 2,9120 гапризначена для функціонування тепличного господарства, у тому числі: 2,2780 га- рілля, 0,05га багаторічні насадження, 0,5840 га під господарськими будівлями і дворами.

13.11.2009р. - 25.11.2009р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України на ТОВ „Екопродукт”, за результатами цієї перевірки було складено відповідний акт, в якому зафіксовано факт засмічення земельної ділянки загальним обємом 35,3 куб.м, загальною площею 0,0086 га вуглецевим залишком (земельна ділянка без наявності твердого покриття, з родючим слоєм) вздовж тротуару загальною площею 50 кв.м, загальним обємом 17, 5 куб.м, біля воріт центрального вїзду на підприємство, загальною площею 36 кв.м, загальним обємом 18 куб.м .

За результатами перевірки, відповідно акту від 13.11.2009р. - 25.11.2009р., були проведені розрахунки збитків, згідно „Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням та засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007р. за №422/13689, які складають 10916,63 грн.

Загальна площа засмічених земельних ділянок складає 86 кв.м, загальним обємом 35,3 куб.м, що є порушенням ст.ст. 91, 96, 164 Земельного кодексу України, ст.35 Закону України „Про охорону земель”.

Відпрацьовані автомобільні шини (промислові відходи,4го класу небезпеки) обємом (150т) 105 куб.м розташовані на території підприємства на земельній ділянці площею 200 кв.м, вкритої родючим слоєм грунту без наявності твердого покриття, що є засміченням земельної ділянки та є порушенням ст. ст. 91,96,164 Земельного кодексу України, ст. 35 Закону України „Про охорону земель”.

Оцінюючи матеріали справи, доводи сторін, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 40 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог:

а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;

б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;

в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів;

г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров'я населення;

д) збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні;

е) здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб.

При використанні природних ресурсів має забезпечуватися виконання й інших вимог, встановлених цим Законом та іншим законодавством України.

Статтею 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.

Визначення терміну „відходи” наведено у ст. 1 Закону України „Про відходи”. За приписами цієї статті, відходи це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Згідно з п. “з” ст. 17 Закону України “Про відходи” від 05.03.1998 р. № 187/98-ВР суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.

Вимоги щодо зберігання та видалення відходів закріплені в ст. 33 Закону України “Про відходи”. За приписами цієї норми зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.

Статтею 35 Закону України „Про охорону земель” визначено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.

Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем порушено вимоги ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 13.11.2009р. - 25.11.2009року.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобовязання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди.

Як зазначалось, у звязку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, було здійснено розрахунок відшкодування шкоди від засмічення відповідачем земель відходами, відповідно до якого розмір шкоди склав 10 916,63грн.

Статтею 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

З огляду на вищевикладене, вимога щодо стягнення з відповідача збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 10 916,63грн., є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача в порядку, що передбачений ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 22, 32, 33, 34, 43, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити позовні вимоги Прокурора Гірницького району м. Макіївки в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Донецької області до відповідача Товариства? з обмеженою відповідальніст?ю „Екопродукт”, м. Донецьк? про стягнення 10916, 63 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Екопродукт”, м. Донецьк збитки, заподіяні державі, в сумі 10916,63грн. на рахунок спеціального фонду охорони навколишнього середовища Макіївської міської ради (86100, м. Макіївка, пл. Радянська, 1, р/р 33116331700064 в УДК у м. Макіївка, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34686736, КБК 24062100).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Екопродукт”, м. Донецьк (83016, м. Донецьк,вул. Кірова, 45, р/р 260024845 у Донецькій області дирекції АБ „Райффрайзен Банк Аваль”, код ЄДРПОУ 31959621, МФО 335076) на користь Державного бюджету України (ЄДРПОУ 34687001, отримувач УДК у Київському районі м. Донецька, р/р 31111095700006 у ГУ ДКУ Донецької області, код банку 834016) державне мито в розмірі 109,16грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Екопродукт”, м. Донецьк (83016, м. Донецьк,вул. Кірова, 45, р/р 260024845 у Донецькій області дирекції АБ „Райффрайзен Банк Аваль”, код ЄДРПОУ 31959621, МФО 335076) на користь державного бюджету (ЄДРПОУ 34687001, отримувач УДК у Київському районі м. Донецька, р/р 31210264700006 у ГУ ДКУ Донецької області, код банку 834016) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00грн.

Повний текст рішення підписаний 10.10.2011р.

Рішення набирає законної сили 21.10.2011р.

Рішення може бути оскаржено в Донецький апеляційний господарський суд згідно розділу XII ГПК України.

Суддя Сковородіна О.М.

< Список ><Довідник >

< Список ><Довідник >

< Текст >