Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-5333/10/2370 29.11.2010 р. м. Черкаси
П О С Т А Н О В А
Іменем України
29 листопада 2010 року Справа № 2а-5333/10/2370
10 год. 45 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Паламар П.Г.,
при секретарі: Поштаренко О.І. ,
за участю прокурора Синецької О.Ю., представника позивача ОСОБА_1 за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави органу уповноваженого державою здійснювати всі функції з приводу спірних правовідносин Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України до товариства з обмеженою відповідальністю „Троїцьке-Агро М” про стягнення фінансової санкції, -
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Черкаської області звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України, в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Троїцьке-Агро М” фінансову санкцію в сумі 1700 грн.
Свої вимоги прокурор обґрунтовує тим, що 07.06.2010 року державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Харківській області встановлено факт порушення вимог ст. 48 Закону України „Про автомобільний транспорт” № 2344-ІІІ від 05.04.2001 року (далі Закон України № 2344), а саме: під час надання послуг по перевезенню вантажу автомобілем ДАФ д.н. СА 9793 ВА н/причіп АВ 2598 ХТ у водія була відсутня ліцензійна картка на напівпричіп та не переоформлено реєстраційні документи на транспортний засіб, термін дії тимчасового талона закінчився 01.06.2010 року.
За результатами перевірки складено акт № 182011 від 07.06.2010 року. 26.07.2010 року начальником територіального управління Головавтотрансінспекції в Черкаській області винесено постанову про застосування фінансових санкцій № 087472 від 26.07.2010 року на суму 1700 грн.
Прокурор та представник Головної державної інспекції на автомобільному транспорті позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причину неявки суд не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд розглянув справу за його відсутності.
Суд, заслухавши думку прокурора, пояснення та доводи представника Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України, оцінивши наявні у справі докази приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 07.06.2010 року посадовими особами територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Харківській області була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт. За результатами перевірки було складено акт № 182011, з якого вбачається, що водій відповідача, керуючи транспортним засобом марки ДАФ державний номер СА 9793 ВА з напівпричепом АВ 2598 ХТ, надавав послуги з перевезення вантажу на договірних умовах без наявності ліцензійної картки на напівпричіп та з неналежно оформленими реєстраційними документами на транспортний засіб, термін дії тимчасового талона закінчився 01.06.2010 року, чим порушені вимоги статті 48 Закону України „Про автомобільний транспорт”.
За результатами перевірки начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області було прийнято постанову № 087472 від 26.07.2010 року про застосування до позивача фінансової санкції в сумі 1 700 грн., передбаченої абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону.
Відповідач був належним чином повідомлений про розгляд матеріалів стосовно проведеної перевірки щодо його діяльності, а також про прийняту постанову про застосування до відповідача фінансових санкцій. Проте в добровільному порядку суму штрафу до бюджету не сплатив, постанову про застосування фінансових санкцій в розмірі 1700 грн. від 26.07.2010 року № 087472 в установленому порядку не оскаржив.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 року № 789, Міністерство транспорту та зв'язку України є центральним органом виконавчої влади, головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державно політики в галузі автомобільного транспорту.
Статтею 6 Закону передбачено, що в складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонує урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, який здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Вказаний урядовий орган здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавче регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а також державний контроль за додержанням вітчизняними та іноземними автомобільними перевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення.
Пунктом 4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 №1190 (далі - Положення) передбачено, що Головна державна інспекція на автомобільному транспорті, як урядовий орган державного управління, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів. Пунктом 20 Положення передбачено, що Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Згідно вимог пункту 8 Положення, Міністерство транспорту та звязку України наказом № 888 від 14.12.2005 року затвердило Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28.12.2005 року за № 1573/11853. За п.1 цього Положення, територіальний орган Головна державна інспекція на автомобільному транспорті в Черкаській області є територіальним структурним підрозділом Головної державної інспекції на автомобільному транспорті без права юридичної особи.
Пунктами 4, 5 Положення визначені основні завдання територіальних управлінь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у відповідному регіоні, а саме: здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування. Крім того територіальні управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний контроль за суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування.
Абзацом 3 частини першої статті 60 Закону передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Накладати такі санкції від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту уповноважені посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Цією ж статтею передбачено, що порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок). Пунктом 3 цього Порядку передбачено, що одним з органів державного контролю на автомобільному транспорті є Головна державна інспекція на автомобільному транспорті, та її територіальне управління в Черкаській області.
Згідно вимог статті 6 Закону та пункту 4 Порядку, державний контроль автомобільних перевізників здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення перевірок.
Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Відповідно до вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт»№ 2344-ІІІ від 05.04.2001 року документами, на підставі яких юридичними особами здійснюються вантажні перевезення на договірних умовах є, зокрема для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Згідно абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, зокрема надання послуг з надання вантажних перевезень без ліцензійної картки, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України на стягнення з відповідача 1700 грн. заборгованості по сплаті фінансових санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
На підставі викладеного, керуючись статей 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Троїцьке-Агро М” (19953, Черкаська область, Чорнобаївський район, с. Першотравневе, ідентифікаційний код 34503836) в доход бюджету через Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті України, ідентифікаційний код 333449001, фінансову санкцію в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
СуддяП.Г. Паламар