Постанова № 18852853, 29.04.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.04.2011
Номер справи
2а-3846/11/2670
Номер документу
18852853
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

29 квітня 2011 року № 2а-3846/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді ПащенкаК.С. при секретарі судового засідання Шмігелю Т.В., розглянувши адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТФГ-Дельта»

до 1.Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва,

2.Головного управління Державного казначейства України в місті Києві

про зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив:

визнати протиправною бездіяльність ДПІ у Печерському районі міста Києва в частині виконання обов'язку подати ГУДКУ у м. Києві висновок, форма якого затверджена зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за № 1387/18682 наказом ДПАУ та ДКУ від 20.12.2010 № 960/495 «Про затвердження форм документів, які використовуються у процесі відшкодування сум податку на додану вартість», із зазначенням суми податку на додану вартість у розмірі 17350 грн., що підлягає відшкодуванню ТОВ «ТФГ-Дельта»з бюджету після закінчення процедури судового оскарження податкового повідомлення-рішення від 29.01.2010р. №000006702/0, яким ДПІ у Печерському районі міста Києва зменшила ТОВ«ТФГ-Дельта»суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 16178, 76 грн. за липень 2009 року, та податкового повідомлення-рішення від 29.01.2010 №000006702/0, яким ДПІ у Печерському районі міста Києва визначила ТОВ «ТФГ-Дельта»податкове зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 1 756, 86 грн., протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2011р., якою залишено без змін постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 08.06.2010 у справі №2а-1608/10/2670 за позовом ТОВ «ТФГ-Дельта» до ДПІ у Печерському районі міста Києва та ГУ ДКУ у м. Києві в частині визнання недійсними та скасування податкових повідомлень - рішень ДПІ у Печерському районі міста Києва від 29.01.2010 № 0000060702/0 та № 0000070702/0;

стягнути з Державного бюджету України через ГУ ДКУ у м. Києві на користь ТОВ«ТФГ ДЕЛЬТА»(код ЄДРПОУ 21641157, 01103, м. Київ, вул. Кіквідзе, 26, поточний рахунок №26005301243167 у Філії «Київське міське відділення ПІБ», МФО 322250) бюджетну заборгованість з відшкодування податку на додану вартість у розмірі 17350грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Крім того, позивачем заявлено клопотання про стягнення на його користь судового збору у розмірі 176,90 грн. та судових витрат, повязаних з отриманням позивачем витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, у розмірі 60,80грн.

Представник ДПІ у Печерському районі міста Києва позов не визнав та подав до суду письмові заперечення, у яких просив відмовити у задоволенні позову повністю.

Головне управління Державного казначейства України в м. Києві явку своїх представників в судове засідання не забезпечило, хоча про час та місце розгляду справи було повідомлене належним чином.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 29.04.2011 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 04.05.2011, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Пунктом 1.8 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що бюджетне відшкодування сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Підпунктом 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»передбачено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

На підставі пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету підлягає сума, яка при її визначенні згідно з пп. 7.7.1 має відємне значення.

Відповідно до пп. 7.7.4-7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому, платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну (камеральну) перевірку заявлених у ній даних. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу, орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Згідно з п. 2.2 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України та Головного управління Державного казначейства України №209/72 від 02.07.1997, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.06.2001 за № 489/5680 (далі Порядок відшкодування податку на додану вартість), чинного на момент виникнення спірних правовідносин, підставою для отримання відшкодування є дані виключно податкової декларації за звітний період.

Відповідно до п.п. 4.1-4.3 Порядку відшкодування податку на додану вартість, відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду; висновки подаються не пізніше, ніж за 5 робочих днів до закінчення терміну відшкодування податку на додану вартість, установленого чинним законодавством.

На підставі висновків про відшкодування податку на додану вартість, органи Державного казначейства України протягом п'яти днів своїми платіжними дорученнями перераховують кошти з рахунку обліку доходів державного бюджету на рахунок, указаний у висновку чи рішенні суду.

Як видно з матеріалів справи, ТОВ «ТФГ-Дельта»є платником податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом №100060634 серії НБ №109490 від 22.08.2007, виданого ДПІ у Печерському районі міста Києва.

08.08.2009 ТОВ «ТФГ-Дельта»подало до ДПІ у Печерському районі міста Києва податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2009 року з відображенням у рядку 25 суми податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податків, у розмірі 17 350, 00 грн., а також заяву про повернення такої суми бюджетного відшкодування.

За результатами документальної невиїзної (камеральної) перевірки достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2009 року ДПІ у Печерському районі м. Києва складено довідку № 206/15-10 від 25.08.2009, відповідно до якої сума податку на додану вартість, заявлена до бюджетного відшкодування, в розмірі 17350,00 грн. підлягає залишенню без змін.

Водночас, 18.01.2010 ДПІ у Печерському районі міста Києва проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «ТФГ-Дельта»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за липень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з податку на додану вартість, що декларувалось в період з 01 червня 2009 року по 30 червня 2009 року, за результатами якої складено акт №2/07-02/21641157 від 18.01.2010.

На підставі вказаного Акту перевірки 29.01.2010 ДПІ у Печерському районі міста Києва прийнято податкові повідомлення-рішення №000006702/0, яким ТОВ «ТФГ-Дельта»зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 16178,76грн. за липень 2009 року, та №0000070702/0, яким ТОВ «ТФГ-Дельта»визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 1 756, 86 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.06.2010 у справі №2а-1608/10/2670, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2011, вищевказані податкові повідомлення-рішення №0000060702/0 та №0000070702/0 від 29.01.2010 скасовано.

