Постанова № 18845063, 03.10.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
03.10.2011
Номер справи
2а-9662/11/0170/1
Номер документу
18845063
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 жовтня 2011 р. Справа №2а-9662/11/0170/1 (12:14) м.Сімферополь

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р. , при секретарі Сусловій Є.О.,

за участю представника відповідача Арсентьєвої Е.П.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідівдо Адвокатського обєднання «Юридична консультація Центрального району м. Сімферополь» про стягнення,

Суть спору: до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулося з позовом Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Адвокатського обєднання «Юридична консультація Центрального району м. Сімферополь» про стягнення 1313,00 гривень адміністративно - господарських санкцій за робочі місця, не зайняті інвалідами у 2010 році.

Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 05.08.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.

У судове засідання представник позивача не зявився, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, надіслав клопотання про відкладення розгляду справи.

У судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначив, що згідно штатного розкладу Адвокатського обєднання «Юридична консультація Центрального району м. Сімферополь» в складі зазначеної організації є тільки одна наймана особа - бухгалтер, інші члени консультації - адвокати є само зайнятими особами.

Представник відповідача зазначив, що застосування позивачем до Адвокатського обєднання «Юридична консультація Центрального району м. Сімферополь» штрафних санкцій в розмірі 1313,00 гривень за робочі місця, не зайняті інвалідами в 2010 році, є необґрунтованим.

В зв'язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних в матеріалах справи, достатньо, суд вважає можливим розглядати справу за відсутністю представника позивача за наявними в справі матеріалами.

Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши в судовому засіданні всі матеріали справи, оцінив наявні доказі в їх сукупності, суд,

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 7 статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні ” від 21.03.1991 року № 875 контроль за виконанням нормативів робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту та сплати ними адміністративно-господарських санкцій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Правовий статус, повноваження та умови діяльності зазначено Фонду визначені Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 року № 1434.

Відповідно до пункту 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 N 1434, Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики і підпорядковується йому.

Пунктом 3 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів встановлені основні завдання Фонду, до яких відносяться реалізація у межах своєї компетенції державної політики у сфері соціального захисту інвалідів; контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами і організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю (далі - підприємства), нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"

Згідно з пунктом 9 зазначеного Положення для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників.

Правовий статус Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів визначений Положенням про Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого Наказом директора Фонду соціального захисту інвалідів № 16 від 01.03.2007 року. Пунктом 1 Положення встановлено, що відділення являється територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, а відповідно до пункту 12 Положення відділення має статус юридичної особи, та реалізує завдання, визначені пусток 3 Положення, до яких належать здійснення контролю за додержанням підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Отже, судом встановлено, що Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів являється територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, яке визнано урядовим органом державного управління.

Відповідно до частини 8 статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні ” від 21.03.1991 року № 875 відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.

З метою реалізації зазначених завдань пунктом 5 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів Фонд наділений правами проводити перевірку підприємств щодо реєстрації, подання ними звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплати адміністративно-господарських санкцій і пені, цільового використання наданих Фондом коштів. Фонд також відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за сплатою роботодавцями адміністративно-господарських санкцій і пені (підпункт 3 пункту 4 зазначеного Положення).

Таким чином, судом встановлено, що Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами являється органом виконавчої влади та, відповідно, субєктом владних повноважень.

Частиною дев'ятою, десятою статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні ” від 21.03.1991 року № 875 встановлено, що спори, які виникають із правовідносин за статтями 19, 20 Закону, вирішуються відділеннями Фонду в судовому порядку. Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси, у тому числі в суді. Отже, позивачами у зазначеній категорії справ виступають відділення Фонду.

Таким чином, Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів є органом державної влади, яке у правовідносинах з роботодавцям, зокрема у зв'язку із здійсненням контролю за перерахуванням штрафних санкцій, передбачених статтею 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні ” від 21.03.1991 року № 875, реалізує владні управлінські функції, а право відділень Фонду на звернення до суду у відповідних відносинах визначено в законодавчому порядку частиною 9 статті 20 Закону.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установлено законом порядку визнаються субєктами господарювання.

Судом встановлено, що Адвокатське обєднання «Юридична консультація Центрального району м. Сімферополь» є юридичною особою, добровільним адвокатським обєднанням, заснованому на принципах добровільності, професіоналізму, законності, самоуправління, незалежності та рівноправя адвокатів, що підтверджується статутом Адвокатського обєднання Юридичної консультації Центрального району м. Сімферополя, затвердженого протоколом загальних зборів членів адвокатського обєднання № 5 від 12.08.1994 року.

