Єдиний державний реєстр судових рішень 28.09.2011
Справа № 2-200
2011 р.
Р і ш е н н я
і м е н е м У к р а ї н и
28 вересня 2011 року Березанський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючої-судді Дорошенко А.В.
при секретарі Якубець С.В.
за участю: прокурора Ібрагімової А.О.
представника Березанської РДА Заблоцької В.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Березанка цивільну справу за позовом прокурора Березанського району Миколаївської області в інтересах держави в особі Березанської районної державної адміністрації до ОСОБА_3 про зобовязання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку,-
в с т а н о в и в :
Прокурор Березанського району Миколаївської області 28.03.2011 року звернувся до суду в інтересах держави в особі Березанської РДА з позовом до ОСОБА_3 про зобовязання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, мотивуючи тим, що в ході перевірки, проведеної 02.08.2010р. відділом Держкомзему у Березанському районі, встановлено, що ОСОБА_3 самовільно зайняв земельну ділянку площею 1000 кв.м., розташовану в зоні відпочинку “Коблево” біля бази відпочинку “Татьяна” шляхом самовільного будівництва 3-поверхової будівлі, про що складено відповідний акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, винесено припис про усунення порушення шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, складено протокол про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення. В порушення вимог ст.1 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”, відповідач використовує зазначену земельну ділянку без правовстановлюючих документів, чим порушено право держави щодо користування та розпорядження зазначеною землею, а також встановлений порядок користування нею та завдано державі шкоду у розмірі 1904,32 грн., яка добровільно сплачена відповідачем. Оскільки внаслідок незаконних дій відповідача порушено інтерес держави в сфері земельних відносин в особі Березанської РДА, прокурор просить зобов'язати відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 1000 кв.м., розташовану в зоні відпочинку “Коблево” в межах території Березанської РДА шляхом знесення 3-поверхової будівлі та стягнути з відповідача судові витрати.
Заперечуючи проти позову, відповідач ОСОБА_3, посилаючись на те, що позов, заявлений в інтересах держави в особі Березанської РДА є безпідставним, оскільки Березанська РДА не є власником (землекористувачем, розпорядником) спірної земельної ділянки і документи, які б свідчили про право цієї юридичної особи на вказану землю відсутні, зайнята ним земельна ділянка площею 0,99 га згідно матеріалів інвентаризації земель Чорноморського узбережжя зони відпочинку “Коблево” належить ДП “Очаківське лісомисливське господарство”, яке і є розпорядником (власником) спірної земельної ділянки, просив відмовити в його задоволенні.
В судовому засіданні прокурор, посилаючись на обставини, зазначені в позовній заяві, позовні вимоги підтримала.
Представник Березанської РДА позовні вимоги підтримала і пояснила, що самовільне використання відповідачем земельної ділянки було виявлено при перевірці вимог дотримання земельного законодавства відділом Держкомзему у Березанському районі, в звязку з чим відповідача було притягнено до адміністративної відповідальності. Посилання відповідача на те, що Березанська райдержадміністрація не є власником спірної земельної ділянки не ґрунтується на вимогах закону, оскільки земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту і відноситься до земель запасу. Те, що земельна ділянка знаходиться в користуванні ДП «Очаківське лісопромислове господарство», яке не має правовстановлюючих документів на землю, а користується лише картографічними матеріалами, не дає підстав відповідачу стверджувати про правомірність використання спірної земельної ділянки, оскільки питання використання землі вирішує РДА, яка на підставі звернення ДП ЛМГ про відмову від земельної ділянки та вилучення її з користування ДП, повинна була перевести ділянку до земель державної власності (запасу). РДА не приймала розпорядження про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування відповідачу та на розробку технічної документації нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, яка є підставою для укладення договору оренди . Не звертався відповідач і за отриманням дозволу на розробку містобудівного обґрунтування з метою отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки. Безпідставним є твердження відповідача про погодження з ДП ЛМГ використання спірної земельної ділянки, оскільки згідно наданих відповідачем документів, він звертався з клопотанням до ДП про погодження надання землі в користування для дачного будівництва, а фактично земельна ділянка ним використовується для забудови бази відпочинку.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не зявився, надавши письмову заяву про розгляд справи в його відсутність, в задоволенні позовних вимог просив відмовити із-за безпідставності позову.
Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступного.
Судом встановлено, що 02.08.2010 року відділом Держкомзему у Березанському районі складено акт перевірки дотримання земельного законодавства згідно якого ОСОБА_3 на земельній ділянці площею 1,0 га, яка розташована в зоні відпочинку “Коблево” здійснено самовільне будівництво корпусу 3-поверхового, документи на використання даної земельної ділянки відсутні, чим порушено ст.ст.125, 126 ЗК України. (а.с.4-5) та винесено припис про адміністративне правопорушення № 35 від 02.08.2010р. про усунення зазначених порушень вимог земельного законодавства в 25-денний термін(а.с.6-7).
02.08.2010р. завідувачем Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель відділу Держкомзему у Березанському районі складено протокол про адміністративне правопорушення за № 000026 від (а.с.8) та винесена постанови про накладення адміністративного стягнення за № 25 від 02.08.2010р. (а.с.10-11), якою ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.53 КУпАП за порушення вимог ст.ст.15,188,211 ЗК України у вигляді штрафу в розмірі 425 грн..
За самовільне зайняття земельної ділянки відповідачем сплачено штраф в сумі 425,00 грн. та шкоду в розмірі 1904,32 грн. (а.с.15).
