Постанова № 1874073, 25.04.2008, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.04.2008
Номер справи
10/197
Номер документу
1874073
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

 25.04.2008 р. № 10/197

За позовом

ОСОБА_1

до

Київської міської територіальної виборчої комісії

про

визнання протиправною та скасування постанови №15/99 від 17.04.2008

Судова колегія у складі: Головуючий суддя Ковзель П.О., Судді Вовк П.В., Кротюк О.В.

Секретар Сулім А.В.

Обставини справи:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову Київської міської територіальної виборчої комісії від 17.04.2008 №15/99 про відмову в задоволенні заяви Виборчого блоку «Захист Екологія Україна»про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Київського міського голови, зареєструвати кандидатом на посаду Київської міського голови ОСОБА_1.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що порушення ст. 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», зазначені відповідачем як підстави відмови в задоволенні заяви про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Київського міського голови, викладені в оскаржуваній постанові Київської міської територіальної виборчої комісії, не відповідають дійсності.

В судовому засіданні позивач та його представники позовні вимоги підтримали.

Представник відповідача заперечив позов, обґрунтовуючи правомірність постанови Київської міської територіальної виборчої комісії № 15/99 від 17.04.2008 та вказав на невідповідність документів, поданих до Київської міської територіальної виборчої комісії позивачем, вимогам ст. 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

14.04.2008 о 24-00 до Київської міської територіальної виборчої комісії надійшла заява від Виборчого блоку «Захист Екологія Україна»про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Київського міського голови висунутого від Виборчого блоку «Захист Екологія Україна».

Постановою Київської міської територіальної виборчої комісії від 17.04.2008 №15/99 відмовлено в задоволенні заяви Виборчого блоку «Захист Екологія Україна»про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Київського міського голови.

Оскаржувана постанова мотивована тим, що в порушення вимог ст. 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»:

із заявою про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Київського міського голови висунутого від Виборчого блоку «Захист Екологія Україна», звернувся не він особисто з пред'явленням паспорта, а Виборчий блок «Захист Екологія Україна»;

подана заява підписана від Київської міської організації «Української селянської демократичної партії»не її керівником, а його заступником, що також не відповідає наведеним вище законодавчим нормам;

особиста заява ОСОБА_2 про реєстрацію його кандидатом на посаду Київського міського голови до Київської міської територіальної виборчої комісії взагалі не подавалась;

витяг з протоколу конференції Виборчого блоку «Захист Екологія Україна»про висування ОСОБА_1 кандидатом на посаду Київського міського голови, поданий до Київської міської територіальної виборчої комісії, не скріплений підписами та печатками місцевих організацій партій, що входять до складу Виборчого блоку «Захист Екологія Україна»;

в поданій автобіографії ОСОБА_1 відсутні відомості про адресу місця проживання, партійність та не розкрито склад сім'ї.

Крім того, підписні листи на підтримку ОСОБА_1 до Київської міської територіальної виборчої комісії не подавались, заява про намір збирати підписи виборців та про видачу підписних листів від ОСОБА_1 не надходила, а відповідне рішення комісією не приймалось.

В судовому засіданні представником відповідача зазначено, що на другій сторінці оскаржуваної постанови в 4 абзаці відповідачем помилково вказано, що «особиста заява ОСОБА_2 про реєстрацію його кандидатом на посаду Київського міського голови до Київської міської територіальної виборчої комісії взагалі не подавалась», в той час як за змістом постанови очевидно, що відповідачем зазначено порушення, допущене ОСОБА_1, що також підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, зокрема, протоколом засідання Київської міської територіальної виборчої комісії від 17.04.2008 №15

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про призначення позачергових виборів депутатів Київської міської ради та Київського міського голови»від 18.03.2008 №143-VI позачергові вибори Київського міського голови та депутатів Київської міської ради призначено на останню неділю сімдесятиденного строку з дня набрання чинності цією постановою.

З урахуванням вимог ч. 2 ст. 41 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»та дати офіційного опублікування вказаної постанови - 21.03.2008 в газеті „Голос України” № 55, днем проведення позачергових виборів є 25.05.2008, а останнім днем подання документів до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному окрузі є 14.04.2008.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови реєструється відповідною територіальною виборчою комісією за дотриманням умов, передбачених статтею 38 цього Закону.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та за умови отримання таких документів:

1) заяви особи, висунутої кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, про реєстрацію кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови із зобов'язанням припинити у разі обрання діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом сільського, селищного, міського голови, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання сільським, селищним, міським головою протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні їй підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом;

2) копії угоди про утворення виборчого блоку політичних партій, передбаченої Законом України "Про вибори народних депутатів України", у разі, якщо повноваження виборчого блоку, утвореного на загальнодержавному рівні, поширюються на місцеві вибори;

21) угоди про утворення виборчого блоку, попередньо погодженої з керівними органами відповідних партій - у разі висунення кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови блоком місцевих організацій партій, утвореним згідно з частиною третьою статті 35 цього Закону;

3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії або міжпартійних зборів (конференції) місцевих організацій партій, що входять до блоку, про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Витяг з протоколу повинен бути засвідчений керівником місцевої організації партії (керівниками місцевих організацій партій, що входять до блоку) та скріплений печаткою місцевої організації партії (печатками місцевих організацій партій, що входять до блоку) або організації вищого рівня;

4) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови обсягом до двох тисяч друкованих знаків, що обов'язково повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, відомості про наявність чи відсутність судимості;

5) передвиборної програми кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови;

6) декларації про майно і доходи кожного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за останній рік, термін звітності по якому вже минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України;

7) підписних листів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, з кількістю підписів, визначеною частиною п'ятою статті 42 цього Закону, за кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови;

8) фотографій кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови за розмірами та у кількості, встановленими територіальною виборчою комісією.

У витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії, міжпартійних зборів (конференції) місцевих організацій партій, що входять до блоку, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті, зазначаються: дата проведення, порядок денний, відомості про осіб, висунутих кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови (прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада (заняття), місце роботи і адреса місця проживання), підсумки голосування щодо кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Як встановлено судом, позивачем в порушення вимог ч.1 ст. 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»14.04.2008 до Київської міської територіальної виборчої комісії із заявою про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Київського міського голови, висунутого від Виборчого блоку «Захист Екологія Україна», звернувся не ОСОБА_1 особисто з пред'явленням паспорта, а Виборчий блок «Захист Екологія Україна». Крім того, вказана заява підписана від Київської міської організації «Української селянської демократичної партії»не її керівником, а його заступником.

ОСОБА_1 із заявою про реєстрацію кандидатом на посаду Київського міського голови до Київської міської територіальної виборчої комісії не звертався. Особиста заява ОСОБА_1 від 11.04.2008 не може вважатися заявою про реєстрацію кандидатом на посаду Київського міського голови, оскільки вказана заява по формі не відповідає вимогам п. 1 ч. 1 ст. 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», а саме -в заяві зазначено, що позивач дає згоду балотуватися на пост кандидата Київського міського голови, а не просить зареєструвати його кандидатом на посаду Київського міського голови, як це визначено чинним законодавством.

Також, з матеріалів справи видно, що до Київської міської територіальної виборчої комісії подано не витяг з протоколу міжпартійної конференції виборчого блоку «Захист Екологія Україна», а протокол міжпартійної конференції виборчого блоку «Захист Екологія Україна»про висунення кандидата на пост Київського міського голови, який до того ж не скріплений підписами та печатками місцевих організацій партій, що входять до складу Виборчого блоку «Захист Екологія Україна», чим порушено вимоги п. 6 ч. 1 ст. 36 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

В оскаржуваній постанові зазначено, що в поданій автобіографії ОСОБА_1 відсутні відомості про адресу місця проживання, партійність та не розкрито склад сім'ї. Однак, як вбачається з автобіографії ОСОБА_1 оглянутої судом, позивачем зазначено, що він є безпартійним, проте всупереч вимогам п. 4 ч. 1ст. 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»позивачем не вказано адресу проживання та не розкрито склад сім'ї, а саме -не вказано прізвище, ім'я та по батькові членів сім'ї.

В судовому засіданні підтверджено викладений в оскаржуваній постанові висновок щодо відсутності підписних листів на підтримку ОСОБА_1 до Київської міської територіальної виборчої комісії чи заяви про намір збирати підписи виборців та про видачу підписних листів.

Судом не приймаються до уваги посилання позивача на ч. 13 ст. 39 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», оскільки, як зазначено вище, подана до Київської міської територіальної виборчої комісії заява про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Київського міського голови подана не кандидатом особисто з пред'явленням паспорта, а Виборчим блоком «Захист Екологія Україна», що не відповідає вимогам п. 1 ч. 1 ст. 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Крім того, доводи позивача про те, що відповідачем порушено його право усунути недоліки в поданих документах, спростовуються довідкою від 14.04.2008, якою встановлено порушення позивачем вимог ст. 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», які не можуть бути усунені в порядку ч. 13 ст. 39 цього ж Закону.

За таких обставин суд приходить до висновку, що заява про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Київського міського голови висунутого від Виборчого блоку «Захист Екологія Україна»та додані до неї документи, які позивач подав до Київської міської територіальної виборчої комісії не відповідають вимогам ст. 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи той факт, що позивачем не було дотримано умов, передбачених ст. 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», суд прийшов до висновку, що у відповідача не було правових підстав для реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Київського міського голови висунутого від Виборчого блоку «Захист Екологія Україна».

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування своїх вимог, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 9 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Як встановлено судом, позивачем на момент вирішення справи судовий збір не сплачено.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163, 172 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь державного бюджету (код банку 820019, код за ЄДРПОУ 26077922, одержувач УДК у Печерському районі, р/р 31411537700007) 3 грн. 40 коп. судового збору.

Постанова відповідно до ч. 3 ст. 177 КАС України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення за правилами, встановленими ст. 177 КАС України до Київського апеляційного адміністративного суду України.

Головуючий суддя

П.О. Ковзель

суддіП.В. Вовк

О.В. Кротюк