ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2011 року 11:54 Справа № 2а-0870/8319/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Буряковій А.В., за участю представника позивача Баранової Т.А., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Селянського фермерського господарства «Радов Володимир Олександрович»
до Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції у Запорізькій області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 09.08.2011 р. № 0000501504
ВСТАНОВИВ:
Селянське фермерське господарство «Радов Володимир Олександрович» звернулось з адміністративним позовом до Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 09.08.2011 р. № 0000501504. В позові позивач зазначив, що Вільнянською міжрайонною державною податковою інспекцією складено Акт «Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість». В акті перевірки зазначено, що податкова декларація з податку на додану вартість, граничний строк подання - 20.07.2011, подана 22.07.2011». У висновках зазначено: «дані перевірки свідчать про неподання податкової звітності з податку на додану вартість за червень 2011 року.» З висновками викладеними в акті перевірки позивач не згоден, оскільки 20.07.2011 ним була сформована податкова звітність з податку на додану вартість та того ж дня відправлена до Центру обробки електронної звітності. Лише 23.07.2011 було отримано повідомлення про одержання податкової декларації Центром обробки електронної звітності про що свідчить квитанція № 2, де зокрема зазначено, що документ прийнято на районному рівні з зауваженнями, а саме закінчення строку подання форми - 20.07.2011. Зазначене вище свідчить про те, що податкову звітність складено та відправлено своєчасно із додержанням строків, встановлених для її подачі в Податковому кодексі України, а її не своєчасне одержання Центром обробки електронної звітності виникло з незалежних від позивача причин, що підтверджується зокрема листом ДПА України від 21.07.2011 № 19683/8/99-3 розміщеним в міжнародній мережі Інтернет на офіційному веб - сайті ДПА України, в якому повідомлено, що внаслідок аварійного відключення вийшло з ладу сервісне обладнання, яке забезпечувало функціонування порталу та призупинення розсилки квитанцій про приймання та обробку податкової звітності в електронному вигляді. «У зв'язку з цим податкову звітність, яку надіслано платниками податків в електронному вигляді 19-20 липня, було оброблено після відновлення роботи системи. Також мали місце випадки неотримання платниками податків квитанцій про подання звітності, тому слід надати можливість повторного її подання в електронному вигляді протягом 21 липня. Таку звітність вважати наданою до ОДПС без порушення граничного терміну подання.» Не зважаючи на вказане, податковим органом складено акт перевірки та прийнято податкове повідомлення рішення від 09.08.2011 р. № 0000501504, яким застосовані штрафні санкції за несвоєчасну подачу податкової звітності. У зв'язку з викладеним, позивач просить скасувати податкове повідомлення - рішення від 09.08.2011 р. № 0000501504 у судовому порядку.
Позивач у судове засідання не зявився, подав заяву про розгляд справи без його участі, на задоволенні позову наполягає.
Відповідачем надані письмові заперечення, в яких зазначено, що Позивач відповідно до п.203.1 ст. 203 Податкового кодексу України зобов'язаний подавати податкову декларацію з податку на додану вартість за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Між Вільнянською МДПІ та Позивачем 05.05.2010 року було укладено Договір №151, відповідно до умов якого Позивачу надається можливість, а не обов'язок подавати до органу ДПС податкові документи у електронному вигляді. Договором передбачено, що подання Платником податку податкових документів в електронному вигляді здійснюється відповідно до Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку. Пунктами 1, 2, 3 Розділу III Інструкції, передбачено, що податкові документи в електронному вигляді можуть бути надіслані до органів ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку за звітні періоди у терміни, визначені законодавством для відповідних податкових документів у паперовій формі. При відправленні електронних документів платник податків самостійно визначає кінцевий термін їх відправлення (враховуючи час на своєчасну доставку документів до органів ДПС у разі можливого пошкодження телекомунікаційного зв'язку або ненадходження першої квитанції). Податкова звітність в електронному вигляді, отримана органами ДПС пізніше терміну, встановленого законодавством для податкової звітності, вважається поданою з порушенням терміну. У пунктах 7.4 та 7.5 Інструкції, зазначається, що підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку є перша квитанція. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним. Зі змісту першої квитанції, що міститься у матеріалах справи, вбачається, що Позивачем було надіслано податкову звітність лише 22.07.2011 року. Підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Зі змісту другої квитанції, що міститься у матеріалах справи вбачається, що податкову звітність прийнято із зауваженням, а саме - закінчення терміну подання форми. Датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції (Пункт 7.7 Інструкції). Вказане вище свідчить про несвоєчасне подання Позивачем податкової звітності. Слід зазначити, що Позивач не використав можливість щодо повторного подання податкової звітності в електронному вигляді протягом 21 липня 2011 року, надану листом ДПА України від 21.07.2011 року №19683/8/99-3. У зв'язку з вказаним, було винесено податкове повідомлення - рішення, яким накладено штраф у розмірі 170,00 грн. Враховуючи зазначене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні даного адміністративного позову.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечує з підстав, зазначених у письмових запереченнях, просить позивачу у позові відмовити.
Розглянувши та дослідивши матеріли справи, вислухавши думку представника відповідача, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Вільнянською міжрайоннною державною податковою інспекцією Запорізької області у липні 2011 р. проведена камеральна перевірка даних, задекларованих Селянським фермерським господарством «Радов Володимир Олександрович» у податковій звітності з податку на додану вартість.
За результатами перевірки складений акт від 27.07.2011 р. № 474/15-31431628.
