Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"07" жовтня 2011 р. Справа № 5004/1587/11 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Атланта Сервіс"
до відповідачів: 1) Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області
2) Головного управління Державного казначейства України у Волинській області
про стягнення 55 695,50 грн.
Суддя Костюк С.В.
ПРЕДСТАВНИКИ:
від позивача: ОСОБА_1. дов. від 21.01.2011р.
від відповідача 1: ОСОБА_2.- дов. №6 від 21.01.2011р.,
від відповідача 2: ОСОБА_3. дов. №14-08/09/10/5-16 від.04.01.2011р.
Права та обовязки учасникам судового процесу розяснені відповідно до ст. ст. 20, 22 ГПК України.
Відводу складу суду не заявлено.
Клопотання про фіксацію судового процесу технічними засобами не поступало.
В судовому засіданні 03.10.2011р. оголошено перерву до 07.10.2011р.
Суть спору: Позивач ТзОВ “Атланта сервіс”, із врахуванням уточнених листом від 25.01.11р. №3, позовних вимог просить стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області 55695грн.50коп. , в т.ч. сплачені товариством кошти в розмірі 10 відсотків початкової вартості продажу обєкта 31422грн., проценти за користування чужими грошовими коштами в розмірі 9600грн.11коп., 11894грн.64коп. інфляційних втрат, 3% річних в розмірі 2742грн.75коп. та зобовязати Головне управління Державного казначейства України у Волинській області перерахувати на поточний рахунок позивача заявлені до стягнення кошти, а судові витрати по справі покласти на Регіональне відділення Фонду державного майна України по Волинській області.
Рішенням господарського суду Волинської області від 25.01.2011р. у справі 5/146-43 в позові відмовлено.
Постановою Рівненського апеляційного Господарського суду від 19.04.2011р. у справі №5/146-43 рішення господарського суду Волинської області від 25.01.2011р. залишено без змін, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення.
Постановою Вищого господарського суду України від 19.07.2011р. скасовано рішення господарського суду Волинської області від 25.01.2011р. та постанову Рівненського апеляційного Господарського суду від 19.04.2011р. яким в позові відмовлено, справу направлено на новий розгляд.
Як зазначено в Постанові Вищого господарського суду , суди не встановили правове походження тієї грошової суми, що у даному випадку мала бути сплаченою відповідною особою у розмірі 10-ти відсотків початкової вартості продажу обєкта для її реєстрації як учасника аукціону , а також не зясували, якими саме доказами підтверджується факт понесення позивачем матеріальних витрат на суму 31422,00 грн. для участі в аукціоні, також не зазначили , які саме фактичні обставини дали можливість дійти до висновку про те, що оплата 10-ти відсотків початкової вартості обєкта продажу, яку Регіональне відділення Фонду державного майна України по Волинській області отримує від кожної особи, що бажає прийняти участь у конкурсі, є нічим іншим як видом забезпечення виконання зобовязання, що встановлений законом, та не перевірили обґрунтованості заявлених до стягнення грошових сум процентів, інфляційних та відсотків.
Згідно ч.1 ст. 111-12 Господарського процесуального кодексу України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обовязковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.
Відповідач-Регіональне відділення Фонду державного майна України по Волинській області (відповідач 1) в поясненні від 02.09.2011р. зазначає, що у Постанові від 19.07.2011р. Вищий господарський суд України дійшов висновку, що нормами п. 4 ст. 16 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств(малу приватизацію)" передбачено повернення після закінчення аукціону внесених покупцями коштів у розмірі 10% початкової ціни продажу обєкта усім учасникам аукціону, а отже і його переможцю, якому ця сума зараховується при остаточному розрахунку за придбаний обєкт приватизації. При цьому посилається на положення ст. 3 та ч. 4 ст.16 вищезазначеного закону.
Порядок приватизації конкретизовано у Положенні "Про порядок визначення способів приватизації щодо обєктів малої приватизації " затверджений наказом ФДМУ від 30.07.1998р. №1511 та зареєстрований в Міністерстві юстиції 10.09.1998р. за №558/2998 (надалі Положення №1511).
В п. 4.4.1 Положення визначено, що орган приватизації у 10-ти денний строк після закінчення аукціону повертає грошові кошти у розмірі 10 відсотків учасникам конкурсу, які не стали переможцями.
