Рішення № 18821892, 27.10.2011, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
27.10.2011
Номер справи
5004/564/11
Номер документу
18821892
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" жовтня 2011 р.

Справа № 5004/564/11 за позовом Рівненської міської ради, м. Рівне

до Приватного акціонерного товариства " Свемон - Волинь " (в минулому Відкрите акціонерне товариство "Свемон - Волинь"), м. Луцьк

про внесення змін у договір оренди земельної ділянки

Суддя Черняк Л.О.

При секретарі Хомич О.В.

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача: ОСОБА_1 головний спеціаліст (юрист) управління земельних відносин виконавчого комітету міської ради (довіреність №08-1878 від 31.12.2010р.)

від відповідача: ОСОБА_2 - представник (дов. від 04.10.2011 року).

Оскільки представники сторін не заявили клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу, то протокол судового засідання ведеться з дотриманням вимог ст. 81 1 ГПК України без забезпечення повного фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України розяснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст. 22 ГПК України розяснено процесуальні права та обовязки сторін.

Суть спору: Позивач Рівненська міська рада звернулась до господарського суду з позовом відповідно до якого просить внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 19.02.2002р. р. № 8, укладений між Рівненською міською радою та ВАТ "Свемон - Волинь",в частині встановлення орендної плати за земельну ділянку у розмірі 190094,80 грн. в рік.

В клопотанні від 24.10.2011 року позивач просить внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 19.02.2002 року №8, викласти пункт 2.2 договору у такій редакції: "розмір орендної плати в рік за земельну ділянку встановлюється 190094,80грн.". Позовні вимоги вважати такими, що наберуть чинності з дня набрання рішенням господарського суду Волинської області законної сили.

Заявлену вимогу обґрунтовує наступним:

18.02.2002р. між Рівненською міською радою та ВАТ "Свемон - Волинь" було укладено договір оренди земельної ділянки № 8. Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю”, орендна плата за земельні ділянки визначається залежно від грошової оцінки земель. Визначення нормативної грошової оцінки земель, відповідно до ст. 23 Закону України “Про плату за землю”, проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Згідно п. 5. договору, орендодавець має право в односторонньому порядку (шляхом досилання орендареві через податкові органи або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати у випадку, коли внаслідок змін у законодавстві орендна плата стане менша від розміру земельного податку.Рішенням Рівненської міської ради від 28.12.2006р. №450 “Про затвердження технічної документації щодо визначення нормативної грошової оцінки земель міста Рівного” зобов'язано міське управління земельних ресурсів забезпечити проведення робіт щодо визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, Державну податкову інспекцію у м. Рівному забезпечити справляння плати за землю за новими ставками з 01.01.2007р., відповідно до затвердженої технічної документації щодо визначення нормативної грошової оцінки земель. Рішенням Рівненської міської ради від 25.01.2008р. №1334 на управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради покладено завдання довести до відома орендарів земельних ділянок інформацію про зміну з 01.01.2008р. розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та необхідність проведення відповідного перерахунку її величини, а також забезпечити укладання додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок, в зв'язку із зміною з 01.01.2008р. орендної плати за землю.Відповідно до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, наданої в оренду відповідачу, становить 2376185,05 грн., розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 190094,80 грн., що підтверджується даними Управління Держкомзему у місті Рівному станом на 01.01.2009р. При правовому обґрунтуванні заявленої вимоги посилається на ст.ст. 13, 14, 67, 68, 143-145 Конституції України , Закони України "Про місцеве самоврядування, "Про оренду землі" та "Про плату за землю" ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлений позов.

Згідно абзацу 4 статті 22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Представник відповідача у відзиві від 24.10.2011 року і у судовому засіданні проти заявленого позову заперечує вважаючи його необґрунтованим та таким який не підлягає до задоволення, оскільки ні договором, ні законом не передбачено можливості збільшення розміру орендної плати з підстав прийняття відповідного рішення позивачем. Саме ж по собі рішення Рівненської міської ради від 25 січня 2008 року № 1334 не може бути підставою такої зміни, оскільки відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Правовідносини між позивачем та відповідачем виникли в момент укладення договору оренди і на них не може поширюватись дія нормативно-правових актів, які набрали чинності пізніше.

