Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" жовтня 2011 р. Справа № 5023/7635/11
вх. № 7635/11
Суддя господарського суду Светлічний Ю.В.
при секретарі судовогозасідання Ліпчанська В.В.
за участю представників сторін:
прокурора - не з"явився;
позивача - ОСОБА_1 довіреність №13-14-34/5969 від 22.06.2011 р.;
1 відповідача - не з"явився;
2 відповідача - ОСОБА_2;
3-й особи - Калашник Ю.М. - сільській голова; відповідача - <Текст >3-й особи - <Текст >
розглянувши справу за позовом Прокурора Близнюківського району Харківської області смт. Близнюки в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему України в Харківській області, м. Харків 3-я особа <Текст >
до 1) Близнюківської Районної державної адміністрації Харківської області, смт. Близнюки ,
2) Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, с. Ганнівка
3-я особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні 2-го відповідача - Добровільська сільська рада
про визнання недійсним договору
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Близнюківського району Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему України в Харківській області із позовною заявою до відповідачів: 1) Близнюківської Районної державної адміністрації Харківської області; 2) Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 щодо визнання договору оренди землі водного фонду від 14.10.2009 р. про надання Близнюківської районною державною адміністрацією фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 в оренду для рибогосподарських потреб земельну ділянку водного фонду загальною площею 9,1976га, у томі числі: водні, дзеркало 4,2069 га, прибережна захисна смуга 4,1683 га, площа землі під гідротехнічними спорудами 0,2983га, під відкритими низинними заболоченими землями - 0,5177 га. під ярами - 0,0064 га яка знаходиться на території Добровільської сільської ради Близнюківського району. Також прокурор просить заборонити фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 використовувати земельну ділянку водного фонду загальною площею 9,1976 га, розташовану на території Добровільської сільської ради Близнюківського району Харківської області до укладення договору оренди та його державної реєстрації та зобов'язати відповідача повернути зазначену земельну ділянку за належністю Близнюківський районній державній адміністрації. Крім того, судові витрати прокурор просить покласти на відповідача.
10 жовтня 2011 року через канцелярію господарського суду Харківської області від Добровільського сільського Голови Калашник Ю.М. надішло клопотання про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Добровільську сільську раду.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 10 жовтня 2011 року клопотання Добровільського сільського голови про залучення до участі у справі в якості третьої особи на стороні 2 відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Добровільську сільську раду задоволено та залучено третю особу. Розгляд справи відкладено на "19" жовтня 2011 р. о 11:00.
Представник прокуратури у судове засідання 19 жовтня 2011 року не з"явився, свого повноважного представника не направив.
Присутній представник позивача у судовому засіданні підтримав позовну заяву, просив позов задовольнити, про що надав письмові пояснення за вх. № 32478, які долучені судом до матеріалів справи.
Представник 1 відповідача у судове засідання не з"явився. Надав через канцелярію господарського суду про розгляд справи за відсутності представника Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області, яке судом було розглянуто та задоволено.
Також від 1 відповідача через канцелярію господарського суду надійшов відзив на позовну заяву за вх.№4392, в якому 1-й відповідач пояснює, що спірний договір укладено із метою наповнення бюджету та подальшої виплати заробітної плати працівникам загальосвітних шкіл, медицини, культури, спорту та іншим представникам бюджетних установ за розпорядженням Близнюківської районної державної адміністрації від 27.02.2009 р. №173 та оскільки на час розгляду справи не затверджено Положення про земельний аукціон на законодавчому рівні, то укладення спірного договору не тягне за собою невиконання надходжень коштів до місцевого бюджету. За таких обставин 1-й відповідач просить у задоволенні позову відмовити.
Присутній представник 2-го відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову поданого прокуратурою заперечував, з підстав викладених ним у відзиві на позов за вх.№ 31430, в якому 2-й відповідач пояснює, що ним отримано дозвіл на виготовлення технічної документації на земельну ділянку водного фонду та замовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі ставком на території Добровільської сільської ради Близнюківського району Харківської області для оформлення права оренди для рибогосподарських потреб у ПП "Самфін". Після виготовлення проекту землеустрою в жовтні 2009 р. 2-й відповідач уклав договір оренди землі із Близнюківською районною державною адміністрацією. За таких обставин 2-й відповідач не вбачає своєї вини щодо проведення державної реєстрації спірного договору та просить визнати дійсним договір оренди земельної ділянки зі ставком.
Присутній представник третьої особи у судовому засіданні проти позовних вимог прокуратури заперечував, про що надав клопотання про вирішення спору на розсуд суду.
Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обовязок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно за статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши наявні у справі матеріали на предмет їх юридичної оцінки, дослідивши докази у їх сукупності, судом встановлено наступне, 14.10.2009 між Близнюківською районною державною адміністрацією (далі по тексту - Близнюківська РДА чи 1-й відповідач) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (далі по тексту відповідач) укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду, за яким орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування для рибогосподарських потреб земельну ділянку водного фонду загальною площею 9,1976 га, у томі числі: водне дзеркало 4,2069 га, прибережна захисна смуга 4,1683 га, площа землі під гідротехнічними спорудами 0,2983га, під відкритими низинними заболоченими землями -0,5177 га, під ярами - 0,0064 га, яка знаходиться на території Добровільської сільської ради Близнюківського району.
Відповідно до ч. 4 ст. 59 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
Відповідно до ч. 3 ст. 85 Водного кодексу України у тимчасове користування за погодженням з постійними користувачами земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів можуть надаватися підприємствам, установам, організаціям, об'єднанням громадян, релігійним організаціям, громадянам України, іноземним юридичним та фізичним особам для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, а також для проведення науково-дослідних робіт.
Згідно з ч. 1 ст. 85 Водного кодексу України порядок надання земель водного фонду в користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи, договір оренди укладено в порушення вимог ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України, якою передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, які Близнюківською РДА не проводились.
Також, вказаний договір оренди не відповідає вимогам ст. 125 Земельного кодексу України, згідно з якою приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації забороняється.
Згідно ст. 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про оренду землі" укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
В пункті 1 Указу Президента України „Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру" №134/203 від 17.02.2003 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента України №1039/203 від 15.03.2003, зазначено про необхідність покласти на Державний комітет України по земельних ресурсах функції з державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру.
Виходячи з аналізу вищевказаних норм чинного законодавства України, обов'язковою умовою чинності договору оренди земельної ділянки водного фонду є його державна реєстрація.
У порушення вказаних вимог земельного законодавства, вищезазначений договір укладено без його державної реєстрації.
Пунктом 3 спірного договору оренди передбачено, що земельна ділянка передається по акту прийому-передачі, який оформляється в термін, не пізніше семи днів з моменту набуття чинності даного договору (його державної реєстрації).
Хоча державна реєстрація договору оренди не проведена, земельна ділянка передана відповідачу по акту прийому-передачі 14.10.2009р.
Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, що передбачено ст. 116 Земельного кодексу України, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, що передбачено ст. 125 Земельного кодексу України. Перелік документів, що посвідчують право на земельну ділянку, передбачений ст. 126 Земельного кодексу України є вичерпаний. Земельне законодавство вимагає це право оформити належним чином, шляхом отримання в установленням законодавством порядку документа, що посвідчує право на земельну ділянку (ст. 126 Земельного кодексу України).
Статтями 123, 124 Земельного кодексу України, ст. 20 Закону України "Про землеустрій", постановою Кабінету Міністрів України № 677 26.05.2004 передбачено порядок укладення договорів оренди, відповідно до якого при наданні земельних ділянок у оренду повинна розроблятись землевпорядна документація (проект відведення чи технічна документація). Після виготовлення землевпорядна документація, погоджена в установленому порядку відповідними органами державного контролю, подається на розгляд відповідного органу місцевого самоврядування чи державної виконавчої влади, до повноважень якого належить надання у користування земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів. За наслідками розгляду землевпорядної документації відповідний орган приймає рішення про надання земельної ділянки в оренду.
Водночас, надання в оренду таких земельних ділянок оформляється відповідно до вимог, що містяться в статті 124 Земельного кодексу України: передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Стаття 15 Закону України „Про оренду землі" визначає істотні умови договору оренди землі, якими є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Відповідно до частини 4 статті 15 Закону України „Про оренду землі" невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.
Згідно зі ст.ст. 116, 123, 124, 125 Земельного кодексу України, визначений порядок і підстави надання в оренду земельної ділянки, що здійснюється на підставі затверджених повноважним органом проекту відведення земельної ділянки, погоджень меж, встановлення межу натурі (на місцевості).
Згідно зі статтею 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220 затверджено форма Типового договору оренди землі.
