ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" жовтня 2011 р.
Справа № 5004/1691/11 за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області, м. Луцьк
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства «Луцький картонно-руберойдовий комбінат», м.Луцьк
треті особи на стороні позивача 1) Головне управління МНС України в Волинській області, м.Луцьк
2) Управління з питань надзвичайних ситуацій Валинської обласної державної адміністрації, м.Луцьк
про визнання договору про безоплатне зберігання будівлі цивільної оборони укладеним
Суддя Суряк О.Г.
Представники :
від позивача: ОСОБА_1, довіреність №5 від 21.01.2011р.
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність від 03.03.2011р.
Сторонам розяснено права та обовязки, передбачені ст.22 ГПК України.
Заяви про відвід судді та фіксацію судового процесу технічними засобами не поступило.
В судових засіданнях 12.09.2011р. та 29.09.2011р. за згодою сторін відповідно до ст.77 ГПК України оголошено перерву в межах встановленого строку вирішення спору до 29.09.2011р. та до 11.10.2011р.
В судовому засіданні 11.10.2011р. відповідно до ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Волинській області звернулося до суду з позовом до відповідача «Луцький картонно-руберойдовий комбінат», в якому просить суд визнати договір про безоплатне зберігання будівлі цивільної оборони - сховища № 04057, інженерно-технічного та спеціального обладнання до нього - 9 одиниць, яке у процесі приватизації не увійшло до статутного капіталу ВАТ «Луцький картонно - руберойдовий комбінат» і перебуває у нього на балансі (45023, м. Луцьк вул. вул. Карбишева, 3) укладеним між РВ ФДМУ та ВАТ «Луцький картонно - руберойдовий комбінат» в редакції регіонального відділення ФДМУ по Волинській області, оскільки відповідач ухиляється від укладення договору про безоплатне зберігання захисних споруд, як це передбачено Порядком використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. N 253.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги, викладені в позовній заяві та у поясненнях від 28.09.2011р., а також зазначив, що відповідач не надіслав своїх заперечень, розбіжностей щодо умов договору, а просто відмовився від укладення такого договору.
Представник відповідача в судовому засіданні та у відзиві заперечив проти позову, з доводами позивача не погоджується, позов не визнає, вважає його безпідставним та необгрунтованим з наступних підстав.
Позивачем було надіслано супровідний лист №11. 03.1134 від 06.07.11р. про укладення договору про безоплатне зберігання державного майна, в якому позивач пропонував укласти договір про безоплатне зберігання будівлі цивільної оборони.
Адміністрація Відповідача розглянувши зазначений лист, вважаючи безпідставною пропозицію щодо укладення вищезазначеного договору та не приймаючи її, листом №637/03 від 06.09.11р. повернула Позивачу без підписання два примірники догоговору про безоплатне зберігання будівлі цивільної оборони та два примірники Акту приймання-передачі до цього договору.
Статтею 627 ЦК України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до п. 1 ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до п. ст. 640 ЦК України, договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.
Відповідно до ст. 643. ЦК України, якщо у пропозиції укласти договір вказаний строк для відповіді, договір є укладеним, коли особа, яка зробила пропозицію, одержала відповідь про прийняття пропозиції протягом цього строку.
Отже, як вбачається з вищевикладеного, в даній ситуації відсутня жодна з підстав передбачана номами Цивільного кодексу України, яка б давала підстави вважати договір укладеним.
Також представник відповідача зазначив, що наказ Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 582 від 25.08.2009р. "Про затвердження форми Примірного договору про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони)", на який посилається позивач, визнано таким, що не підлягає державній реєстрації (згідно з Наказом Міністерства Юстиції України від 04.09.2009р. № 1606/5).
Просив відмовити в задоволенні позову Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області до Відкритого акціонерного товариства «Луцький картонно-руберойдовий комбінат»про визнання договору про безоплатне зберігання будівлі цивільної оборони укладеним.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.
В процесі приватизації до статутного капіталу ВАТ «Луцький картонно - руберойдовий комбінат» не увійшло та залишилось на балансі даного підприємства державне майно: будівля цивільної оборони - сховища №04057, інженерно-технічне та спеціальне обладнання до нього: система герметизації - 1 шт., система вентиляції і водопостачання - 1 шт., система вентиляції - 1шт., вентилятори електроручний - 3 шт., ліфт грузовий Н 3,2 - 1 шт., радіостанція «карат»2Н-2 шт., про що не заперечують сторони.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Цивільну оборону України»систему цивільної оборони складають: органи виконавчої влади всіх рівнів, до компетенції яких віднесено функції, пов'язані з безпекою і захистом населення, попередженням, реагуванням і діями у надзвичайних ситуаціях; органи повсякденного управління процесами захисту населення у складі міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, керівництва підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і підпорядкування; спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади, до повноважень якого віднесено питання цивільної оборони; служби цивільної оборони тощо.
Згідно із вимогами ст. 8 Закону України «Про цивільну оборону України» керівництво підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і підпорядкування забезпечує своїх працівників засобами індивідуального та колективного захисту, організовує здійснення евакозаходів, створює сили для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та забезпечує їх готовність до практичних дій, виконує інші заходи з цивільної оборони і несе пов'язані з цим матеріальні та фінансові витрати в порядку та обсягах, передбачених законодавством.
