Рішення № 18764574, 17.10.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
17.10.2011
Номер справи
14/5005/7495/2011
Номер документу
18764574
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

11.10.11р.Справа № 14/5005/7495/2011 За позовом Заступника прокурора Дніпропетровської області, 49001, м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса, 38, в інтересах держави в особі Нікопольської районної державної адміністрації, 53200, м. Нікополь, вул. Шевченка, б. 130

до Публічного акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат", 53304, м. Орджонікідзе, вул. Калініна, 11

Третя особа без самостійних вимог на стороні позивача Головне управління Держкомзему у Дніпропетровській області, 49004, м. Дніпропетровськ, пр. Кірова, 2

про стягнення 858 110,66 грн.

Суддя Панна С.П.

Представники:

Від позивача не з'явився

Від відповідача ОСОБА_1 - начальник юридичного управління за довіреністю № 4 від 18.04.2011 року

Від відповідача ОСОБА_2 - представник за довіреністю № 58 від 22.04.2011 року

Від третьої особи ОСОБА_3 - головний спеціаліст за довіреністю від 22.09.2011 року, посвідчення № 49 від 18.08.2011 року

За участю Костюченка М.С. - прокурор відділу прокуратури області, посвідчення НОМЕР_1 від 04.04.2011 року

СУТЬ СПОРУ:

Заступник прокурора Дніпропетровської області звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах держави в особі Нікопольської районної державної адміністрації до Публічного акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" про стягнення шкоди у розмірі 858110,66 грн.

Позивач обґрунтовує свої вимоги наступним: Прокуратурою Дніпропетровської області із залученням фахівців Головного управління Держкомзему у Дніпропетровській області, на підставі завдання Генеральної прокуратури України від 09.03.2011 року, проведено перевірку додержання вимог земельного законодавства ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" на території Нікопольського району Дніпропетровської області під час здійснення гірничодобувної діяльності. Перевіркою встановлено, що відповідач на території Покровської сільської ради Нікопольського району на земельній ділянці площею 56,9149 га (площа згідно технічної документації щодо кадастрової зйомки від 04.05.2011 року, яка проведена ДП "Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою") Олександрійського кар'єру (північна частина) здійснює розробку відкритим способом видобування корисних копалин. Під час проведення робіт підприємством, без отримання відповідного дозволу, на вказаній земельній ділянці сільськогосподарського призначення було здійснено зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту), що фактично призвело до приведення її у непридатний для використання стан. Відповідно до розпорядження голови Нікопольської районної державної адміністрації № 491-р-07 від 14.06.2007 року частина вказаної земельної ділянки площею 34,0 га надана відповідачу для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. На підставі вказаного розпорядження укладено договір оренди землі строком на три роки, який не пройшов державну реєстрацію відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, в зв'язку з чим земельною ділянкою ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" користується без правовстановлюючих документів та з порушенням цільового використання. Як вважає заступник прокурора Дніпропетровської області, земельна ділянка площею 22,9149 га, з якої 8,3693 га перебуває у власності громадян (паї), а 14,5456 га - землі державної власності, самовільно використовується підприємством для здійснення гірничодобувної діяльності. Таким чином, перевіркою встановлено, що ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" знято та перенесено родючий шар ґрунту без спеціального дозволу з земельних ділянок площею 48,5456 га державної власності та 8,3693 га приватної власності, що є порушенням ст. 168 Земельного кодексу України, відповідно до якої - власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.

Позивач підтримує позовну вимоги Заступника прокурора Дніпропетровської області (відзив на позовну заяву № 400 від 24.06.2011 року).

Відповідач позовні вимоги не визнає (відзив на позовну заяву № 497-102 від 23.06.2011 року, пояснення від 11.10.2011 року за № 874-102) посилаючись на те, що:

- позивачем до позовної заяви не надано ані протоколу про адміністративне правопорушення, ні припису (з вимогою усунення порушень земельного законодавства) також не надано акт обстеження земельної ділянки площею 48,5456 га на території Покровської сільської ради Нікопольського району;

- позивачем в обґрунтування позовних вимог не надано доказів, що могли підтвердити факт зняття та використання земельної ділянки, використання її саме відповідачем, площу земельної ділянки, період використання, наявність на ділянці родючого шару ґрунту, факт зняття ґрунту на його площу;

- до суду позивачем не надано акту обстеження земельної ділянки площею 48,5456 га на території Покровської сільської ради;

- позивачем не надано правовстановлюючих документів або інших доказів, що підтверджують належність земельної ділянки саме до державної власності та докази, що саме держава в особі Нікопольської районної державної адміністрації має право розпоряджатися вказаною ділянкою та має право на звернення з позовом щодо вказаної ділянки, не надано доказів наявності прав власності громадян та доказів самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем;

