Постанова № 18852291, 15.07.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.07.2011
Номер справи
2а-14690/10/2670
Номер документу
18852291
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

15 липня 2011 року 11:24 № 2а-14690/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Савченко А.І., при секретарі Литовці Ю.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Заступника прокурора Голосіївського району міста Києва

в інтересах

держави

в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області

до Відкритого акціонерного товариства «Завод опоряджувальних матеріалів»

про про стягнення штрафу у розмірі 17000грн.,

за участю представників:

від прокурора не зявився

від позивача Кутєпов О.Є.

від відповідача не зявився

На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 15 липня 2011року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

Заступник прокурора Голосіївського району міста Києва в інтересах держави в особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод опоряджувальних матеріалів» (далі по тексту відповідач, ТОВ «Завод опоряджувальних матеріалів») про стягнення штрафу в розмірі 17000 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що постановою від 29.07.2010р. № 494-КУ Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку до відповідача за невиконання розпорядження про усунення порушення законодавства про цінні папери накладено штраф в розмірі 17 000 грн. На момент звернення до суду вказана сума штрафу відповідачем сплачена не була, в звязку з чим та враховуючи приписи статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30.10.1996р. № 448/96-ВР позивач просив стягнути її у примусовому порядку.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 жовтня 2010 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 29 жовтня 2011 року.

У судове засідання, призначене на 29 жовтня 2010 року, зявився прокурор та представник позивача. Відповідач або його уповноважені представники у судове засідання не зявились, у звязку з чим та враховуючи приписи статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд відклав розгляд даної справи на 1 листопада 2010 року.

У судовому засіданні, призначеному на 1 листопада 2010 року, судом оголошено перерву до 4 листопада 2010 року.

Судове засідання, призначене на 4 листопада 2010 року, судом відкладалось на 25 листопада 2010 року, в звязку з заміною неналежного позивача на належного, а саме, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів ат фондового ринку в місті Києві та Київській області.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2010 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 2а-13841/10/2670 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Завод опоряджувальних матеріалів до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області про визнання нечинною та скасування постанови Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 494-КУ від 29 липня 2010 року.

10 березня 2011 року представником позивача через канцелярію суду подано клопотання про поновлення провадження у справі, за результатами розгляду якого ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 травня 2011 року поновлено провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 19 травня 2011 року.

У судових засіданнях 19 травня 2011 року, 31 травня 2011 року, 2 червня 2011 року оголошувались перерви у звязку з необхідністю отримання додаткових доказів по справі.

У судове засідання, призначене на 9 червня 2011 року, жодна зі сторін не зявилась, в звязку з чим суд відклав розгляд справи на 5 липня 2011 року.

Судове засідання, призначене на 5 липня 2011 року, судом відкладалось на 15 липня 2011 року в звязку з необхідністю отримання додаткових доказів у справі.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі.

Прокурор та відповідач в судове засідання не зявились, явку своїх представників в судове засідання не забезпечили хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Відповідно до положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30.10.1996р. № 448/96-ВР (далі по тексту Закон України від 30.11.1996р. № 448/96-ВР), Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006р. № 3480-IV (далі по тексту Закон України від 23.02.2006р. № 3480-IV), Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006р. № 1591 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.02.2007р. за № 97/13364 (далі по тексту Положення № 1591), Положенням щодо підготовки аудиторських висновків, які подаються до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при розкритті інформації емітентами та професійними учасниками фондового ринку, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006р. № 1528 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.01.2007р. за № 53/13320 (далі по тексту Положення № 1528) та Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007р. № 2272, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 12.02.2008р. № 120/14811 (далі по тексту Правила).

Відповідно до статті 1 Закону України від 30.10.1996р. № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Частиною 1 статті 5 Закону України від 30.10.1996р. № 448/96-ВР передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, за результатами перевірки регулярної річної інформації за 2008 рік від 29 травня 2009 року вх. № 7335/04-01 начальником відділу звітності та моніторингу Болтичевою Л.В. у відношенні ВАТ «Завод опоряджувальних матеріалів» прийнято розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 21 квітня 2010 року № 482-КУ, яким відповідача у термін до 13 травня 2010 року зобовязано усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме, повторно пере розмістити на веб-сайті загальнодоступної бази даних ДКЦПФР про ринок цінних паперів та письмово проінформувати (з наданням відповідних документів) уповноважену особу Комісії про виконання зазначеного розпорядження.

Вказане розпорядження надіслане відповідачу 22.04.2010р. рекомендованим листом з повідомленням про вручення, про що свідчить наявний в матеріалах справи реєстр поштових відправлень № 111 від 22.04.2010р.

Враховуючи порушення відповідачем вимог пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»в частині невиконання розпорядження про усунення порушення законодавства про цінні папери від 21 квітня 2010 року № 482-КУ, Комісією винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 9 липня 2010 року, яка надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, про що свідчить наявний в матеріалах справи реєстр поштових відправлень № 243 від 13.07.2010р.

14 травня 2010 року за вх. № 4548/05-01 на виконання розпорядження від 21 квітня 2010 року № 482-КУ ВАТ «Завод опоряджувальних матеріалів»надало пакет документів.

