Постанова № 18845677, 13.10.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2011
Номер справи
2а/0570/15499/2011
Номер документу
18845677
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 жовтня 2011 р. справа № 2а/0570/15499/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Грищенка Є.І.

при секретаріЧерніковій О.Є.

за участю представників сторін:

від позивача Бутусова Л.Т.

від відповідача Піщева М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве про скасування рішення від 30.06.2011 року № 361 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державне підприємство «Орджонікідзевугілля», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве про скасування рішення від 30.06.2011 року № 361 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, мотивуючи свої вимоги тим, що 4 липня 2011 року ДП «Орджонікідзевугілля» отримало рішення від 30.06.2011 року № 361 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 5757,62 грн. (10%) та нарахування пені у розмірі 1486,72 грн. (1% на суму недоїмки) за період з 20.08.2011 по 26.05.2011 року. Платіжним дорученням № 3 від 08.04.2011 року ДП «Орджонікідзевугілля» перераховано на рахунок УПФУ в м. Єнакієве єдиний внесок 33,2% в сумі 20929,09 грн. за березень 2011року. Таким чином вважає, що у даному випадку відсутні підстави нарахування штрафних санкцій та рішення № 361 від 30.06.2011 року є неправомірним, просили скасувати зазначене рішення.

Представник позивача в судовому засіданні заявлений позов підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, просила у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування заперечень зазначила, що відповідно до частини 11 статті 25 Закону України № 2464, територіальні органи Пенсійного фонду України застосовують фінансові санкції до платників єдиного внеску, які несвоєчасно сплачують єдиний внесок. Згідно ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок сплачується не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Позивачем до УПФУ було надано звітність, згідно якої сума допомоги по тимчасовій непрацездатності складає 78505,26 грн. Згідно картки особового рахунку ДП «Орджонікідзевугілля» СП «ш. Єнакієвська» до бюджету ПФУ в м. Єнакієве перераховано до 20.04.2011 року суму 20929,09 грн. Тобто недоїмка склала 57576,17 грн.

Залишок задекларованої суми позивачем було перераховано до бюджету 28.04.2011 року, тобто із затримкою у 8 днів.

У звязку із виниклою помилкою в квітні 2011 р. в програмному комплексі в частині нарахування пені встановлено неправильне зарахування сум страхових внесків, як наслідок призвело до завищення сум пені. Після виявлення та усунення помилки сума пені складає 460,61 грн. Просили у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Позивач Державне підприємство «Орджонікідзевугілля» зареєстровано Виконавчим комітетом Єнакіївської міської ради 03.03.2003 року, ідентифікаційний код юридичної особи 32276912.

Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську - є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058), «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства.

30 червня 2011 року начальником Управління Пенсійного фонду у м. Єнакієве було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 361, яким нараховано штраф в розмірі 5757,62 грн. та пеню у розмірі 1486,72 грн.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як встановлено в судовому засіданні та не заперечується сторонами, позивачем до УПФУ в м. Єнакієве була надана звітність за березень 2011 року, згідно якої сума допомоги по тимчасовій непрацездатності складала 78505, 26 грн. Вказана сума єдиного внеску за березень 2011 року, яка підлягала сплаті до 20.04.2011 року відображена в картці особового рахунку позивача.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Згідно платіжного доручення № 3 від 08.04.2011 року Державним підприємством «Орджонікідзевугілля» було перераховано 20929,09 грн. з призначенням платежу єдиний внесок 33,2% за березень 2011 року (а.с. 7). Таким чином станом на 20.04.2011 року сума недоїмки ДП «Орджонікідзевугілля» по сплаті суми єдиного внеску за березень 2011 року складала 57576,17 грн.

Відповідно до картки особового рахунку, залишок несплачених страхових внесків було сплачено позивачем та зараховано управлінням ПФУ у м. Єнакієве 28.04.2011 року. Тобто, у порушення ч. 8 ст. 9 Закону № 2464, ДП «Орджонікідзевугілля» сплатило суму єдиного внеску за березень 2011 року у повному обсязі із затримкою у 8 (вісім) днів.

Частиною 3 ст. 25 зазначеного Закону встановлено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Згідно ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Частиною 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» внесок передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Оскарження рішення територіального органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.

Рішення територіального органу Пенсійного фонду про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.

У разі якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти робочих днів, а також не повідомив у цей строк територіальний орган Пенсійного фонду про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законом.

Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.

Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно було застосовано до ДП «Орджонікідзевугілля» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум, який склав 5757, 62 грн.

Стосовно суми нарахованої пені суд зазначає наступне.

Як було встановлено в судовому засіданні та визнано відповідачем, що сума пені була завищена. Представник відповідача пояснив вказаний факт виниклою у квітні 2011 року програмною помилкою у програмному комплексі автоматизованого робочого місця обліку сплати страхових внесків у звязку з тим, що Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 361 було прийнято 30.06.2011 року.

Як встановлено у судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, ДП «Орджонікідзевугілля» сплатило суму єдиного внеску несвоєчасно, а тому на суму недоїмки управлінням Пенсійного фонду України в м. Єнакієве повинна нараховуватись пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, а саме 57576,17 х 0,1% х 8 днів = 460,61 грн. (сума недоїмки - 57576,17 грн., затримка сплати 8 днів).

Враховуючи, викладене суд приходить до висновку, що відповідач необґрунтовано нарахував у рішенні №361 від 30 червня 2011 року надмірну пеню за прострочення платежу в розмірі 1026, 11 грн. (1486, 72 грн.-460, 61 грн.)

У звязку з вищевикладеним, суд приходить до висновку, що рішення № 361 від 30.06.2011 року підлягає скасуванню в частині нарахування пені в розмірі 1026, 11 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України суд вважає за необхідним стягнути з Державного бюджету України на користь позивача відповідно до задоволених вимог понесені ним судові витрати у розмірі 1 грн. 70 коп.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 24, 71, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве про скасування рішення від 30.06.2011 року № 361 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску задовольнити частково.

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 361 від 30.06.2011 року в частині нарахування пені в розмірі 1026, 11 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 13 жовтня 2011 року.

Постанова в повному обсязі виготовлена 18 жовтня 2011 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Грищенко Є.І.