- позивачем не установлено правомірність використання земельних ділянок іншими землекористувачами, яким вони не надані у власність чи користування, не перевірено наявність документів, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою, а зазначено лише нічим не обґрунтовані твердження про належність ділянок невідомим фізичним особам та відповідачу. Площа вказаних ділянок також нічим не обґрунтована. Не уточнено відповідність місця розташування та меж земельної ділянки, мір ліній, визначених у документах, які посвідчують право користування земельною ділянкою, фактичним мірам ліній на місцевості, адже перевіряючим взята лише загальна площа з кадастрового плану, який додається до акту перевірки;

- позивачем не встановлено особу, що нібито здійснила порушення земельного законодавства, відповідач не був залучений до проведення перевірки;

- надані фотокопії не затверджені Укргеодезкартографією та керівником відповідного територіального органу Держкомзему, не засвідчені його підписом та не скріплені печаткою відповідного органу, що позбавляє такий документ доказової сили;

- без результатів розгляду протоколу (постанови про притягнення до адміністративної відповідальності) твердження позивача про вчинене правопорушення є безпідставним і, відповідно, такий протокол не є належним доказом по справі.

Ухвалою суду від 10.08.2011 року провадження у справі № 14/5005/7495/2011 було зупинено до розгляду кримінальної справи № 32119004, порушеної відносно службових осіб ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" за ознаками ч. 3 ст. 365 Кримінального кодексу України.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 08.09.2011 року вищевказану ухвалу господарського суду про зупинення провадження у справі скасовано, а справу направлено до господарського суду Дніпропетровської області для розгляду справи по суті.

Ухвалою суду від 14.09.2011 року провадження у справі було поновлено.

11.10.2011 року до суду надійшло клопотання позивача за № 351 від 11.10.2011 року про розгляд справи за відсутності представника Нікопольської районної державної адміністрації.

Клопотання задовольняється господарським судом Дніпропетровської області.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін та прокурора відділу прокуратури області, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у справі оголошувались вступна та резолютивна частини рішення.

Ухвалою суду від 24.06.2011 року на підставі ч. 3 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України, строки вирішення спору у справі № 14/5005/7495/2011 були продовжені терміном на 15 днів, а саме до 23.08.2011 року.

Прокуратурою Дніпропетровської області із залученням фахівців Головного управління Держкомзему у Дніпропетровській області було проведено позапланову перевірку дотримання Публічним акціонерним товариством "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" вимог земельного законодавства України.

У ході проведеної перевірки дотримання вимог земельного законодавства ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" під час користування земельною ділянкою на території Покровської сільської ради (Південно-східна частина Олександрівського кар'єру) встановлено, що на земельній ділянці загальною площею 56,9149 га (площа згідно технічної документації щодо кадастрової зйомки від 04.05.2011 року, яка проведена ДП "Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою") за адресою: Дніпропетровська обл., Нікопольський р-н, територія Покровської сільської ради, Олександрівський кар'єр (Північна його частина) використовується ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" для розробки відкритим способом видобування корисних копалин. Частина вказаної земельної ділянки площею 34,0 га згідно до розпорядження голови Нікопольської районної Державної адміністрації № 491-р-07 від 14.06.2007 року була надана ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. На підставі зазначеного розпорядження укладено договір оренди терміном на три роки, який не пройшов державну реєстрацію відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, тобто земельна ділянка площею 34,0 га використовується без правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що суперечить вимогам ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Решта земельної ділянки загальною площею 22,9149 га (з яких 8,3693 га є землі приватної власності громадян (ведення особистого селянського господарства) та 14,5456 га - землі державної власності) самовільно зайнята ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" для розробки відкритим способом відбування корисних копалин, що суперечить вимогам ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України та є правопорушенням, відповідальність за скоєння якого передбачено ст. 211 Земельного кодексу України та ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Також встановлено, що на земельній ділянці загальною площею 56,9149 га (з яких 8,3693 га є землями приватної власності громадян (ведення особистого селянського господарства) та 48,5456 га - землі державної власності ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" знято та перенесено родючий шар ґрунту без спеціального дозволу, що суперечить вимогам ст. 168 Земельного кодексу України та є порушенням, відповідальність за скоєння якого передбачено ст. 211 Земельного кодексу України та ст. 53-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 05.05.2011 року.

Згідно зі ст. 168 Земельного кодексу України, ґрунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель. При здійсненні діяльності, пов'язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.

У відповідності до п. и) ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту.

Відповідно до п. 3.1 Методичних рекомендацій, затверджених наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року за № 110, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:

- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;

- протокол про адміністративне правопорушення;

- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);

- акт обстеження земельної ділянки.

