Постанова № 18844997, 19.10.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
19.10.2011
Номер справи
2а-11858/11/0170/13
Номер документу
18844997
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 жовтня 2011 р. Справа №2а-11858/11/0170/13

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Ольшанської Т.С., суддів Шкляр Т.О., Кірєєва Д.В.,

при секретарі Ківа А.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України

до Повного товариства Деревського та Яковенко "Восток"

про стягнення заборгованості у сумі 1030,00 грн.,

за участю:

представника позивача - не зявився,

представника відповідача не зявився;

Обставини справи: Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовними вимогами про стягнення заборгованості у сумі 1030,00 грн. з повного товариства Деревського та Яковенко "Восток"

Позивач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином.

Відповідач у судове засідання не зявився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 6 ст. 71 КАС України суд вважає можливим розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтею 21 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” визначено органи, які здійснюють державне регулювання ринків фінансових послуг. Так, державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється - спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2010 № 157 Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Статтею 28 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” визначенні повноваження уповноваженого органу в сфері регулювання ринків фінансових послуг. Відповідно до вказаної статті Уповноважений орган у межах своєї компетенції: видає фінансовим установам відповідно до законів з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг відповідні дозволи та на провадження діяльності з надання фінансових послуг; затверджує умови провадження діяльності з надання фінансових послуг, здійснення яких потребує відповідної ліцензії чи дозволу, та порядок контролю за їх додержанням: проводить самостійно чи разом з іншими уповноваженими органами нагляду виїзні та безвиїзні перевірки діяльності фінансових установ; у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів уповноваженого органу застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.

Такім чином, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України є субєктом владних повноважень, яка у правовідносинах з юридичними особами реалізує надані владні управлінські функції, а тому спори за участю відповідача є публічно-правовими і відносяться до юрисдикції адміністративних судів.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Судом встановлено, що начальником відділу пруденційного нагляду за фінінсовими компаніями Драганом Т.М. та головним спеціалістом відділу пруденційного нагляду за фінінсовими компаніями Шапошніковою Н.О. відповідно до Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 13.11.2003 №125, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.12.2003 за №1115/8436, складено акт про порушення законодавства про фінансові послуги Повним товариством Деревського та Яковенко "Восток" (ЄДРПОУ 25153101) №63/41/05-ЛБ від 09.03.2011.

На підставі зазначеного акту відповідачем прийнята постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про фінансові послуги від 18.03.2011,у звязку з порушенням :

-статті 14 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", щодо обов'язку фінансових установ надавати звітність відповідно до законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та регулювання ринків фінансових послуг;

-пункту 2.6 Порядку складання та подання звітності ломбардами до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг 04.11.2004 за №2740, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.11.2004 за №1482/10081 (далі - Порядок), в частині неподання Товариством до Держфінпослуг копії оприлюдненої річної фінансової звітності за 2009.

Товариством не надано до Держфінпослуг копії оприлюдненої річної фінансової звітності за 2009, достовірність та повнота, якої має бути підтверджена аудитором, інформація про якого внесена до реєстру аудиторів, що ведеться Держфінпослуг, та який має право проводити аудиторські перевірки фінансових установ.

За результатами перевірки звітних даних товариства за перше півріччя 2010, що надійшли до Держфінпослуг у паперовій та електронній формах (від 03.08.10 за вх. № 6942) виявлені порушення вимог чинного законодавства України у сфері надання фінансових послуг, а саме:

-статті 14 Закону щодо обов'язку фінансових установ надавати звітність відповідно до законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та регулювання ринків фінансових послуг, а також вимог пункту 2.2 Порядку щодо неподання звітних даних за перше півріччя 2010 у строки, встановлені Держфінпослуг.

За результатами перевірки звітних даних Товариства за перше півріччя 2010 надані 03.08.10 за вх. № 6942, що свідчить про несвоєчасне подання звітних даних до Держфінпослуг.

Товариством порушено вимоги пункту 2.2 розділу 2 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послу України від 13.11.2003 № 125, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 3 грудні 2003 за № 1115/8436, в частині невиконання вимог Розпорядження про усунення порушених вимог законодавства України про фінансові послуги від 28.05.2010 № 1446/41/05/03-ЛБ.

За порушення відповідачем вимог Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Держфінпослуг на підставі акту було застосовано захід впливу у вигляді штрафу у розмірі 1030,00грн. накладеного постановою про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 18.03.2011 № 61/41/05/01-ЛБ .

Відповідно до резолютивної частини постанови відповідача було зобов'язано повідомити Держфінпослуг в термін до 18.05.2011 про сплату штрафу та надати копії підтверджуючих документів.

18.03.2011 відповідачу було надіслано листа щодо виконання вимог зазначеної постанови.

Відповідно до п.3 ч. 1 статті 41 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до суб'єктів підприємницької діяльності штрафні санкції: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про усунення порушень щодо надання фінансових послуг - у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення.

Крім того, рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

Відповідно до пункту 6.12. розділу 6 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 13.11.03 № 125 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 03.12.03 за № 1115/8436 рішення про застосування заходів впливу після набрання ним чинності є обов'язковим до виконання Особами. У разі невиконання рішення Держфінпослуг вживає заходів щодо його виконання у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 1030,00 грн. або оскарження постанови про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 18.03.2011 № 61/41/05/01-ЛБ .

Враховуючи встановлені судом обставини та наведені норми законодавства, суд дійшов висновку, що Постанова про накладання штрафу за порушення вимог законодавства про фінансові послуги № 63/41/05/01-ЛБ від 18.03.2011 прийнята позивачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України, та не порушує права відповідача, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Стягнути з повного товариства Деревського та Яковенко "Восток"(96500, АР Крим, м. Саки, вул. Советська,9; ЄДРПОУ 25153101) до державного бюджету України (бюджетної класифікації за доходами 21081100 та символ звітності банку 100) штраф у сумі 1030,00 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Судді Ольшанська Т.С.

Шкляр Т.О.

Кірєєв Д.В.