Справа № 2-а-3616/08
Категорія статобліку - 65
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
Іменем України
за результатами розгляду справи в судовому засіданні
16 липня 2008 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Захарчук Н.В.
при секретарі – Михалевич І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Українського політехнічного технікуму м.Кривий Ріг, про стягнення недоїмки по сплаті страхових внесків та фінансових (штрафних) санкцій,
В С Т А Н О В И В :
22.04.2008 р. Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Українського політехнічного технікуму про стягнення недоїмки по сплаті страхових внесків у розмірі 784грн. 06коп. за період 01.04.2005 р. по 01.01.2007 р. та фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 20769грн. 67коп., що у сумі складає 21553грн. 73коп.
Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязіта просить суд задовольнити їх повністю, стягнувши з Відповідача суму недоїмки по сплаті страхових внесків та фінансових (штрафних) санкцій на загальну суму 21553грн. 73коп.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те що, загальна сума виплат нарахованих і виплачених у розмірі 20769грн. 67коп. в грудні 2005 року , є кредиторською заборгованістю Державного бюджету України і грошові кошти, що надходять на п/рахунок Українського політехнічного технікуму можуть бути використані виключно на погашення заборгованості. Закон України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів» від 09.09.2004 року вказує на цільовий характер коштів і не допускає жодних відрахувань з сум, спрямованих на погашення кредиторської заборгованості Державного бюджету України.
Фінансування Українському політехнічному технікуму здійснювалось з державного бюджету за програмою 2201450 та надавалось КЕКВ 1343 «Інші поточні трансферти населенню», а не КЕКВ 1111 «заробітна плата»
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, вважає необхідним задовольнити даний позов у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно заяви від 16.01.2002р., Український політехнічний технікум (далі — Відповідач) зареєстрований як платник страхових внесків (страхувальник) в Центрально-міській районній виконавчій дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за реєстраційним № 120160000895.
Згідно п.2 ч.2 ст. 27 Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001р. № 2240 (далі - Закон України № 2240) страхувальник зобов’язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Нарахування і сплата страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, здійснюється відповідно до положень Закону № 2240 та Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" від 11.01.2001р. № 2213 (далі - Закон України № 2213).
Відповідач у період з 01.12.2005р. по 01.06.2006р. на суми погашення заборгованості з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки педагогічним і науково - педагогічним працівникам повинен був нараховувати та утримувати із цих сум страхові внески до Фонду в розмірах, передбачених Законом України №2213.
Згідно акту перевірки від 20.06.2007р. Відповідач в грудні 2005р. (до 02.06.2006р.) не нараховував страхові внески до Фонду в сумі 784,06 грн. із загальної суми виплат 20 769,67 грн. і не перерахував їх до бюджету Фонду (а.с.17-18).
Інструкцією "Про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності", затвердженою постановою правління Фонду від 26.06.2001 р. № 16 (далі - Інструкція № 16), встановлено, що суми донарахованих платежів, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом України №2240, які не перераховані на рахунки Фонду у визначений строк, вважаються недоїмкою.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 30 Закону України № 2240, страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків. Несплачені в строк страхові внески стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку.
Згідно п. 4 ч. ч. 1,4 ст. 30 Закону України № 2240 за неповну сплату страхових внесків на Відповідача рішенням № 629/15 від 04.07.2007р. про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті Ф4-ФСС з ТВП сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Рішення № 629/15) накладено штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (а.с.20).
Відповідач в добровільному порядку Рішення № 629/15 щодо зарахування та перерахування до бюджету Фонду фінансових (штрафних) санкцій не виконав.
Відповідно до умов ст. 21 Закону України № 2240 та ст. 1 Закону України № 2213 базою для здійснення нарахувань страхових внесків до Фонду є суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 р. № 108/95 (далі - Закон України № 108/95) та підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб відповідно до вимог Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб від 22.05.2003р. № 889 (далі - Закон України №889)
Згідно ст. 57 Закону України "Про освіту" від 23.12.1991р. № 1060 (далі - Закон України № 1060), держава забезпечує педагогічним і науково - педагогічним працівникам ряд гарантій, в тому числі виплату надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, фактична виплата яких не здійснювалася на протязі 1997 - 2002 років в зв'язку із відсутністю належного фінансування.
Для забезпечення виконання положень Закону України № 1060 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про реструктуризацію заборгованості виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту" від 23.12.1991р. № 1060 педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" від 09.09.2004 р. № 1994 (далі - Закон України № 1994), який регулює правовідносини, що склалися у зв'язку з нефінансуванням з бюджету виплат, передбачених ст. 57 Закону України №1060 та визначив ці виплати кредиторською заборгованістю Державного бюджету України.