Таким чином, судом встановлено, що Адвокатське обєднання «Юридична консультація Центрального району м. Сімферополь» є юридичною особою, зобовязане виконувати обовязки, покладені на нього законами у звязку зі здійсненням господарської діяльності.

Судом встановлено, що 21.05.2011 року на адресу відповідача направлено повідомлення № 04-4/3458 від 20.05.2011 року про проведення позапланової невиїзної перевірки виконання ст.19,20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» за звітний 2010 рік. Початок перевірки 07.06.2011 року.

З повідомлення вбачається, що керівнику та головному бухгалтеру необхідно зявитися 07.06.2011 року з печаткою підприємства для ознайомлення, підписання та отримання екземпляру акту перевірки за адресою: м.Сімферополь, вул.Крилова,133.

Зазначене повідомлення було отримано відповідачем 23.05.2011 року.

Судом встановлено, що, керуючись Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року, «Порядком проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю», затвердженим Постановою КМУ від 31.01.2007 року № 70, п.5 Положення «Про Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів» і на підставі наказу відділення Фонду № 31 від 19.05.2011 року головним спеціалістом відділу забезпечення надходжень адміністративно - господарських санкцій та пені Бахаревою Н.Ю. була проведена позапланова невиїзна перевірка, на підставі звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів» за 2010 рік вх. № 4068 від 05.04.2011 року щодо заповнення форми № 10 ПІ «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 року № 42, відповідно вимог «Інструкції щодо заповнення форми № 10 ПІ «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів», за результатами якої складено акт перевірки виконання ст.19,20 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

У ході перевірки виявлені розбіжності у показниках рядків 04, 05,06. Кількість інвалідів, що повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог Закону 1 особа (03 р. = 16 осіб х 4 %). Фонд оплати праці 21000 гривень (04 р.). Середньорічна заробітна плата становить 1313 гривень розрахована відповідно до п.3.6 Інструкції (05 р. = 04 р./01 р.).

Сума адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів відповідно ч.1 ст.20 Закону та згідно п.3.7 Інструкції становить 1313,00 гривень (06 р.= 05 р. х 1).

З надпису на акті судом встановлено, що відповідач для підписання акту від 07.06.2011 року не зявився, два примірника акту для підписання направлені на адресу підприємства рекомендованим листом 07.06.2011 року. Від підписання акту перевірки відповідач відмовився.

Предметом позову є стягнення з Адвокатського обєднання «Юридична консультація Центрального району м. Сімферополь» 1313,00 гривень адміністративно - господарських санкцій за робочі місця, не зайняті інвалідами у 2010 році.

Перевіряючи наявність підстав для задоволення позовних вимог, судом встановлено наступне.

Порядок, підстави та умови участі субєктів господарювання в реалізації державних гарантій для забезпечення інвалідів рівними правами з іншими громадянами регулюється Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991 року № 875 (надалі Закон).

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно із частиною 2 статті 19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог статті 18 цього Закону (ч.3 ст.19 Закону).

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним (ч.5 ст.19 Закону).

Відповідно до частини 9 статті 19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Частиною 4 статті 20 Закону встановлено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Відповідно до п.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007р. №70, Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Таким чином, надання до Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів є обовязковим.

З листа Сімферопольського міського центру зайнятості керуючому Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів Підаєву О.В. від 13.09.2011 року № 05-2740 вбачається, що за період з 01.01.2010 року по 01.01.2011 року підприємство АОЮО Юридична консультація ЦР м.Сімферополь (ЄДРПОУ 02903232) інформацію про наявність вакантних робочих місць для працевлаштування інвалідів за формою № 3 ПН «Звіт про наявність вакансій» не надавало.

Судом встановлено, що 05.04.2011 року Адвокатським обєднанням «Юридична консультація Центрального району м. Сімферополь» надано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2010 рік, в якому зазначено середньооблікова кількість штатних працівників особового складу - 16 осіб, кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях,створених відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» -1, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - 0.

Перевіряючи допущення відповідачем порушення ст.19 Закону України “Про інвалідів, про що зазначено в акті перевірки, та що стало підставою для стягнення адміністративно господарських санкцій, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про адвокатуру» від 19 грудня 1992 року N 2887-XIIадвокатура України є добровільним професійним громадським об'єднанням, покликаним згідно з Конституцією України сприяти захисту прав, свобод та представляти законні інтереси громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства, юридичних осіб, подавати їм іншу юридичну допомогу.

