Постанова № 18850410, 21.10.2011, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2011
Номер справи
2а/1570/1722/2011
Номер документу
18850410
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а/1570/1722/2011

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2011 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Самойлюк Г.П.

за участю секретаря: Бжассо В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Ероп Логістик”про стягнення заборгованості по податку на додану вартість у сумі 27195 грн. 00 коп. та надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі шляхом стягнення коштів з розрахункових рахунків у банках, відкритих на ім’я ТОВ “Ероп Логістик”, -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою від 04 серпня 2011 року прийнято до провадження справу за позовом державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Ероп Логістик”, в якому позивач просив стягнути заборгованість по податку на додану вартість у сумі 27195 грн. 00 коп. та надати дозвіл на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі шляхом стягнення коштів з розрахункових рахунків у банках, відкритих на ім’я ТОВ “Ероп Логістик”. Вказана податкова заборгованість підтверджується обліковою карткою платника податків станом на 07.02.2011р.

У судовому засіданні представник ДПІ, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з’явився, про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином та завчасно, що підтверджується фактом направлення судом на адресу відповідача: 67801,Одеська обл., смт. Овідіополь, вул. Вертелецького,1В. повісток про виклик до суду в адміністративній справі №2а/1570/1722/2011. Вказана повістка повернулась до суду з відміткою пошти «за зазначеною адресою не проживає». Відповідно до ч.11. ст. 35 КАС України, поштове відправлення із повісткою, яке не вручене адресату з незалежних від суду причин, вважається врученою належним чином.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступні обставини та факти.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ероп-Логістік»зареєстровано 27.08.2007 року Овідіопольською районою державною адміністрацією Одеської області, номер запису в ЄДР № 1543102 0000 002099 (а.с.6).

29.08.2007 року товариство з обмеженою відповідальністю «Ероп-Логістік»взято на податковий облік у ДПІ у Овідіопольському районі за № 43767 (а.с.10).

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з облікової картки платника податків станом на 07.02.2011 року, товариство з обмеженою відповідальністю «Ероп-Логістік»має податковий борг в сумі 27195,00 грн. (а.с.18-19).

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України № 2755-VI від 02.12.2010 року регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно ст. 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.

Згідно ч.1 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-XII від 04.12.1990р. (редакція статті чинна на момент виникнення спірних правовідносин) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, серед іншого здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Згідно п.п. 16.1.3, 16.1.4 п.16.1 ст. 16 ПКУ, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктом 17 п. 9.8 статті 9 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997 року, (редакція чинна на момент виникнення спірних правовідносин), платник податку, в обліку якого на день анулювання реєстрації знаходяться товарні залишки або основні фонди, стосовно яких був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах, зобов'язаний визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно збільшити суму своїх податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого відбувається таке анулювання.

Судом встановлено, що 04.11.2010 року проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкової декларації з податку на додану вартість №11953 поданої 20.04.2010 року, за наслідками якої складено акт про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість №2420/15-2 від 04.11.2010 року, відповідно до висновків якого збільшено суму, що підлягала нарахуванню ПДВ на суму 25900 грн. На підставі зазначеного акту 17.11.2010 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0000411502/0 від 17.11.2010 року, за яким загальна сума податкового зобов’язання складає 27195 грн. (Корінець податкового повідомлення-рішення №0000411502/0 від 17.11.2010 року отриманий відповідачем 17.11.2010 року, про що свідчить розпис директора (а.с.20-21).

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Підпунктом 14.1.155 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що податкова застава - це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.

Тобто, здійснення передбачених ст. 95 Податкового кодексу України заходів щодо стягнення податкового боргу шляхом продажу майна платника податків можливе за умови якщо на це майно поширена податкова застава на підставах та умовах визначених саме Податковим кодексом України.

У відповідності до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України встановлено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу, про що зазначено у п. 88.1 ст. 88 Податкового кодексу України.

Згідно п. 88.2 податковий орган може поширити податкову заставу на будь-яке майно платника податків, крім передбачених випадків, а також на майно, яке платник податків набуде у майбутньому.

При цьому встановлено обмеження, згідно якого податкова застава поширюється на майно, балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків.

Пунктом п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу визначено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.

Порядок складання та форма акту опису майна визначені «Порядком застосування податкової застави органами державної податкової служби», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 N 1043 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 р. за N 1438/18733.

Згідно п. 2.1 вказаного Порядку встановлено, що опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення про опис майна у податкову заставу (додаток 1). Таке рішення приймається керівником органу державної податкової служби і надається платнику податків, що має податковий борг.

Пунктом 2.2 вказаного Порядку передбачено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису майна за відповідною формою (додаток 2). Акти опису реєструються у відповідному журналі (додаток 3). Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим.

У матеріалах справи наявна копія рішення №1 від 18.01.2010 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, яке прийнято на підставі Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Позивачем не надано рішення органу державної податкової служби про опис майна у податкову заставу та акт опису майна, що є додатком 2 до «Порядку застосування податкової застави органами державної податкової служби», не відповідає встановленій вказаним Порядком формі. Крім того, згідно п. 89.8 ст. 89 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

Позивачем не надано доказів реєстрації в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна відповідача.

Таким чином, із наведеного вбачається, що позивачем не здійснені заходи, що передують здійсненню заходів щодо продажу майна платника податків, а саме –позивачем не здійснено заходів по стягненню коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, а право податкової застави поширене без дотримання вимог Податкового кодексу України та «Порядку застосування податкової застави органами державної податкової служби».

На час розгляду справи відповідач податкове повідомлення-рішення №0000411502/0 від 17.11.2010 року не оскаржив та податкову заборгованість в добровільному порядку не сплатив.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, погоджуючись із наявністю у відповідача податкового боргу у сумі 27 195 грн., суд вважає, що позивачем не здійснені належним чином всі необхідні заходи, що передують зверненню податкового органу до суду з вимогами про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є задоволення позовних вимог щодо стягнення заборгованості у сумі 27 195 грн., у зв’язку із чим позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 128, 159-164,167 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Ероп Логістик”, –задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Ероп Логістик” (код ЄДРПОУ 35304643, місцезнаходження: 67800, Одеська обл., Овідіопольський район, смт. Овідіополь, вул. Вертелецького,буд.1-В) на користь держави податкову заборгованість по податку на додану вартість у сумі 27195 (двадцять сім тисяч сто дев’яносто п’ять гривень 00 копійок) грн. (отримувач УДК у Овідіопольському районі, ГУДКУ в Одеській області, код 22508650, банк отримувача ГУДКУ в Одеській області, м. Одеса МФО 828011, р/р 31118029700360), в решті, - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та в строки, встановлені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 254 КАС України.

Суддя/підпис/:

З оригіналом згідно:

Суддя:                    

21 жовтня 2011 року