ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.10.2011 Справа № 5024/1727/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Клепай З.В. при секретарі Буюклу І.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Херсонської міської ради, м. Херсон
до відповідача - 1: Антонівської селищної ради, м.Херсон, смт. Антонівка,
відповідача - 2: Закритого акціонерного товариства "Херсонське спеціалізоване ремонтно-будівельне управління", м. Херсон
про визнання незаконним та скасування п.п.1.3 п.1 та п.п.2.3 п.2 рішення Антонівської селищної ради від 11.10.2005р. № 417 та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1 - представник, довіреність № 9-16-9/21 від 06.01.2011р.
від відповідача - 1: ОСОБА_2 - представник, довіреність від 06.09.2010р.,
від відповідача - 2: Драган Ю.П. - керівник, витяг з ЄДРПОУ серії АЕ №673658;
Херсонська міська рада звернулася до суду з позовом до Антонівської селищної ради та Закритого акціонерного товариства "Херсонське спеціалізоване ремонтно-будівельне управління" про визнання незаконним та скасування п.п.1.3 п.1 та п.п.2.3 п.2 рішення Антонівської селищної ради від 11.10.2005р. № 417 та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки.
Позивачем подано уточнення позовних вимогу в якому він просить визнати недійсним пп. 1.3 п. 1 та пп. 2.3 п. 2 рішення Антонівської селищної ради від 11.10.2005 № 417 «Про затвердження проектів землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок підприємствам та суб'єктам підприємницької діяльності в смт. Антонівка, для здійснення підприємницької та іншої діяльності»
Визнати недійсним з моменту укладення договір оренди земельної ділянки, площею 1,4625 га, під виробничою базою по Кіндійському шосе, 1, укладений між Антонівською селищною радою та ЗАТ «Херсонське спеціалізоване РБУ», 16.11.2005 за № 040571300702.
Перший відповідач проти позову заперечує на тій підставі, що його рішення відповідає нормам чинного законодавства та винесено в межах його повноважень, а договір оренди земельної ділянки укладений ним також відповідно до норм чинного законодавства.
Другий відповідач проти позову заперечує на тій підставі, що ЗАТ «Херсонське спеціалізоване ремонтно-будівельне управління»укладений з Антонівською селищною радою договір оренди земельної ділянки площею 1,4625 га, під виробничою базою по Кіндійському шосе, 1, на підставі: державного Акту на право постійного користування землею (І - ХС № Х000245 від 9 листопада 1998р); - проекту землеустрою Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" - підпункту 1.3. пункту 1 та підпункт 2.3. пункту 2 рішення Антонівської селищної ради від 11.10.2005 року №417 «Про затвердження проектів землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок підприємствам та суб'єктам підприємницької діяльності в смт. Антонівка, для здійснення підприємницької та іншої діяльності», і цей договір був зареєстрований у Херсонському відділі "Херсонської регіональної філії центру державного земельного кадастру" про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис № 4 АА 001978 від 16.11.2005р № 040571300702 .
Позивачем не наведено жодного обґрунтування про порушення оскаржуваним рішенням Антонівської селищної ради від 11.10.2005 року №417 «Про затвердження проектів землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок підприємствам та суб'єктам підприємницької діяльності в смт. Антонівка, для здійснення підприємницької та іншої діяльності»норм Конституції України чи законів України. Договір укладений при наявності висновку управління Держкомзему у місті Херсоні Херсонської області виданий ЗАТ «Херсонське спеціалізоване ремонтно-будівельне управління»від 01 червня 2009 року №06-310 по додатковій угоді щодо зміни площі орендованої земельної ділянки та зміни розміру орендної плати. Згідно якого управління Держкомзему у місті Херсоні Херсонської області погоджує ЗАТ «Херсонське спеціалізоване ремонтно-будівельне управління»здійснення державної реєстрації додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки між ЗАТ «Херсонське спеціалізоване ремонтно-будівельне управління»та Антонівською селищною радою. При цьому, місце розташування земельної ділянки зазначено вул. Кіндійське шосе, 1 у смт. Антонівка.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши представників сторін, суд -
в с т а н о в и в:
Відповідно до ст.22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Уточнення позовних вимог позивачем не є зміною предмету або підстави позову, а лише уточнення способу захисту його порушених прав, а тому клопотання позивача про уточнення позовних вимог задовольняється і справа розглядається з вимогами про визнання недійсним пп. 1.3 п. 1 та пп. 2.3 п. 2 рішення Антонівської селищної ради від 11.10.2005 № 417 «Про затвердження проектів землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок підприємствам та суб'єктам підприємницької діяльності в смт. Антонівка, для здійснення підприємницької та іншої діяльності»та визнання недійсним з моменту укладення договір оренди земельної ділянки, площею 1,4625 га, під виробничою базою по Кіндійському шосе, 1, що укладений між Антонівською селищною радою та ЗАТ «Херсонське спеціалізоване РБУ», 16.11.2005 за № 040571300702.