Згідно статті 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Відповідно до статті 20 Закону України "Про оренду землі " укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Частиною 2 статті 15 Закону України „Про оренду землі" передбачено, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Згідно зі ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою -третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст. 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Оскільки сторонами по договору 1-им та 2-им відповідачами не виконано вимоги ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України, тобто зазначена земельна ділянка передана 2-му відповідачу, 1-им відповідачем по справі не проведені земельні торги на право зайняття земельної ділянки, позовні вимоги прокурора про визнання договору недійсним договору оренди землі водного фонду від 14.10.2009 р., про надання Близнюківською районною державною адміністрацією фізичній особі підприємцю ОСОБА_2 в оренду для рибогосподарських потреб земельну ділянку водного фонду загальною площею 9,1976 га, у томі числі: водне дзеркало 4,2069 га, прибережна захисна смуга 4,1683 га, площа землі під гідротехнічними спорудами 0,2983 га, під відкритими низинними заболоченими землями - 0,5177 га. під ярами - 0,0064 га, обгрунтовані підтверджені матеріалами справи та такі, що підлягають задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, договір оренди землі водного фонду від 14.10.2009 р., підлягає обов"язковій державний реєстрації та набирає чинності після його державної реєстрації, але в супереч ст. 18, 20 Закону України "Про оренду землі" реєстрація договору не проведена.
За таких обставин, оскільки договір оренди землі водного фонду від 14.09.2009 р. не набрав законної сили, на момент передачі зазначеної земельної ділянки у 1-го відповідача було відсутнє право на передачу земельної ділянки в оренду орендарю, а у 2-го відповідача було відсутнє право на приймання спірної земельної ділянки та її використання.
Зважаючи на вищевикладене та те, що 2-му відповідачу було передано земельну ділянку водного фонду загальною площею 9,1976 га, у томі числі: водне дзеркало 4,2069 га, прибережна захисна смуга 4,1683 га, площа землі під гідротехнічними спорудами 0,2983 га, під відкритими низинними заболоченими землями - 0,5177 га. під ярами - 0,0064 га, без достатніх на те правових підстав, а саме за відсутністю договору, який набрав законної сили, та у зв"язку з тим що договір оренди землі водного фонду від 14.10.2009 року визнано судом недійсним, позовні вимоги прокурора щодо заборони 2-го відповідачу використовувати зазначену земельну ділянку та зобов"язання ії звільнити є обгрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав державне мито покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином судові витрати у даній справі покладаються на відповідачів в рівних частках.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. 122, 141, 152 Земельного кодексу України, статтями 1, 4, 12, 22, 33, 43, 47-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним договір оренди землі водного фонду від 14.10.2009 р. про надання Близнюківською районною державною адміністрацією фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 в оренду для рибогосподарських потреб земельну ділянку водного фонду загальною площею 9,1976 га, у томі числі: водне дзеркало 4,2069 га, прибережна захисна смуга 4,1683 га, площа землі під гідротехнічними спорудами 0,2983 га, під відкритими низинними заболоченими землями - 0,5177 га. під ярами - 0,0064 га, яка знаходиться на території Добровільської сільської ради Близнюківського району.
3. Заборонити фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 використовувати земельну ділянку водного фонду загальною площею 9,1976 га, розташовану на території Добровільської сільської ради Близнюківського району Харківської області до укладення договору оренди та його державної реєстрації.
4. Зобов'язати Фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 повернути земельну ділянку водного фонду загальною площею 9,1976 га, у томі числі: водне дзеркало 4,2069 га. прибережна захисні смуга 4,1683 га, площа землі під гідротехнічними спорудами 0,2983 га, під відкритими низинними заболоченими землями - 0,5177 га, під ярами - 0,0064 га, яка знаходиться ні території Добровільської сільської ради Близнюківського району за належністю Близнюківський районній державній адміністрації.
5. Стягнути з Близнюківської районної державної адміністрації (64800, Харківська область, смт. Близнюки, вул. Комсомольська, 39, р/р 35210001000603 банк ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, ВДК у Близнюківському районі, код 04059533) на користь державного бюджету України (відділення державного казначейства м. Харкова, код ЄДРПОУ 24134490, рахунок 31110095700002 в Управління державного казначейства у Харківський області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) - 42,50 грн. державного мита.
6. Стягнути Близнюківської районної державної адміністрації (64800, Харківська область, смт. Близнюки, вул. Комсомольська, 39, р/р 35210001000603 банк ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, ВДК у Близнюківському районі, код 04059533) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31219264700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) - 118,00 грн. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
7. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь державного бюджету України (відділення державного казначейства м. Харкова, код ЄДРПОУ 24134490, рахунок 31110095700002 в Управління державного казначейства у Харківський області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) - 42,50 грн. державного мита.
8. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31219264700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) - 118,00 грн. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
<Дата >
Суддя (підпис< Текст >Светлічний Ю.В.
Справа №5023/7635/11
Повне рішення складене 21 жовтня 2011 року.