В матеріалах справи наявні акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 05.05.2011 року (т. 1 а. с. 21), протокол про адміністративне правопорушення від 31.05.2011 року за № 000050 (т. 2 а. с. 60), приписи від 07.10.2011 року за № 244 (т. 2 а. с. 87), від 07.10.2011 року за № 243 (т. 2 а. с. 89), акт обстеження земельної ділянки від 27.04.2011 року (т. 2 а. с. 63), фототаблиця (т. 2 а. с. 90), визначення за даними супутникової зйомки наявних меж земельних ділянок, які фактично використовуються ВАТ "ОГЗК" (т. 2 а. с. 94-107).

Факт використання земельної ділянки також підтверджується технічною документацією, згідно якої зафіксовано межі фактично зайнятих земель ПАТ "ОГЗК" щодо розробки та розширення Олександрівського кар'єру.

Крім того, листом відділу Держкомзему у Нікопольському районі Дніпропетровської області від 27.09.2011 року за № 4322/4 (т. 2 а. с. 62) Начальника відділу прокуратури Дніпропетровської області стосовно надання інформації щодо правового статусу земельних ділянок площею 34,0 га ріллі, та 14,5456 га згідно кадастрового плану, їх цільового призначення (форма 6-зем), форми власності, власника або землекористувача, хто наділений правом розпорядження на зазначені ділянки, повідомлено наступне: станом на 27.09.2011 року згідно зі статистичною звітністю за формою "6-зем":

- земельна ділянка площею 34,0 га має встановлений вид угідь - рілля, категорія - землі сільськогосподарського призначення, що належать до земель державної власності (резервного фонду) на території Покровської сільської ради (рядок - 95; графа - 5);

- земельна ділянка площею 14,5456 га має встановлений вид угідь - рілля, категорія - землі сільськогосподарського призначення, що належать до земель державної власності (резервного фонду) на території Покровської сільської ради (рядок - 95; графа - 5).

Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України розпорядження вищезазначеними земельними ділянками належить до компетенції відповідних органів виконавчої влади згідно зі ст. 122 та 149 Земельного кодексу України.

Згідно зі ст. 17 Кодексу України "Про надра" гірничим відводом є частина надр, надана користувачам для промислової розробки родовищ корисних копалин та цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Стаття 1 Кодексу України "Про надра" дає визначення поняттю надра, відповідно до якої - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном освоєння.

Відповідно до ст. 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться. Право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових виробничих та інших будівель і споруд.

У відповідно до п. 3.1 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого наказом Держкомзему від 04.01.2005 року за № 1, власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов'язанні отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту.

Дозвіл видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель. Якщо в проекті ці умови не визначені чи визначені в неповному обсязі, відповідний орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів (Держкомзему України) відмовляє у видачі дозволу.

Враховуючи, що дане право користування земельною ділянкою не оформлено належним чином та відсутні документи, які підтверджують право користування землею, підприємство не могло отримати вказаний дозвіл на зняття та перенесення родючого шару ґрунту, тобто підприємством знято родючий шар ґрунту без спеціального дозволу.

Відповідно до п. 6 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року за № 963, розмір шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) визначається наступним чином: розмір шкоди дорівнює додатку площі, на якій виявлено зняття родючого шару ґрунту, без спеціального дозволу, нормативним втратам від знищення родючого ґрунту (значення по Дніпропетровській області містять у додатку 11 Методики) та коефіцієнту індексації:

48,5456 га х 14096 х 1,254 = 858 110,66 грн.

З огляду на вищевикладене, позовні вимоги Заступника прокурора Дніпропетровської області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" (53304, м. Орджонікідзе, вул. Калініна, 11, код ЄДРПОУ 00190928) на користь держави в особі Нікопольської районної державної адміністрації (53200, м. Нікополь, вул. Шевченка, б. 130, код ЄДРПОУ 23929796) 858 110 (вісімсот п'ятдесят вісім тисяч сто десять) грн. 66 коп. - шкоди, заподіяної державі внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) на території Покровської сільської ради Нікопольського району, про що видати наказ.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" (53304, м. Орджонікідзе, вул. Калініна, 11, код ЄДРПОУ 00190928) на користь Державного бюджету України в особі відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31118095700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації 22090200) 8581 (вісім тисяч п'ятсот вісімдесят одна) грн. 11 коп. - витрат на державне мито, про що видати наказ.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" (53304, м. Орджонікідзе, вул. Калініна, 11, код ЄДРПОУ 00190928) до спеціального фонду Державного бюджету України по КЕКД 22050003 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах" через відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченко, 7, код ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31217264700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, про що видати наказ.

СуддяС.П. Панна Повне рішення складено - 17.10.2011 року.