Звертаючись з позовом позивач в якості обґрунтування позовних вимог по першій вимозі - визнати недійсним пп. 1.3 п. 1 та пп. 2.3 п. 2 рішення Антонівської селищної ради від 11.10.2005 № 417 «Про затвердження проектів землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок підприємствам та суб'єктам підприємницької діяльності в смт. Антонівка, для здійснення підприємницької та іншої діяльності»посилається на те, що Відповідно до ст. 2 Статуту громади м. Херсона, затвердженого рішенням Херсонської міської ради від 05.092003 № 357, межа міста - це умовна замкнута лінія на поверхні землі, що відокремлює територію міста від інших територій.
Херсонською філією інституту землеустрою «Укрземпроект» у 1984 році, на замовлення Херсонського міськкомунгоспу, розроблений проект встановлення межі м. Херсона із землекористування спецрадгоспу «Херсонський», радгоспу-заводу «Янтарний», радгоспу «Овочевий» Херсонського міськвиконкому Херсонської області. Згідно з його графічною частиною межа між м. Херсон та смт. Антонівка проходить по Кіндійському шосе - вул. 22-ій Східній - вул. Кійндійській.
Постановою Ради Міністрів УРСР від 30.05.1984 № 231 «Про генеральний план розвитку міста Херсона» затверджено основні положення генерального плану розвитку м. Херсона та проекту планування його приміської та зеленої зон, в основу якого покладено межі міста Херсона, встановлені в натурі та передані за актом від 12.10.1983.
Рішенням виконкому Херсонської міської ради народних депутатів «Про генеральний план розвитку м. Херсона»у липні 1984 № 429/13 прийнято до виконання генеральний план розвитку м. Херсона, розроблений Київським проектним інститутом «Дніпромісто» та затверджений Постановою Ради Міністрів УРСР від 30.05.1984 № 231.
01 вересня 1984 за № 138-1-325/17 до Президії Верховної Ради УРСР направлено звернення виконкому Херсонської обласної ради народних депутатів про включення до меж м. Херсона 1295,0 га (1052,9 га - раніше відведених під забудову та 242,1 га - із земель радгоспів).
Указом Президії Верховної Ради УРСР від 04.09.1984 № 7541-Х «Про зміну меж міста Херсона» до меж міста включено 1052,9 га, раніше відведених під житлове та промислове будівництво, село Приміське, селище Урожайне Зеленівської селищної ради та селище Садове Комишанської селищної ради разом із прилеглими землями, загальною площею 242,1 га, які генеральним планом розвитку міста передбачені під житлову і промислову забудову.
Розпорядженням Ради Міністрів УРСР від 007.07.1989 № 234-р під розширення м. Херсона відведено 143,1 га (мікрорайон «Янтарний») під індивідуальне житлове будівництво.
Таким чином, прийнявши оскаржуване рішення та уклавши спірний договір оренди земельної ділянки, Антонівська селищна рада порушила виключне право Херсонської міської ради на розпорядження належними їй землями.