Тобто, учаснику , який визнаний переможцем ця сума коштів не повертається, а зараховується у встановленому порядку при остаточному розрахунку за придбаний обєкт приватизації, а тому повернення грошових коштів у розмірі 10 відсотків початкової вартості продажу обєкта переможцю конкурсу приведе до порушення чинного законодавства щодо проведення аукціону.
Виходячи з аналізу ч.4 ст. 16 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств(малу приватизацію)" , п. 4.4.1 Положення №1511 Регіональне відділення не в змозі повертати грошові кошти, оскільки зазначені після проведення аукціону перераховано до Державного бюджету України і після остаточного розрахунку за придбаний обєкт зараховуються покупцю у ціну продажу майна.
Щодо протоколу аукціону, то згідно п.4.2.4 Положення №1511 даний є документом, що посвідчує право покупця на укладення договору купівлі-продажу, даний протокол підписаний представником ТзОВ “Атланта сервіс ”, затверджений начальником Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області 16.01.2008р. , що вказує на те, що дії позивача були спрямовані на буття прав та обовязків. Відмова від підписання договору купівлі - продажу обєкта стороною позивача,призвела до того, що інші учасники були позбавлені можливості придбати даний обєкт.
Також посилається на положення нормативно-правових актів, які регулюють подібні відносини, щодо проведення аукціонів з продажу майна та характеризують кошти, які сплачуються учасниками аукціону для участі в ньому, як гарантійного внеску. Зокрема, на п. 29 Порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого ПКМ від 30.05.2011р. № 594, пункт 1.2,7.9 Порядку проведення аукціонів щодо доступу до пропускної спроможності міждержавних електричних мереж України для експорту електричної енергії, затвердженого наказом НКРЕ від 22.10.2009р. №1207, пункт 7, ч. 2 п. 13 Положення про порядок проведення аукціонів (публічних торгів)з реалізації заставленого майна, затвердженого Постановою КМУ від 22.12.1997р. №1448, пункт 16 Порядку реалізації матеріальних цінностей державного резерву , затверджених Постановою КМУ від 25.08.2004р. №1078. Також при обґрунтуванні заперечення посилається на положення п. 2 ст. 546 , ст. 1048 Цивільного кодексу України.
Щодо вимоги про стягнення інфляційних та 3% річних зазначає, що правовідносини по поверненню коштів не підлягають під критерії визначення зобовязань грошового характеру, а тому до них не застосовується положення ст. 625 Цивільного кодексу України.
Відповідач Головне управління Державного казначейства у Волинській області (відповідач-2) в поясненні від 03.10.2011р.,зазначає що згідно п. 1 ст. 43 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. №2456-VI, при виконанні державного бюджету застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно ст. 16 Закону України "Про приватизацію державного майна" від 04.03.1992р. №2163- XII продаж обєктів приватизації на аукціоні, за конкурсом та на фондових біржах здійснюється у порядку затвердженому Фондом державного майна України, Антимонопольним комітетом України і Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Даними органами затверджено Положення про порядок проведення конкурсів з продажу пакетів акцій акціонерних товариств.
Пунктом 7.6 Положення передбачено повернення протягом 10- ти календарних днів після укладення договору купівлі-продажу конкурсної гарантії усім учасникам конкурсу , крім переможця, а згідно п. 7.7 конкурсна гарантія не повертається у разі відмови переможця конкурсу підписати запропонований органом приватизації договір купівлі-продажу.
Згідно Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Держказначейства від 26.12.2003р. №242 та зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 23.01.2004р. за № 106/8705, бюджетні установи відкривають депозитні рахунки ,де обліковують кошти, які отримані бюджетними установи у тимчасове зберігання без права користування цими коштами. В звязку з зазначеним вказує, що вимога позивача про стягнення інфляційних та 3% річних є необґрунтованою.
Дослідивши представлені сторонами докази та оцінивши їх в сукупності суд дійшов висновку про необхідність витребування додаткових матеріалів по справі в звязку з чим відкладає її розгляд .
Керуючись ст. ст. 38, 77 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд:
УХВАЛИВ
1.Продовжити розгляд спору та відкласти розгляд справи на 26.10.2011р. на 10:00 год.
2.Зобовязати відповідача Регіональне відділення Фонду державного майна України по Волинській області надати докази в підтвердження перерахування коштів в сумі 31422 грн. до Державного бюджету України , які були перераховані ТзОВ “Атланта сервіс ” згідно платіжного доручення №559 від 10.01.2008р., як завдаток.
Суддя С. В. Костюк