Відповідно до вимог п.3 Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 № 253, забезпечення утримання та збереження функціонального призначення захисних споруд здійснюють їх балансоутримувачі. Утримання захисних споруд здійснюється відповідно до законодавства за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, а також коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, які є балансоутримувачами захисних споруд (далі - підприємства), зокрема - захисних споруд підприємств - за рахунок коштів підприємств, на балансі яких вони перебувають.
Згідно із вимогами п. 4 зазначеного Порядку захисні споруди, за винятком тих, що повинні утримуватись у постійній готовності до використання за призначенням, можуть використовуватися підприємствами для господарських, культурних та побутових потреб (далі - потреби підприємства) за умови забезпечення можливості приведення їх у готовність до використання за призначенням у строк, що не перевищує 12 годин.
Пунктом 25 Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб передбачено, що у разі приватизації (корпоратизації) державних підприємств захисні споруди виключаються з переліку майна підприємства, що підлягає приватизації (корпоратизації), і передаються в установленому порядку його правонаступникові на відповідальне зберігання.
З правонаступником державного підприємства, що приватизується (корпоратизується), державним органом приватизації (засновником) укладається договір про безоплатне зберігання захисних споруд. Форма примірного договору про безоплатне зберігання захисних споруд затверджується МНС за погодженням з Фондом державного майна України.
Зазначена форма примірного договору затверджена наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 25.08.2009 № 582.
Посилання відповідача на те, що наказ Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 582 від 25.08.2009р. «Про затвердження форми Примірного договору про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони)»визнано таким, що не підлягає державній реєстрації (згідно з Наказом Міністерства Юстиції України від 04.09.2009р. № 1606/5) не береться судом до уваги, оскільки форма примірного договору, затверджена цим наказом, носить рекомендаційний характер, а тому даний акт не подається на державну реєстрацію відповідно до підпунктів "д" та "е" пункту 5 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.92 N 731. Даний наказ № 582 від 25.08.2009р. є чинним.
13.11.2009 Фондом державного майна України було видано наказ №1778, пунтом 2.6. якого начальникам регіональних відділень ФДМУ було доручено забезпечити укладення договорів безоплатного зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони), які у процесі приватизації не увійшли до статутних капіталів господарських товариств, але залишились на їх балансі, з урахуванням наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 25.08.2009 № 582.
На виконання зазначених наказів регіональне відділення супровідним листом від 06.07.2011 № 11-03-1134 направило на адресу Відповідача договір про безоплатне зберігання будівлі цивільної оборони - сховища №04057, інженерно-технічного та спеціального обладнання до нього - 9 одиниць, який в повній мірі відповідає затвердженій формі примірного договору, та акт приймання-передачі.
Відповідач вищезазначений лист отримав 12.07.2011, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 4302700914071.
Згідно ч.4 ст.179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:
вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;
примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;
типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;
Відповідно до п. 3, 4 ст. 181 Господарського кодексу України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Згідно ч.3 ст.184 Господарського кодексу України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Листом № 637/03 від 06.09.11р. відповідач повернув позивачу без підписання два примірники договору про безоплатне зберігання будівлі цивільної оборони, не надавши своїх заперечень чи розбіжностей щодо умов договору.
В пункті 36 Інформаційного листа ВГСУ від 07.04.2008 р. N 01-8/211 Про деякі питання практики застосування норм Цивільного та Господарського кодексів України зазначено, що суд вправі задовольнити позов про спонукання укласти договір лише в разі, якщо встановить, що існує правовідношення, в силу якого сторони зобов'язані укласти договір, але одна із сторін ухилилася від цього. Тому в резолютивній частині рішення, яким задовольняється позов про спонукання укласти договір, слід вказувати на те, що спірний договір є укладеним. А згідно з частиною другою статті 187 ГК України день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають до стягнення з відповідача.
Керуючись Законом України «Про цивільну оборону України», ст.ст.179, 181, 184, 187 Господарського кодексу України, Порядком використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 № 253, ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити.
2. Визнати договір про безоплатне зберігання будівлі цивільної оборони сховища № 04057, інженерно-технічного та спеціального обладнання до нього 9 одиниць, яке у процесі приватизації не увійшло до статутного капіталу ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат»і перебуває у нього на балансі (45023, м. Луцьк, вул. Карбишева, 3) укладеним між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Волинській області та ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат»з моменту набрання чинності рішенням суду в редакції Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Луцький картонно-руберойдовий комбінат»(м.Луцьк, вул. Карбишева, 3, код ЄДРПОУ 00292652) в доход Державного бюджету України 85грн. державного мита.
4 . Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Луцький картонно-руберойдовий комбінат»(м.Луцьк, вул. Карбишева, 3, код ЄДРПОУ 00292652) на користь УДК у м.Луцьку (р/р 31212264700002 ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014, код ЄДРПОУ 21741605) 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Суддя О. Г. Сур'як
Повне рішення складено 18.10.2011р.