Актом перевірки встановлено, що Селянським фермерським господарством «Радов Володимир Олександрович» несвоєчасно подана податкова декларація з податку на додану вартість за червень 2011 р, а саме: граничний строк подання декларації 20.07.2011 р., дата фактичного подання 22.07.2011 р.
На підставі Акту перевірки Вільнянською міжрайоннною державною податковою інспекцією Запорізької області винесено податкове повідомлення рішення від 09.08.2011 р. № 0000501504, яким визначено суму податкового зобовязання з податку на додану вартість (за штрафними (фінансовими) санкціями) у сумі 170 грн.
Суд вважає, що податкове повідомлення - рішення від 09.08.2011 р. № 0000501504 винесено Вільнянською міжрайоннною державною податковою інспекцією Запорізької області обґрунтовано, з дотриманням діючого законодавства, та з врахуванням фактичних обставин, у зв'язку з наступним.
Як встановлено судом, Селянське фермерське господарство «Радов Володимир Олександрович» є платником податку на додану.
Відповідно до п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Таким чином, Податкова декларація з податку на додану вартість за червень 2011 р., повинна бути подана Селянським фермерським господарством «Радов Володимир Олександрович» в строк до 20.07.2011 р.
Згідно до п. 49.5 ст. 49 Податкового кодексу України у разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного органу державної податкової служби не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, визначеного цією статтею, а при поданні податкової звітності в електронній формі, - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.
За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою: за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) органу державної податкової служби, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення органу державної податкової служби, у разі надсилання податкової декларації поштою (п.п. 49.9.1 п. 49.9 ст. 49 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» порядок електронного документообігу визначається державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності згідно з законодавством.
Згідно ст. 11 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» електронний документ вважається одержаним адресатом з часу надходження авторові повідомлення в електронній формі від адресата про одержання цього електронного документа автора, якщо інше не передбачено законодавством або попередньою домовленістю між суб'єктами електронного документообігу. У разі ненадходження до автора підтвердження про факт одержання цього електронного документа вважається, що електронний документ не одержано адресатом.
Статтею 14 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства України або на підставі договорів, що визначають взаємовідносини суб'єктів електронного документообігу.
Порядок подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного звязку передбачений «Інструкцією з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного звязку», затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 р. N 233, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 р. за N 320/15011, яким передбачено, що:
1. Податкові документи в електронному вигляді можуть бути надіслані до органів ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку за звітні періоди у терміни, визначені законодавством для відповідних податкових документів у паперовій формі.
2. При відправленні електронних документів платник податків самостійно визначає кінцевий термін їх відправлення (враховуючи час на своєчасну доставку документів до органів ДПС у разі можливого пошкодження телекомунікаційного зв'язку або ненадходження першої квитанції).
3. Податкова звітність в електронному вигляді, отримана органами ДПС пізніше терміну, встановленого законодавством для податкової звітності, вважається поданою з порушенням терміну.
4. Органи ДПС приймають податкову звітність з 9 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. щоденно, крім вихідних, святкових і неробочих днів.
У разі надходження податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС до 16 години платнику податків протягом двох годин з моменту прийняття (неприйняття) надсилається друга квитанція, в іншому випадку - протягом перших двох годин наступного робочого дня.
Відповідно до п. 7.4, п. 7.5 «Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного звязку» перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним. Підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційнго зв'язку.
Згідно до п. 7.7 «Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного звязку» датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції.
Селянським фермерським господарством «Радов Володимир Олександрович» Податкова декларація з податку на додану вартість надіслана до Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції у Запорізькій області, та прийнята податковою службою 23.07.2011 р., про що свідчать Квитанція № 1 та Квитанція № 2. У квитанціях також зазначено, що документ доставлено до районного рівня 22.07.2011 р. 22.07.2011 р. о 15:02.
Доказів своєчасного надіслання електронної звітності її повернення, або відмови у прийнятті з боку органу ДПА позивачем не надано.
Посилання позивача на те, що податкова звітність ним направлена своєчасно, але не була доставлена з причин, що від нього не залежать, не може бути прийнято до уваги, оскільки у разі неотримання Квитанцій № 1 та № 2 у підтвердження прийняття податкової звітності, позивач повинен був надіслати її вдруге, або подати до Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції у Запорізькій області у паперовому вигляді.
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Доказом часу надання податкової звітності, відповідно до «Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного звязку» є Квитанції № 1 та № 2.
Відповідно до п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Враховуючі викладене, суд дійшов до висновку, що Податкова декларація з податку на додану вартість за червень 2011 р. Селянським фермерським господарством «Радов Володимир Олександрович» подана несвоєчасно, податкове повідомлення рішення від 09.08.2011 р. № 0000501504 винесено Вільнянською міжрайонною державною податковою інспекцією у Запорізькій області обґрунтовано, з урахуванням фактичних обставин та з дотриманням законодавства.
Як встановлено у судовому засіданні, штраф у сумі 170 грн. 00 коп. позивачем сплачено.
За таких обставин, позовні вимоги Селянського фермерського господарства «Радов Володимир Олександрович» до Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 09.08.2011 р. № 0000501504 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 11, 17, 70, 94, 160, 163 КАС України; ст. 9, ст. 11, ст. 14 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»; п. 49.5, п.п. 49.9.1 п. 49.9 ст. 49, п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України, п. 1- п. 4, п. 7.4, п. 7.5, п. 7.7 «Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного звязку», затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 р. N 233, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 р. за N 320/15011, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Селянському фермерському господарству «Радов Володимир Олександрович» до Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 09.08.2011 р. № 0000501504 відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О.Нестеренко
Постанова виготовлена у повному обсязі 24.10.11 р.