Відповідно до спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на день розгляду справи Відкрите акціонерне товариство " Свемон - Волинь " перейменовано на Приватне акціонерне товариство " Свемон - Волинь ", яке є правонаступником ВАТ " Свемон - Волинь ".

Із досліджених матеріалів справи, пояснень представники сторін суд,

встановив:

18.02.2002р. між Рівненською міською радою та ВАТ "Свемон - Волинь" було укладено договір оренди земельної ділянки № 8 (а.с. 9-10).

Згідно п. 1 даного договору орендодавець (позивач) на підставі рішення Рівненської міської Ради від 10.12.2001р. №581 зобовязався передати, а орендар (відповідач) прийняти в оренду земельну ділянку строком на 49 років площею 6910 кв.м., ділянку №2 - 1300кв.м. на вул..Транспортна, 13 в м.Рівне для експлуатації та обслуговування будівель та споруд у зв'язку з переходом права власності на будівлі та споруди.

Відповідно до пункту 2.2. договору оренди земельної ділянки №8 від 18.02.2002року річна орендна плата встановлюється у розмірі 1 % від її грошової оцінки.

Згідно пункту 2.3. договору, розмір орендної плати може змінюватися за згодою - сторін (шляхом внесення змін до цього договору), за винятком випадку, передбаченого пунктом п'ятим договору. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства.

Згідно п. 5. договору, орендодавець має право в односторонньому порядку (шляхом досилання орендареві через податкові органи або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати у випадку, коли внаслідок змін у законодавстві орендна плата стане менша від розміру земельного податку.

Рішенням Рівненської міської ради від 28.12.2006р. №450 “Про затвердження технічної документації щодо визначення нормативної грошової оцінки земель міста Рівного” зобов'язано міське управління земельних ресурсів забезпечити проведення робіт щодо визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, Державну податкову інспекцію у м. Рівному забезпечити справляння плати за землю за новими ставками з 01.01.2007р., відповідно до затвердженої технічної документації щодо визначення нормативної грошової оцінки земель. (а.с. 11).

Відповідно до ст. 21 Закону України “Про оренду землі” річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”.

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки.

Частиною 1 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до ст. 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

На виконання вимог Законів України “Про оренду землі” та “Про плату за землю”, якими змінені граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, рішенням Рівненської міської ради від 25.01.2008р. №1334 “Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради”передбачено, що орендна плата за земельні ділянки справляється у грошовій формі і з 01.01.2008р. не може бути меншою трикратного розміру земельного податку на земельну ділянку певного функціонального використання та місцезнаходження. (а.с 12).

Рішенням Рівненської міської ради від 25.01.2008р. №1334 на управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради покладено завдання довести до відома орендарів земельних ділянок інформацію про зміну з 01.01.2008р. розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та необхідність проведення відповідного перерахунку її величини, а також забезпечити укладання додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок, в зв'язку із зміною з 01.01.2008р. орендної плати за землю .Даним рішенням внесено зміни до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради. Відповідно до п.2.3 Положення розмір орендної плати, встановлений на рівні мінімальної величини відповідно до п.2.2 цього Положення збільшується у 5 разів, якщо земельна ділянка надана юридичній особі, дочірньому підприємству, філії підприємства, підприємцю (фізичній особі), які не зареєстровані як платники податків в Державній податковій інспекції в м. Рівному.

Судом встановлено, що Управління земельних відносин листами від 18.08.2008р.за вих.№1702, від 14.10.2008р. вих. №1867 та від 15.04.2009 за вих.№546 повідомило відповідача, як орендаря земельної ділянки про зміну нормативної грошової оцінки земель міста Рівного і розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та про необхідність проведення відповідного перерахунку її величини, що підтверджується копіями даних листів. (а.с. 14-16).