Згідно ст. 6 Закону України № 1994 Кабінету Міністрів України необхідно було протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, вчинити інші дії по забезпеченню виконання цього Закону.
Відповідно до п. 4 Порядку погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2005р. № 934 (далі - Порядок № 934) на виконання умов Закону України № 1994, відрахування, передбачені законодавством, з цих виплат здійснюється в установленому порядку.Згідно чинного законодавства до таких відрахувань належать страхові внески на загальнообв'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням на похованням.
Згідно ст. 2 Закону України № 108/95 та п.п. 2.2.2, 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р. № 5 (далі - Інструкція № 5), зазначені виплати (надбавка за вислугу років і допомога на оздоровлення - далі виплати) відносяться до фонду оплати праці.
Відповідно до умов п.п. 4.2.1 та 4.4 Закону України № 889 вказані виплати включаються до складу загального місячного оподаткованого доходу та є базою (об'єктом) для нарахування збору до Пенсійного фонду України і внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно п. 7 ч. 2 ст. 28 Закону № 2240 та з врахуванням вищенаведеного Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності8 листопада 2005 року листом № 01-16-1941 було надане офіційне роз'яснення щодо необхідності нарахування страхових внесків до Фонду на суми погашення заборгованості з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки працівникам навчальних закладів та установ освіти (а.с.8).
Спільним листом Міністерства освіти та науки України та Міністерства фінансів України від 30.11.2005р. № 1/9-681 та № 31-17000-02-5/25800 закладам освіти і науки було надане роз'яснення щодо виконання положень Порядку № 934, окремі положення якого не відповідають нормам чинного законодавства, а саме: п. 2.2 зазначеного роз'яснення, яким установам та закладам освіти, всупереч вимогам Законів України № 2240 та №2213, було рекомендовано не нараховувати страхові внески до Фонду на суми погашення кредиторської заборгованості педагогічним і науково-педагогічним працівникам із виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки (а.с.9-13).
Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатностілистом від 23.12.2005р. № 01-06-2293 було направлено запит до Міністерства юстиції України про правомірність наведеного вище роз'яснення Виконавчої дирекції Фонду від 08.11.2005р. № 01-16-1941.
Міністерство юстиції України листом від 25.01.2006р. № 21-46-734 підтверджено правомірність роз'яснення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатностіта визнано нечинним спільний лист Міністерства освіти і науки України та Міністерства фінансів від 30.11.2005р. №31-17000-02-5/25800 та № 1/9-681 і таким, що підлягає відкликанню з місць застосування органами, які його видали.
Кабінет Міністрів України Постановою "Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 25.05.2006р. № 745 (далі -Постанова № 745), яка згідно з листом Міністерства юстиції України від 26.07.2006р. № 34-46/157 вступила в силу 02.06.2006р. - з дня її оприлюднення в газеті "Урядовий кур'єр" № 102, доповнив Порядок № 934, пунктом З2 такого змісту: "Страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на виплати не нараховуються" (а.с.16).
Таким чином, на суми виплат, які нараховані і виплачені у відповідності до Порядку № 934, страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням не нараховуються починаючи тільки з 02.06.2006р.
Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених ст. 30 Закону України № 2240, не застосовується.
Отже, викладене свідчить про те, що посилання Відповідача на положення Постанови Кабінету Міністрів України «Про реалізацію Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів» від 19 вересня 2005 р. № 934 зі змінами та доповненнями від 25.05.2006р, Спільного листа Міністерства освіти і науки України та Міністерства фінансів «Щодо виконання постанови Кабінету Міністрів України від 19.09.2005 р. № 934» від 30.11.2005 за № 1/9-681, Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року за № 2181-ІІ, тощо, не можна вважати обґрунтованими доказами заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи сума боргу відповідачем не сплачена в добровільному порядку, відповідних доказів суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з Відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Українського політехнічного технікуму м.Кривий Ріг, про стягнення недоїмки по сплаті страхових внесків та фінансових (штрафних) санкцій - задовольнити повністю.
Стягнути з Українського політехнічного технікуму (50099, м.Кривий Ріг, пр.К.Маркса, 66, код ЄДРПОУ 00193312, р/р 35222004002200 ГУДКУ у Дніпропетровській області МФО 805012) 21553грн. 73коп. (двадцять одну тисячу п’ятсот п’ятдесят три грн. 73коп.) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (р/р 25604233621100 в ДОД ВАТ «Райффайзен банк Аваль», МФО 305653, код 35397172, одержувач: Криворізька міжрайонна виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності) недоїмки по сплаті страхових внесків та фінансових (штрафних) санкцій.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Текст постанови у повному обсязі виготовлений 21.07.2008 р.
Суддя Н.В. Захарчук