Звертаючись з таким позовом позивач не врахував, що смт. Антонівка на даний час також є частиною м. Херсона, що підтверджується Державним актом на право постійного користування землею, що виданий ЗАТ "Херсонське спеціалізоване ремонтно-будівельне управління", відповідачу, із якого вбачається, що спірна земельна ділянка розташована у м. Херсоні, смт. Антонівка. вул. Кіндійське шосе, 1. Таким чином спірна земельна ділянка розташована в межах м. Херсона на території селища міського типу яке є частиною м. Херсона та яке має селищну раду і повноваження селищної ради, як суб'єкта місцевого самоврядування. Розмежування повноважень по розпорядженню землями селищною ради та Херсонської міської ради не є спором, який підлягає розгляду у господарському суді, оскільки відповідно до с т.6 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Відповідно до ч.4 ст.10 вказаного Закону порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад, тобто право розпорядження землями громади селища Антонівка повинно бути передбачено відповідним статутом, а розмежування території, якою може розпоряджатись перший відповідач, повинно бути встановлено відповідно до ст.174 ЗК України відповідно до якої Рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської чи Севастопольської міської рад. Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ приймаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською чи Севастопольською міською радами за поданням районних та відповідних сільських, селищних рад. Рішення про встановлення і зміну меж районів у містах приймається міською радою за поданням відповідних районних у містах рад.
Позивач, посилаючись на Указ Президії Верховної Ради УРСР від 04.09.1984 № 7541-Х «Про зміну меж міста Херсона»до меж міста включено 1052,9 га, раніше відведених під житлове та промислове будівництво, село Приміське, селище Урожайне Зеленівської селищної ради та селище Садове Комишанської селищної ради разом із прилеглими землями, загальною площею 242,1 га, які генеральним планом розвитку міста передбачені під житлову і промислову забудову, позивач не врахував, що на день розгляду справи межі м. Херсона змінені та смт. увійшло до меж м. Херсона, та не надав докази, що згідно відповідних рішень, частина території см. Антонівка не є землями громади смт. Антонівка, або доказів того, селищна рада позбавлена права розпорядження землями громади.
Окрім того, відповідно до ч.3 ст.158 №К України органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.
За таких умов позов в цій частині не підвідомчий господарському суду і провадження у справі в цій частині припиняється.
Щодо позовних вимог в частині визнання недійсним з моменту укладення договір оренди земельної ділянки, площею 1,4625 га, під виробничою базою по Кіндійському шосе, 1, що укладений між Антонівською селищною радою та ЗАТ «Херсонське спеціалізоване РБУ», 16.11.2005 та зареєстрований у ЦДЗК за № 040571300702., то господарський суд виходить із того, що відповідно до ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Вказані частини ст.203 ЗК України передбачають, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. {Частина перша статті 203 в редакції Закону N 2756-VI ( 2756-17 ) від 02.12.2010 }
Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Позивач перерахував норми законів, які як він вважає, порушені при укладені оскаржуваного договору: с ст.12, 83, 152, 155, 206 ЗК України та ст.288, 290 Податкового кодексу.
Вказані статті передбачають повноваження органу місцевого самоврядування по розпорядженню землями комунальної власності відповідної громади, але позивач не довів свого права на розпорядження спірними землями. ст.206 ЗК України та податковий кодекс передбачають, що землекористування в Україні є платним, але договір оренди передбачає орендну плату орендну плату за користування земельними ділянками.
За таких умов позивач не довів, що оскаржуваний договір суперечить нормам чинного законодавства, а тому підстав для задоволення позову в цій частині не вбачається.
Керуючись п.1 ст.80, ст.ст.82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
в и р і ш и в:
1.В задоволені позовних вимог в частині визнання недійсним з моменту укладення договір оренди земельної ділянки, площею 1,4625 га, під виробничою базою по Кіндійському шосе, 1, м.Херсон, що укладений між Антонівською селищною радою та ЗАТ «Херсонське спеціалізоване РБУ», 16.11.2005 та зареєстрований у ЦДЗК за № 040571300702. відмовити.
2.В частині позовних вимог про визнання недійсним пп. 1.3 п. 1 та пп. 2.3 п. 2 рішення Антонівської селищної ради від 11.10.2005 № 417 «Про затвердження проектів землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок підприємствам та суб'єктам підприємницької діяльності в смт. Антонівка, для здійснення підприємницької та іншої діяльності» провадження у справі припинити.
Суддя З.В. Клепай
Дата підписання рішення 19.10.2011р.
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України