Згідно зі ст.4 Закону України «Про адвокатуру» адвокатські об'єднання діють на засадах добровільності, самоврядування, колегіальності та гласності. Реєстрація адвокатських об'єднань проводиться у порядку, визначеному законом. Адвокатські об'єднання набувають статусу юридичної особи з моменту їх державної реєстрації відповідно до закону. Дані державної реєстрації включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців шляхом внесення відповідного запису в порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

Порядок утворення, діяльності, реорганізації та ліквідації адвокатських об'єднань, структура, штати, функції, порядок витрачання коштів, права та обов'язки керівних органів, порядок їх обрання та інші питання, що належать до їх діяльності, регулюються статутом відповідного об'єднання.

З п.1.1 статуту Адвокатського обєднання Юридичної консультації Центрального району м. Сімферополя, затвердженого протоколом загальних зборів членів адвокатського обєднання № 5 від 12.08.1994 року, вбачається, що Адвокатське обєднання «Юридична консультація Центрального району м. Сімферополь» є добровільним адвокатським обєднанням, заснованим на принципах добровільності, професіоналізму, законності, самоуправління, незалежності та рівноправя адвокатів.

З довідки Адвокатського обєднання «Юридична консультація Центрального району м. Сімферополь» № 191 від 09.08.2011 року, яка адресована керуючому Кримським республіканським відділенням Фонду соціального захисту інвалідів Підаєву О.В., вбачається, що згідно штатного розкладу відповідача у складі Адвокатського обєднання «Юридична консультація Центрального району м. Сімферополь» є тільки один найманий працівник - бухгалтер Татусь Людмила Алексіївна, інші члени консультації - адвокати, які є самозайнятими особами.

Судом встановлено, що зазначена довідка була отримана позивачем 30.09.2011 року, що підтверджується штампом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів на довідці.

Отже, з вищевикладеного вбачається, що відповідач - Адвокатське обєднання «Юридична консультація Центрального району м. Сімферополь» є добровільним адвокатським обєднанням, яке діє на принципах самоуправління.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про адвокатуру» оплата праці адвоката здійснюється на підставі угоди між громадянином чи юридичною особою і адвокатським об'єднанням чи адвокатом.

Отже, з вищезазначеного вбачається, що адвокатське обєднання «Юридична консультація Центрального району м. Сімферополь» не є роботодавцем адвокатів, які входять до її складу. Адвокати, які входять до складу адвокатського обєднання, не є найманими працівниками відповідача, а являються самозайнятими особами.

Судом встановлено, що бухгалтером відповідача було помилково зазначено в звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2010 рік інформацію про кількість працівників та кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Так, в звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2010 рік відповідачем помилково зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складає 16 осіб.

Як встановлено вище, згідно штатного розкладу відповідача у складі Адвокатського обєднання «Юридична консультація Центрального району м. Сімферополь» є тільки один найманий працівник - бухгалтер ОСОБА_4.

Приймаючи до уваги, що відповідно до частини 1 статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” встановлено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця, враховуючи, що адвокати не включаються до середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу Адвокатського обєднання «Юридична консультація Центрального району м. Сімферополь», суд приходить до висновку, що нормативом робочих місць для працевлаштування інвалідів для відповідача при середньооблікової чисельності штатних працівників 1 становить 0.

Отже, неврахування відповідачем специфіки статусу Адвокатського обєднання «Юридична консультація Центрального району м. Сімферополь» та статусу її членів при вирішенні питання про включення до середньооблікової чисельності штатних працівників адвокатів суд вважає таким, що суперечить законодавству України.

Таким чином, висновки акту перевірки щодо нарахування відповідачу адміністративно-господарських санкцій в сумі 1313,00 гривень суд не може визнати законними та обґрунтованими.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що підстав для стягнення з відповідача 1313,00 гривень адміністративно - господарських санкцій за робочі місця, не зайняті інвалідами у 2010 році, немає.

Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до статті 94 КАС України, якщо суд відмовив у задоволенні позову, судові витрати позивачу не відшкодовуються.

У звязку зі складністю справи судом 03.10.2011 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 10.10.2011 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 162,164 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Трещова О.Р.