Згідно довідки начальника відділу Держкомзему у Березанському районі Миколаївської області самовільно зайнята ОСОБА_3 земельна ділянка орієнтованою площею 1000 кв.м. знаходиться в межах території зони відпочинку “Коблево” Коблівської сільської Ради Березанського району Миколаївської області за межами населених пунктів та відноситься до земель державної власності (а.с.13).
Згідно з п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель переданих у власність та земель зазначених в абзаці 2 цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади. Тобто, субєктом права власності на землі в межах зазначених територій є органи місцевого самоврядування та органи виконавчої влади. В даному випадку власником зазначеної вище земельної ділянки є Березанська РДА, так як зазначена земельна ділянка знаходиться в межах території Березанського району за межами населених пунктів.
Як встановлено в судовому засіданні, землекористувачем спірної земельної ділянки є ДП «Очаківське лісопромислове господарство». Права землекористувача передбачені ст.95 ЗК України, якою право на відчуження земельної ділянки іншим особам не передбачено.
Згідно з ч.3 ст.102-1 ЗК України право користування земельною ділянкою державної або комунальної власності не може бути відчужено її землекористувачем іншим особам (крім випадків переходу права власності на будівлі та споруди), внесено до статутного фонду, передано в заставу.
Таким чином, посилання відповідача на наявність у нього документів ДП “Очаківське ЛМГ”: акту обстеження земельної ділянки площею 0,10 га в урочищі “Коблево” Березанського лісництва, квартал 37, виділ 39; плану відводу земельної ділянки, розрахункової відомісті визнання збитків ДП “Очаківське ЛМГ”, повязаних з відводом земель, а також погодження відведення цієї земельної ділянки під індивідуальне дачне будівництво(а.с.44-48) не є підставою для використання спірної земельної ділянки під забудову бази відпочинку чи готельного комплексу.
Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону.
За положеннями ст. 125 ЗК право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Згідно з ч.1 ст.23 Закону України “Про планування і забудову територій” забудова територій передбачає здійснення нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств (далі - будівництво). Будівництво обєктів містобудування здійснюється згідно з законодавством, державними стандартами, нормами та правилами, регіональними і місцевими правилами забудови, містобудівною та проєктною документацією.
Відповідно до ст. 29 зазначеного Закону, а також п.19 Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1104 від 30 вересня 2009 року, здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт, або здійснення робіт з порушенням прав інших осіб вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Частинами 1 та 2 ст. 376 ЦК України, передбачено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належного проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Оскільки відповідачем ОСОБА_3 не додержано порядку отримання земельної ділянки державної власності у користування, встановленого ст..123 ЗК України, відсутні правовстановлюючі документи на спірну земельну ділянку та на виконання на ній будівельних робіт, розпорядження Березанської РДА № 1210 від 27.11.2001р., яким надано дозвіл ОСОБА_3 на збір матеріалів погодження вибору місця розташування земельної ділянки в довгострокову оренду терміном на 49 років площею 0,99 га для комерційного використання під розміщення готельного комплексу в звязку з реконструкцією існуючих будівель із земель ДП “Очаківське ЛМГ” за адресою с. Коблеве, вул. Миколаївська, за межами населеного пункту в межах території Коблівської сільської Ради Березанського району Миколаївської області (а.с.30) та надання дозволу комісією “Єдиного офісу по прийманню та видачі дозвільних документів” від 24.11.2008р.на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування даної земельної ділянки (а.с.29) не є підставою для визнання правомірності дій відповідача по використанню спірної земельної ділянки.
Відповідно до правил ч.4 ст.376 ЦК України, якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок.
Статтею 212 ЗК України встановлено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Відповідно до ст.ст. 152,158 Земельного кодексу України, Березанська районна державна адміністрація, як власник земельної ділянки державної власності, може вимагати усунення будь-яких порушень її прав на землю, навіть якщо ці порушення не повязані з позбавленням права володіння земельною ділянкою і даний спір підлягає розгляду судом.
Функцію представництво інтересів держави в судах органами прокуратури передбачено ст.121 Конституції України, ст.45 ЦПК України та ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру”
Відповідно до ст.88 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача в дохід держави судові витрати: держмито в сумі 8,50 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді в сумі 37 грн.
На підставі п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, Закону України “Про планування і забудову територій” та Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1104 від 30 вересня 2009 року,ст..ст. 95, 102-1, 123, 125, 212, 152, 158 ЗК України, ст. 376 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212, 215 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позовні вимоги прокурора Березанського району Миколаївської області в інтересах держави в особі Березанської районної державної адміністрації до ОСОБА_3 про зобовязання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку задовольнити повністю.
Зобовязати ОСОБА_3 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 1000 кв.м., розташовану в межах території зони відпочинку “Коблево” Коблівської сільської Ради Березанського району Миколаївської області за межами населених пунктів, шляхом знесення 3-поверхової будівлі.
Стягнути з ОСОБА_3 державне мито в дохід держави на р/р 31418537700048, код бюджетної класифікації 220901400, одержувач Березанська селищна Рада, банк одержувача УДК в Миколаївській області, МФО 826013, код ЄДРПОУ 23627055 в сумі 8,50 грн.
Стягнути з ОСОБА_3 на р/р 31214259700047, код 22050001, банк одержувача ГУДКУ в Миколаївській області, МФО 826013, код ЄДРПОУ 23627055, символ 259, судові витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи в Березанському районному суді Миколаївської області в сумі 37 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Миколаївської області через Березанський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення апеляційної скарги.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подавати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:
Повний текст рішення виготовлено та підписано 03.10.2011 року.