Крім того, як зазначено позивачем в позовній заяві, землекористувачів неодноразово повідомляли про зміну нормативної грошової оцінки земель міста Рівного з 01.01.2007р. та розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності з 01.01.2008р. через засоби масової інформації, а також рішення міської ради від 28.12.2006р. №450 та від 25.01.2008р. №1334 розміщені на сайті Рівненської міської ради.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю”, орендна плата за земельні ділянки визначається залежно від грошової оцінки земель. Визначення нормативної грошової оцінки земель, відповідно до ст. 23 Закону України “Про плату за землю”, проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, наданої в оренду відповідачу, становить 2376185,05 грн., розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 190094,80 грн., що підтверджується даними Управління Держкомзему у місті Рівному станом на 01.01.2009р.

Згідно ст. 7 Закону України “Про плату за землю”, ставки земельного податку застосовуються з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Відповідно, станом на 01.01.2009р. нормативну грошову оцінку земельної ділянки необхідно індексувати на коефіцієнт індексації 1, 152, а станом на 01.01.2010р. - на коефіцієнт індексації 1, 059, які розраховані відповідно до порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 12.05.2000р. №783 “Про проведення індексації грошової оцінки земель”.

Відповідно до частин 1-3 ст. 188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

Судом встановлено, що позивачем було надіслано відповідачу пропозицію, а саме проект додаткового договору та розрахунок розміру орендної плати за землю, в силу вимог Законів України “Про оренду землі” і “Про плату за землю”, ст. 11 Господарського процесуального кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, що підтверджується доданими до матеріалів справи копії пропозицій від 17.08.2009року вих. № 08-1274та від 10.11.2009 за вих.№08-1701. (а.с.17-24).

Однак відповідач відповіді не надав.

Відповідно до частини 4 ст. 188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно ст. 30 Закону України “Про оренду землі”, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ст.. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Згідно приписів ч. 3 ст. 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобовязання змінюється або припиняється з моменту набрання рішення суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом пунктом 5 договору оренди земельної ділянки від 18.02.2002р. сторони визначили, що позивач має право в односторонньому порядку (шляхом надсилання відповідачу повідомлення через податкові органи або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати у випадку, коли внаслідок змін у законодавстві орендна плата стане менша від розміру земельного податку. Позивач відповідно до умов даного пункту договору, на думку суду, прийняв всі необхідні заходи для досудового врегулювання спору. Крім того, враховуючи, що граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, встановлені відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008р., змінені, а тому орендна плата за зміненими ставками, після визначення нормативно грошової оцінки земель та орендної плати, і укладення до договорів оренди земельних ділянок, повинна нараховуватись за зміненими ставками, тому суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги позивача підставні і підлягають до задоволення.

Оскільки спір до розгляду суду доведений з вини відповідача, витрати по сплаті держмита в сумі 85,00 грн. та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, слід стягнути з нього на користь позивача.

Керуючись Законом України “Про оплату землі”, Законом України “Про оренду землі”, ст.ст. 651, 652 Цивільного кодексу України , ст.ст.44, 49, 82 85 Господарського процесуального кодексу України , господарський суд

вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 19.02.2002 року №8, укладений між Рівненською міською радою та ВАТ "Свемон - Волинь"

3. Пункт 2.2. договору оренди викласти в наступній редакції: "розмір орендної плати в рік за земельну ділянку встановлюється 190094грн.80коп. з моменту набрання чинності рішення господарського суду від 24.10.2011 року ".

4. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Свемон - Волинь" (м. Луцьк, вул. Зв'язківців, 6, код 01190356) на користь виконавчого комітету Рівненської міської ради( м.Рівне, вул..Соборна, 12А, код 34847334)

- 85,00 грн. витрат по оплаті держмита і 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Суддя Л. О. Черняк

Повний текст рішення

складено та підписано

27.10.11