Відповідно до п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Таким чином, з огляду на закінчення процедури судового оскарження з набранням 20.01.2011 законної сили постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.06.2010 та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2011 у справі №2а-1608/10/2670, а також враховуючи отримання 07.02.2011 ДПІ у Печерському районі міста Києва вищевказаної ухвали Київського апеляційного адміністративного суду, суд приходить до висновку про виникнення у позивача права на отримання бюджетного відшкодування щодо податкової декларації за липень 2009 року з моменту закінчення строку, встановленого Податковим кодексом України.

Згідно з порядком бюджетного відшкодування, встановленим п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України, на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Як видно з матеріалів справи, в порушення викладених норм чинного законодавства ДПІ у Печерському районі міста Києва та Головне управління Державного казначейства України в місті Києві, як органи державної влади, тобто як представники одного відповідача держави, через які держава набуває і здійснює свої права та обовязки, не вчинили дій, передбачених п.п. 200.13, 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України, чим безпідставно відмовили ТОВ «ТФГ-Дельта»у бюджетному відшкодуванні, а відтак ТОВ «ТФГ-Дельта»вправі скористатись своїм правом на судовий захист шляхом звернення з позовом про стягнення відповідної суми коштів з державного бюджету.

Судом не приймається твердження відповідача про наявність підстав для закриття провадження у справі у звязку з відмовою постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.06.2010 у справі №2а-1608/10/2670, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2011, ТОВ«ТФГ-Дельта»у задоволенні аналогічної позовної вимоги про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 17350грн., з огляду на наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду з того самого спору і між тими самими сторонами.

З огляду на те, що спір, який розглядався в межах адміністративної справи №2а-1608/10/2670, виник з інших підстав, ніж у даній справі, а також враховуючи, що право на отримання бюджетного відшкодування виникло у ТОВ«ТФГ-Дельта»відповідно до п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України лише після набрання законної сили вказаними судовими рішеннями 20.01.2011 та не могло становити предмет розгляду в адміністративній справі №2а-1608/10/2670, суд приходить до висновку про відсутність підстав для закриття провадження в цій частині.

Водночас, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Вимога ТОВ«ТФГ-Дельта»про визнання протиправною бездіяльності ДПІ у Печерському районі міста Києва у вигляді не виконання обов'язку подати до Головного управління Державного казначейства України в місті Києві висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню позивачу з бюджету, є нічим іншим як вимогою щодо підтвердження наявності факту (встановлення факту), що має юридичне значення, а отже не підлягає розгляду в адміністративному суді. Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду України від 01.09.2009 у справі № 21-1098во08.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідачі як суб'єкти владних повноважень не надали суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються їх заперечення, і не довели правомірності не здійснення бюджетного відшкодування на користь ТОВ «ТФГ-Дельта».

Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 93 КАС України витрати, пов'язані з проведенням огляду доказів на місці та вчиненням інших дій, необхідних для розгляду справи, несе сторона, яка заявила клопотання про вчинення цих дій. Якщо клопотання про вчинення відповідних дій заявлено обома сторонами, витрати на них несуть обидві сторони порівну.

Водночас, з наданих позивачем доказів на підтвердження витрат ТОВ «ТФГ-Дельта», повязаних з отриманням витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, не можливо встановити особу-платника та розмір таких витрат. Інших доказів на підтвердження вказаних обставин суду не надано, з урахуванням чого суд приходить до висновку про відсутність належних підстав для присудження на користь позивача витрат, повязаних з отриманням позивачем витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, у розмірі 60,80грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

З огляду на викладене, а також враховуючи, що судом задовольняється лише майнова позовна вимога ТОВ «ТФГ-Дельта», судові витрати по сплаті судового збору, здійснені позивачем, присуджуються на користь позивача з Державного бюджету України згідно з ч. 3 ст. 94 КАС України пропорційно до задоволених вимог у сумі 173,50 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТФГ-Дельта»задовольнити частково.

2. Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України у м. Києві (01004, м. Київ, вул.Терещенківська, 11-А; ідентифікаційний код 24262621) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТФГ-Дельта»(01103, м. Київ, вул. Кіквідзе, 26; код ЄДРПОУ 21641157; поточний рахунок №26005301243167 у Філії «Київське міське відділення ПІБ», МФО 322250) бюджетну заборгованість з відшкодування податку на додану вартість у розмірі 17350грн. (сімнадцять тисяч триста пятдесят гривень).

3.Закрити провадження у справі в частині позовної вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ТФГ-Дельта»про визнання протиправною бездіяльності Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва в частині виконання обов'язку подати до Головного управління Державного казначейства України у м. Києві висновок із зазначенням суми податку на додану вартість у розмірі 17350 грн., що підлягає відшкодуванню Товариству з обмеженою відповідальністю «ТФГ-Дельта»з бюджету після закінчення процедури судового оскарження податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва від 29.01.2010 №000006702/0 та №0000070702/0.

4.Судові витрати в сумі 173,50 (сто сімдесят три гривні 50 коп.) присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТФГ-Дельта»(01103, м.Київ, вул. Кіквідзе, 26; ідентифікаційний код 21641157) за рахунок Державного бюджету України.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.С. Пащенко