20 липня 2010 року Комісією складено акт № 519-КУ про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено невиконання відповідачем пункту 16 розпорядження від 21 квітня 2010 року № 482-КУ.

Вказаний акт надісланий відповідачу 22 липня 2010 року рекомендованим листом з повідомленням про вручення, про що свідчить наявний в матеріалах справи реєстр поштових відправлень № 258 від 22.07.2010р.

На підставі пункту 4 розділу V, та пункту 1 розділу VI Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій Комісією прийнято постанову від 20 липня 2010 року про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, яку надіслано відповідачу 22 липня 2010 року рекомендованим листом з повідомленням про вручення, про що свідчить наявний в матеріалах справи реєстр поштових відправлень від 22.07.2010р.

На підставі пунктів 10, 14 статті 8 та статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Комісією прийнято постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 29 липня 2010 року № 494-КУ, якою до відповідача за невиконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн.

Зазначена вище постанова від 29 липня 2010 року №494-КУ надіслана відповідачу 3 серпня 2010 року рекомендованим листом з повідомленням про вручення, про що свідчить наявний в матеріалах справи реєстр поштових відправлень № 278 від 03.08.2010р.

Не погоджуючись з вказаною постановою, ВАТ «Завод опоряджувальних матеріалів»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області про визнання нечинною та скасування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 29 липня 2010 року № 494-КУ.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2010 року у справі № 2а-13841/10/2670, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2011 року, в задоволенні позову відмовлено.

Частиною 2 статті 6 Закону України від 30.10.1996р. № 448/96-ВР визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 8 Закону України від 30.10.1996р. № 448/96-ВР Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України від 23.02.2006р. № 3480-IV регулярна інформація про емітента це річна та квартальна інформація про результати фінансово господарської діяльності емітента, яка подається до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку ( в тому числі в електронному вигляді).

Частини 3 статті 40 Закону України від 23.02.2006 № 3480-IV встановлює, що річна інформація про емітента повинна містити такі відомості:

-найменування та місце знаходження емітента, розмір його статутного капіталу;

-орган управління емітента,його посадові особи та засновника;

-господарська та фінансова діяльність емітента;

-цінні папери емітента (вид, форма випуску,тип, кількість)

-річна фінансова звітність;

-аудиторський висновок.

Пунктом 10 статті 8 Закону України від 30.10.1996р. № 448/96-ВР встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право - надсилати емітентам, особам які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обовязкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надавання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Судом встановлено, що відповідач не виконав розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 21 квітня 2010 року № 482-КУ в частині заповнення ІІІ розділу форми «Звіт про фінансові результати». Доказів подання такої інформації відповідачем суду надано не було.

Порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку та її територіальними органами справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначено Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007р. № 2272, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 12.02.2008р. № 120/14811.

Так, відповідно до пункту 1 та 2 розділу IV Правил уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів. Акт про правопорушення на ринку цінних паперів складається та підписується не пізніше 15 робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Відповідно до пункту 1 розділу VI Правил справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності. Повноваження представника юридичної особи, що притягується до відповідальності, засвідчуються довіреністю, оригінал або копія якої залучається до матеріалів справи. У разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи згідно з вимогами пункту 4 розділу V цих Правил.

Згідно з пунктом 1 Розділу VII Правил розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови.

Пунктом 3 вказаного розділу Правил встановлено, що за справою про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: 1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; 2) про закриття справи.

Розглянувши справу про правопорушення відповідно до пункту 1 розділу ХІІ Правил, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови. Постанова має містити такі реквізити: номер постанови; дата та місце розгляду справи; посада, прізвище, ім`я, по батькові уповноваженої особи, яка винесла постанову, відомості про особу, щодо якої розглядається справа, викладення обставин, установлених при розгляді справи, зазначення нормативно-правового акта, що передбачає відповідальність за це адміністративне правопорушення, прийняте по справі рішення. Постанова за справою має містити вказівку про порядок і строк її оскарження. Постанова за справою про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою особою, яка розглянула справу, та скріплюється гербовою печаткою.

Пунктом 1 та пунктом 2 розділу ХІV Правил передбачено, що розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (далі розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто. Розпорядження про усунення порушень може бути винесено незалежно від порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Проаналізувавши вимоги чинного законодавства, суд приходить до висновку, що Комісія при прийнятті постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів діяла в межах наданих їй повноважень та у спосіб, передбачений нормами чинного законодавства.

Пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону України від 30.11.1996р. № 448/96-ВР встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Беручи до уваги те, що штраф у розмірі 17 000 грн. до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідачем у встановлені законодавством строки сплачено не було, доказів погашення вказаного штрафу станом на день розгляду цього спору відповідачем суду, також, не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Доказів, які б спростовували доводи позивача відповідач суду не надав.

Відповідно до часини 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Враховуючи вищезазначене, керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити.

2.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Завод опоряджувальних матеріалів» (01013, м. Київ, вул. Промислова, 7, код ЄДРПОУ 24595245, МФО 300755, р/р № 26002301471 у АКБ «Меркурій») на користь Державного бюджету України на рахунок, відкритий в Управлінні Державного казначейства за місцемзнаходження платника, за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106 штраф у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

СуддяА.І. Савченко